Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Confirmare plata card

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Buna.
Exista vreo banca care sa ceara confimare inainte de ORICE plata din cont ?

Momentan sunt la ING si m-am trezit recent fara 690 de lei disparuti din cont. Avusesem un hosting de 69 de lei platit la ehost si site-ul tzepar a decis sa-l reinoiasca automat fara sa ma intrebe cu 690 de lei , adica de exact 10 ori mai scump. Eu stiam ca imi expira domeniul dar m-am bazat pe sistemul 3D Secure de la ING care imi cere confirmare inainte de fiecare plata. Doar ca "surprize surprize" 3D Secure e apa de ploaie pentru ca functioneaza doar la o lista mica de site-uri. Stimatii de la ING au impresia ca tzeparii or sa se inghesuie sa se inscrie in 3D Secure :) :)
In cele din urma ehost mi-a returnat banii dupa vreo saptamana de email-uri si chat-uri dar puteam sa am ghinion sa dau peste un site care nu-mi returna banii pe motiv de "company policy". Cu alte cuvinte in cazul meu ING mi-a oferit protectie ZERO.

Deci intrebarea mea este: exista vreo banca in Romania care sa ofere protectie reala impotriva tzeparilor gen ehost ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Ce vrei tu nu exista.
1. 3D secure merge doar daca site-ul e inrolat
2. Nu e o idee buna sa activezi plati recurente, mai ales la chestii ciudate.
3. Poti cere oricand chargeback, daca la plata online nu s-a folosit 3D secure.
4. Atentionare pe SMS la orice miscare de bani in cont e sfanta.

#3
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
3D secure este o facilitate pentru comerciant, nu pentru cumparator.
Rolul acestui sistem este de a confirma comerciantului ca e cardul tau si nu unul furat. Daca vrea, pe comerciant il poate durea in cot.

#4
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Multumesc ADM pentru reply.
Ciudat totusi. Tehnologia evident exista (3D Secure). Dar de ce oare nu o aplica la toate site-urile ? Chiar si optional. Pe mine nu ma deranjeaza sa astept 30-180 minute pentru o plata daca asta imi asigura securitate.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 07.08.2008
Ce protectie vroiai sa iti ofere? Ai ales plata recurenta si s-a realizat. Nu e nici o banca pe la noi care sa te notifice inainte de o plata recurenta.
Ca sa nu se mai intample asa:
- nu mai salva datele de pe card la vanzatori;
- dezactiveaza reinnoirea automata la serviciile online;

#6
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 bobo666, on 05 decembrie 2016 - 19:47, said:

3D secure este o facilitate pentru comerciant, nu pentru cumparator.
Rolul acestui sistem este de a confirma comerciantului ca e cardul tau si nu unul furat. Daca vrea, pe comerciant il poate durea in cot.
aha ...deci asta era smecheria ...
nah trist...suntem in 2016 si nu exista un sistem de protectie ....speram sa existe totusi la vreo banca

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie sa fii atent cum si pe unde platesti, si eu m-am trezit saptamana trecuta cu -$115 de la godaddy, dar dupa o discutie pe chat am primit refund.
Care-s mai de treaba te anunta din timp ca urmeaza sa fii taxat in urma unui abonament, dar nu toti.

Nu ai nevoi de un sistem de protectie, doar sa fii atent. Platile recurente sunt in avantajul clientului.

#8
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Cel mai simplu ar fi cu doua conturi bancare, din care numai unul sa aiba card atasat. In unul tii banii, iar in celalalt transferi fonduri doar inainte de a efectua vreo plata cu cardul.

#9
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 tigerheart, on 05 decembrie 2016 - 19:49, said:

Ce protectie vroiai sa iti ofere? Ai ales plata recurenta si s-a realizat. Nu e nici o banca pe la noi care sa te notifice inainte de o plata recurenta.
Ca sa nu se mai intample asa:
- nu mai salva datele de pe card la vanzatori;
- dezactiveaza reinnoirea automata la serviciile online;
ti se pare normal sa dea banii mei cumia fara sa ma intrebe ? Chiar daca am mai avut relatii inainte curespectivul mie nu mi se pare normal.
NU AM ACTIVAT / AUTORIZAT nimic
Si chiar daca as fi activat , tie chiar ti se pare normal ca banca sa ia bani din contul meu bazat pe un click intr-un checkbox online?
Comerciantul poate simula checkbox-ul , cum a si facut-o in cazul meu.
Stiu 100% ca nu am activat plati recurent pentru ca nu e stilul meu. Eu nu fac niciodata asa ceva. Si daca a fost intr-adevar un checkbox mic/hidden tie ti se pare just ? Banca trebuie sa aiba un sistem de confirmare prin SMS pentru activarea platilor recurente. Asa orice tzepar poate afirma ca eu am activat plati recurente (cum a si facut-o in cazul meu)

 bobo666, on 05 decembrie 2016 - 19:53, said:

Cel mai simplu ar fi cu doua conturi bancare, din care numai unul sa aiba card atasat. In unul tii banii, iar in celalalt transferi fonduri doar inainte de a efectua vreo plata cu cardul.
da e o idee. Mersi mult. Cred ca asa o sa procedez

 Mizu, on 05 decembrie 2016 - 19:53, said:

Platile recurente sunt in avantajul clientului.
De acord. Dar pentru a activa o plata recurenta banca ar trebui sa-mi ceara confirmarea.

Edited by cristel81, 05 December 2016 - 19:57.


#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 07.08.2008

 cristel81, on 05 decembrie 2016 - 19:54, said:

ti se pare normal sa dea banii mei cumva fara sa ma intrebe ?
Da. Tu ai ales un serviciu cu plata(automat ai fost de acord cu toate conditiile vanzatorului si optiunile oferite, adica si plata recurenta) iar banca NU are nici o obligatie sa te traga de manuta la fiecare plata.
Banca si-a facut datoria, e un simplu INTERMEDIAR, asigura un mediu securizat de realizare a unei tranzactii, nu o intereseaza ca e recurenta, ca ti-ai luat pantofi online sau ca ai platit la un POS atat timp cat tu autorizezi tranzactia. Tu trebuia sa fii atent la detaliile din contul personal de pe site-ul comerciantului, banca doar a primit o cerere de plata din partea vanzatorului si a procesat-o avand in vedere ca tu ai fost de acord ca vanzatorul sa foloseasca datele tale pentru plata unor servicii.

#11
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 cristel81, on 05 decembrie 2016 - 19:56, said:

ti se pare normal ca banca sa ia bani din contul meu bazat pe un click intr-un checkbox online?
Intotdeauna sa verifici, la orice serviciu cumparat, sa nu fie activa subscriptia (abonamentul) automat, pentru ca ti se vor lua lunar sau anual bani, in mod legal. Banca nu are de unde sa stie ca tu nu ai observat bifarea aia ascunsa pe undeva, si iti plateste automat abonamentul.

#12
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 tigerheart, on 05 decembrie 2016 - 20:02, said:

Da. Tu ai ales un serviciu cu plata(automat ai fost de acord cu toate conditiile vanzatorului si optiunile oferite, adica si plata recurenta) iar banca NU are nici o obligatie sa te traga de manuta la fiecare plata.
Banca si-a facut datoria, e un simplu INTERMEDIAR, asigura un mediu securizat de realizare a unei tranzactii, nu o intereseaza ca e recurenta, ca ti-ai luat pantofi online sau ca ai platit la un POS atat timp cat tu autorizezi tranzactia. Tu trebuia sa fii atent la detaliile din contul personal de pe site-ul comerciantului, banca doar a primit o cerere de plata din partea vanzatorului si a procesat-o avand in vedere ca tu ai fost de acord ca vanzatorul sa foloseasca datele tale pentru plata unor servicii.
Vad ca refuzi sa citesti ce scriu eu : EU NU AM ACTIVAT PLATA RECURENTA
Vad ca oferi hosting . Ofer si tu dulci servicii de reinoire fortzata ?

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dupa mintea ta, cum ar functiona platile recurente automate cu 3dsecure?
Sau cumparatura amazon.com cu 3dsecure? (banii se iau la cateva zile dupa comanda)

Descrie procesul.

#14
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 M0D3, on 05 decembrie 2016 - 20:04, said:

Intotdeauna sa verifici, la orice serviciu cumparat, sa nu fie activa subscriptia (abonamentul) automat, pentru ca ti se vor lua lunar sau anual bani, in mod legal. Banca nu are de unde sa stie ca tu nu ai observat bifarea aia ascunsa pe undeva, si iti plateste automat abonamentul.
Banca greseste. Si nu e vorba doar de tzepari in hosting. Tot asa pot sa ti se bage costuri de 5-15% care nu apar pe factura apar doar pe card.
E vorba de o chestie la mintea cocosului sa mi ceara confirmarea pentru FIECARE plata si mi se pare incredibil ca nu exista o banca sa ofere asta.
Nici macar contra cost...hmmm....

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 07.08.2008

 cristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:05, said:

Vad ca refuzi sa citesti ce scriu eu : EU NU AM ACTIVAT PLATA RECURENTA
E datoria ta sa verifici partea de recurenta, nu a bancii. Stiu ce vrei sa zici, am fost si eu intr-o situatie asemanatoare doar ca mie mi s-a emis prima data proforma, nu s-a ajuns la plata. De asta dezactivez intotdeauna tot ce vad cu plata recurenta si sterg datele cardului meu de pe site-urile unde am cont. Nu am pentru ce sa implic banca la partea asta, e datoria mea sa fiu atent ;) Ca anumite firme mai fac abuzuri, aia e altceva, trebuie sa rezolvi cu ei problema.

Nu ofer servicii de hosting.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cand ai facut contul sunt sigur ca ai bifat ca accepti termenii si conditiile aferente.

#17
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 don_dannielo, on 05 decembrie 2016 - 20:05, said:

Dupa mintea ta, cum ar functiona platile recurente automate cu 3dsecure?
Sau cumparatura amazon.com cu 3dsecure? (banii se iau la cateva zile dupa comanda)

Descrie procesul.

Foarte simplu !!!

Cazul1 - plati recurent

In momentul in care eu vreau sa activez o plata recurenta :
1 instiintez comerciantul ca vreau sa activez plati recurente
2 comerciantul instiinteaza banca
3 banca imi cere autorizarea activarii de plati recurente catre comerciantul respectiv
4 eu confirm
5 banca activeaza platile recurent

Cazul 2 - plati de pe amazon
Spui ca "banii se iau la cateva zile dupa comanda"
Nu vad problema !?! Confirmarea platii nu are nici o legatura cu momentul cand se face plata . Eu confirm bancii in momentul in care fac cumparatura de pe amazon si banca trimite banii cand poate.

 tigerheart, on 05 decembrie 2016 - 20:10, said:

E datoria ta sa verifici partea de recurenta, nu a bancii.
Eu am verificat. NU AM AVUT ACTIVAT PLATI RECURENTE. Site-ul ehost e tzepar. Mi-au dat banii inapoi doar dupa ce i-am amenintat ca am inregistrat video toate convorbirile pe chat si daca nu imi dau refund postez peste tot unde apuc cu dovezi ca ei nu vreau sa faca plata .

#18
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 cristel81, on 05 decembrie 2016 - 20:05, said:

Vad ca refuzi sa citesti ce scriu eu : EU NU AM ACTIVAT PLATA RECURENTA
Vad ca oferi hosting . Ofer si tu dulci servicii de reinoire fortzata ?

Poate firma nu te-a informat ca e plata recurenta. In mod normal"abonamentele" platite cu cardul sunt recurente, si aplicatia bancii prin intermediul careia se realizeaza plata (payment gateway)  permite acest lucru prin utilizarea unui "token" Acesta e o validare acceptata de banca la prima plata, si care poate fi refolosit pana la expirarea cardului, sau pana la anularea recurentei.

Sfatul meu: nu plati cu cardul ( de salariu) pe site-uri mai putin cunoscute, citeste toate conditiile de afaceri, regulamente etc, in cazul in care pay pal-ul nu e acceptat, poti avea un card/cont la o banca pe care sa il tii mai mult gol

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate