Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Confirmare plata card

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Banca nu stie daca plata e recurenta sau nu. comerciantul e cel care tine evidenta.

#38
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdon_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 22:16, said:

Aia cu amazon te-a depasit complet, poate pricepi acum.

Tu vrei ca atunci cand un procesator te inroleaza la plati recurente, banca sa-ti trimita un sms cu un cod de confirmare. N-are sens, banca nu stie de abonamentele de la terti, stie doar sa onoreze cererile de plati.
Nu ma chinui sa pricep ceva ce nici macar nu ai enuntat sumar.
Daca e asa complicat de ce nu sintetizezi tu clar si elocvent in 2 fraze  ? O Sintetizare pe care o intelege oricine e cea mai buna dovada ca cunosti un subiect.

Cu a doua afirmatie chiar ma faci sa rad. De ce-ar trebui banca sa stie de abonamente ?? Banca trebuie sa aprobe o plata recurenta careia daca chiar preferi ii poate atasa un ID . Banca nu are nevoie sa stie ce reprezinta. Tot ce trebuie sa stie banca este ca eu am aprobat procesatorului cutare o plata recurenta intre un plus si un maxim. Se pot aproba multiple plati recurente per client . Un simplu RecurentPaymentID  sa zicem e suficient.

View Posteasy90rider, on 05 decembrie 2016 - 22:27, said:

Banca nu stie daca plata e recurenta sau nu. comerciantul e cel care tine evidenta.
Da asta e trista realitate.Dar ar fi timpul sa pasim in secolul 21 si banca sa adauge 2-3 KB de informatie per client in care pastreaza o lista cu plati recurente aprobate.

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 22:37.


#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 22:35, said:

Cu a doua afirmatie chiar ma faci sa rad.
....
Da asta e trista realitate.

Si eu si @easy90rider am zis acelasi lucru. De ce la mine te razi iar lui ii dai dreptate?

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 19:39, said:

Buna.
Exista vreo banca care sa ceara confimare inainte de ORICE plata din cont ?
Deci intrebarea mea este: exista vreo banca in Romania care sa ofere protectie reala impotriva tzeparilor gen ehost ?

Majoritatea bancilor au implementat sistemul de confirmare a platii prin SMS atat pe contul curent cat si pe cardul de credit. Incearca Banca Transilvania.
Nu-ti ia nimeni banii din cont, fara sa initiezi tu plata sau sa ai activat direct debit.  Eu nu am auzit de asemenea situatii, sa intre furnizorul singur pe cont sa se serveasca din banii clientului.

#41
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdon_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 22:39, said:

Si eu si @easy90rider am zis acelasi lucru. De ce la mine te razi iar lui ii dai dreptate?
pentru ca el nu m-a atacat la persoana ca si tine, si pentru ca el NU a sustinut incorect ca si tine ca sistemul nu poate fi implementat.

View Postrosix, on 05 decembrie 2016 - 22:42, said:

Majoritatea bancilor au implementat sistemul de confirmare a platii prin SMS atat pe contul curent cat si pe cardul de credit. Incearca Banca Transilvania.
Nu-ti ia nimeni banii din cont, fara sa initiezi tu plata sau sa ai activat direct debit.  Eu nu am auzit de asemenea situatii, sa intre furnizorul singur pe cont sa se serveasca din banii clientului.
mersi. Probabil la BT o sa ma mut, dar o sa studiez intai bine celelalte conditii. Ca de acuma am invatat sa suflu si in iaurt :) :)

#42
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 22:35, said:

Nu ma chinui sa pricep ceva ce nici macar nu ai enuntat sumar.
Daca e asa complicat de ce nu sintetizezi tu clar si elocvent in 2 fraze  ? O Sintetizare pe care o intelege oricine e cea mai buna dovada ca cunosti un subiect.

Cu a doua afirmatie chiar ma faci sa rad. De ce-ar trebui banca sa stie de abonamente ?? Banca trebuie sa aprobe o plata recurenta careia daca chiar preferi ii poate atasa un ID . Banca nu are nevoie sa stie ce reprezinta. Tot ce trebuie sa stie banca este ca eu am aprobat procesatorului cutare o plata recurenta intre un plus si un maxim. Se pot aproba multiple plati recurente per client . Un simplu RecurentPaymentID  sa zicem e suficient.


Da asta e trista realitate.Dar ar fi timpul sa pasim in secolul 21 si banca sa adauge 2-3 KB de informatie per client in care pastreaza o lista cu plati recurente aprobate.
Factura abonamentului de tv/internet/telefonie vine la banca sau acasa la tine? E aceasi chestie.
Nu banca trebuie sa tina evidenta unde ai dat tu accept ca un comerciant sa ia bani din cont, tu respectiv acel comerciant trebuie sa stiti asta.

Banca te va suna doar in cazul in care vede o plata suspecta, dar ING nu a considerat plata ta ca fiind suspecta.

#43
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Posteasy90rider, on 05 decembrie 2016 - 22:47, said:

Nu banca trebuie sa tina evidenta unde ai dat tu accept ca un comerciant sa ia bani din cont, tu respectiv acel comerciant trebuie sa stiti asta.
De acord. banca nu trebuie sa stie cui i-am dat accept. Poate fi un simplu ID (pentru cine e familiar cu sistemul de autentificare OAUTH ceva de genul)

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 23:57.


#44
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Cel mai simplu e ca pe viitor sa platesti prin virament bancar, insa solutia este buna doar in cazul platilor in lei in Romania si banca sa nu comisioneze acele plati. Prin internet banking iti stabilesti tu platile recurente catre ce furnizori tai de servicii. Trebuie doar sa le stii codul IBAN al contului lor bancar. In felul asta din contul tau bancar vor pleca doar sumele de bani autorizate de tine si la data autorizata de tine.

O solutie suplimentara ar fi si stabilirea de plafoane maxime de plati/retrageri ATM la nivel saptamanal, pe care le stabilesti in functie de cheltuielile estimate de tine plus inca 10-20% pentru cheltuieli neprevazute. Mai poti folosi si 2 conturi separate, unul in care iti tii majoritatea banilor si unul atasat la card, pe care pui saptamanal sume apreciate de tine ca ar acoperi cheltuielile pe acea perioada. Mai poti activa si alertele SMS/e-mail pentru orice intrari/iesiri de bani din cont/card.

P.S. 3D Secure nu poate fi folosit la plati recurente, acestea fiind prin natura lor automate, pe cand acest sistem necesita interventia manuala a detinatorului de card.

#45
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postentry, on 05 decembrie 2016 - 23:57, said:

Prin internet banking iti stabilesti tu platile recurente catre ce furnizori tai de servicii. Trebuie doar sa le stii codul IBAN al contului lor bancar. In felul asta din contul tau bancar vor pleca doar sumele de bani autorizate de tine si la data autorizata de tine.
Da, asta cred ca ar putea fi o alta solutie. Sa imi permita banca sa gestionez o lista de destinatari autorizati pentru plati recurente pe baza de IBAN.

Dar in fine deja le cer prea multe Posted Image

View Postentry, on 05 decembrie 2016 - 23:57, said:

3D Secure nu poate fi folosit la plati recurente, acestea fiind prin natura lor automate, pe cand acest sistem necesita interventia manuala a detinatorului de card.
ma refeream sa se foloseasca 3D Secure pentru activarea sistemului de plati recurente, dupa care acestea sa continue automat

Edited by cristel81, 06 December 2016 - 00:19.


#46
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 22:26, said:

Dar tu ai cascat ochii la ce am scris eu mai sus ? "Pentru ca asta trebuie sa faci" pe softpedia Posted Image . Sa citesti si sa intelegi si ce zice celalalt nu doar sa iti trambitzezi opinia ta.
Am zis eu ca vreau "un sistem care sa imi refuze o plata cu toate ca am aprobat-o anterior" ?? NU . Am zis ca vreau un sistem care sa nu aproble plati fara acordul meu. Cum ai sucit-o sa ajungi la afimatia aia nu pot sa inteleg.
Am zis eu ca vreau "un sistem care sa ma intrebe de fiecare data" ??
Am zis ca vreau sa confirmar O SINGURA DATA prin SMS , institutiei bancare activarea platii
"Si da, ai aprobat o, chiar daca tu zici ca nu"
Eu nu am dat click NICAIERI. Daca a fost ascunsa undeva in subsol smecheria asta e altceva dar eu NU AM APROBAT PLATA. Daca tu maine iti faci contract la orange si undeva in subsol scrie ca daca nu platesti la termen iti ia casa asta se cheama ca ai aprobat sa iti ia casa ?? Sau ca ai fost victima unei escrocherii ? Dincolo de faptul ca tu nu ai "cascat ochii" tot escrocherie ramane.


mersi mult. E printre putinele informatii utile pe care le-am primit.O sa incerc BT

Omule, TU ai fost intial de acord cu plata recurenta, chiar daca nu stii, pt ca nu ai citit toate lucrurile scrise acolo. Pt asta sunt scrise cu litere mici si pagini multe, ca sa nu le citesti, dar asta nu te absolva pe tine de vreo vina. Vii si te plangi apoi ca ei ti au luat banii si ca banca i a lasat
Da, unele situri te anunta ca plata e recurenta, chiar in momentul in care o faci, altele o au scrisa in TOS. Ca tu decizi sa nu citesti e strict problema ta. Ai avut noroc ca ti ai luat banii inapoi. Eu am avut cont platit pe un site oarecare, cu plata recurenta, contul mi a fost suspendat de ei pt varii motive, dar luna urmatoare banii mi au fost retrasi din cont. Explicatia de la suport  - un cont suspendat este inca activ si trebuia sa scrii la suport ca il vrei inchis. Avem in TOS asta. Deci se poate si mai rau

#47
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008
Sunt destule firme care au pe site-ul propriu un sistem de plata foarte bine implementat si nu se incurca cu virament bancar. E mult mai usor pentru o firma sa vada si sa gestioneze tranzactiile cu cardul decat prin virament.
Si sa zicem ca s-ar face un sistem din asta minume cum iti doresti, dar problema ar fi ca nu ar prea avea trecere ca sa nu mai zic ca un astfel de serviciu cu siguranta nu ar fi gratuit.
Tu ai vrea ca banca sa fie un fel de secretara care sa iti tina tie socoteala, numai ca nu e asa. Bancile intotdeauna vor oferi servicii care sa prinda la public si din care sa isi poata scoata comisioane, nu e interesata sa isi complice viata cu nu stiu ce sisteme cu x variabile la care sa aplice putina lume.

Si apropo, vezi ca la tine a fost vorba de "Automatic Billing"... cand zici AUTOMAT oare la ce te duce gandul? La o chestie in care mai intervine ceva si poate intrerupe procesul? Eu zic ca nu...
Uite ce zic baietii:
For your convenience, we will not send notification to you on invoice generation if you have a card on file for automatic billing. However, if we are unable to successfully charge your card(s) on file, we will send a notification to you. sursa
Deci ai avut un card inregistrat in sistemul lor si baietii si-au facut meseria... Ca tu nu ai citit termenii lor si ce mai tine de ei, aia e problema ta.

#48
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Posttigerheart, on 06 decembrie 2016 - 01:06, said:

For your convenience, we will not send notification to you on invoice generation if you have a card on file for automatic billing. However, if we are unable to successfully charge your card(s) on file, we will send a notification to you. sursa
Deci ai avut un card inregistrat in sistemul lor si baietii si-au facut meseria... Ca tu nu ai citit termenii lor si ce mai tine de ei, aia e problema ta.
Pai da, ei au o mica escrocherie acolo pe ehost foarte bine gandita si eu am cazut in plasa pe baza ca banca mea are 3D Secure si nu au cum sa ma taxeze.
Apropo nu am spus asta pana acum dar eu cunosteam foarte bine tipul asta de excrocherie si stiam ca ehost sunt suspecti. Dar pana acum nu mi-am putut imagina ca banca imi poate da banii cuiva fara sa ma intrebe. Mi se parea si mi se pare in continuare ceva science fiction.
Un simplu sms confirm (care Google il ofera pe gratis apropo de 10 ori pe zi la miliarde de utilizatori si NU la 4 lei pe luna ca ING-ul) rezolva tot.
Automatic Billing poate fi pus bine mersi On Hold pana la Payment Confirmed by the User Bank.

View Postleventebest, on 06 decembrie 2016 - 00:57, said:

Omule, TU ai fost intial de acord cu plata recurenta, chiar daca nu stii, pt ca nu ai citit toate lucrurile scrise acolo. Pt asta sunt scrise cu litere mici si pagini multe, ca sa nu le citesti, dar asta nu te absolva pe tine de vreo vina.
Nu inteleg ce vrei sa spui ? Vrei sa spui ca tacticile gen ehost sunt morale / legale ?
Cum am eu vreo vina in treaba asta ?

Edited by cristel81, 06 December 2016 - 02:38.


#49
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
In fine am povestit prea mult...si pana la urma nu realizez nimic ca doar n-o sa stea cei de la banci sa citeasca pe formuri.
Oricum in Romania toata lumea e convinsa ca totul e imposibil. De asta si suntem asa realizati.
Singura concluzie care o trag e ca o sa ma interesez de BT.

#50
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcristel81, on 06 decembrie 2016 - 02:25, said:

Pai da, ei au o mica escrocherie acolo pe ehost foarte bine gandita si eu am cazut in plasa pe baza ca banca mea are 3D Secure si nu au cum sa ma taxeze.
Apropo nu am spus asta pana acum dar eu cunosteam foarte bine tipul asta de excrocherie si stiam ca ehost sunt suspecti. Dar pana acum nu mi-am putut imagina ca banca imi poate da banii cuiva fara sa ma intrebe. Mi se parea si mi se pare in continuare ceva science fiction.
Un simplu sms confirm (care Google il ofera pe gratis apropo de 10 ori pe zi la miliarde de utilizatori si NU la 4 lei pe luna ca ING-ul) rezolva tot.
Automatic Billing poate fi pus bine mersi On Hold pana la Payment Confirmed by the User Bank.


Nu inteleg ce vrei sa spui ? Vrei sa spui ca tacticile gen ehost sunt morale / legale ?
Cum am eu vreo vina in treaba asta ?
100% legale, toti le practica. Esti naiv daca mai crezi in moralitate

#51
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postleventebest, on 06 decembrie 2016 - 08:50, said:

100% legale, toti le practica. Esti naiv daca mai crezi in moralitate
Sunt ateu, nu cred intr-o baza absoluta pentru moralitate.
Dar daca toata lumea ar accepta asa deschis ca si tine ca e ok sa faci smecherii atat timp cat nu esti prins am trai ....in Romania....oups traim deja
Faza asta cu conditiile ascunse e exact ca si aia cu dobanzile ascunse de la banci. S-a acceptat pana "fraierii" ca mine s-au prins si au dat legea DAE

#52
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcristel81, on 06 decembrie 2016 - 02:25, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui ? Vrei sa spui ca tacticile gen ehost sunt morale / legale ?
Cum am eu vreo vina in treaba asta ?

Da, e vina ta ca nu ai citit tot textul inainte sa apesi pe "Complete". Si doar tu esti de vina. Daca host-ul iti lua banii fara sa scrie acolo ca isi rezerva dreptul sa faca asta, atunci da, erai nedreptatit. Pana atunci scoate-ti capul din nisip, si nu o mai tine pe a ta.

3D Secure exista pentru a preveni frauda (furt de card), nu pentru a-l proteja pe Costel care nu beleste ochii la ce da click. Si sa nu zici ca te-au pus sa cauti in textul ala imens, pentru ca scria asta fix sub zona unde introduci datele.

[ https://i.imgur.com/iH5Cidv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ann0nyym0us, 06 December 2016 - 13:56.


#53
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View PostAnn0nyym0us, on 06 decembrie 2016 - 13:52, said:

scria asta fix sub zona unde introduci datele.

[ https://i.imgur.com/iH5Cidv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, scrie cu litere gigant . Iti sare in fatza de te orbeste. Hai sa fim seriosi , probabil ca jumate din veniturile lor provin de la fraieri ca mine.
Da e vina mea ca nu am cascat ochii dar tie chiar ti se pare etic ??
De la 60 de centi la 13.99$ sa mentionezi in nota de subsol ti se pare etic ?

Si apropo vad ca s-ar putea sa faci parte din Ann0nyym0us Posted Image Posted Image ... Daca maine un grup de hackeri sparge baza de date ehost si imi transfera banii pe carduri furate ii scoate si eu nu ii mai vad niciodata e tot vina mea ? Nu e vina bancii ca nu imi cere acordul inainte de fiecare plata , nu ? Posted Image Posted Image

Tare greu va e sa intelegeti oameni buni. Eu nu ma plang de ce mi s-a intamplat pentru ca eu AM RECUPERAT banii. Eu spun ca sistemul poate fi imbunatatit dar pe toti ii doare undeva. Va doresc sa va ia hackerii toti banii sa va vad atunci cum va mai tineti destepti. (Sau poate voi sunteti hackerii de argumentati atata contra sistemului ? :) )

Eu aici incercam sa demonstrez necesitatea posibilitatii de a-ti controla proprii bani.Eu unul o sa imi dezactivez platile online si cam asta e tot ce pot face.

Mi-am racit gura si am pierdut timpul degeaba cu voi ca nu a-ti inteles nimic.
Pa PA

Edited by cristel81, 06 December 2016 - 15:09.


#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fa-ti banca ta, o sa ajungi miliardar.

Edited by don_dannielo, 06 December 2016 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate