Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Carb Cycling

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Mi se pareau lipsite de activitate celelalte, nu stiu cat ar fi citit userii pe topicul ala.
Dar okay, se poate inchide cand vine un moderator pe aici.

#20
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
De ce să nu aibă cineva topic separat? Lasă-l pe Exit, cred că a mâncat prea multă melasă iar Posted Image

Știu că îi place să dea replică, așa că îi voi da și ceva de comentat pe tavă: am pus pe mine în ultimele 2 luni vreo 8 kg, am un apetit extraordinar la orice. Să vină glumele cu grași :D

Edited by R10, 11 December 2016 - 22:53.


#21
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Hehe, pai  nu ziceai tu de calculat calorii? :lol: O fi si sezonul de vina, suntem mai lenesi si comozi toamna/iarna? Eu vara merg km multi pe jos, daca n-ar fi canicula din Bucuresti ar fi si mai placut. :D

Vreau sa imi iau niste ulei de cocos sa fac prajituri, si ca tot pomenisei de melasa, am si eu p-acasa si sta ratacita pe un raft. :lol: O sa inventez ceva pentru sarbatori.

#22
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostR10, on 11 decembrie 2016 - 22:51, said:

...
Știu că îi place să dea replică, așa că îi voi da și ceva de comentat pe tavă: am pus pe mine în ultimele 2 luni vreo 8 kg, am un apetit extraordinar la orice. Să vină glumele cu grași Posted Image
Păi vezi dacă ai devenit vegan și nu mai mănânci grăsime saturată ad libitum?

#23
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View Postcrank_, on 12 decembrie 2016 - 11:31, said:

Hehe, pai  nu ziceai tu de calculat calorii? Posted Image O fi si sezonul de vina, suntem mai lenesi si comozi toamna/iarna? Eu vara merg km multi pe jos, daca n-ar fi canicula din Bucuresti ar fi si mai placut. Posted Image

Eu nu număr caloriile de mult ;d. Dacă văd că m-am îngrășat și vreau să fac ceva în privința asta, mănânc mai puțin, sau țin post negru câteva zile. Nu e din cauza lenei, am activitate multă și în sezonul rece, doar că am un apetit de nedescris, și mănânc orice (chiar am băut și suc, ceea ce nu am făcut de mulți ani). Am perioade de astea uneori, când am pofte, și mi le fac, nu lupt cu ele. Prefer să pun câteva kg în plus, dar să am în continuare zâmbetul pe buze, decât să mă gândesc tot timpul la mâncare :D. Știu că dau ușor jos tot ce am pus după ce îmi trec poftele

#24
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu incerc sa tin uneori "post" peste noapte cat se poate de mult, sa stau pe gluconeogeneza. Aparent merge ca nu sunt prea infometata dimineata. Ultima masa incerc sa o am pe la 7 si a doua zi mananc pe la 10-11, deci inseamna 15-16 ore de post. In timpul zilei n-as putea sa tin asa ceva, dar noaptea ok, ma trezesc foarte nebalonata. :)

Cred ca e important cand ai pofte sa ti le satisfaci dar in cantitati mici. Am ajuns si eu la concluzia low carbistilor, cu cat mananci mai putin zahar cu atat ti se taie poftele. E fix ca dependenta.

#25
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Aha, Č™i crezi tu că la activitatea fizica din timpul nopČ›ii foloseČ™ti toate rezervele de glicogen astfel încât să treci pe gluconeogeneza?
Revenind, carb cycling e ok, chiar foarte ok, pentru o definire înainte de vara, de exemplu. Merge bine construita în funcČ›ie de antrenament. Daca vrei sa o foloseČ™ti că stil de viaČ›ă sau doar de dragul de a nu mânca prăjituri, nu merge.
Ca stil de viaČ›ă e ok o dieta low carb, dar nu 50g carb pe zi, asta e deja prea low.

L.E: m-am uitat Č™i peste schema din primul post, nu prea e ok, după părerea mea. În zilele de minimum carbohidraČ›ii trebuie sa fie luaČ›i exclusiv din legume Č™i să ajungă undeva la 20-30g. În zilele de maximum trebuie sa fie undeva la 5g/kcorp. Zilele respective trebuie alese în funcČ›ie de zilele de antrenament.
Deci, dacă nu ai un efort fizic susČ›inut Č™i constant, nu merita sa te complici cu aČ™a ceva.

Edited by Spk96, 01 January 2017 - 18:35.


#26
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
UPdate: am reluat low carb dupa sarbatori. Carb cycling e pentru bodybuilders, am inteles, am renuntat la idee. Singurul cycling l-as face involuntar cand scap cateva zile pe mai multi carbs.
Momentan incerc sa ma situez undeva intre 50 si 100 carbs si incet vreau sa fiu in jur de 50, adica sa-mi permit strictul necesar: o banana in iaurt, o felie/doua de paine si restul din alte surse.

Am ajuns la 61 si un pic si au fost si sarbatorile acum in decembrie, NU m-am abtinut de la prea multe si nu m-am tinut ff strict de dieta nici inainte. Per total am slabit 2 kg de cand am inceput sa tai din carbo, de o luna si ceva. Nu e un ritm prea alert, dar ma bucur ca se intampla ceva!! Posted Image

Edited by crank_, 10 January 2017 - 17:44.


#27
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Intr-o anunita masura devenim frustrati daca nu ne facem poftele, si e bine sa ni le facem, dar cu masura

Cat despre slabit...e foarte bine. Nu trebuie neaparat sa slabesti repede. Orice metoda e buna, atata timp cat de tii de ea.

#28
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Update: am cam stagnat la 61, nu prea am fost low-carb din varii motive, acum incerc sa ma reapuc pentru ca stau mai mult pe acasa. Sa vedem peste o luna daca ajung sub 60. :fingers.crosses:

#29
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă ești fericită, câteva lg în plus nu au ce rău să facă. Nu îți bate capul cu asta

#30
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Imbracata nu se vad kg in plus, doar dezbracata, practic in zona burtii. Vreau sa arat bine si dezbracata Posted Image

Imi place low carb-ul, as putea sa incerc sa ma tin asa pe perioada mai lunga. Nu ma simt balonata si mi-a reglat glicemia si pofta de a manca intre mese.

Edited by crank_, 25 January 2017 - 10:39.


#31
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Și mie Ă®mi place. Dar este subiectivă chestia, unora le lace, unora nu. Legat de glicemie, se stie ca o regleaza, dar nu am testat pe propria piele pentru ca nu am avut probleme niciodata. In schimb, pofta de a manca intre mese intr-adevar dispare. Cel putin la mine nu exista. Eu incerc sa ma tin de low carb, dar am gasit o regula simpla: imi fac orice pofta, de orice fel. Fie ca e vorba de paine, pizza, placinte, mamaliga sau ciocolata (normala, pt ca mananc aproape zilnic din cea cu 81% cacao), cand am pofta de ceva mananc. Am rar asemenea pofte, si ar fi culmea sa ma abtin, pentru ca altfel m-as gandi la ele din ce in ce mai mult

Edited by R10, 25 January 2017 - 16:08.


#32
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014
Poti incerca post intermittent dupa plac 12-16 cu recomp daca vrei sa iti mentii greutatea intre anumite kg. Astfel te poti mentine intre 20~25% BF cee ce e super ok, plus daca combini si cu mersul la sala cu un program specific pentru partea posterioara o sa arati ok. Facand si box squat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1qqcwJ-_WY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SoftClint, 01 February 2017 - 18:23.


#33
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Din care am inteles, spui ca daca folosesti postul intermitent iti mentii greutatea intre anumite kg, ceea ce e fals

#34
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Am inceput sa numar caloriile fiindca am stagnat. Mancam prea din ochi si cred ca aveam aportul mai mare decat consumul energetic.
Mi-am pus aplicatia pe telefon, am setat sa-mi puna sugestiile de macronutrienti low-carb, dar tampenia asta zice ca am voie 100g ceea ce e multicel. Ma rog, ideea este sa imi track-uiesc un pic progresul, am realizat ca ochiometric nu pot sa estimez caloriile. Cu sportul inca stau rau, dar a venit vremea frumoasa, am iesit din sesiune si o sa incerc sa fiu mai constanta. Posted Image

Ieri am fost in grafic desi am si scapat la niste dulciuri, azi am mancat foarte clean: ou fiert de dimineata + cafea, la pranz salata mare cu 50g ton intreg, o banana si apoi ca snack o felie de paine cu multa cottage cheese 2,6% si sunca. Mi-a estimat undeva la 600kcal pana acum.

Edited by crank_, 21 March 2017 - 19:20.


#35
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Nu mai folosiți termeni din aceștia precum ” păcălirea ” organismului. Organismul nu trebuie păcălit cu nimic, el își face treaba - mintea ta trebuie clarificată și conectată la organism, ca să nu funcționeze contraproductiv.

Sunt multe tipuri de low-carb, unele cu refeed în fiecare a 7-a zi, altele cu refeed în fiecare a 2-a zi, altele cu alternare între o săptămână cu low-carb și o săptămână moderate-carb sau high-carb, etc.

Dacă va funcționa în cazul tău ?  Tu trebuie să experimentezi.
Avem organisme diferite, cerințe diferite, activități diferite.

Eu nu fac ”low-carb” ca și dietă, dar mănânc carbohidrați în cantitate minimă în fiecare săptămână timp de câteva zile ( acestea pot să fie zile succesive sau aleatorii ), nu pentru că mă forțez să fac asta, ci pentru că este o foarte bună optimizare a nivelului de glicemie și organismul nu are nevoie de cantități mari de carbohidrați tot timpul, de exemplu după o zi în care ai mâncat 150 de grame de carb. , vei constata a doua zi că este foarte simplu să te limitezi la 50 de grame.

Un element esențial : atunci când tai carbohidrații, crește cantitatea de grăsime consumată ! Altfel nu vei avea energie, creierul nu va funcționa în mod optim, și te vei simți slăbită, iar în cele din urmă te vei reîntoarce la un festin monstruos de carbohidrați, pentru că organismul îți va cere energie. Cea mai des întâlnită greșeală în low-carb este aceasta, că în loc să crească grăsimea consumată, mulți cresc cantitatea de proteine, dar este destul să consumi 0,5-1 grame/ kg , restul grăsime.

Edited by Surgeoniac, 22 March 2017 - 18:09.


#36
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu nu pot sa consum nici 1g/kg de proteina pura, ma refer aici fara suplimente si alte chestii.
Incerc sa cresc grasimile, dar momentam imi e greu sa aleg alimente ok. Mananc oua, avocado, ulei de masline in salate, unt etc dar nu cred ca ating necesarul pentru o dieta low carb. Nu prea stiu ce sa mananc high fat si sa fie si ok. N-as vrea nici sa ma trezesc la 45 de ani cu boala cardiaca ischemica.

Pe de alta parte, eu nu tin low carb cu 20g/zi, incerc sa ma mentin undeva la 50-70g.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate