Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul Opel Insignia

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststateadrian, on 08 decembrie 2016 - 15:59, said:

Aici. Si dupa cum se preconizeaza, cred ca in 2017 sau 2018 o schimbam pe cea veche cu modelul nou sau cu SUV-ul nou

bravo. uite ca te-am identificat :D

#38
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Ideea este ca Insignia e o masina care in 6 ani (luata in dec 2010 de la dealer Ro) nu a avut probleme. Cand am luat-o, am colindat cu nevasta toate reprezentatele (Laguna, Mondeo, Accord, Mazda 6) exceptand VW, si ne-am oprit la Insignia din doua motive: cel obiectiv - cel mai bun raport pret/calitate si dotari, iar cel subiectiv - la nevasta a fost dragoste la prima vedere. Si tinand cont de faptul ca masina o conduce ea cam 99% din timp alegerea a fost simpla. Pret 2010 de lista a fost aprox 32000 euro, pret final 24700, 2.0 cdti 130 cp, cosmo cu ceva optionale: navi, cutie automata si niste maruntisuri. Daca si la modelul nou pastreaza politica de preturi va fi ok din punctul meu de vedere. Oricum oscilam intre Insignia si noul SUV de 7 locuri.

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Ahh.. ca mult le-a luat..  dar e mai scump decat skoda.  
Sa vedem cat de incapator va fi interiorul.  Era prima alegere pentru mine, modelul vechi, dar cand am vazut ca nu e loc inauntru, am trecut la skoda.

View Postpetre69, on 06 decembrie 2016 - 23:28, said:

Va fi un nou esec ca si vechiul insignia
Vad pe strada mai multe Insignia decat Ford ka...

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2016 - 21:21, said:

E anosta. Cam o generatie in spate la design.

Au can rãmas in urma astia de la Opel. Personal n-am auzit pe nimeni in ultimul timp sa zicã mama ce mi-as lua un Opel...
Ba io mi-as lua, dar au tras astia mîþa de coada 9 ani pana au scos a doua generatie.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postkodiak, on 06 decembrie 2016 - 23:31, said:

Frumoasa, dar da senzatia ca e al naibii de mare, pare mai mult o masina americana decat una europeana!
Degeaba e mare, daca nu stau in ea comfortabil in fata  2 persoane de peste 1.90, si sa aibe loc si in spate  cineva pe bancheta,  fara sa dea genunchi la rinichi.

View PostA10, on 06 decembrie 2016 - 23:51, said:


Eu am crezut initial ca e o poza cu Renault Talisman.  Grila radiator, zona farurilor de ceata...

[ http://www.4tuning.ro/images/noul-opel-insignia-complet-necamuflat/noul-opel-insignia-complet-necamuflat-5f7443cc6e8785f95e-0-0-0-0-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://2.bp.blogspot.com/-_BmypVwYxv0/VjTPKQz2V0I/AAAAAAAAQVQ/i_naOMUVvO0/s1600/renault-talisman-noir-etoile-2017.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai degraba Passat decat talisman.



View PostPassenger001, on 08 decembrie 2016 - 01:12, said:

Stiu ca suna ciudat, dar ca forma/silueta, un mixt din Skoda Superb si A7. Insignia Grand Sport este un hatchback.
Ma faci sa sufar..


#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa poze, locurile din spate tot stramte au ramas. Aia e caroserie de coupe.

#42
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Zici sa.i seria 5 din lateral.

#43
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Super banal designul si imi pare deja invechit.

Edited by emil_sv, 09 December 2016 - 20:08.


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Macar are tableta integrata frumos in bord.  

Profil de ai zice ca-i BMW seria 5GT,  masca de Mazda,  faruri copiate de la passat/superb, dar intoarse in oglinda,  arata pe masura noului Mondeo.  De parca Passatul ar fi vreo capodopera mai frumoasa.

#45
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De cand a aparut, generatia actuala de Passat imi pare exact ca o masina desenata de un copil cu talent sau adult antitalent.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View PostdanX, on 09 decembrie 2016 - 21:16, said:

De cand a aparut, generatia actuala de Passat imi pare exact ca o masina desenata de un copil cu talent sau adult antitalent.
Cutii de pantofi, cum zicea un coleg pe forum..

#47
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Spatele mi se pare f. neinspirat iar interiorul..cred ca vine cu o asamblare sub Passat, poate la nivelul Mazda 6 si dpdv al materialelor folosite.
Nu stiu ce numiti spatiu suficient la interior, sau faptul ca e mica.

#48
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

View Postpetre69, on 06 decembrie 2016 - 23:28, said:

Va fi un nou esec ca si vechiul insignia

Depinde cat va costa si mai ales cat va fi de fiabila.Actuala Insignie este ok, daca este fabricata dupa anul 2013 insa este prea grea.Are circa 200 kg in plus fata de concurenta.
La interior, din ce observ, noua Insignia este identica cu Astra K.
Fata de actuala Insignia, noua Insignia este mai frumoasa si lucru foarte important, este mai slaba cu circa 200kg.

View Postnotrust, on 07 decembrie 2016 - 00:17, said:

E vorba de masina asta:
In SUA se numeste Buick Regal (2017).
Cei de la G.M. au foarte multe marci asemanatoare.
Sa vedeti cum arata Aveo 2017 si cruze 2017, pacat ca la noi nu se mai aduc.
Nici un VW nu le sta in fata.



Insignia de cu o facultate peste Passat.

Dupa gustul meu, ca si aspect, masinile vandute in SUA, inclusiv cele din gama Ford,  sunt mai placute decat cele vandute in Europa.

Edited by dennis_2005, 10 December 2016 - 21:17.


#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdennis_2005, on 10 decembrie 2016 - 21:10, said:


Depinde cat va costa si mai ales cat va fi de fiabila.Actuala Insignie este ok, daca este fabricata dupa anul 2013 insa este prea grea.Are circa 200 kg in plus fata de concurenta.
La interior, din ce observ, noua Insignia este identica cu Astra K.
Fata de actuala Insignia, noua Insignia este mai frumoasa si lucru foarte important, este mai slaba cu circa 200kg.



Dupa gustul meu, ca si aspect, masinile vandute in SUA, inclusiv cele din gama Ford,  sunt mai placute decat cele vandute in Europa.
Foarte adevarat. Si echivalentul lui Mondeo din SUA, parca arata mai bine.
Pana nu se lanseaza clar cu sigla Opel pe masina, ne dam cu parerea. Chevrolet Malibu  difera destul de mult fata de insignia. Am vazit si in oras un  Malibu, iar lampile posterioare nu au nici o treaba cu Insignia.
Modelul vechi din spateAttached File  2016-chevrolet-malibu-limited-mid-size-sedan-mo-performance-980x476-01.jpg   47.18K   63 downloads
Si probabil noul model Attached File  2016-Chevrolet-Malibu-0.jpg   56.87K   62 downloads

#50
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Posttfmercedez, on 12 decembrie 2016 - 01:26, said:

Foarte adevarat. Si echivalentul lui Mondeo din SUA, parca arata mai bine.

Pentru ca a primit un facelift care inca nu a ajuns in Europa.

Strategia asta globala e destul de stupida fiindca americanii si europenii au gusturi destul de diferite.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdevlin2427, on 12 decembrie 2016 - 08:59, said:


Pentru ca a primit un facelift care inca nu a ajuns in Europa.

Strategia asta globala e destul de stupida fiindca americanii si europenii au gusturi destul de diferite.
Daca ajuta la vanzari cu 90% componente identice,  inseamna ca e profitabil.

#52
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

View PostPassenger001, on 07 decembrie 2016 - 01:32, said:

"Insignia" model nou ptr USA este deja pe piata: Chevi Malibu.

Insignia este o masina complet noua: caroserie complet noua pe o platforma noua si motoare noi. Masina ajunge la aproape 5 metri si vrea sa "supere" putin modele premium de la Audi, BMW, MB. Insignia v-a avea features care nu se gasesc decat la E-class, seria 5, A6. Cu siguranta nu v-a ajunge la aceeasi calitate, dar si pretul este roundabout 20-30% sub cel al "concurentei". Si asta relativeaza diferenta de calitate.

Ca motoare noi v-a primii un 1,5l turbo benzina cu 165cp si un biturbo diesel nou cu 160cp.

O noutate v-a fi si cutia automata: ZF8. In sfarsit!

Din pacate (cel putin din punctul meu de vedere, ptr piata in Romania mai putin relevant), GM a scos motoarele cu 6 cilindri de pe piata in Europa. Numai USA si Austalia - Holden Commodore are chiar 8 cilindri.

Cu mare semn de intrebare este modelul OPC care iese abia 2018. Pana acum cateva saptamani se auzea ceva de V6 biturbo cu aprox 350-400cp. Intre timp se pare ca planurile s-au schimbat putin, 4 cilindri biturbo cu vre-o 350cp. Pacat... Dar cine stie, poate pana in 2018 se mai schimba planul.

v-a ? vre-o ?

#53
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Inchide si tu ochii,din cate a mai spus e stabilit de mult timp in D,e de apreciat ca ne ajuta de multe ori cu informatii utile si obiective.

#54
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Offtopic: imi cer scuze ptr greseli, dar de 26 de ani folosesc limba romana numai ocazional in concediu la cativa ani si de vreun Posted Image  an aici pe forum. Nici eu nu am crezut ca cineva poate uita in asa hal Limba materna. Din pacat se uita... Plus ca de multe ori este de vina si computerul care are soft german.

On:
cine vrea sa-si faca o impresie cat de cat despre marimea interiorului, exista pe YouTube un filmulet oficial de la Opel in care prezinta Mark Adams noul Insignia Grand Sport. Se poate vedea cum se sta si pe bancheta din spate. Trebuie precizat ca Mark Adams este destul de inalt. L-am vazut o singura data live si as zice ca este chiar ceva mai inalt decat mine (1.90).

Din pacate se vede in filmulet ca are are loc in spate, dar sta cu genunchii relativ sus = bancheta este foarte jos. Bazinul este jos, genunchii sus.  Asta este un tric sa aiba si cei inalti mai mult loc in spate. Dar un tric incomod daca trebuie stat mai mult timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate