Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Statia spatiala internationala sau ozn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postrosix, on 07 decembrie 2016 - 08:01, said:


In prezent alimentarea ISS cu diverse se face exclusiv cu navete cargo rusesti de tip (Progress - Soyuz) lansate de la Baikonur (inclusiv americanii trimit materiale pe statie, cu aceste vehicule, fara personal uman)
http://spaceflight10...cargo-delivery/

Sunt momente (destul de rare) in care nava Progress se vede cu ochiul liber pe traiectoria de interceptare a statiei (am vazut o singura data) caz in care, alaturi de statie se vede, la distanta mica, un punct mai putin stralucitor care e naveta cargo Progress, pe o traiectorie de interceptare. Binenteles programul statiilor Progress e public si se poate afla de pe net, cand merg la ISS, numai ca ai nevoie de un cer senin, si declinatie maxima pentru naveta cand trece pe deasupra (adica cat mai sus si cat mai perpendicular pe locul observatorului) -  lucru care, in multe cazuri nu se intampla...

Corect ce spui, cu o mică corecție: alea nu sunt navete, ci nave. Naveta nu e o navă mai mică, ci una construită special pentru A FACE NAVETA, adică un du-te - vino
_în zbor_ între spațiu și Pământ, ceea ce nu e cazul cu Progress și alte capsule care revin prin cădere, ca să zic așa, și din păcate cu niciun alt vehicul spațial contemporan
de când s-a pensionat flota americană (cu excepția X-37).

View Postpetre69, on 07 decembrie 2016 - 08:18, said:

Ford ka , il recunosc de la distanta

Petrică, în cazul ăsta nu crezi că s-a exagerat puțin cu supra-înălțarea suspensiilor?

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt multe chestii interesante pe cer . Trebuie doar sa ai rabdare. Cumpara un binoclu de maxim 12 X 50 ( mai mare necesita trepied pentru ca altfel tremura rau imaginea ) si ai sa constati ca rar exista o perioada de "liniste " pe deasupra noastra. Pune-ti un seslong ca sa nu te doara gatul si stai 15 minute la panda .

#21
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostBenderbut, on 07 decembrie 2016 - 06:41, said:

Cateodata seara cand mai stau la un pahar pe o terasa din spatele casei... mi se intampla sa vad des un obiect care genereaza o lumina

Eu prefer sa dorm altfel imi spun prietenii ce halucinatii am avut.

On topic, nu sunt OZN-uri. N-a vazut nime nimic, toate dovezile video zici ca sunt filmate de copii de 2 ani, atat doar ca nu saliveaza pe obiectiv.

#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postrosix, on 07 decembrie 2016 - 08:16, said:

Din descriere pare sa fie "centura lui Orion", dar ele nu-si schimba pozitia atat de repede....
sunt DE PE Oreion

View Postmaster_oz, on 07 decembrie 2016 - 10:26, said:

Eu prefer sa dorm altfel imi spun prietenii ce halucinatii am avut.

On topic, nu sunt OZN-uri. N-a vazut nime nimic, toate dovezile video zici ca sunt filmate de copii de 2 ani, atat doar ca nu saliveaza pe obiectiv.
absolut
iar sculpturile de mii de ani sunt făcute de vizitatorii spitalului Socola...

View PostRazvan_N, on 07 decembrie 2016 - 09:34, said:

de când s-a pensionat flota americană (cu excepția X-37).
o micuţă corecţie şi aici
a fost pensionată
din motivul... nemaivizitării Lunii... s-au inervatără ăia...şi era extrem de costisitor a le trimite acolo pentru a fi distruse...

Edited by sarac.lipit, 07 December 2016 - 10:44.


#23
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostRazvan_N, on 07 decembrie 2016 - 09:34, said:

......și din păcate cu niciun alt vehicul spațial contemporan
de când s-a pensionat flota americană (cu excepția X-37).
Asa crezi tu! Traficul e chiar destul de aglomerat......

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Poate fi oricare din zecile de mii de obiecte aflate pe orbita pamantului.
Foarte probabil un satelit sau o ramasita a unuia. Poate fi si statia.

Se observa asa ceva de cand s-au lansat primii sateliti.

Prin anii 70 ma uitam noaptea pe cer dupa ei si vedeam cel putin 3-4 intr-o ora. Unii cu aceiasi traiectorie.

#25
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfansat, on 07 decembrie 2016 - 07:14, said:

Pai, si n-ai reusit sa inregistrezi momentul cu vreo camera foto ?

Eventual cu o camera antica sau macar un obiectiv manjit cu vaselina.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,852
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarbuneaionut, on 07 decembrie 2016 - 07:51, said:

Daca stau pe loc sau isi schimba traiectoria brusc cu niste lumini care sclipesc des si de regula au coloarea roz sunt OZN-uri. Am vazut asa ceva acum vreo 2 ani in Insula Mare a Brailei... a venit dinspre vest sclipind o data la o secunda... s-a oprit vreo 2-3 minute timp in care n-a mai sclipit apoi brusc a luat-o inapoi pana a disparut brusc intr-o sclipire puternica . Am mai observat o ciudatenie cateodata pe cer, in locuri unde noaptea pe cer nu vezi o stea brusc apar sclipiri bruste de lumina si fix in aceleasi locuri la o anumita perioada de timp.... parca ar fi ca-n filmu acela "poarta stelara"... banuiesc ca alte entitati mult mai evoluate ca noi intra si ies din zona Terrei. Precizez ca chestiile astea 2 au mai observat-o si alti oameni ca sa nu credeti ca sunt vreun diliu scapat pe forum
La cate sute de sateliti + statia spatiala sunt in spatiu la fiecare ora din noapte oriunde pe planeta asta ai sansa sa vezi asa ceva pe cer, diferenta este ca statia spatiala este mult mai stralucitoare

Deci ai IDENTIFICAT obiectul?
Ca daca nu e OZN
E obiect, zboara si e neidentificat, ce mare branza?

#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postsarac.lipit, on 07 decembrie 2016 - 10:43, said:

o micuţă corecţie şi aici
a fost pensionată
din motivul... nemaivizitării Lunii... s-au inervatără ăia...şi era extrem de costisitor a le trimite acolo pentru a fi distruse...

Eu mă refer la navete (Discovery, Endeavour etc.), care nu au fost construite pentru altceva decât
orbita terestră joasă.

View Postgeorge_eu25, on 07 decembrie 2016 - 10:51, said:

Asa crezi tu! Traficul e chiar destul de aglomerat......

Aceeași observație ca mai sus.

#28
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postsarac.lipit, on 07 decembrie 2016 - 10:43, said:

absolut
iar sculpturile de mii de ani sunt făcute de vizitatorii spitalului Socola...
Daca ti-au spus-o in timp ce te vizitau probabil voiau doar sa te linisteasca, dar tu ai luat de bune afirmatiile lor.

#29
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgeorge_eu25, on 07 decembrie 2016 - 10:51, said:

Asa crezi tu! Traficul e chiar destul de aglomerat......
aşa se vede de acolo online pe staţie? Că la mine nu mişcă absolut nimic de ceva luni...
ai un exemplu recent de ''trafic''?

View Postmaster_oz, on 07 decembrie 2016 - 20:29, said:

Daca ti-au spus-o in timp ce te vizitau probabil voiau doar sa te linisteasca, dar tu ai luat de bune afirmatiile lor.
https://www.google.r...bih=794&dpr=0.9
astea ar fi cele mai rapid găsite
dacă ţie nu-ţi spun nimic... punctele de supensie demonstrează  tot...
dar cel mai interesant, aceasta http://www.descopera...utul-indepartat este ocolită cu grijă de absolut toţi... media, grupul de cercetători britanic, etc...etc... clar nebunul ce le-a ''bătut cu dalta'' hîîhîîhîî ...era în fază terminală a nebuniei

Edited by sarac.lipit, 07 December 2016 - 21:01.


#30
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Poti sa mai pui puncte de suspensie, mie nu-mi demonstreaza absolut nimic.

Nu e ca si cum as fi negat dintodeauna acest fenomen, am citit destul de multe carti intr-o perioada, pana cand mi-am dat seama ca de fapt toate informatiile sunt rastalmacite in asa fel incat sa sune asa cum vor autorii. De atunci, singurele chestii interesante despre extraterestrii si OZN-uri pentru mine sunt filmele artistice.

#31
maryus_smar

maryus_smar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z3JTu6Au8R4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
facut aseara cu telefonul, viteza 30x
aveti idee ce ar putea fi pata luminoasa care trece pe sus la secunda 8? norii erau destul de jos

#32
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pare ca prima data apare pata aia luminoasa deasupra , dar pare a fi mai mult translucida  iar apoi un punct negru se ridica de jos si se opreste in dreptul petei translucide si dispare.

#33
maryus_smar

maryus_smar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.04.2008
Tind sa cred că punctul e o insectă :)

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai probabil vorbim de un paianjen care se plimba pe panza croita in fata obiectivului. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate