Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ordinul de ministru (teme pt acasa)

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostNiuu, on 08 decembrie 2016 - 11:07, said:

Da ,asa au mers lucrurile dintotdeauna , asta nu s-a schimbat prin acest ordin .

Sunt insa curios cum se vor pune de acord (sa zicem) cinci profesori ce teme vor da copiilor ; ca daca sunt 5 materii intr-o zi rezulta un timp mediu de efectuare a temelor de 24 de minute pentru fiecare materie .


Se poate rezolva si cu timpul acordat temelor de 10 profesori. Problema e simpla. Un elev are 30 de ore/saptamana. De aici rezulta ca la fiecare ora de curs ai dreptul sa ii dai 0.33 ore teme, adica vreo 20 de min. Daca materia ta e predata in 5 ore/sapt ii dai o ora si 40min, daca e o ora pe sapt. ii dai 20 de minute.

Edited by PoeOvidiu, 08 December 2016 - 11:12.


#20
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Ma intreb ce vor intelege copiii din acest ordin, ca si ei il vor citi.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu ma intreb ce vor intelege profesorii Posted Image
Desi imi mentin opinia ca intai trebuie revizuita la sange programa si pe urma aplicat ordinul.

Edited by PoeOvidiu, 08 December 2016 - 11:16.


#22
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Se poate rezolva si cu timpul acordat temelor de 10 profesori. Problema e simpla. Un elev are 30 de ore/saptamana. De aici rezulta ca la fiecare ora de curs ai dreptul sa ii dai 0.33 ore teme, adica vreo 20 de min.


Matematic e simplu ; in realitate va fi mai complicat . Pentru matematica , de exemplu, o jumatate de ora mi se pare prea putin asadar profesorii de matematica ar trebui "sa negocieze" cu ceilalti profesori pentru timp suplimentare si uite-asa s-a dat dracu' calculul matematic simplu .

[ https://www.zoso.ro/img/2016/02/ecuatii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
Eu am auzit si de teme la dirigentie.

#24
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
idiotii de la ministerul invatamantului inca nu au auzit de invatamantul interactiv, practicat in multe state civilizate si care presupune ca profesorii sa predea materia elevilor astfel incat acestia s-o invete din clasa , fara sa fie nevoie de teme multe si inutile ... la noi inca se practica metoda comunista: profesorul vorbeste singur si umple tabla cu informatii, elevii scriu ca dupa dictare fara sa poata sa "rumege" informatia, cand ajung acasa se uita la teme ca la OZN-uri etc etc.... in sistemul actual, profesorii si elevii pierd timpul aiurea in scoala, enervandu-se reciproc. Totusi cel mai mult cred ca se enerveaza parintii.

View Postsuciu2016, on 08 decembrie 2016 - 11:21, said:

Eu am auzit si de teme la dirigentie.

probabil e vorba de o diriginta nefu....ta

#25
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostGeorge_Calinescu, on 08 decembrie 2016 - 10:46, said:

Va rog frumos, ce inseamna ca notarea temei pentru acasa nu este obligatorie?

View Postei8ht, on 08 decembrie 2016 - 11:11, said:

Aia cu notarea temei e tare.
Fiecare intelege cum vrea.

E logic, si simplu. La pct. 1 scrie clar ca temele pentru acasa trebuiesc evaluate (adica verificate), iar la pct. 2, la fel de clar, scrie ca nu e obligatoriu sa-ti dea o nota pe respectiva tema.
Ideea fiind ca de obicei o evaluare implica si o nota. In respectivul articol se clarifica ca nu trebuie neaparat sa pui note pe teme.

In alta ordine de idei, pe vremea mea ma trezeam la 6, iar intr-o zi excelenta terminam pana la 18:00 cu totul + cel putin o zi plina de weekend pentru referate.

#26
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
adica poti scrie balarii in rezolvarea temei si pe prof nu il intereseaza, cata vreme copilul a facut tema.

#27
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
wow:))). Asa ceva:))).. Legi date la misto:|. cine plm respecta asa ceva?:))))

#28
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
ala ce a scris ordinul, ministrul ala care scrie in limbi ce nu le cunoaste.

#29
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postluci_flash, on 08 decembrie 2016 - 11:24, said:

E logic, si simplu. La pct. 1 scrie clar ca temele pentru acasa trebuiesc evaluate (adica verificate), iar la pct. 2, la fel de clar, scrie ca nu e obligatoriu sa-ti dea o nota pe respectiva tema.
Ideea fiind ca de obicei o evaluare implica si o nota. In respectivul articol se clarifica ca nu trebuie neaparat sa pui note pe teme.
Pai evident ca trebuie evaluate pentru a observa daca elevul a gresit si sa-i explici ce a gresit, eventual cum sa rezolve mai bine/mai simplu. Elevul acasa face temele dupa cum a inteles el, insa daca nu a inteles bine sa nu ramana asa... In schimb, chiar daca elevul a facut tema perfect, chiar daca a gresit-o, profesorii nu au voie sa treaca elevului nota pe baza temelor...

Insa parerea mea e ca profesorii comunisti oricum vor "pedepsi" elevul... pur si simplu, in timpul orei il scoate la tabla si ii va da ceva mai greu + o nota cu 1-2 puncte mai mica decat ar fi meritat.

#30
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

In schimb, chiar daca elevul a facut tema perfect, chiar daca a gresit-o, profesorii nu au voie sa treaca elevului nota pe baza temelor...


Nu sunt obligati  ,nu inseamna ca nu au voie ; au voie daca vrea muschiu' lor .

Edited by Niuu, 08 December 2016 - 11:36.


#31
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
Ar trebui schimbate multe si totul pleaca de la profesori. In toata cariera mea de elev, pot spune ca am avut foarte putini profesori care si-au dat interesul (predat, teme , discutii etc.) Cred ca am avut 3-4 profesori cu adevarat buni, din gimnaziu pana in liceu.
Ce inseamna profesor bun? Cel care preda, care poarta discutii libere cu elevii, care se implica in viata elevului. Din pacate foarte putini sunt facuti pentru asa ceva. In liceele slabe, nu doar elevul este prost, nici profesorul nu-si da interesul.

Sunt multe de schimbat, si din pacate totul este politizat in educatie, ceea ce este trist, pentru ca se sacrifica generatii intregi cu schimbari drastice care tin doar un an. doi.Ma mir ca nu schimba iar bacul, cand am dat eu bacul (bacul lui Funeriu, am avut o promovabilitate de 50-60 , cel mai greu bac din ultimii 10 ani), cu 4 ani in urma, subiectele au fost publicatie, promovabilitate a fost undeva la 80-90%). E corect? putem sa facem diferenta intre generatii? nu prea. Mai ales ca iar au schimbat dificultate bacului:)

Eu sunt de acord cu schimbarea, dar sa se tina de ea si sa nu mai sacrifice generatii .

Edited by jamesbond91, 08 December 2016 - 11:50.


#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
E greu de crezut ca daca tema nu mai e evaluata copiii o vor face. Si asa ieseau semidocti, acum vor fi sfertodocti.
Sincer, ma astept sa pot face misto la greu de viitoarele generatii.

#33
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View PostPrien, on 08 decembrie 2016 - 12:03, said:

E greu de crezut ca daca tema nu mai e evaluata copiii o vor face. Si asa ieseau semidocti, acum vor fi sfertodocti.
Sincer, ma astept sa pot face misto la greu de viitoarele generatii.
dar nici nu exista comparatie intre generatii. Nu ai cum sa faci o comparatie. eu am intalnit masterand la constructii, care nu stia Pitagora, am avut colegi, care nu stiau ca mai intai faci inmultirea si dupa adunarea:|..chestii elementare. E ca si cum esti la litere, dar nu stii afalbetul:|.

Facultatile sunt la misto, intra toata lumea, si termina toata lumea.

Am avut un profesor in liceu, care facea un experiment (dadea un test la inceput de an). Ne spunea ca generatiile de copii sunt din ce in ce mai slabe din punct de vedere educational. Si, a avut dreptate:)

Daca iesi pe strada, si pui o intrebare banala . cat fac 2+2*2. vei ramana surprins:)), intr-un mod neplacut

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FeqRdX-Hh50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jamesbond91, 08 December 2016 - 12:15.


#34
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostNiuu, on 08 decembrie 2016 - 11:07, said:

De ce nu s-au instituit mai bine programe "after-school" in asa fel incat copii sa-si rezolve temele la scoala , sub supravegherea profesorilor , cum e normal ?
Normal? Ce e normal? Sa stea elevii cateva ore in plus la scoala? Tema acasa se numeste asa pentru ca trebuie facuta ACASA, Nu la scoala prin prelungirea programului.

#35
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Da prietene , sa stea la scoala ! sa fie supravegheat si sa-si faca temele la scoala , supravegheat de profesor .

Ce ti se pare asa extraordinar?  e prea mult de lucru pentru profesori ?   asta e problema ?

Si sa nu mai aiba tema pentru acasa . Deloc . Si atunci nici nu le mai zice teme pentru ACASA ... ca nu mai exista .

Edited by Niuu, 08 December 2016 - 12:38.


#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostMrReason, on 08 decembrie 2016 - 10:53, said:

nu stiu cum e acum, dar eu cand eram in 1-4 invatatoarea verifica temele si nota dupa caz nota pe caiet FB(foarte bine), B(bine), V(Vazut - adica nu foarte bine)... astea erau un soi de note in gimnaziu...
Aha, se explica neshte chestii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate