Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Noul Opel Insignia

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Se cheama Grand ca sa aiba un aer frantuzesc :)

#74
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Parca-i mai frumoasa geamana sa americana.
http://www.carscoops...-and-tourx.html

#75
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://m.automarket....-opc-78541.html

"Opel relansează brandul GSi dedicat versiunilor sportive prin noul Insignia GSi, care este echipat cu un motor turbo de 2.0 litri și 260 de cai putere. Noul model este mai rapid decât Opel Insignia OPC.

La scurt timp după ce a trecut în proprietatea Grupului PSA Peugeot Citroen, Opel anunță o primă schimbare importantă în numele modelelor.

Producătorul german a relansat miercuri brandul GSi (Grand Sport Injection), care a fost utilizat în trecut pentru versiunile sportive ale modelelor, prin prezentarea primelor informații despre noul Opel Insignia GSi, model care urmează să fie lansat în fața publicului cu ocazia Salonului Auto de la Frankfurt din luna septembrie.

Opel Insignia GSi: date esențiale
● spre deosebire Insignia, noul Insignia GSi beneficiază de prize de aer cromate de mari dimensiuni în partea din față și de un spoiler spate cu design atractiv;

● modelul este echipat cu pneuri Michelin Pilot Sport 4 S și jante de 20 inch;

● în standard, Insignia GSi vine cu tracțiune integrală cu vectorizarea cuplului, element despre care Opel afirmă că este unic în segment. Diferențialul spate a fost înlocuit cu două ambreiaje care pot accelera în mod independent fiecare pneu;

● în standard, Insignia GSi are un șasiu FlexRide care adaptează amortizoarele și direcția în fracțiuni de secundă;

● șoferul poate alege între 4 moduri de condus: Standard, Tour, Sport sau Competition, iar ultimul dintre ele este ativat prin intermediului butonului ESP. O apăsare dublă permite șoferilor să aibă un control mai bun al direcției și să anuleze controlul tracțiuni, elemente importante pentru performanțe pe circuit. De altfel, Opel afirmă că Insignia GSi este mai rapid pe Nurburgring decât Insignia OPC, chiar dacă ultimul are un motor V6 turbo de 2.8 litri;

● la interior, Insignia GSi este echipat cu scaune sport tapițate cu piele cu suport lateral îmbunătățit cu certificare AGR (Aktion Gesunder Rücken e.V.). Acestea beneficiază de ventilație, încălzire, masaj și suporturi laterale reglabile. Scaunele de pe spate au tetiere integrate;

● clienții au posibilitatea de a alege între două combinații de piele, însă ambele sunt decorate cu sigla GSi; volanul este de asemenea îmbrăcat în piele;

● modelul este propulsat de un motor turbo de 2.0 litri și 260 de cai putere care oferă un cuplu de 400 Nm. Consumul mixt este de 8.6 litri/100 km, iar cutia de viteze este automată și are 8 trepte. Șoferul are însă posibilitatea de a schimba treptele de viteze prin intermediul padelelor montate pe volan atunci când rulează în mod Standard sau Sport;

● comenzile pentru noul Insignia GSi va putea fi comandat în Europa începând din luna octombrie.

În trecut, Opel a oferit versiuni GSi pentru modele precum Manta B GSi, Kadett E GSi, Astra F GSi sau Corsa D GSi. Acest brand a fost utilizat înainte de actualul OPC (Opel Performance Center), disponibil în prezent pe Insignia OPC, Astra J OPC sau Corsa E OPC."

#76
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
comenzi peste asteptarile celor de la opel:
http://gmauthority.c...insignia-range/

productia a inceput prin aprilie iar masina mea fabricata pe 12 august a avut seria 31011.

Edited by csi1, 17 August 2017 - 02:34.


#77
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalexcrist, on 08 decembrie 2016 - 11:28, said:

Mie Ă®mi place cum arată Ă®n poze, clar mai mult decât modelul actual.

Cât despre cu ce seamănă și cu ce nu seamănă... e amuzant să citești comentariile. Ba cu Tesla, ba cu Mazda, ba Renault, Volvo, BMW, VW... deci cu toate. Are 4 roți, 4 uși... cam ca toți ceilalți. :) Părerea mea e că, atunci când fiecare vede asemănări cu altceva, eu zic că modelul e unul suficient de original.

Iar in cazul ăsta, BMW seamănă cu Volvo, Renault, Mazda...
Mazda arată ca BMW, Volvo, Renault, Insignia...
Volvo arată ca Mazda, Renault, BMW... :lol:

In fine, am mers ca pasager in vechea Insignia siii... Eu zic ca este super ok mașina.
As risca ?!
Da, dar pe benzina.

Curios, noul model pare mai puțin original ca cel vechi, la exterior.

Edited by crisstonne, 02 September 2017 - 22:09.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007
Insignia noua daca nu te uiti bine si la sigla, ai zice ca e mazda6.
Am urcat doar in spate, si nu prea e loc la plafon, eu ating cu capul.

#79
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Asta noua pare să semene din lateral cu BMW.
Per total nu arată rău.

#80
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Zilele trwcute am fost pe la Radacini sa vad noul Insignia. Mi-a placut cum arata, eu, subiectiv fiind, as zice ca e mai frumoasa ca Mazda 6. Fara sa negociez,  am primit o oferta interesanta: 1.5 benzia, 165 cp, manuala, varianta de echipare innovation + optionale de vreo 1800 euro - in total22.036 cu TVA inclusa.

#81
valeriu2020

valeriu2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.11.2015
Salut!
@aaron111 - ai achizitionat-o?

Mai cineva pe aici care are motorizarea 1.5 165cp? Si eu am primit o oferta destul de buna,21.000 euro pt varianta edition + packet edition,packet iarna si pachet asistenta sofer 4.
Cum vi se pare?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate