Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Confirmare plata card

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View PostMizu, on 05 decembrie 2016 - 20:13, said:

Cand ai facut contul sunt sigur ca ai bifat ca accepti termenii si conditiile aferente.

Exact la asta ma refer.
Momentan orice smecher poate sa ascunda o mica fraza in "termenii si conditiile aferente" care pe el il protejeaza in fata legii in tara lui dar care evident nu e onesta.
Si ma asteptam ca bancile sa aiba o protectie contra la treaba asta.

View Postunknown_35, on 05 decembrie 2016 - 20:19, said:

Sfatul meu: nu plati cu cardul ( de salariu) pe site-uri mai putin cunoscute, citeste toate conditiile de afaceri, regulamente etc, in cazul in care pay pal-ul nu e acceptat, poti avea un card/cont la o banca pe care sa il tii mai mult gol
De-acuma asa fac dar patzania ca am stat 2 saptamani fara bani nu o uit :D

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 20:21.


#20
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Ca solutii oarecum apropiate de ceea ce vrea initatorul, sunt:
- blocarea cardului din internet banking, cu deblocare doar inaintea tranzactiilor (se poate dovedi nepractic daca se foloseste des cardul la plati prin magazine, etc).
- sms alert, care atentioneaza asupra oricarei tranzactii si ofera posibilitatea de a solicita bancii oprirea procesarii platilor facute fara stirea utilizatorului.

Edited by M0D3, 05 December 2016 - 20:25.


#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:18, said:


Foarte simplu !!!

Cazul1 - plati recurent

In momentul in care eu vreau sa activez o plata recurenta :
1 instiintez comerciantul ca vreau sa activez plati recurente
2 comerciantul instiinteaza banca
3 banca imi cere autorizarea activarii de plati recurente catre comerciantul respectiv
4 eu confirm
5 banca activeaza platile recurent

Cazul 2 - plati de pe amazon
Spui ca "banii se iau la cateva zile dupa comanda"
Nu vad problema !?! Confirmarea platii nu are nici o legatura cu momentul cand se face plata . Eu confirm bancii in momentul in care fac cumparatura de pe amazon si banca trimite banii cand poate.

Ce descrii tu nu e confirmare de plata 3dsecure, ci ceva ce nu exista inca.

Pentru cei ca tine exista BT, iti poti dezactiva platile online cu totul din BT24.
Le activezi cand trebuie sa faci o plata si le dezactivezi apoi.

Bineinteles, cele 2 cazuri de mai sus nu vor merge si vei ramane cu abonamentul neplatit / produsul netrimis.

#22
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdon_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 20:28, said:

Bineinteles, cele 2 cazuri de mai sus nu vor merge si vei ramane cu abonamentul neplatit / produsul netrimis.
si vad ca m-ai umplut de dovezi ca "nu va merge"

View Postdon_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 20:28, said:

Pentru cei ca tine exista BT, iti poti dezactiva platile online cu totul din BT24.
Ce folos daca atunci cand activez BT comerciantul retrage suma ?

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 20:33.


#23
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Name.com , pt ca aveam reinnoire automata pe 1 domeniu, mi l a reinnoit automat, cu 30 zile inainte de expirare, si m a si taxat 10 euro in plus pt reinnoire timpurie. Fara vreun email de avertizare sau altceva. Doar emailul de confirmare a platii si multumiri
Godaddy, la care aveam tot reinnoire automata, ma anunta saptamanal ca domeniile expira si sa le reinnoiesc
Mxhost, la fel, am primit instiintare de palta si proforma intai
Exista situri unde daca platesti cu cardul se considera automat recurring si se trage automat si tb sa scrii la suport sa nu ti mai fie retrasi banii
Cu Paypal e mai simplu, ca acolo ai toate platile recurente si le poti dezactiva

Si pt initiator, pun pariu ca e scris in TOS ul lor ca au voie sa faca, doar ca tu nu ai citit, cum de altfel nu citeste nimeni. Si ai bifat ca esti de acord. Zi mersi ca ti ai luat banii inapoi, ca tu ai fost de vina exclusiv

Edited by leventebest, 05 December 2016 - 20:38.


#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:32, said:


si vad ca m-ai umplut de dovezi ca "nu va merge"
Trebuie sa-ti desenez?
- La ora 2 noaptea amazon vrea sa ia banii, nu poate ca-i blocat cardul. Iti trimite un kkt.
- ehost vrea sa ia 690 lei, nu poate ca-i blocat, iti blocheaza contul de hosting.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Godaddy m-a taxat saptamana trecuta cu -$115 pentru host fara sa ma anunte din timp. Dar am discutat pe chat si au facut refund. No big deal, doar 10 minute pierdute.

#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Era o vorba, imi cer scuze daca suna rau pentru unii: trebuie sa belesti ochii, altfel belesti piula.

#27
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

View Postbobo666, on 05 decembrie 2016 - 19:53, said:

Cel mai simplu ar fi cu doua conturi bancare, din care numai unul sa aiba card atasat. In unul tii banii, iar in celalalt transferi fonduri doar inainte de a efectua vreo plata cu cardul.

    Nu poti face doua conturi pe acelasi nume si in aceeasi valuta la aceeasi banca ! Nici nu e recomandabil si nici mai sigur . In schimb iti poti face un cont la o alta banca , pe care il tii doar pentru plati on line ; nici asta nu e foarte sigur pentru un experimentat , dar ofera o probabilitate de siguranta mai buna . Succes !

#28
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdon_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 20:36, said:

Trebuie sa-ti desenez?
- La ora 2 noaptea amazon vrea sa ia banii, nu poate ca-i blocat cardul. Iti trimite un kkt.
- ehost vrea sa ia 690 lei, nu poate ca-i blocat, iti blocheaza contul de hosting.
Nu multumesc. In text e perfect.
Da corect. Amazon pune plata pe "On Hold" pe 3,5,10 zile pana la confirmarea de catre banca a statusului.
Alte teorii mai ai ?

View PostInvoc, on 05 decembrie 2016 - 20:49, said:


Nu poti face doua conturi pe acelasi nume si in aceeasi valuta la aceeasi banca ! Nici nu e recomandabil si nici mai sigur . In schimb iti poti face un cont la o alta banca , pe care il tii doar pentru plati on line ; nici asta nu e foarte sigur pentru un experimentat , dar ofera o probabilitate de siguranta mai buna . Succes !
mersi de pont

#29
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

View PostInvoc, on 05 decembrie 2016 - 20:49, said:

Nu poti face doua conturi pe acelasi nume si in aceeasi valuta la aceeasi banca ! Nici nu e recomandabil si nici mai sigur . In schimb iti poti face un cont la o alta banca , pe care il tii doar pentru plati on line ; nici asta nu e foarte sigur pentru un experimentat , dar ofera o probabilitate de siguranta mai buna . Succes !
Ba se poate. Poti avea n conturi in n valute permise de banca, fiecare cu conditiile si comisioanele lui. Cardul pe de alta parte poate fi atasat doar la un cont/card. Ai 5 carduri de debit ? Automat ai 5 conturi curente si vice-versa.

Edited by _Claudiu_, 05 December 2016 - 20:56.


#30
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Si celor care imi spun sa "casc ochii" aici nu discutam cat de cascat sau necascat sunt eu.
Aici discutam daca exista un sistem sau nu.
Din pacate se pare ca nu.
Eu zic ca e la mintea cocosului si simplu de implementat. Pana acum nu a adus nimeni nici macar un argument de ce nu poate fi implementat.
Pacat ca nu exista.

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 20:56.


#31
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Băncile NU vorieşi NICIODATĂ :P pe minus, aşa că ...

#32
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Sper ca nu credeti ca Bancile traiesc doar din comisioane de conturi curente, ca abia ati descoperit varful iceberg-ului Posted Image

#33
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:55, said:

Si celor care imi spun sa "casc ochii" aici nu discutam cat de cascat sau necascat sunt eu.
Aici discutam daca exista un sistem sau nu.
Din pacate se pare ca nu.
Eu zic ca e la mintea cocosului si simplu de implementat. Pana acum nu a adus nimeni nici macar un argument de ce nu poate fi implementat.
Pacat ca nu exista.

Deci tu vrei un sistem care sa ti refuze o plata, cu toate ca tu ai aprobat o anterior. Si sa te intrebe de fiecare data?
Pai asta e motivul pt care s a inventat plata recurenta, sa nu te mai intrebe, alegi prima data si apoi se face automat. Si da, ai aprobat o, chiar daca tu zici ca nu.
De asta toata lumea iti zice  casca ochii. Pt ca asta trebuie sa faci. Sau plateste cu paypal

#34
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:18, said:

Foarte simplu !!!

Cazul1 - plati recurent

In momentul in care eu vreau sa activez o plata recurenta :
1 instiintez comerciantul ca vreau sa activez plati recurente
2 comerciantul instiinteaza banca
3 banca imi cere autorizarea activarii de plati recurente catre comerciantul respectiv
4 eu confirm
5 banca activeaza platile recurent

Cazul 2 - plati de pe amazon
Spui ca "banii se iau la cateva zile dupa comanda"
Nu vad problema !?! Confirmarea platii nu are nici o legatura cu momentul cand se face plata . Eu confirm bancii in momentul in care fac cumparatura de pe amazon si banca trimite banii cand poate.


Eu am verificat. NU AM AVUT ACTIVAT PLATI RECURENTE. Site-ul ehost e tzepar. Mi-au dat banii inapoi doar dupa ce i-am amenintat ca am inregistrat video toate convorbirile pe chat si daca nu imi dau refund postez peste tot unde apuc cu dovezi ca ei nu vreau sa faca plata .
La prima plata ti-a cerut 3d-shit? Probabil ca nu. Au stocat informatiile cardului si dupa x luni au incercat sa ia bani de pe card si le-a reusit.
Daca ai plati pe internet blocat la BT, NU iti vor lua banii deindata ce tu deblochezi aceasta optiune, comerciantul incearca de 2-3 ori si daca e refuzat o noua incercare se face manual. - Am patit eu cu iTunes.

3dshit protejeaza comerciantul si trebuie implementat de ei. paypal, amazon, google nu au prostia aia...

btw, https://support.ehos...ontacted-to-pay probabil si contul tau era setat asa...

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:55, said:

Si celor care imi spun sa "casc ochii" aici nu discutam cat de cascat sau necascat sunt eu.
Aici discutam daca exista un sistem sau nu.
Din pacate se pare ca nu.
Eu zic ca e la mintea cocosului si simplu de implementat. Pana acum nu a adus nimeni nici macar un argument de ce nu poate fi implementat.
Pacat ca nu exista.
Aia cu amazon te-a depasit complet, poate pricepi acum.

Tu vrei ca atunci cand un procesator te inroleaza la plati recurente, banca sa-ti trimita un sms cu un cod de confirmare. N-are sens, banca nu stie de abonamentele de la terti, stie doar sa onoreze cererile de plati.

Edited by don_dannielo, 05 December 2016 - 22:20.


#36
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

View Postleventebest, on 05 decembrie 2016 - 22:09, said:


Deci tu vrei un sistem care sa ti refuze o plata, cu toate ca tu ai aprobat o anterior. Si sa te intrebe de fiecare data?
Pai asta e motivul pt care s a inventat plata recurenta, sa nu te mai intrebe, alegi prima data si apoi se face automat. Si da, ai aprobat o, chiar daca tu zici ca nu.
De asta toata lumea iti zice  casca ochii. Pt ca asta trebuie sa faci. Sau plateste cu paypal
Dar tu ai cascat ochii la ce am scris eu mai sus ? "Pentru ca asta trebuie sa faci" pe softpedia ;) . Sa citesti si sa intelegi si ce zice celalalt nu doar sa iti trambitzezi opinia ta.
Am zis eu ca vreau "un sistem care sa imi refuze o plata cu toate ca am aprobat-o anterior" ?? NU . Am zis ca vreau un sistem care sa nu aproble plati fara acordul meu. Cum ai sucit-o sa ajungi la afimatia aia nu pot sa inteleg.
Am zis eu ca vreau "un sistem care sa ma intrebe de fiecare data" ??
Am zis ca vreau sa confirmar O SINGURA DATA prin SMS , institutiei bancare activarea platii
"Si da, ai aprobat o, chiar daca tu zici ca nu"
Eu nu am dat click NICAIERI. Daca a fost ascunsa undeva in subsol smecheria asta e altceva dar eu NU AM APROBAT PLATA. Daca tu maine iti faci contract la orange si undeva in subsol scrie ca daca nu platesti la termen iti ia casa asta se cheama ca ai aprobat sa iti ia casa ?? Sau ca ai fost victima unei escrocherii ? Dincolo de faptul ca tu nu ai "cascat ochii" tot escrocherie ramane.

View Posteasy90rider, on 05 decembrie 2016 - 22:15, said:

La prima plata ti-a cerut 3d-shit? Probabil ca nu. Au stocat informatiile cardului si dupa x luni au incercat sa ia bani de pe card si le-a reusit.
Daca ai plati pe internet blocat la BT, NU iti vor lua banii deindata ce tu deblochezi aceasta optiune, comerciantul incearca de 2-3 ori si daca e refuzat o noua incercare se face manual. - Am patit eu cu iTunes.

3dshit protejeaza comerciantul si trebuie implementat de ei. paypal, amazon, google nu au prostia aia...

btw, https://support.ehos...ontacted-to-pay probabil si contul tau era setat asa...
mersi mult. E printre putinele informatii utile pe care le-am primit.O sa incerc BT

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate