Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ANAF la ușa casei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Are dreptul un inspector anaf sa vina la usa casei mele (unde nu are sediul nici o firma) sa ma caute si sa o ia la rost pe mama mea ca de ce nu sunt acasa? Motivul a fost ca nu le-am raspuns la telefon. Ce este de facut in aceasta situatie?

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
asta nu suna a abuz in serviciu?

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, au dreptul, si ar trebui sa le raspunzi la telefon sa clarifici ce e de clarificat mai ales daca ai ramas in urma cu platile la buget.  Altfel te poti trezi cu executare silita sau o poprire pe vreun cont si nu cred ca iti doresti.

Poti sa-i si ignori daca doresti, iar ei vor apela la mijloacele legale. Crezi ca esti singurul care se ia la tranta cu ANAF?

Edited by rosix, 07 December 2016 - 09:51.


#4
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
A fost vorba de un control. Controlul s-a terminat cu documentul aferent.

Rosix pe baza carei legi au acest drept?

#5
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
fa o plangere disciplinara impotriva individului.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
La usa sa bata, si sa vorbeasca, cam orice om are dreptul. Ma indoiesc ca a facut ceva ilegal. Nu te obliga nimeni sa-l asculti, de exemplu ii puteai inchide usa in fata, si suportai consecintele actiunilor lui viitoare .

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:43, said:

Are dreptul un inspector anaf sa vina la usa casei mele (unde nu are sediul nici o firma) sa ma caute si sa o ia la rost pe mama mea ca de ce nu sunt acasa? Motivul a fost ca nu le-am raspuns la telefon. Ce este de facut in aceasta situatie?

Are dreptul sa intrebe unde esti , mai ales daca inspectorul este tatal fetei pe care ai lasat-o insarcinata. Altfel nu . Sunt modalitati legale de contact , telefonic , prin adrese , etc.

#8
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:43, said:

Are dreptul un inspector anaf sa vina la usa casei mele (unde nu are sediul nici o firma) sa ma caute si sa o ia la rost pe mama mea ca de ce nu sunt acasa? Motivul a fost ca nu le-am raspuns la telefon. Ce este de facut in aceasta situatie?

da, are dreptul sa te caute acasa... oricine are dreptul sa sune la usa ta daca are o treaba de clarificat/rezolvat cu tine... nu prea inteleg ce ti se pare tie a fi ilegal in toata chestia asta... poate esti mai explicit

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:52, said:

A fost vorba de un control. Controlul s-a terminat cu documentul aferent.

Rosix pe baza carei legi au acest drept?

Codul de procedura fiscala, da dreputul ANAF ca, pe baza de delegatie, sa verifice orice contribuabil la domiciliu, la sediul declarat sau la orice adresa cunoscuta iar, in cazul persoanelor juridice (SRL, PFA) chiar sa intre in orice spatiu, pentru stabilirea sarcinior fiscale.
Daca nu-l gaseste acasa ii lasa o invitatie de a veni la ANAF, daca nu se prezinta, urmeaza ca ANAF sa stabileasca o suma "din burta" de plata (estimare) pentru taxa sau impozitul datorat si urmeaza executarea silita de regula pe contul bancar al contribuabilului apoi pe bunurile mobile, cum ar fi masina din parcare.

Edited by rosix, 07 December 2016 - 10:11.


#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 JurasikMan, on 07 decembrie 2016 - 10:01, said:

Are dreptul sa intrebe unde esti , mai ales daca inspectorul este tatal fetei pe care ai lasat-o insarcinata. Altfel nu . Sunt modalitati legale de contact , telefonic , prin adrese , etc.
nu
anafu' a lăsat-o însărcinată
ce să caute la uşa soacrei?
în baza legii avortului colectiv?

se pare că va fi serviciul all in one
arunci hîrtii pe stradă, vine anafu
te joci prin gunoaie, vine anafu
vizi 3 fire de pătrunjel la 70 de ani să nu te ia dracu' de foame...normal, anafu dă cu tine de pămînt
te legi de vecina... normal, anafu' va suna primul la uşă.

deja cînd deschizi firmă anafu e coproprietar şi are jumătate din venitul tău...bine, dacă nu eşti corporaţie străină...

să sperăm că vor fi şi educatori, medici anaf.

în fond rommania se vinde la bucată şi va fi Anafia de est.

ca să realizaţi ce hoţie generalizată la drumul mare face acest stat mafiot...
nu poţi contracta o lucrare decît cu PFA... aia cu jumătate la stat impozite, după 20 de ani de şcoală de nu mai ai neuroni...
bă, dar am SRL-B ...ăla de dau un rahat statului dacă tai chitanţă sub 600 lei zilnic,,,
NU noi D O A R cu PFA lucrăm...şi e firmă străină... hahahah străină de....binele tăntălăului ce mai lucrază pe salar minim...şi ăla jumătate luat de stat...

Edited by sarac.lipit, 07 December 2016 - 10:26.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:43, said:

Are dreptul un inspector anaf sa vina la usa casei mele (unde nu are sediul nici o firma) sa ma caute si sa o ia la rost pe mama mea ca de ce nu sunt acasa?  
Ai adresa de domiciliu la mama ta? Dacă da, înseamnă că domiciliul tău fiscal e tot acolo, caz în care au dreptul să te verifice ca persoana juridică.  Citește asta:
http://itva.ro/docum...3846per2015.pdf
și o să vezi că nu-i niciun abuz.

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:43, said:

Motivul a fost ca nu le-am raspuns la telefon.
Ei, na... Motivul e acela pentru care n-ai răspuns la telefon.  Nu știu dacă pentru verificarea (in)activității ai fost căutat însă sunt obligați să te înștiințeze atât la sediul social cât și la domiciliul fiscal (dacă nu coincid) când nu-ți îndeplinești obligațiile ca firmă.

Edited by althea, 07 December 2016 - 10:58.


#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:52, said:

Rosix pe baza carei legi au acest drept?

In baza legii obrazului si cefei groase.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Vivat evaziunea fiscala.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 bogdan_world, on 07 decembrie 2016 - 09:52, said:

....pe baza carei legi au acest drept?

bogdane, n-as vrea sa te panichezi, dar sa stii ca nici o lege nu prevede ca ai dreptul sa respiri.
legile contin mai degraba restrictii decat permisiuni.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 rosix, on 07 decembrie 2016 - 10:09, said:

.... chiar sa intre in orice spatiu, pentru stabilirea sarcinior fiscale.
Ma cam indoiesc sincer de asta.
Delegatia ii da dreptul de a intra doar in sediul social , punct de lucru sau orice spatiu care este mentionat in autorizatia de functionare .
Chiar si asa este discutabil cum pot ajunge acolo avand in vedere ca angajatul ANAF nu e militian . Chiar si aia au nevoie de ordin de la un judecator .

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cum stau unii drepti ca parii in fata legii :)
fa-i plangere pentru abuz si amenintare.
Si-am depasit atributiile de servici.
Trebuia sa vorbeasca frumos cu cine a raspuns la usa, si sa lase o invitatie daca nu erai de gasit.
Amenintarile nu fac parte din atributiile de servici.

#17
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
da poate fi si mama inspectorului,vii,vorbesti frumos daca nu gasesti pe cine cauti,lasi o hartie ceva,nu te tipi aiurea ca ma sperii si-ti iau jugulara ca la porc

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 sebastiansebi, on 07 decembrie 2016 - 11:47, said:

da poate fi si mama inspectorului,vii,vorbesti frumos daca nu gasesti pe cine cauti,lasi o hartie ceva,nu te tipi aiurea ca ma sperii si-ti iau jugulara ca la porc
De unde știi că așa a făcut?

 notrust, on 07 decembrie 2016 - 11:40, said:

fa-i plangere pentru abuz si amenintare.
Care abuz, care amenințare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate