Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

SPRINGFIELD RESIDENCE

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014
A achizitionat cineva vreo casa  in SPRINGFIELD RESIDENCE?

#2
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Le-am văzut, părerea mea este ca nu merita (caut sa cumpăr).
Lucrările par de calitate, conceptul ansamblului pare ok dar apartamentele sunt prost gândite/împărțite.
Dezvoltatorul (ca majoritatea) nu a dat atenție unor detalii gen: debara, spații de depozitare etc...
Bucătăria este pe fațada de intrare in casa. Acolo este si ieșirea de la centrală dar dezvoltatorul nu s-a mai obosit sa prevadă si o ieșire de hota ...poate vrea cineva sa-si pună.
Rezultatul va fi spargerea mult laudatei gresii din Spania care imita lemnul...
Sunt mici detalii care fac diferența...
Dezvoltatorul mizează mult pe calitatea lucrărilor si a materialelor, vopseaua decorativa, spații verzi, pomi etc...dar a scăpat multe detalii necesare unei locuințe de zi cu zi.

#3
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014
Am stat mult pe ganduri.
Am vizionat multe case, printre care si ansamblul Cubic Rezidence  care iti promit 126 m utili, iar in cele din urma constati ca nu sunt nici macar 100.
Am revenit in Springfield Rezidence si m-am hotarat sa achizitionez de aici o casuta.
Intr-adevar spatiile de depozitare lipsesc, dar ceea ce iti prezinta concorda cu realitatea

#4
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

 ADIADA, on 04 ianuarie 2017 - 21:40, said:

Am stat mult pe ganduri.
Am vizionat multe case, printre care si ansamblul Cubic Rezidence  care iti promit 126 m utili, iar in cele din urma constati ca nu sunt nici macar 100.
Am revenit in Springfield Rezidence si m-am hotarat sa achizitionez de aici o casuta.
Intr-adevar spatiile de depozitare lipsesc, dar ceea ce iti prezinta concorda cu realitatea
Buna,
imi poti spune te rog,izolatia fonica cum este ? se aude ceva de la vecinu ? sunt interesat de acest ansamblu,as vrea sa scap de bloc,dar imi este putin teama sa nu gasesc un vecin manelist..

#5
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

 nni2011, on 05 ianuarie 2017 - 08:59, said:

Buna,
imi poti spune te rog,izolatia fonica cum este ? se aude ceva de la vecinu ? sunt interesat de acest ansamblu,as vrea sa scap de bloc,dar imi este putin teama sa nu gasesc un vecin manelist..

Chiar daca sunt case insiruite, peretele nu este comun cu al vecinului.
In ceea ce priveste vecinii melomani la care faci trimitere, nu pot sa-ti dau niciun fel de informatii.

#6
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

 ADIADA, on 05 ianuarie 2017 - 19:25, said:

Chiar daca sunt case insiruite, peretele nu este comun cu al vecinului.
In ceea ce priveste vecinii melomani la care faci trimitere, nu pot sa-ti dau niciun fel de informatii.
Buna,
vecini nu au perete comun ?nu inteleg..La etaj cate camere sunt?
poate ne facem vecini..

#7
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

 nni2011, on 06 ianuarie 2017 - 11:39, said:

Buna,
vecini nu au perete comun ?nu inteleg..La etaj cate camere sunt?
poate ne facem vecini..

Casele sunt insiruite, insa au pereti individuali (nu exista perete comun).
La etaj sunt 3 dormitoare.

#8
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Proiectul este perfect pentru o casa de vacanța. Nu gătești, nu ai nevoie de spații de depozitare etc...
Finisajele sunt peste media pieței.
Părerea mea este ca nu merita pentru o locuința "pe termen lung/pe viața". Succes la montarea hotei in bucatarie (sa nu strici frumustete de fațada...)
Eu mai caut...este o investiție mare si nu ma grăbesc.
Sunt foarte multe oferte de case înșiruite pe piața însă proiectele sunt deplorabile...


#9
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

 dpass, on 06 ianuarie 2017 - 20:35, said:

Proiectul este perfect pentru o casa de vacanța. Nu gătești, nu ai nevoie de spații de depozitare etc...
Finisajele sunt peste media pieței.
Părerea mea este ca nu merita pentru o locuința "pe termen lung/pe viața". Succes la montarea hotei in bucatarie (sa nu strici frumustete de fațada...)
Eu mai caut...este o investiție mare si nu ma grăbesc.
Sunt foarte multe oferte de case înșiruite pe piața însă proiectele sunt deplorabile...

Cu gatitul ai nimerit-o. Scopul vietii ele nu este sa devin bucatareasa perfecta.
Referitor la hota: esti in urma de tot cu tehnologia. Tu cunosti numai varianta in care poti strica...frumusetea de fatada? Decat tu iti doresti hota cu burlan, este fix alegerea ta.
Ai omis un aspect. Oare trebuie gaurita fatada si pentru aerul conditionat? Posted Image Posted Image Despre acest lucru ai vreo parere?
Daca esti asa de priceput/priceputa spunei te rog, care este inconvenientul acestui proiect?
Eu atat imi permit, tu mai cauta.

Edited by ADIADA, 06 January 2017 - 21:02.


#10
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Adiana, mai ușor cu aprecierile la persoana mea.
Ai deschis un topic in care mi-am spus o părere personală fără a denigra, critica, fără a încerca sa influențez pe nimeni.
Asa văd eu lucrurile. Restul...faci ce vrei, ce crezi, ce iti permiți.

Ai nimerit-o si cu AC. Am avut aceasta discutie cu domnul dezvoltator (dl. I) si mi-a garantat ca nu este nevoie de el pe timpul verii !
Mi-a spus ca a izolat casele atit de bine incit nu o sa fie nevoie.
Personal cred ca o sa fie nevoie. Locuiesc in zona si știu foarte bine cum sunt verile pe acolo (si da, am un AC montat profesional de dezvoltator din momentul construcției)
Poți arunca o privire la ce a mai vândut pina in acest moment si vei vedea ca lumea a început sa-si monteze AC, fiecare cum considera ca este mai bine.

Repet, complexul arată foarte bine ! Imi place vizual dar nu îmi place dpdv "funcțional".
Chiar daca nu ar fi montat instalatii de AC la case, la cât efort a depus pentru imagine, design, finisaje ar fi putut sa ia in considerare si acest aspect si sa prevadă un posibil loc pentru montat AC, o soluție tehnica uniformă.  Putea sa prevadă o priza, gaura, spațiu pentru tubulatură etc.

Eu îmi doresc ceva mai mult decât niste pereți frumos finisați, un gazon, câtva brăduți care-ți iau ochii....

Succes in achiziție !





#11
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

 dpass, on 06 ianuarie 2017 - 22:45, said:

Adiana, mai ușor cu aprecierile la persoana mea.
Ai deschis un topic in care mi-am spus o părere personală fără a denigra, critica, fără a încerca sa influențez pe nimeni.
Asa văd eu lucrurile. Restul...faci ce vrei, ce crezi, ce iti permiți.

Ai nimerit-o si cu AC. Am avut aceasta discutie cu domnul dezvoltator (dl. I) si mi-a garantat ca nu este nevoie de el pe timpul verii !
Mi-a spus ca a izolat casele atit de bine incit nu o sa fie nevoie.
Personal cred ca o sa fie nevoie. Locuiesc in zona si știu foarte bine cum sunt verile pe acolo (si da, am un AC montat profesional de dezvoltator din momentul construcției)
Poți arunca o privire la ce a mai vândut pina in acest moment si vei vedea ca lumea a început sa-si monteze AC, fiecare cum considera ca este mai bine.

Repet, complexul arată foarte bine ! Imi place vizual dar nu îmi place dpdv "funcțional".
Chiar daca nu ar fi montat instalatii de AC la case, la cât efort a depus pentru imagine, design, finisaje ar fi putut sa ia in considerare si acest aspect si sa prevadă un posibil loc pentru montat AC, o soluție tehnica uniformă.  Putea sa prevadă o priza, gaura, spațiu pentru tubulatură etc.

Eu îmi doresc ceva mai mult decât niste pereți frumos finisați, un gazon, câtva brăduți care-ți iau ochii....

Succes in achiziție !


1.Aprecierile nu le-am facut cu privire la persoana ta. Oricum, sesizez ca digeri foarte greu faptul ca cineva ar putea o opinie contrara convingerilor tale.
2.Daca ti-au luat ochii, bradutii si peretii frumos finisati, eu nu sunt in asentimentul tau, Brazii chiar nu i-am remarcat.
3.Te felicit pentru AC-ul montat de dezvoltator. Hota ai cu sau fara tubulatura? Tot dezvoltatorul ti-a instalat-o sau el a dat doar gaurile?
O seara excelenta!

#12
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Citește încă odată tot ce am scris in acest topic.
Am facut-o la modul general, cu detaliile reale/existente in locație, pro si contra (ți-am spus ca am vizitat locația si caut sa-mi achiziționez o casa).
Este decizia ta daca vrei sa ții cont de aspectele menționate. Faci ce vrei, ce iti permiți.
Succes in achiziție !

#13
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
Buna, a mai cumparat cineva in springfield 1 sau springfield2?
Ma intereseaza pentru cei ce au cumparat si eventual stau deja acolo sa aud/auzim pareri avizate despre situatia reala.
Cum este cu locurile de parcare?-sunt alocate sau parchezi unde gasesti?
Cam cat sunt actele ca valoare pentru cv?
Stie cineva daca se va deschide circulatiei si iesirea spre strada Toamnei?
Exista taxe de intretinere/mentenanta in contract ce scrie despre ele si in ce cuantum?
alte probleme daca sunt?
Multumesc

#14
ADIADA

ADIADA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.10.2014

 gabygyy, on 12 aprilie 2017 - 08:28, said:

Buna, a mai cumparat cineva in springfield 1 sau springfield2?
Ma intereseaza pentru cei ce au cumparat si eventual stau deja acolo sa aud/auzim pareri avizate despre situatia reala.
Cum este cu locurile de parcare?-sunt alocate sau parchezi unde gasesti?
Cam cat sunt actele ca valoare pentru cv?
Stie cineva daca se va deschide circulatiei si iesirea spre strada Toamnei?
Exista taxe de intretinere/mentenanta in contract ce scrie despre ele si in ce cuantum?
alte probleme daca sunt?
Multumesc

Buna!
Am achizitionat o casa in Springfield.
Referitor la locurile de parcare: la momentul achizitionarii casei, iti este alocat si locul de parcare.
In ceea ce priveste taxele norariale,acestea difera daca achizitionezi prin credit bancar sau nu (in cazul creditului bancar platesti pe langa taxele aferente tanzactiei si ipoteca, precum  si inscrierea acesteia).
La aceasta data nu exista niciun fel de taxe.
Cu privire la accesul din strada Toamnei, nu cunosc detalii.

Edited by ADIADA, 19 April 2017 - 18:03.


#15
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
Buna. Legat de locurile de parcare, cate locuri de parcare sunt alocate contractual?luand in calcul ca in general cine cumpara o casa aici are nevoie de masina/masini de obicei au cate 2 masini.
Multumesc

#16
mem82

mem82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2017
Buna ziua, eu am fost la o visionare, mi-au placut casele pe colt, as dori sa stiu de la cine a locuit deja iarna trecuta in complex la cat ajung cheltuielile cu gazele pentru incalzire? Va multumesc!

 gabygyy, on 30 aprilie 2017 - 19:56, said:

Buna. Legat de locurile de parcare, cate locuri de parcare sunt alocate contractual?luand in calcul ca in general cine cumpara o casa aici are nevoie de masina/masini de obicei au cate 2 masini.
Multumesc

Eu am fost la visionare, am intrebat de locurile de parcare, iar dezvoltatorul mi-a spus ca fiecare casa are alocate cate 2 locuri.

#17
doctor_axe

doctor_axe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.05.2008
Salutari tuturor! Vad ca nimeni nu a abordat problema traficului in zona la orele de varf!? Poate cineva sa dea ceva detalii, cum se iese de exemplu spre Ghencea la ora 7-8 sau cum se ajunge acasa la orele 16-19?
In rest ma declar satisfacut de ce am vazut in complex, dupa vizitarea uneia din case si discutii cu constructorii.
In plus, cred ca nu numai eu, as fi curios de un exemplu de factura la gaze pe perioada de iarna, multumiri...

#18
doctor_axe

doctor_axe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.05.2008
Ok, am revenit de la vizionare cu impresii deloc bune. Dupa doua zile de ploaie moderata, strada din fata complexului e inundata, cineva glumea ca la pranz va fi un concurs de barci cu vele!!! Nu doar acea strada era inundata ci multe din jur, fiindu-mi frica sa intru pe ele cu masina, cu piciorul e exclus.
Stand acolo sa iau pulsul, am observat si doua masini cu dubiosi, genul "pastilar" ce locuiau clar in complex....
Accesul pe strazi intortocheate, fara trotuare, inguste, mizeria, distanta fata de civilizatie mi-au pus capac, m-am lecuit!

Edited by doctor_axe, 27 May 2017 - 21:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate