Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#199
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu cum vrei sa-ti arat, si habar n-am care sint grosimile la pereti, dar nu vad relevanta la discutie.
Atita vreme cit se poate face exact cita izolatie vrei, de ce te intereseaza pe tine ce e la americani?

#200
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
are relevanta, pentru ca asa cum evokua discutia, se referea la o structura de lemn vs structura de caramida. stiu, topicul este despre structura de fier, dar iarasi in idea evolutiei discutiei se arata sisteme alternative si costuri. argumentul meu era ca se aleg structuri de fier sau lemn din prisma costurilor si nicicum a beneficiilor.
iar capitolul izolatie reflecta asta f bine, pt ca izolatia este insuficienta.

ai intre 4 si 6" de izolatie, adica intre 10 si 15cm de izolatie. atat. asta e grosimea zidului. in mod normal (95%) e de 15, dar au inceput in unele parti sa construiasca si pe 4" (10cm).
cu titlu exceptional, in unele parti, dezvoltatoru pentru o masa si'un picior cum spun ei, iti pot adauga intre 2.5 si 5 cm extra de xps. dar asta costa binisor. cum am spus, asta e o chestie asa de mare fel

deci avem pe de parte in romania intre sa spunem 6 si 10" echivalent de izolatie ca nu pune chiar toata lumea 20cm (plus inertie termica), si in america, in montana sa spunem, unde iarna e mai grea. dar ce vorbesc montana, putem lua si canada, avem doar 6",....
poti sa'mi mai sustii cat de superior este acel sistem? as vrea sa pot compara si facturile de incalzire, ma intereseaza energia consumata pe m3 de casa

Edited by argentum, 30 January 2017 - 06:24.


#201
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Sistemul nu are cum sa fie superior sau inferior decit prin prisma costurilor locale.
In unele tari merita sau e obligatoriu sa faci izolatie, in altele mai putin. In unele iti cumperi motoare V8 in altele 1L supralimentate cu costuri similare. Nu e una superioara, e o treaba de piata.
Discutia aici a fost strict de masa si inertie.

 argentum, on 30 ianuarie 2017 - 06:21, said:


deci avem pe de parte in romania intre sa spunem 6 si 10" echivalent de izolatie ca nu pune chiar toata lumea 20cm (plus inertie termica), si in america, in montana sa spunem, unde iarna e mai grea. dar ce vorbesc montana, putem lua si canada, avem doar 6",....
poti sa'mi mai sustii cat de superior este acel sistem? as vrea sa pot compara si facturile de incalzire, ma intereseaza energia consumata pe m3 de casa

Totusi in Romania o casa noua e un lux. Cita lume ca procent are asa ceva?

#202
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca vorbim de procente poate ca nu sunt multe, deoarece romania are un procentaj ridicat de proprietari, ceea ce face ca sa fie putini pe piata in cautarea unei case.
Nu au multi case noi sa spunem, deoarece o mare parte din populatie detine deja o casa si nu ne este in obicei schimbarea acesteai.

Si multi o au deja achitata

#203
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Si citi pot pune jos/credit 100k minim pentru o casa? 2-5%?
Comparatia intre un produs de lux si unul de masa e totusi gresita. Corect e sa compari casa medie din 2 tari. Suburbiile americane sint echivalentul cartierelor de blocuri de la noi. Eu presonal prefer blocul, dar e subiectiv.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 January 2017 - 07:26.


#204
gabba10

gabba10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2017

 argentum, on 29 ianuarie 2017 - 16:26, said:

spune'ne si vreo 2 cuvinte despre izolatii, nu de alta dar romanii ar putea avea ideea daca la noi zidurile sunt de 45cm (25caramida+20izolatie), in america sunt tot de 45cm (2cm placaj si restul izolatie
Ha! Pai ala arata a zid de 45cm ��? 10-12cm. De aia m-am mutat din FL putin mai la nord, ca nu mai suportam sa stau in grajduri din placaj pur. Am zis ca daca e mai frig, sunt si casele facute mai bine. Si am ajuns la acelasi placaj, dar cu 2 straturi de stucco in loc de 1. Care e un fel de tencuiala.
Izolatia se imprastie o mana doua de vata pe juma de mp din ce am vazut. Cat sa ascunda placajul ��.

 vrajitoruldinoz, on 30 ianuarie 2017 - 05:53, said:

Nu stiu cum vrei sa-ti arat, si habar n-am care sint grosimile la pereti, dar nu vad relevanta la discutie.
Atita vreme cit se poate face exact cita izolatie vrei, de ce te intereseaza pe tine ce e la americani?

Vrajitorule te contrazici. Tu ai deviat discutia si ai zis ca "ce americanii sunt prosti ca isi fac asa?" Si eu ti-am explicat de ce isi fac. Ca nu le pasa, nu ca in ro. Dupa care bineinteles industria se organizeaza pe un anumit fel, mesterii stiu numai placaj, si tot asa.

Costuri curent (incalzit/racit casa + incalzit apa) $40 vara, $80 iarna. Apartament 100mp. Fa un raport la $40-50k salariul mediu anual si vezi ce inseamna in ro.

#205
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Am inteles ce spui tu, si ai dreptate.
Dar nici de Romania nu sint convins. Sa zicem ca costa 10kE in plus sa faci izolatie peste caramida. Costa mai mult de 1000E pe an diferenta de energie? De fapt a masurat-o cineva? ca toata lumea ia de buna ce e bine sa ai ferestre ca o gaura intr-un zid de cetate numai cit sa scoti arcul, dar economic merita?
Sint disperatii astia cu casa pasiva care nu pare a avea nici o chestie finaciara responsabila in spate. O casa pasiva costa mult prea mult ca sa merite, si are multe incoveniente (zidurile groase si spatiile mici de exemplu).

Edited by vrajitoruldinoz, 30 January 2017 - 10:09.


#206
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Arhitecta mi-a motivat ca intre un perete de caramida cu izolatie si un geam nu e diferenta de cost mare. Si la structura de rezistenta pe grinzi nu te impiedica nimeni sa iti pui cate geamuri vrei. Dar ai nevoie de cel putin un perete functional, adica nu pui geam si pe urma vii cu dressing/sifonier in dreptul lui.

Nu e o regula cu geamuri mici la caramida/bca/ciment. Sunt vreo 3-4 case in cartier ridicate in ultimii 5 ani in stil modern, drepte, cu terasa deasupra, si suprafete mari de geamuri. Au toate structura de grinzi umplute cu ytong/bca si inca cel putin 10cm de izolatie pe ziduri. Nus case pasive dar proprietarii se lauda cu factura mica la gaze.

La mine, in fiecare camera raportul este de 1 perete ocupat aproape complet de geam/usa cu 2,2m inaltime. Cand vreau sa aerisesc rapid dau drumul la usile alea si in 10 minute am terminat aerisirea. Isi revine destul de rapid temperatura dupa un episod din asta.

Edited by alexandrinabob, 30 January 2017 - 23:00.


#207
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016

 alexandrinabob, on 30 ianuarie 2017 - 23:00, said:

Arhitecta mi-a motivat ca intre un perete de caramida cu izolatie si un geam nu e diferenta de cost mare. Si la structura de rezistenta pe grinzi nu te impiedica nimeni sa iti pui cate geamuri vrei. Dar ai nevoie de cel putin un perete functional, adica nu pui geam si pe urma vii cu dressing/sifonier in dreptul lui.

Pai de ce sa pui dressing, si nu incastrat, adica o nisa cu usi glisante? Mai scapi de o mobila din casa. Evident, fereastra tot nu pui.

#208
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
dressingul este o constrangere pentru mine, ca sa nu-mi incurajez pasiunea pentru shopping. :)

mi-am adus aminte de ce am ales ciment, rezistenta in timp. Adica nu rezistenta la cutremure, dar devalorizarea mai lenta. Gen vrei sa vinzi, la 20 de ani vechime casa de ciment este inca considerata oky, dar la cea de lemn cu greu mai gasesti cumparatori. Si presupun ca la metal nici atat.

In state sunt norme si inspectii, dar aici doar lemn ud si ageamgeala, si chiar daca casele sunt construite in sistem american isi arata hibele in timp. Adica ii inteleg pe cei care se feresc sa cumpere case pe metal sau lemn, e usor sa ascunzi defectele sub rigips si izolatie. E loterie, poti sa primesti o casa care sa te tina pana mori sau una care sa se destrame in 30 de ani.

#209
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
O casa de lemn daca nu se duce naibii in primii 5 ani si este intretiunuta (intretinere minima) este la fel de ok si peste 30 si peste 100 de ani. Nu rezistenta constructiei in timp este problema ei.
Lemnul protejat isi va pastra calitatile fara probleme 100+ani.
Exista aceasta perceptie ce poate influenta valoarea casei cum ca lemnul nu este durabil, dar este gresita.

Problemele caselor de lemn, problemele reale, au fost explicate pe acest forum

#210
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
daca as cauta sa cumpar, nu vreau, dar daca as vrea nu as lua casa de lemn. cati vor casa de lemn? foarte putini, de aia cand investesti sa faci o casa de lemn noua stii de la inceput ca o sa ai probleme daca vrei s-o vinzi. indiferent de cat de bine sau prost este construita.

eu n-am vazut multi in RO dispusi sa cumpere o casa de lemn veche de 30 de ani, sa dea pe ea mai mult decat a investit proprietarul initial si investeasca si in renovari dupa. probabil pentru ca o casa este privita altfel decat o masina.

dar aici e ciudat, la ciment, betoane, blocuri lumea nu prea se uita la vechime, le cumpara praf si baga in finisaje, pentru lemn in schimb nu este la fel, preconceptii?

#211
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Lemnul si metalul au niste avantaje dar dupa parerea mea nu sint suficiente ca sa merite. Pentru ca au si dezavante. Ar mai trebui si pretul sa fie mult mai bun. Daca nu e, n-ai de ce sa te bagi la asa ceva.

 alexandrinabob, on 31 ianuarie 2017 - 02:53, said:

daca as cauta sa cumpar, nu vreau, dar daca as vrea nu as lua casa de lemn. cati vor casa de lemn? foarte putini, de aia cand investesti sa faci o casa de lemn noua stii de la inceput ca o sa ai probleme daca vrei s-o vinzi. indiferent de cat de bine sau prost este construita.

eu n-am vazut multi in RO dispusi sa cumpere o casa de lemn veche de 30 de ani, sa dea pe ea mai mult decat a investit proprietarul initial si investeasca si in renovari dupa. probabil pentru ca o casa este privita altfel decat o masina.

dar aici e ciudat, la ciment, betoane, blocuri lumea nu prea se uita la vechime, le cumpara praf si baga in finisaje, pentru lemn in schimb nu este la fel, preconceptii?

Eu am o casa de lemn din 72. Cred ca e cam ca noua, nu vad nimic degradat. Probabil ca a fost schimbat acoperisul, asta e problema la astea sindrila de asflat.
Am vazut case de 100 de ani de lemn care au stat in zona cu ceata si umiditate. Problema lor cea mai mare e ca miros, a intrat umezeala in lemn, dar Romania nu are clima as aumeda. Nu e insuportabil mirosul dar e neplacut. Faptul ca sint impartite prost, cu camere mici cum se faceau casele acum 100 de ani mi se pare o problema mult mai mare.

#212
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
pai tu esti in USA, nu? citeam recent, cam de o luna incoace despre casele de lemn in sistem american. Si stiu ca dintre casele de lemn cele in sistem american sunt cel mai bine protejate de umezeala. Parerea mea este ca o casa de lemn bine facuta este cam la fel de scumpa ca si una de caramida, poate chiar mai scumpa. Doar in RO o sa gasesti oameni care isi fura caciula, fac case de lemn si se lauda cas si ieftine si bune.

Vreau sa fac o casa de vacanta, ma uitam la cadre, dar lemnul e alegerea mea din motive de cost, rapiditate si flexibiliate. O voi face in conditiile din RO, cu obiceiurile si cu doreii deacii, asa ca nu-mi fac iluzii, va iesi ieftina si folosibila cam atat cat am nevoie.

#213
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 pasilla, on 06 decembrie 2016 - 14:16, said:

Nu ma pricep prea bine, dar o casa pe structura metalica se ridica repede, nu sunt procese umede (betoane, tencuieli, mortare, etc.), rezultatul este perfect ca si dimenisiuni (fara pereti strambi....), izolatie termica si fonica foarte buna, rezistenta foarte buna la cutremur, realizarea instalatiilor foarte usor si poate mai sunt si altele.
Poate initiatorul stie mai multe.

Pretul "de revanzare" cred ca e un dezavantaj de luat in considerare.

#214
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

 arg, on 07 decembrie 2016 - 12:08, said:

Nu avem nimic cu tine, doar cu sistemul in sine.

Asa fac oameni mii de postari? Spun tampenii din 10 in 10 secunde.

#215
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salut.Ma bag si eu in vorba,interesat.A studiat cineva costurile la constructia din bca vs structura metalica si panou sandwich?

#216
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 Melteanu, on 30 martie 2022 - 08:35, said:

Salut.Ma bag si eu in vorba,interesat.A studiat cineva costurile la constructia din bca vs structura metalica si panou sandwich?
Eu dupa ce-am facut-o pe a mea cu structura metalica am ajuns la concluzia ca la aceeasi bani ieseam si daca o faceam pe caramida. Nu castigi decat timp de executie si cam atata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate