Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Anvelope XL sau anvelope normale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Surprinzator la ora 13 curierul a ajuns la mine in fata blocului, si anvelopele arata bine, au vreo 7,5Kg bucata, si nu difere de unele cu 91 deloc.

#56
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu-i asa ca liftul e defect si le-ai urcat pe scari? Posted Image

Edited by Ann0nyym0us, 07 December 2016 - 16:41.


#57
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
E bloc de 4 etaje fara lift :))

#58
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postshymano, on 07 decembrie 2016 - 07:37, said:

Eu am pus Nokian WR D4 195/65/R15 XL pe Octavia 2 ... cred ca 95H. Le-am luat doar pentru caracteristicile mai bune fata de cele normale (indicii de franare pe ud si consum). Aveau acelasi indice de zgomot. Nu sunt zgomotoase, nu sunt rigide ... si stiu ce inseamna rigid, masina e venita cu 225/45/17 din fabrica, implicit cu sasiu sport.
Sa nu le incurcam p-astea XL cu run-flat ... alea sunt, intr-adevar, mult mai grele, din cauza adaosului de metal de pe laterale. Astea XL au doar putin cauciuc in plus ...

Nu ai cum sa le simti rigide sau zgomotoase pe cele pe 15" chiar daca sunt XL in comparatie cu SL de 17". Fa comparatia SL 17" cu XL 17" pe aceeasi masina si cu siguranta vei simti diferenta.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu simți nici o diferență și spun asta în condițiile în care am mers o vreme cu cele normale pe față și cu xl-uri pe spate. Am impresia că mulți confundă anvelopele cu specificații xl cu c-urile pentru camionete.

#60
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La toti producatorii gama C erte total diferita de XL, nici desenul benzii de rulare nu este identic si nici denumirea. Nu ai cum sa le confunzi.

#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postnotrust, on 07 decembrie 2016 - 15:42, said:

... anvelopele arata bine, au vreo 7,5Kg bucata, si nu difere de unele cu 91 deloc.
Eu ce ti-am zis?
Dai o bere!!!

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2016 - 17:54, said:

Am impresia că mulți confundă anvelopele cu specificații xl cu c-urile pentru camionete.
Dacia papuc 4 usi si bena, 1340 sau cat dracu' era avea c-uri, si nu-i camioneta deloc.
Scuze pentru offtopic!

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ericmario, cred că ai să fii surprins de răspuns dacă îl întrebi pe goagăl ce este Dacia camionetă.

#63
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am montat anvelopele de vreo 5 zile, si pot sa spun ca nu simt o diferenta fata de cele cu 91h/t.
Am facut cateva drumuri si in afara localitatii, si pe drumuri mai rele, si cum spuneau unii ca pe denivelari sunt rele, din contra pe denivelari sunt mai dansante si amortizeaza mai bine denivelarea, fara zguduiri dure pentru masina si pasageri.
Pe drumuri bune sunt destul de silentioase si nu te fac sa te simti intr-o masina echipata cu XL, si am mai observat ca masina franeaza mai bine.

#64
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Amortizeaza mai bine ca-s noi d-aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate