Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Populare iaz 1ha

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ParkerS

ParkerS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2010
Va salut, detin un iaz de 1ha facut prin excavare in anul 1997. Iazul are adancimi de la 50cm pana la 3m adancime. Forma lui este dreptungiulara (aveti si foto atasat) si este excavat oarecum diferit fata de celelalte iazuri, mai precis, este adanc pana la 3m in capete (calugura si coada) si de asemenea, malul estic este adanc intre 2m si 3m, in rest, pe mijlocul iazului este un platou cu adancimea medie de 80cm. Pe timpul verii apa scade foarte mult, sa zic asa, se formeaza o plaja de circa 1m in zona unde apa este mai mic, pe malul mai putin adanc. Iazul este alimentat de circa 5 izvoare, de suprafata, au un debit maxim de aproximativ 24 litri pe minut. In primavara intentionez sa forez si sa fac un put de adancime prin care sa scot un debit mult mai mare pentru a nu mai intampina problema scaderii apei.

Apoi, iazul are un pic de mâl pe fund, in zone si zone. Sa zic asa, in unele zone cu apa de circa 1.5m, mâlul depaseste 15cm. Asta probabil si din cauza copacilor ce ii am in zona respectiva.

Am in prezent populatie de crap si caras.  Crapul predominant este undeva in jur la 800g-1kg, iar ca si cantitate nu as putea da o cifra, dar presupun ca foarte mult nu mai este, maximum cateva sute de kg. El nu a fost furajat aproape niciodata. Balta a fost puzderie de peste in urma cu multi ani, atat de mult incat se bateau intre ei si au murit din cauza aglomeratiei si a lipsei de oxigen. In balta au fost in trecut specii de: crap, caras, cteno, si somn. Balta a avut cteno si pana la 6kg bucata, dar dupa cum v-am spus, din cauza lipsei de oxigen si a aglomeratiei, acestia au murit putin cate putin. REPET! Nu au fost furajati aproape niciodata pestii, foarte foarte rar, cate o galeata de porumb lasat la muiat in prealabil.  

Anul 2017 as vrea sa il incep prin a investi bani in acest lac, asa ca o sa incep prin a cumpara 2 aeratoare, crearea unui put de adancime cu pompa submersibila.
In martie 2017 as dori sa populez cu peste, insa sincer sa va spun, nu stiu cat de mult peste sa pun. Ma gandeam la aproximativ 400kg de puiet de crap (vara 2). Nu doresc vara 1 pentru ca majoritatea distribuitorilor de puiet imi ofer doar puiet vara 1 in jurul de 50g (pentru ca nu a fost furajat corespunzator de catre ei). Asa ca doresc sa cumpar doar puiet vara 2, trecut de 300g.
Intentionez sa furajez puietul DOAR cu furaje extrudate. Sper ca pana in toamna urmatoare, sa treaca de 1kg (ceea ce probabil se va intampla dupa spusele inginerilor piscicoli).

Toate cele fiind zise, 2 aeroatare  +  put + 400kg de puiet vara 2 + furaje extrudate. Foarte multi ingineri piscicoli imi spun sa populez cu mai mult. Unii cel putin cu o tona de puiet, altii cu doua tone.  Inca sunt nedumerit si nu stiu cata populatie de peste ar putea suporta balta.

Asa ca, astept si din partea voastra o parere. Va multumesc.

Attached Files



#2
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Ce vrei sa faci acolo : piscicultura , agrement ?

#3
ParkerS

ParkerS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2010

 Niuu, on 06 decembrie 2016 - 13:16, said:

Ce vrei sa faci acolo : piscicultura , agrement ?
Am tinut-o pana acum pentru agrement. As dori sa fac piscicultura, dar nu la sistem foarte inalt precum fac oamenii profesionisti. Doresc sa scot anual ceva peste pentru consum propriu si poate si pentru vanzare.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că cele mai bune sfaturi ţi le pot da inginerii piscicoli pe care ai zis că i-ai întrebat.

#5
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 neur0, on 06 decembrie 2016 - 14:23, said:

Cred că cele mai bune sfaturi ţi le pot da inginerii piscicoli pe care ai zis că i-ai întrebat.
Daaaaaaa,mai ales "profesionistii" aia care au sugerat sa bagi 2 tone de puiet...sa fi multumit daca scoti productie de doua tone in hectarul tau care,totusi, imi pare destul de eutrofizat din fotografii...
Treaba este simpla daca esti baiat destept si intelegi ideea:
-productia de peste este direct proportionala cu hrana administrata
-hrana administrata este invers proportionala cu cantitatea de oxigen din apa
-oxigenul din apa este direct proportional cu cantitatea de apa vehiculata in bazin sau cu oxigenul introdus in bazin (aeratoare)...
Si daca ar fi fost atat de simplu...ce bine ar fi fost,dar:
-oxigenul din apa este invers proportional cu temperatura apei
-temperatura apei este direct proportionala cu apetitul pestelui
-apetitul pestelui este direct proportional cu sporul de crestere
-sporul de crestere este direct proportional cu hrana administrata
...si uite asa este deja foarte greu sa cresti peste...
Sfatul meu la obiect:
-plasuieste toata balta la primavara si fa ce vrei cu ce scoti (doar inapoi in balta sa nu-i bagi)
-seaca tot bazinul si lasa-l pe gol cat mai mult posibil (cu motopompe daca este cazul)
-imprastie o tona de var nestins sau 500 de kg de var cloros pe suprafata bazinului cu precadere pe zonele umede sau care mai au ochiuri de apa.
-asteapta 2-3 saptamani si apoi umple bazinul,dupa care mai astepti 2-3 saptamani
-populeaza in luna Mai cu 1 milion de larve de crap (luate de la Nucet spre exemplu) daca vrei sa valorifici productia in toamna anului urmator cam pe la 1 kg daca-i dai bine de mancare sau in martie-aprilie cu 150-200 kg puiet vara 1 de 50-100 g (grija mare sa nu iei puiet vara 2 subnutrit )
Oricum ar fi,cand valorifici productia (daca o sa ajungi pana acolo pentru ca mai sunt cateva neprevazute:boli,pradatori,conditii de mediu etc.) o sa vezi ca nu merita osteneala si introduci bazinul in circuitul de agrement personal ;)

#6
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Cum vi sa pare redeventa 1200 lei ha pt un lac de 7 ha natural . Lacul nu este prea adanc si mai trebuie modernizat in zona digului

#7
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Mult.

#8
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 special_murinio, on 24 ianuarie 2017 - 11:24, said:

Cum vi sa pare redeventa 1200 lei ha pt un lac de 7 ha natural . Lacul nu este prea adanc si mai trebuie modernizat in zona digului
depinde ce vrei sa faci cu el...

#9
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ce sa fac . ? Pt peste. Dar cred ca e mult. Pai cei cu lacuri mari cat platesc?

#10
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

 special_murinio, on 01 februarie 2017 - 10:36, said:

Ce sa fac . ? Pt peste. Dar cred ca e mult. Pai cei cu lacuri mari cat platesc?
pai conteaza ce peste vrei sa cresti,intre ce varste,ce sistem folosesti,la ce intensitate,cat de aproape este de consumator,ce alte surse de cash-flow exista etc.

#11
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 Vladutz_ddd, on 24 ianuarie 2017 - 15:33, said:

Mult.

Ti se pare mult 8400 de lei pe an pentru o balta de 7 ha ?

#12
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu stiu ce hram poarta balta respectiva dar daca este doar luciu de apa nepopulat si fara amenajari/utilitati nu vad cum se justifica pretul.

Redeventele si impozitele locale pentru luciu de apa (piscicol) sunt mai mici decat cele pentru arabil. La fel si veniturile.

Asa este normal.





#13
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Nu are amenajari, este putin adanca trebuiesc investiti bani seriosi acolo. Bineinteles ca nu este populata decat cu specii nevaloroase.

#14
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu cred ca tu ai vrea sa-ti dea statul roman ceva bani ca-i iei baltoaca de pe cap,sa-ti furnizeze un plan de afaceri la cheie si sa-ti plateasca si niste oameni primii ani pana te pui pe picioare...daca nu esti instare sa scoti profit cel putin 1200 lei pe hectar anual mai bine renunta...auzi tu "pt peste"... bine ca nu ai zis "pt mormoloci" ... nu ca ar fi o idee proasta dar este prea mult pentru tine.

#15
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
cred ca pretul este mare . Cheltuielile de exploatare sunt mari.  Incepem cu amenajare, populare si apoi paza. Cel putin in primii ani cand investitiile sunt maxime e greu.

#16
Denis0987

Denis0987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Va salut ! Am un helesteu de 100m lungime 25 m latime 5-6 m adancime iar o portiune de circa 15% are 1-5m-2m adancime,helesteul are cam 5-6 ani de cand l am facut,am ceva peste in el(crap,caras,fitofag) sunt si cateva izvoare,ma gandesc pe viitor sa fac o crescatorie de peste(o mica afacere) daca pot spune asa! Astept cateva pareri din parte dvs ! Multumesc

Va salut ! Am un helesteu de 100m lungime 25 m latime 5-6 m adancime iar o portiune de circa 15% are 1-5m-2m adancime,helesteul are cam 5-6 ani de cand l am facut,am ceva peste in el(crap,caras,fitofag) sunt si cateva izvoare,ma gandesc pe viitor sa fac o crescatorie de peste(o mica afacere) daca pot spune asa! Astept cateva pareri din parte dvs ! Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate