Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

SPRINGFIELD RESIDENCE

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdoctor_axe, on 27 mai 2017 - 06:53, said:

Salutari tuturor! Vad ca nimeni nu a abordat problema traficului in zona la orele de varf!? Poate cineva sa dea ceva detalii, cum se iese de exemplu spre Ghencea la ora 7-8 sau cum se ajunge acasa la orele 16-19?
In rest ma declar satisfacut de ce am vazut in complex, dupa vizitarea uneia din case si discutii cu constructorii.
In plus, cred ca nu numai eu, as fi curios de un exemplu de factura la gaze pe perioada de iarna, multumiri...
Salut.
Legat de trafic stiu cum este foarte bine in zona. Dimineata daca iesi in prelungirea ghencea din Alunului pana la 7, 7:05 este ok ai unde intra adica intri in capat in dreptul mega image. Daca depasesti aceasta ora coloana este mare dinspre bariera spre oras care se ingreuneaza si datorita nr mare de masini care incep sa iasa din Latin city.
Drumul pana la cubic este cu asfalt de anul trecut,cu exceptie Alunuiui unde este praf.
La intoarcere pana pe la 17.30 este ok dupa care se aglomereaza progresiv.
Care era pretul cand ai vizionat casa cu tva?-poti da pm daca nu e ok sa postezi aici.
Multumesc

#20
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
Salut,poate cineva sa puna la dispozitie un releveu al unei case sa vedem schita si dimensiunile la fiecare incapere. Daca nu este posibil public imi puteti trimite pm.
Ca si orientare din cei ce locuiti deja care parte ar fi recomandata, stanga cum intri sau dreapta? Multumesc

#21
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgabygyy, on 01 iunie 2017 - 18:11, said:

Salut,poate cineva sa puna la dispozitie un releveu al unei case sa vedem schita si dimensiunile la fiecare incapere. Daca nu este posibil public imi puteti trimite pm.
Ca si orientare din cei ce locuiti deja care parte ar fi recomandata, stanga cum intri sau dreapta? Multumesc
Ca si orientare din cei ce locuiti deja care parte ar fi recomandata pentru alegerea casei, stanga cum intri in cartier din verii sau pe dreapta? Multumesc


#22
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017

View Postgabygyy, on 01 iunie 2017 - 18:11, said:

Salut,poate cineva sa puna la dispozitie un releveu al unei case sa vedem schita si dimensiunile la fiecare incapere. Daca nu este posibil public imi puteti trimite pm.
Ca si orientare din cei ce locuiti deja care parte ar fi recomandata, stanga cum intri sau dreapta? Multumesc
Buna ziua,
cereti toate informatiile de care aveti nevoie direct dezvoltatorului, domnului Iordache, care este foarte disponibil. Noua ne-a pus la dispozitie toate documentele solicitate.

View Postgabygyy, on 02 iunie 2017 - 20:41, said:

Ca si orientare din cei ce locuiti deja care parte ar fi recomandata pentru alegerea casei, stanga cum intri in cartier din verii sau pe dreapta? Multumesc
Buna ziua,
noi am cumparat pe partea dreapta a complexului, o casa pe colt in care preconizam ca ne vom muta cam pe la jumatatea lui iulie cand vom termina de mobilat. Voi reveni cu impresii.

View Postnni2011, on 05 ianuarie 2017 - 08:59, said:

Buna,
imi poti spune te rog,izolatia fonica cum este ? se aude ceva de la vecinu ? sunt interesat de acest ansamblu,as vrea sa scap de bloc,dar imi este putin teama sa nu gasesc un vecin manelist..
Buna ziua,
noi nu locuim deocamdata pentru ca nu am terminat cu mobilatul, dar mergem aproape zilnic in complex si niciodata nu am auzit galagie. In schimb ieri dupa-amiaza se auzea muzica foarte tare de la vecinii de peste drum. Oricum cand esti in curte sau in balcoane se aude tot, dar lucrul acesta se intampla si la casele individuale, nu doar la cele insiruite sau in oglinda.

View Postgabygyy, on 28 mai 2017 - 19:48, said:

Salut.
Legat de trafic stiu cum este foarte bine in zona. Dimineata daca iesi in prelungirea ghencea din Alunului pana la 7, 7:05 este ok ai unde intra adica intri in capat in dreptul mega image. Daca depasesti aceasta ora coloana este mare dinspre bariera spre oras care se ingreuneaza si datorita nr mare de masini care incep sa iasa din Latin city.
Drumul pana la cubic este cu asfalt de anul trecut,cu exceptie Alunuiui unde este praf.
La intoarcere pana pe la 17.30 este ok dupa care se aglomereaza progresiv.
Care era pretul cand ai vizionat casa cu tva?-poti da pm daca nu e ok sa postezi aici.
Multumesc
Buna ziua,
problema traficului este una generala in toate zonele Bucurestiului, dar mai ales in zona noastra. Folosesc la orele de varf aplicatia Waze care gaseste oricum rute alternative mai putin aglomerate cum ar fi intrarea prin Drumul Cooperativei sau prin strada Dantelei daca se vine prin Ghencea sau din cartierul Dr. Taberei. De foarte putine ori am intrat din prelungirea Ghencea prin Maracineni.

View Postnni2011, on 06 ianuarie 2017 - 11:39, said:

Buna,
vecini nu au perete comun ?nu inteleg..La etaj cate camere sunt?
poate ne facem vecini..
Buna ziua,
la eta sunt 3 dornitoare si o baie.

View Postmem82, on 03 mai 2017 - 13:27, said:

Buna ziua, eu am fost la o visionare, mi-au placut casele pe colt, as dori sa stiu de la cine a locuit deja iarna trecuta in complex la cat ajung cheltuielile cu gazele pentru incalzire? Va multumesc!



Eu am fost la visionare, am intrebat de locurile de parcare, iar dezvoltatorul mi-a spus ca fiecare casa are alocate cate 2 locuri.
Buna,
noi intre timp am achizitionat o casa pe colt care are 2 locuri de parcare.

Edited by mem82, 03 June 2017 - 09:12.


#23
Alexandrus89

Alexandrus89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2017
Buna ziua

As dori sa achizitionez si eu o casa in acest complex, insa am mici nelamuriri! Am observat ca mai sunt mici retusuri de facut in interior, mai sunt pe ici colo de facut mici finisari.
Imi poate spune cineva detalii tehnice cu privire la constructie? Cand au fost turnate placile de beton etc? Am incerca sa le obtin de la sursa dar singurele lucruri au fost ca imi garanteza pt constructie etc. Nu pun la indoiala nimic, doar ca fac o investitie si as vrea sa o fac cu inima impacata.

Multumesc!

#24
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017
Buna ziua, și noi am cerut poze din faza de construcție și toate actele doveditoare cu toate autorizatiile  înainte sa cumpărăm și ne-au fost trimise imediat de dezvoltator.

#25
Burady

Burady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2007
Buna ziua !

Si pe mine ma intereseaza o casa. Stie cineva ce fundatie au ( adancime , tip) si daca exista pericol de inundatie?
De asemenea, la ultimul etaj este placa de beton ?

Multumesc anticipat

#26
pdrano

pdrano

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2017
Salut!

Am fost si noi la o vizionare recent si am fi tentati sa cumparam o casa in acest ansamblu insa suntem putin contrariati de anumite aspecte: este sau nu o zona inundabila ? Are cineva vreo informatie concreta cu privire la acest aspect (as aprecia parerea cuiva care locuieste efectiv in complex). Cu privire la vecini, ne-am plimbat putin prin zona dupa vizita si am facut cunostinta cu vreo 2-3, nu am apucat sa-i intrebam chiar tot ce ne trecea prin cap insa ca o prima impresie par oameni foarte deschisi si linistiti si ne-au dat cateva sfaturi legate mai mult de tranzactie in sine. Cat despre zona, din partea acestora am primit foarte multe laude (cu exceptia traficului, asta-i o adevarata problema).

Multumesc anticipat !

#27
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

View Postpdrano, on 23 iunie 2017 - 10:05, said:

Salut!

Am fost si noi la o vizionare recent si am fi tentati sa cumparam o casa in acest ansamblu insa suntem putin contrariati de anumite aspecte: este sau nu o zona inundabila ? Are cineva vreo informatie concreta cu privire la acest aspect (as aprecia parerea cuiva care locuieste efectiv in complex). Cu privire la vecini, ne-am plimbat putin prin zona dupa vizita si am facut cunostinta cu vreo 2-3, nu am apucat sa-i intrebam chiar tot ce ne trecea prin cap insa ca o prima impresie par oameni foarte deschisi si linistiti si ne-au dat cateva sfaturi legate mai mult de tranzactie in sine. Cat despre zona, din partea acestora am primit foarte multe laude (cu exceptia traficului, asta-i o adevarata problema).

Multumesc anticipat !

Noi locuim de la inceputul anului. Nu au fost probleme in acest sens.

#28
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Verificați și pe harta aceea de risc la inundații: http://gis2.rowater.ro:8989/flood/ (pare că merge doar în anumite browsere, căci e în Flash; eu am deschis în Firefox).

#29
ancamitrea

ancamitrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2017
Buna! Sunt si eu interesata de o casa in acest complex, insa am o nelamurire legata de accesul spre statia de RATB 122. Am vazut ca exista un drum direct prin strada Verii, insa Google maps imi recomanda rute ocolitoare. Aveti idee daca se poate intra prin Verii in Cartierul Latin? Multumesc anticipat.

#30
ancamitrea

ancamitrea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2017

View Postancamitrea, on 16 august 2017 - 14:26, said:

Buna! Sunt si eu interesata de o casa in acest complex, insa am o nelamurire legata de accesul spre statia de RATB 122. Am vazut ca exista un drum direct prin strada Verii, insa Google maps imi recomanda rute ocolitoare. Aveti idee daca se poate intra prin Verii in Cartierul Latin? Multumesc anticipat.
Pana la urma am fost acolo si am verificat. Se poate intra din Verii in Cartierul Latin (unde este statia de 122), insa accesul este permis doar pentru pietoni.

#31
Anonymous29

Anonymous29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2017
Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca plata pentru achizitionarea unei vile s-a facut in EUR sau in RON la cursul BNR din ziua tranzactiei?
Va multumesc!

#32
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017

View Postnni2011, on 05 ianuarie 2017 - 08:59, said:


Buna,
imi poti spune te rog,izolatia fonica cum este ? se aude ceva de la vecinu ? sunt interesat de acest ansamblu,as vrea sa scap de bloc,dar imi este putin teama sa nu gasesc un vecin manelist..


#33
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017
Buna seara,
după aproape 2 săptămâni de când m-am mutat, revin cu impresii:
- peretele dublu cu vecinul, dacă exista 🙄 ???, nu izoleaza deloc deoarece se aude tot de la vecini. Noroc ca am doar unul!!!
- câteodată din scurgerile băilor vine un miros foarte neplăcut; eu la baia de sus am geam, dar la parter tot acel miros ajunge in sufragerie. 😷
- in general atmosfera din cartier este una liniștita, se mai aud zgomote in timpul zilei, dar este ceva normal având in vedere ca lumea se mai muta încă, mai face modificări, mobilează.
- prin afara complexului am mai văzut câini vagabonzi, in special in partea dreapta a complexului care nu este deocamdată vândută și care este plină de vegetație spontana.
- mașina de gunoi trece de 2 ori pe săptămâna, insuficient deoarece de fiecare data in jurul tomberonului se strâng saci sau cutii.
- in privința străzilor care se inunda la fiecare ploaie, pot spune ca este adevărat, dar nu cea din fata complexului, ci sunt altele, spre exemplu str. Anotimpului.
- in fata complexului sunt niște gropi care se umplu de fiecare data cu apa, dar nu sunt adânci deocamdată.
- pe timpul verii este nevoie de aer condiționat deoarece temperatura devine insuportabila: 27-28 grade la parter unde oricum este mai răcoare deoarece sunt mai putine geamuri. Unii vecini am văzut ca au montat deja aparate.
Sper ca toate impresiile împărtășite sa ajute pe cei care intenționează sa cumpere in acest complex. As dori sa precizez ca nu exista construcții perfecte, este important ca viciile care apar pe parcursul anilor sa nu afecteze siguranța locatarilor.

#34
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017

View Postmem82, on 11 septembrie 2017 - 23:30, said:


Buna seara,
după aproape 2 săptămâni de când m-am mutat, revin cu impresii:
- peretele dublu cu vecinul, dacă exista �� ???, nu izoleaza deloc deoarece se aude tot de la vecini. Noroc ca am doar unul...din pacate manelist!!! :(
- câteodată din scurgerile băilor vine un miros foarte neplăcut; eu la baia de sus am geam, dar la parter tot acel miros ajunge in sufragerie. ��
- in general atmosfera din cartier este una liniștita, se mai aud zgomote in timpul zilei, dar este ceva normal având in vedere ca lumea se mai muta încă, mai face modificări, mobilează.
- prin afara complexului am mai văzut câini vagabonzi, in special in partea dreapta a complexului care nu este deocamdată vândută și care este plină de vegetație spontana.
- mașina de gunoi trece de 2 ori pe săptămâna, insuficient deoarece de fiecare data in jurul tomberonului se strâng saci sau cutii.
- in privința străzilor care se inunda la fiecare ploaie, pot spune ca este adevărat, dar nu cea din fata complexului, ci sunt altele, spre exemplu str. Anotimpului.
- in fata complexului sunt niște gropi care se umplu de fiecare data cu apa, dar nu sunt adânci deocamdată.
- pe timpul verii este nevoie de aer condiționat deoarece temperatura devine insuportabila: 27-28 grade la parter unde oricum este mai răcoare deoarece sunt mai putine geamuri. Unii vecini am văzut ca au montat deja aparate.
Sper ca toate impresiile împărtășite sa ajute pe cei care intenționează sa cumpere in acest complex. As dori sa precizez ca nu exista construcții perfecte, este important ca viciile care apar pe parcursul anilor sa nu afecteze siguranța locatarilor.

View PostAnonymous29, on 27 august 2017 - 14:13, said:

Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca plata pentru achizitionarea unei vile s-a facut in EUR sau in RON la cursul BNR din ziua tranzactiei?
Va multumesc!
...in Euro!!!

View PostAnonymous29, on 27 august 2017 - 14:13, said:

Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca plata pentru achizitionarea unei vile s-a facut in EUR sau in RON la cursul BNR din ziua tranzactiei?
Va multumesc!


#35
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017
Omul "sfinteste" locul...Posted Image
Attached File  IMG_3555.JPG   362.54K   40 downloadsAttached File  IMG_3556.JPG   386.16K   40 downloads

As fi curioasa sa aflu cati din cei care au scris recenzii pe Facebook locuiesc in acest complex.Posted Image
facebook.com/pg/SpringfieldResidence/reviews/###page_internal
...am introdus in acest fel trimiterea catre pagina de facebook a complexului deoarece administratorul grupului nu permite introducerea link-urilor sau cel putin mie mi-a dat aceasta eroarePosted Image.

Edited by mem82, 22 September 2017 - 19:14.


#36
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017

View Postmem82, on 11 septembrie 2017 - 23:30, said:



Intre timp ne-am mutat si vreau sa rectific ceea ce am scris mai sus, din pacate de la vecini se aude absolut tot Posted Image

View Postnni2011, on 06 ianuarie 2017 - 11:39, said:

Buna,
vecini nu au perete comun ?nu inteleg..La etaj cate camere sunt?
poate ne facem vecini..

Buna seara,
dezvoltatorul asa spune la inceput ca este perete dublu, asta pana iti vinde casa, apoi nu mai recunoaste si sustine ca cel care a inteles gresit este cumparatorul Posted Image . De fapt peretele este comun, iar prin el se aude totul de la vecini!

Edited by mem82, 22 September 2017 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate