Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carb Cycling

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Poti sa pui mai mult ulei decat de obicei. Poti manca smantana grasa. Ciocolata peste 80%, oleaginoase...sunt multe lucruri. Daca ai lipsa de inspiratie, doar intra pe google sa cauti idei de mancaruri high fat...vei gasi o gramada. Dar cauta in engleza, vei gasi mult mai multe

#38
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postcrank_, on 23 martie 2017 - 18:58, said:

Eu nu pot sa consum nici 1g/kg de proteina pura, ma refer aici fara suplimente si alte chestii.
Incerc sa cresc grasimile, dar momentam imi e greu sa aleg alimente ok. Mananc oua, avocado, ulei de masline in salate, unt etc dar nu cred ca ating necesarul pentru o dieta low carb. Nu prea stiu ce sa mananc high fat si sa fie si ok. N-as vrea nici sa ma trezesc la 45 de ani cu boala cardiaca ischemica.

Pe de alta parte, eu nu tin low carb cu 20g/zi, incerc sa ma mentin undeva la 50-70g.
Îți garantez că dacă mănânci ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, nuci, migdale, etc. nu vei avea nicio boală cardiacă din acest motiv.

Este foarte bine 50-70 de grame, tot low-carb este. De fapt 20g este foarte agresiv și nu este necesar dpdv al sănătății și nici al slăbirii.

#39
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostSurgeoniac, on 23 martie 2017 - 22:01, said:

Îți garantez că dacă mănânci ulei de măsline, ulei de cocos, avocado, nuci, migdale, etc. nu vei avea nicio boală cardiacă din acest motiv.

Este foarte bine 50-70 de grame, tot low-carb este. De fapt 20g este foarte agresiv și nu este necesar dpdv al sănătății și nici al slăbirii.
Nu am spus asta, acelea sunt grasimi bune, ma refeream la faptul ca nu pot manca destul de high fat si sanatos. Ca sa iti atingi necesarul de grasimi e unei diete low carb inseamna sa mananci carnati, bacon si altele.

#40
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postcrank_, on 24 martie 2017 - 18:05, said:

Nu am spus asta, acelea sunt grasimi bune, ma refeream la faptul ca nu pot manca destul de high fat si sanatos. Ca sa iti atingi necesarul de grasimi e unei diete low carb inseamna sa mananci carnati, bacon si altele.
Nu este adevărat.
Dacă mănânci ulei de cocos, ulei de măsline, nuci, ouă, pește graș, de ce mai ai tu nevoie de cârnați și bacon ?
Vorbești cu un veteran low-carb și keto, deci îți pot spune multe pe acest subiect.

#41
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Merci de sfaturi. Voi incerca sa le integrez cat mai mult in viata de zi cu zi pe astea, mananc aproape zilnic oua, dar peste si avocado mai rar, cam o data pe saptamana. Conform aplicatiei mele de pe telefon am consumat in medie 50g de lipide si in nicio zi nu am atins targetul de 70g. Inca sunt novice in a-mi estima macronutrientii si aplicatia ma ajuta. Mi-am terminat punguta de chia, urmeaza sa imi cumpar alta pentru ca fac o budinca di-vi-na.
Azi am low carb flu.

Edited by crank_, 24 March 2017 - 19:29.


#42
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postcrank_, on 24 martie 2017 - 19:22, said:

in nicio zi nu am atins targetul
Tu trebuie să calculezi ca să atingi necesarul, altul trebuie să calculeze să nu depășească necesarul.
Așa că îți dai seama că nu este deloc imposibil să atingi acel nivel, dar percepția ta este că acest lucru este greu. Probabil din cauza obiceiurilor alimentare care ți-au format apetitul să mănânci puțin, deși acest lucru mi se pare dubios, pentru că atunci de ce ai avea nevoie să slăbești ?
Rămân 2 variante în acest caz, dintre care una este că ai deja o masă corporală destul de mică, caz în care este foarte greu să slăbești, deoarece și nivelul de energie este scăzut, iar cealaltă variantă este că ești înrădăcinată în credința că aceste grăsimi sunt nocive pentru tine și îți este frică să le folosești cu încredere.

Edited by Surgeoniac, 25 March 2017 - 15:35.


#43
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostSurgeoniac, on 25 martie 2017 - 15:34, said:

Tu trebuie să calculezi ca să atingi necesarul, altul trebuie să calculeze să nu depășească necesarul.
Așa că îți dai seama că nu este deloc imposibil să atingi acel nivel, dar percepția ta este că acest lucru este greu. Probabil din cauza obiceiurilor alimentare care ți-au format apetitul să mănânci puțin, deși acest lucru mi se pare dubios, pentru că atunci de ce ai avea nevoie să slăbești ?
Rămân 2 variante în acest caz, dintre care una este că ai deja o masă corporală destul de mică, caz în care este foarte greu să slăbești, deoarece și nivelul de energie este scăzut, iar cealaltă variantă este că ești înrădăcinată în credința că aceste grăsimi sunt nocive pentru tine și îți este frică să le folosești cu încredere.
Poza  imi sugereaza ca sunteti medic, ok, eu sunt studenta la medicina, stiu ce sunt lipidele am inceput sa invat mai multe despre dieta. Ori nu m-am facut inteleasa, ori ati inteles gresit. Posted Image

Ideea mea era: aplicatia care imi calculeaza macronutrientii imi recomanda sa mananc mai multe grasimi. Daca la finalul zilei am 50g din 70g recomandate, dar deja am mancat in jur de 1300 kcal (asta este numarul recomandat pentru a fi in deficit caloric de 200kcal/zi) nu o sa mai consum grasimi doar de dragul de a-mi atinge respectivul target pentru ca vreau sa raman in deficit caloric o perioada.
Nu imi e frica de grasimi, doar nu am inspiratia zilnica de a consuma echilibrat macronutrientii. Probabil sunt prea novice in zona asta, pana acum 1 an aveam 55kg la 1,70, acum am 61-62, deci nu sunt vreo suprapodenerala, vreau doar sa slabesc cateva kilograme intr-un mod sanatos.

Edited by crank_, 25 March 2017 - 16:16.


#44
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postcrank_, on 25 martie 2017 - 16:16, said:

1. eu sunt studenta la medicina, stiu ce sunt lipidele am inceput sa invat mai multe despre dieta.

2. Ideea mea era: aplicatia care imi calculeaza macronutrientii imi recomanda sa mananc mai multe grasimi. Daca la finalul zilei am 50g din 70g recomandate, dar deja am mancat in jur de 1300 kcal (asta este numarul recomandat pentru a fi in deficit caloric de 200kcal/zi) nu o sa mai consum grasimi doar de dragul de a-mi atinge respectivul target pentru ca vreau sa raman in deficit caloric o perioada.
Nu imi e frica de grasimi, doar nu am inspiratia zilnica de a consuma echilibrat macronutrientii. Probabil sunt prea novice in zona asta, pana acum 1 an aveam 55kg la 1,70, acum am 61-62, deci nu sunt vreo suprapodenerala, vreau doar sa slabesc cateva kilograme intr-un mod sanatos.
1. Păi eu nu am zis că nu știi ce înseamnă lipidele, am zis doar că poate ai rețineri față de ele. Și în domeniul Medicinei părerile sunt împărțite, sunt încă și acum chiar doctori care învață studenții să aibă grijă la orice fel de grăsime animală, pentru că vor avea probleme de closterol, etc.

2. Înțeleg care este problema.
Motivul îl știi și tu, este partea pe care am îngroșat-o. Să știi că motivul pentru care majoritatea oamenilor nu își ating scopurile așa cum și le propun este exact acest lucru că nu pot face un lucru în mod constant.
Este exact ca și cu construirea unei case : azi pui 10 cărămizi, dar mâine nu ai chef să pui decât 2. În unele zile n-ai chef să pui niciuna. Într-un fel așa nu trebuie să devină procesul prea incomod, pentru că faci doar atunci când ai chef.
Totuși, știi cine pune 10 cărămizi în fiecare zi ? Cel căruia chiar îi arde focul pe dinăuntru, cel care este zilnic inspirat să facă acel lucru. Asta poate să fie o obsesie sau un țel puternic, n-are importanță, tot ce contează este că are acel foc care ție îți lipsește să faci un lucru chiar și atunci când nu ai chef. Asta doar așa, în paranteză sau fără ea, o idee care eu o consider de milioane nu doar pe acest plan, ci pe toate planurile vieții.

Acum revenind la partea practică : da, nu ești deloc supraponderală, ai chiar un BMI normal și probabil un corp frumos, totuși având în vedere că ai cerut ajutor pentru o problemă și acesta este un forum al cărui scop este să ofere informații clare și precise, trebuie să fie clarificat că :
1. Niciun plan nu poate fi executat dacă te trezești doar la sfârșit să îl verifici : în cazul tău, la finalul zilei îți dai numai seama ce și cum ai mâncat, evident că este prea târziu. Trebuie setat din start planul de acțiune și apoi făcut în mod conștient pe tot parcursul zilei.
2. Echilibrul macronutrienților nu este decisivă într-o zi, dar este decisivă pe o perioadă mai lungă de timp : adică nu se întâmplă nimic dacă într-o zi mănânci 40% de carbohidrați în loc de 30%, dar dacă o faci consecutiv, atunci acel regim nu se mai poate numi ”low-carb”.

Edited by Surgeoniac, 25 March 2017 - 16:38.


#45
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Surgeoniac, cred ca nu interpretezi corect situatia aici. Din cate reusesc sa citesc eu printre linii aici, crank nu este obsesata de low carb. Intentia ei este sa fie in deficit caloric, dar nu face asta intr-un mod agresiv, sau strict. Chiar daca nu are inspiratie, si noi i-am dat niste exemple de lucruri cu care poate compensa lipsa de inspiratie, ea vede la sfarsitul zilei ca este in deficit caloric, si se culca linistita. Si...cred ca asta conteaza la sfarsitul zilei, sa mergi la somn impacat. Mai are o varianta, si anume sa urmareasca foarte strict ceea ce mananca, sa fie stresata in timpul zilei de lucrul asta, iar daca cumva nu a atins numarul de grasimi si calorii sa prepare repede o masa pe care nu o va manca cu placere...dar evident ca atunci cand va merge la somn, acea liniste nu va mai fi prezenta. Daca prin motivatia ei intrinseca isi mentine numarul carbohidratilor sub control, si este in deficit caloric, exact cum doreste, inseamna ca procedeaza corect

#46
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ati inteles amandoi ideea de baza. Stiu ca pentru unii functioneaza o dieta low carb stricta, eu mi-am dat seama ca nu pot pe termen lung. Acum am spanac din gradina unei colege, idei de supe creme si chestii care se potrivesc perfect cu vremea asta calda. Cum vine sezonul cald, cum am tendinte vegetariene ca imi plac mult legumele facute "terci" intr-un fel sau altul. Posted Image

View PostR10, on 25 martie 2017 - 18:50, said:

Daca prin motivatia ei intrinseca isi mentine numarul carbohidratilor sub control, si este in deficit caloric, exact cum doreste, inseamna ca procedeaza corect
Exact! Inainte mancam foarte haotic si cu prea multi carbohidrati. Sigur, am trecut printr-o perioada in care imi doream sa ma ingras ca toti ma innebuneau ca sunt prea slaba (si chiar eram in adolescenta), dar atunci metabolismul era total altul Posted Image

Edited by crank_, 28 March 2017 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate