Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat faci cu masina personala din Anglia pana in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005
Prietenii mei au venit cam în două zile, doi şoferi, dormeau cu schimbul. Din Liverpool până în Piatra Neamţ. Juma de zi au făcut pe la noi ...

#20
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Doua zile cu sofer la schimb (sau daca tragi tare, insa oboseala la un moment dat e periculoasa, chiar daca dormi), 3 zile singur, si fara riscuri cauzate de oboseala si viteza excesiva. Si bineinteles, ce o sa te rupa cel mai tare, traficul din Romania, daca mai ai de ajuns si prin sud...yey.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
distanta.ro consider eu ca e cel mai aproape de adevar.
Dar, adevarul e ca eu cand ma pun la volan uit de pauza de tigara, si in masina nu fumez din principiu.
Sunt constient ca nu toti sunt ca mine. Altii tanjesc dupa o pauza, de tigara.
Si acolo pierzi cel mai mult.

#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Conteaza foarte mult si ce masina vei conduce,in unele simti oboseala mai puternic din cauza inconfortului care il ofera aceasta,zgomotul la rulare...
Una e sa vii cu Skoda Fabia si alta cu Audi A4.

#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

 missionnad, on 06 decembrie 2016 - 22:07, said:

   Conteaza foarte mult si ce masina vei conduce...  
Asa cum conteaza si experienta in parcurs distante lungi.
Cine nu a condus decat 300 - 400 kilometri... cam peste mana sa isi propuna si 1.000 kilometri intr-o zi. Am cunostinte cu permis de 30 de ani insa nu au condus mai mult de 400 kilometri (facand si pauze de o cafea, tigara, ciuco) intr-o singura zi.

#24
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 BlueKing-69, on 06 decembrie 2016 - 22:12, said:

Asa cum conteaza si experienta in parcurs distante lungi.
Cine nu a condus decat 300 - 400 kilometri... cam peste mana sa isi propuna si 1.000 kilometri intr-o zi. Am cunostinte cu permis de 30 de ani insa nu au condus mai mult de 400 kilometri (facand si pauze de o cafea, tigara, ciuco) intr-o singura zi.
Si eu care credeam ca diagramele sint impuse de lege ca nici cei mai experimentati nu pot conduce mai mult de 8 ore in siguranta...
Experienta la volan nu te face supraom. Ca sa mergi in conditii de siguranta, tre sa conduci maxim 8ore, care in realitate sint 9-10 din cauza pauzelor.
Ca toti riscam asta e altceva... o facem pe barba noastra, si uneori si pe a altora, inconstienti fiind

#25
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010
Eu am fost cu Dacia si am facut 3zile jumate pana in Boston(uk) ,deci se poate masina sa fie in stare tehnica buna eu stiu cauciucuri corespunzatoare sezonului, ulei recent schimbat totusi ai de parcurs peste 3000 de km

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Intre 30 de ore si...cateva zile.
Depide de mai multi factori, tu fiind unul dintre ei.

Eu am facut 40 de ore din Valencia pana in Sibiu (2900 km), cu pauze incluse. Singurul sofer, cu o Skoda Octavia 2.

Edited by baliosss, 07 December 2016 - 03:48.


#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din pacate, infrastructura de la noi iti pune capac, obosesti mai repede pe DN-urile noastre. Din Muntenegru pana in Bucuresti am facut 18 ore, direct, fara pauze lungi. Cred ca drumul din/pana in Anglia, nu ar trebui sa ia mai mult de 35-37 ore in conditii ideale de drum. Dar daca initiatorul are ghinion de vreme rea si mai vine si de sarbatori, se mai aduna ore. Dpmdv, cand voi mai face drumuri lungi, o sa conduc maxim 14 ore, nu de frica sa nu adorm, doar ca timpul parea ca trece mai incet si apasam pedala cam tare.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 maxtron_69, on 06 decembrie 2016 - 21:36, said:

Cu 30km/h merg? In Franta masina de dezapezit mergea cu 80km/h. La ce viscol era nu as fi mers mai repede oricum, stateam toti in spatele ei si ce bine era...
Ocupa doar o banda, cum merge o masina pe toata latimea?
Nu "masina" ci "masini" asa cum am scris, sunt trei, una pe banda a,doua, urmatoarea, ceva mai in spate intre benzi si a treia putin si mai in spate pe banda a-ntaia, scoate de pe autostrada ce arunca celelalte doua in fata ei.Posted Image

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da, chiar. Am uitat ca-n Europa-i frig acum :lol:

@u-k. Daca te gandesti s-o faci iarna...eu am prins iarna in Austria pe Autobahn in aprilie. La modul ca nu mai circula nimic. Si cand plecasem de acasa vremea era buna. Si din Deva pana la austrieci nu faci prea mult... :facepalm:

Deci ia si asta in calcul. De cand ai intrat in Germania si pana ajungi acasa s-ar putea sa-ti fie un chin. Sa ingheti. Sa ramai impotmolit, etc.

Ia in calcul si faptul ca drumurile spre est (RO/ BG/ MD) o sa fie arhipline pentru ca sarbatori si pentru ca masini.

Si ia in calcul si faptul ca o sa stai ore bune in vama din acelasi motiv exprimat mai sus.

Chestiile cele mai nasoale se intampla fix atunci cand nu trebuie. Ia si asta in calcul daca ai de gand sa vii de sarbatori.

Si vei avea parte de fix acelasi chin la plecare pentru ca:
1. Toata lumea pleaca si in general, pe acelasi drum.
2. O sa fie tot iarna
3. O sa fii cu burta plina de sarmale si tochitura cu mamaliguta, salata Boeuf, prajituri, vin, palinka si n-o sa ai niciun chef sa pleci


Daca te gandesti sa aduci cadouri pentru toata lumea, mai bine pune-o de-un cargo si vii cu avionul. Nu-i anotimpul potrivit ca sa faci drumul asta, nici macar de amuzament.

ps. sau poti schimba ruta si vii prin zona insorita, prinzi iarna doar putin la Bulgari.

#30
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si eu merg din UK in RO cu masina, este mijlocul de transport preferat. Transport door to door, libertate, opresti cand si unde vrei, vizitezi locuri noi etc. Atentie ca in Germania se mai si lucreaza la autostrazi, pot fi devieri etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate