Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credit imobiliar - unde e bine sa licitezi valuta? La Banca sau la o casa de schimb valutar?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andree373

Andree373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2014
Buna seara,

Am si eu o mare dilema. Am nevoie sa schimb lei in euro si nu stiu daca sa accept ca banca sa-mi tranzactioneze banii printr-o licitatie (mi-au spus ei ca s-ar apropia de cursul BNR) ori sa discut cu o casa de schimb valutar, insa nici asa nu stiu cum se procedeaza pentru ca este vorba de o suma de peste 40.000 euro

In cazul in care Banca liciteaza ptr mine, exista comisioane pe care eu trebuie sa le platesc in plus bancii? Apoi, daca eu nu sunt de acord cu suma pe care mi-o comunica ei dupa licitatie, ce se intampla?

Daca vreau sa lucrez cu o casa de schimb valutar, cum se procedeaza? Ca-mi imaginez ca nu te duci cu geanta de bani la casa de schimb? Am auzit la un agent imobiliar ca exista case de schimb unde ei vin direct la banca si tranzactie se face de fata cu banca...

Apoi, eu cand ma uit la cursul euro, eu trebuie sa ma uit la cursul de VANZARE, correct??? Ma poate ajuta cineva cu informatii in acest sens?

Multumesc anticipat,

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Andree373, on 05 decembrie 2016 - 19:07, said:


In cazul in care Banca liciteaza ptr mine, exista comisioane pe care eu trebuie sa le platesc in plus bancii? Apoi, daca eu nu sunt de acord cu suma pe care mi-o comunica ei dupa licitatie, ce se intampla?
Nu te-au lamurit cei de la banca?

#3
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ai suma cash? Te duci la orice schimb valuar cunoscut cu cate 5 mii/10 mii de euro si gata, iti cer doar buletinul.
La o suma asa de mare se negociaza cursul.

La banca nu stiu ce legatura are licitatia? 40 de mii de euro intuiesc ca este contravaloarea unui apartament cu 2 camere.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce nu-l platesti in euro?

#5
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
... Fa-o prin banca, o sa dureze ceva dar vei avea garantia banilor existenti in cont. Cursul de schimb la asa suma, OBLIGATORIU il impui tu, cu un spread de bun simt fata de BNR. Sub nici o forma nu trebuie  sa accepti conversia la mai mult de BNR+1%. Daca nu vor - pa - alta banca. Sunt destule care vor si stiu sa utilizeze ~ 180.000 RON cash.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Frate, io am citit LEI in EURO, nu invers

LE: as zice sa impui tranzactia in lei, cu ceva negociere la pret.

Edited by crocko.dilul, 05 December 2016 - 19:43.


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 ericmario, on 05 decembrie 2016 - 19:30, said:

De ce nu-l platesti in euro?
Ca nu are.....

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Andree373, on 05 decembrie 2016 - 19:07, said:

In cazul in care Banca liciteaza ptr mine, exista comisioane pe care eu trebuie sa le platesc in plus bancii? Apoi, daca eu nu sunt de acord cu suma pe care mi-o comunica ei dupa licitatie, ce se intampla?

Intreaba la banca respectiva.

Quote

Daca vreau sa lucrez cu o casa de schimb valutar, cum se procedeaza? Ca-mi imaginez ca nu te duci cu geanta de bani la casa de schimb?
Ba fix asa, te duci cu geanta cu bani. Bineinteles, nu mergi la cea mai dubioasa casa. Eventual iei un martor cu tine cand te duci sa schimbi banii.
Ideal e sa mergi si sa negociezi cu cei de acolo inainte de a te prezenta cu banii.

Quote

Apoi, eu cand ma uit la cursul euro, eu trebuie sa ma uit la cursul de VANZARE, correct???
Corect!

Edited by baliosss, 05 December 2016 - 20:00.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
La o suma asa mare se intra la licitatie si se obtine un curs mai bun decat cel afisat oficial.

O casa de schimb nu are asa lichiditati, va trebui sa alergi pe la mai multe.
Vezi ca or sa fie multi bani, daca iei de la case de schimb trebuie sa ai rabdare sa verifici toate bancnotele. Eu sunt patit, am luat de la o casa de schimb o suma o mie si ceva de euro, le-am verificat superficial (daca au fir pe mijloc si holograma), iar cand am fost sa platesc rata la banca mi-au gasit o hartie de 100 euro falsificata. Avea ceva care semana a fir, dar privita in lumina nu avea imprimata pe ea si valoarea bancnotei. In aceeasi zi am mers la casa si am cerut schimbarea hartiei, dar casierul respectiv mi-a dat cu flit, a zis ca nu am luat-o de la el. Asa ca mare grija cu smenarii de la casele de schimb.

Parerea mea - mergi la banca, sunt mai seriosi.

#10
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Cred ca cel mai avantajos iesi cu un serviciu online de genul transferwise/transfergo
Astia dau de obicei un curs mult mai bun decat bancile sau casele de schimb
Plus ca nu te mai complici cu cash, si poti astepta cel mai bun moment sa faci schimbul

Edited by Astute, 05 December 2016 - 20:51.


#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum dracu sa te duci ma la dubiosii aia cu schimb valutar,cu atatia bani la tine...
Eu nici 100 de euro n-am incredere sa schimb la jegosii aia.. Recent am schimbat o suma maricica si nici macar nu mi-a trecut prin minte sa merg la dubiosii aia..

La banca esti sigur ca ''sunt toti'' si is ''din aia buni''.

#12
Andree373

Andree373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2014
Va multumesc mult ptr raspunsuri. Cred ca o sa merg prin Banca, ptr ca este vorba de un credit imobiliar si eu oricum nu am voie sa scot banii din cont (plus ca daca mai iau in considerare si comisionul de ridicare, ma ajunge la foarte mult).
Din ceea ce mi-au spus astazi la Banca Transilvania, negocierea intre cursul lor si BNR avea o diferenta de 136 euro...ceea ce este ok la suma aceasta...Eu sper sa nu dau sume gen: 600, 800 euro...

O sa va tin la current....intr-adevar este vorba de un credit imobiliar ptr un apartament - asta ca sa raspund la intrebarea de mai sus. Daca aveam banii cash, probabil tot prin Banca as fi facut-o, pentru ca mi-este teama de banknote false...

Multumesc inca o data ptr raspunsuri. Daca considerati ca at trb sa mai stiu ceva, va rog, dati-mi de stire. E prima mea proprietate si sincer, nu ma pricep...Nu lucrez in domeniu si la banca te iau cu o repeziciune si termini financiari...ca te ametesc!!!

O seara placuta.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 mariovrs, on 06 decembrie 2016 - 10:45, said:

Cum dracu sa te duci ma la dubiosii aia cu schimb valutar,cu atatia bani la tine...
Eu nici 100 de euro n-am incredere sa schimb la jegosii aia.. Recent am schimbat o suma maricica si nici macar nu mi-a trecut prin minte sa merg la dubiosii aia..

La banca esti sigur ca ''sunt toti'' si is ''din aia buni''.

la banca nici nu conteaza daca ' is ''din aia buni''', oricum nu ii vezi fizic, merg direct in cont
nu te complica cu case de schimb chiar daca obtii 100 lei in plus

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am facut licitatie bancara la BCR unde aveam euro si dolari, am transformat totul in lei pentru plata catre alta banca.
Daca faceam plata in valuata comisioanele erau foarte mari ca la plati externe, din primul calcul aveam de platit comision vreo 350 euro doar pentru transfer.
La plata in lei comisionul a fost 36 lei!Oricum aveam 3 monede diferite si trebuia ajuns la una.
La licitatie stai cu reprezentantul bancii si cateva ore daca vrei si astepti un curs care te avantajeaza, apar valori diferite din 5 in 5 minute, nu este cursul afisat la schimb valutar, depinde foarte mult de suma care o licitezi, conditiile sunt evident mai bune decat ce este afisat la schimb numerar, indiferent ca vinzi sau cumperi.

Edited by FC72, 07 December 2016 - 10:06.


#15
JangoFett

JangoFett

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2017
Un feedback, sa aflam si noi cum a fost? Mersi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate