Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lucrez in Germania pt. o firma din Luxemburg

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Salutare! Sunt curioasa daca mai este cineva in situatia mea…Locuiesc in Germania, in NRW, iar incepand cu 1. Nov, lucrez pt o firma din Luxemburg. Mai exact 21 de zile  lucrez la sediul din Germania, 1 zi treb sa fiu in Luxemburg.
Acum problema este in felul urmator, din salariu meu Brut, mi se opresc taxele din Lux pt 1 zi cat sunt acolo si asig medicala obligatorie din Germania. Din salariul net ce il primesc lunar, eu ar trebui sa platesc la Finamzamt aici in Germania undeva la 390,-€ taxe pe venit.
Aveti idee daca exista o posibilitate sa micsorez suma asta lunara? In contractul meu de munca este specificat ca imi desfasor activitatea in mai multe orase ale lumii, nu doar Germania/Luxemburg. Multumesc de informatii!

#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
doar daca muti activitatea complet in Lux. La mai mult de 22 zile pe an in DE (IIRC) fiscul german vrea sa vada bani. Dienstreise mu schimba cu nimic treaba, ca Dienstsitz e DE. Doar daca te muti cu Dienstsitz in alta tara, are o influenta.

#3
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Multumesc de raspuns! Mda...o sa ma duc la ei, ca sa vad cum fac sa platesc lunar, macar asa nu simt gaura mare in cont, ca in cazul in care as plati anual. Si in cazul actual sunt obligata sa imi fac si Einkommensteuer anual banuiesc?

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
da. si e in interesul tau, daca bagi chestii ca 220 de zile drum la lucru (daca distanta merita)

#5
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Nu am asa Multi km de condus, sunt vreo 12km-one way. Insa acum mi-am dat seama de o chestie, si sper sa nu ma Insel. Eu din iunie pana in octombrie am fost in Ro, mi se cam luase de Germanica si am facut o pauza, bineinteles ca toate demersurile au fost facute cand am plecat din DE: scos de la primarie, inchis asig medicala etc. Eu tin minte ca atunci cand m-am mutat prima data in DE si am facut primul Einkommensteuer, mi-au dat ceva bani si pt primul drum Ro-Germania. S-ar mai aplica si acum?

Edited by denisapopescu, 07 December 2016 - 12:39.


#6
Optimistul98

Optimistul98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.11.2016

 denisapopescu, on 07 decembrie 2016 - 12:36, said:

Nu am asa Multi km de condus, sunt vreo 12km-one way. Insa acum mi-am dat seama de o chestie, si sper sa nu ma Insel. Eu din iunie pana in octombrie am fost in Ro, mi se cam luase de Germanica si am facut o pauza, bineinteles ca toate demersurile au fost facute cand am plecat din DE: scos de la primarie, inchis asig medicala etc. Eu tin minte ca atunci cand m-am mutat prima data in DE si am facut primul Einkommensteuer, mi-au dat ceva bani si pt primul drum Ro-Germania. S-ar mai aplica si acum?
In mod normal ar trebui, nu ai ce pierde daca mentionezi asta in Einkommensteuer. In schimb nu stiu daca se va lua in calcul naveta de 12 km. Eu am facut naveta un an 90 km dus, 90 km intors si mi s-au returnat o parte din baniii de naveta .

#7
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Da, in primul an si eu faceam naveta - 57km dus, 57km intors si imi amintesc ca am primit ceva banuti inapoi, dar a fost si chestia cu drumul din Ro, ca m-am mutat aici. Ma rog, aveam si salariul mult mai mic decat cel de acum si cred ca si asta conteaza la calcul.
O sa iau legatura cu un Consultant financiar la anul, ca din pacate nu am incercat sa imi fac singura calculul si nici nu stiu daca m-as descurca....

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
intorsul nu-i intereseaza. in functie de impozitul platit, la distanta aia pot iesi vreo 1500 pe an.

#9
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Einkommensteuer se plateste la Finanzamtul unde ai Wohnsitz, paragraph 19 AO (Abgabenordnung). Unde ai Dienstsitz e nerelevant. Dar: suma care o platesti in alta tara este scazuta din ce trebuie platit la Finanzamtul german.
Am o prietena intr-o situatie si mai si: lucreaza ptr firma Clariant in Elvetia (lucreaza complet acolo). Dar firma fiind la vre-o 20-30km de granita, locuieste in Germania in Lörrach ptr ca totul este mult mai ieftin (chirie, cumparaturi etc). Are acolo un salariu cu 6 cifre pe an si este single => circa 42% Steuer la Finanzamtul german.

In principiu trebuie calculat cum iesi mai ieftin, acolo ar trebuii sa te muti. Cel putin daca este diferenta mare si merita.

 denisapopescu, on 07 decembrie 2016 - 11:14, said:

Din salariul net ce il primesc lunar, eu ar trebui sa platesc la Finamzamt aici in Germania undeva la 390,-€ taxe pe venit.
Aici ai inteles ceva gresit: din salariul brut care ramane dupa ce scoti din brutul initial ce ai platit in Luxemburg.

Edited by Passenger001, 07 December 2016 - 14:48.


#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca ai Dienstsitz in Lux si stai in DE, platesti impozit in Lux si nu in DE. Am o armata de colegi ce stau in Trier si lucreaza in Lux, cu impozite de Lux.

#11
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Steuererklärung se face la Wohnsitz, nu exista alternative. Daca ai platit destul in alta parte posibil sa scada la zero obligatia fata de Finanzamtul german, asta e altceva.

sau ma rog, poti sa "jonglezi" cu mai multe Wohnsitze, dar aici trebuie mare atentie.

Circul si mai mare este daca lucrezi intr-o tara vecina, locuiesti in Germania si mai ai si un Dienstwagen cu care mergi la Wohnsitz in Germania.

Zur Info:
http://europa.eu/you...y/index_de.htm#

Tocmai m-am uitat la ce Steuersätze ai in Lux => la final cazi din lac in put.
http://europa.eu/you...rg/index_de.htm

Edited by Passenger001, 07 December 2016 - 15:06.


#12
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
@Passenger001 - deci eu pe Luna noiembrie am primit fluturasul de salariu, se specifica  'Netto nach Steuer' ,  iar la rubrica 'Zu zahlen'  suma mentionata mai sus-aprox 390€. Linkul dat de tine mai sus http://europa.eu/you...rg/index_de.htm# cred ca se aplica daca as lucra 22 de zile in Luxemburg, pe cand eu sunt 21 in DE si 1 zi in Lux.

Din lac in put nu dau, nettul meu dupa ce scad cei 390 € tot este cu aprox 300€ mai mare decat daca as lucra la angajator cu sediul in DE

Edited by denisapopescu, 07 December 2016 - 15:09.


#13
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Legislatia in privinta impozitului pe salariu poate sa fie diferita in Europa. Dar cel putin ptr Luxemburg si Deutschland este valabil: nu intereseaza pe nimeni unde si cate zile lucrezi, ci unde ai asazisul Lebensmittelpunkt, care este acolo unde ai Wohnsitz. Deci concret unde locuiesti, unde esti anuntata ca ai locuinta.

Eikommensteuer se plateste intotdeauna din brutto (ma rog, cel putin din cel brutto care ramene "zu versteuerndes brutto" dupa ce s-a scazut ce se poate scade). Si ala se trage automat! Nu platesti tu nicaieri nimic.
Ca sa nu vorbim pe langa: sper ca nu mi-a scapat nimic, tu esti angajata, corect? Deci nu liber profesionist etc...

Iar cand am afirmat ca dai din lac in put, ma refeream daca merita eventual sa te muti in Lux ptr a plati mai putin. Sunt o gramada de tari unde la un brutto anual de peste 80-100K ai avea mult mai putin de platit decat in Germania. Dar in Lux cel putin nu prea este cazul, se plateste asemanator (okay, Steuersatz de varf este ceva mai mic). Dar daca platesti in Germania numai 390 euro pe luna, inseamna ca nu vorbim de un brutto anual de peste 50k.

Edited by Passenger001, 07 December 2016 - 15:33.


#14
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Da, sunt angajata. Este o situatie mai speciala la mine, lucrez pt un un Grup de firme cu sedii in mai multe tari. Firma din Lux este cea mama, eu sunt angajata la ea, insa la birou stau la sediul din Germania. Nu pot sa ma mut in Lux, intrucat jobul meu presupune sa fiu aici 60% iar restul in alte tari. In plus ce am uitat sa mentionez este ca a trebuit sa aplic pt Steuerkarte in Lux, urmeaza sa-l primesc in cateva zile.

Pana acum, exact cum ai spus si tu, total a fost dedus atutomat din salariul Brutto, dar mentionez ca angajatorul, de fiecare data a fost unul cu sediul in DE. Acum pe fiecare fluturas de salariu se mentioneaza suma pe care eu va treb sa o platesc separat aici in Germania. Si da, Brutto anual nu depaseste 50k.

#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
@denisa: ce am scris mai sus este generalizat si exista exceptii. O exceptie este in cazul Germania-Luxemburg: din 2011-2012 exista cateva intelegeri intre cele doua state. Dar ptr situatia ta nu se schimba nimic.

Azi dupa-amiaza am avut treaba la tribunal in Mayen si am schimbat cateva cuvinte cu un coleg din Trier care este specializat pe Steuerrecht. Sa fiu sincer, jumatate din ce mi-a spus a intrat pe o ureche si a iesit pe alta. Recunosc, nu ma prea intereseaza Steuerrecht si ma feresc pe cat pot. Ce am retinut este o sursa foarte buna de informatii: Finanzamt Trier. Trebuie mentionat ca treaba poate fi foarte complicata, nici macar cei care au de a face cu asa ceva nu stiu intotdeauna exact cum si ce (ma refer mai ales la firme, Personalabteilungen etc) si se fac deseori greseli. Iar cei de la Finanzamt Trier sunt practic specializati pe asa ceva, din motive geografice.

Ma rog, prea mult bla-bla... aici gasesti informatiile de care ai nevoie. Daca nu intelegi ceva sau ai vre-o intrebare, incerc sa te ajut. Eu am sarit cu ochii peste, este destul de bine explicat si nu foarte greu de inteles, adica nu trebuie sa fi Steuerfachmann sa intelegi.

Attached Files


Edited by Passenger001, 08 December 2016 - 00:20.


#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Passenger001, on 07 decembrie 2016 - 15:31, said:

Legislatia in privinta impozitului pe salariu poate sa fie diferita in Europa. Dar cel putin ptr Luxemburg si Deutschland este valabil: nu intereseaza pe nimeni unde si cate zile lucrezi, ci unde ai asazisul Lebensmittelpunkt, care este acolo unde ai Wohnsitz. Deci concret unde locuiesti, unde esti anuntata ca ai locuinta.
intereseaza, tocmai in cazul asta. colegii mei trebuie sa-si documenteze zilele petrecute in interes de serviciu in DE si au mare grija sa ramana sub un prag (nu-mi amintesc exact, era 20-si-ceva) ca sa nu aibe treaba cu fiscul german. Majoritatea-s pe la 70-100K/an si raman net seminificativ peste ce ar ramane in DE, partial si din asigurarile sociale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate