Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

AB Generator - Zgomot prea mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 dorin_2k, on 05 decembrie 2016 - 10:57, said:

Zgomotul e de la reazemele aparatului pe podea sau de la lovirea partii mobile de suportii aparatului la capatul de cursa?
Determina de unde vine zgomotul.
Degeaba pui covor de cauciuc de 10 cm daca lovesti cu partea mobila suportii aparatului.
Pune amortizoare la capatul de cursa.

Nu e de la lovirea partii mobile, ambele parti au ceva cauciuc/guma pe ele.

Probabil e cum au spus colegii, din cauza rezonantei.

Am sa incerc sa fac niste masuratori, aici zice ca "pot" produce 50dB ziua.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009

 cobi1, on 05 decembrie 2016 - 10:54, said:

Norocosi unii ce sa zic . Io stau si ma intreb daca atunci cand un vecin isi renoveaza apartamentul , ia amenzi nenumarate pt zgomot ( chiar daca respecta orele dedicate de liniste ) sau nu ia amenzi si da cu bormasina de la 8 dimineata pana la 15 si de la 18 pana la 22 ?!

iti spun cum e la mine in bloc : atunci cand cineva doreste sa-si renoveze apartamentul, pune frumos un afis la avizier si unul la parter, la lift, prin care anunta ca in perioada X-Y vor avea loc lucrari de renovare la apartamentul Z, si o fraza de genul "ne cerem scuze pentru disconfortul creat". chiar ii apreciez pe cei care procedeaza in acest fel, iar daca mai fac si curat in urma lor dupa ce cara sacii de moloz pe scari sau cu liftul, e perfect.
mai devreme sau mai tarziu fiecare locatar isi renoveaza/modernizeaza apartamentul. atata timp cat lucrarile nu tin o vesnicie (4-6 luni) si se respecta macar orele de liniste, nu are cine si ce sa comenteze, pentru ca fiecare locatar, la randul lui, a facut sau va face zgomot la renovarea locuintei.
acesta este unul dintre compromisurile pe care trebuie sa le faci atunci cand locuiesti la bloc.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ai doua prosoape mari?
fale rulou si punele sub reazemele aparatului....

#22
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 arg, on 05 decembrie 2016 - 11:04, said:

Mai este o varianta si mai simpla, ii intrebi la ce ora nu-s acasa si gata.

Pai nah, in general ei sunt deja acasa cand ajung si eu, nu prea exista intervale in care sa nu ne intersectam.

#23
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013

 cobi1, on 05 decembrie 2016 - 10:54, said:

Norocosi unii ce sa zic . Io stau si ma intreb daca atunci cand un vecin isi renoveaza apartamentul , ia amenzi nenumarate pt zgomot ( chiar daca respecta orele dedicate de liniste ) sau nu ia amenzi si da cu bormasina de la 8 dimineata pana la 15 si de la 18 pana la 22 ?!


De bun simt at fi ca dupa ora 17:00 sa se opreasca din activitate, posibil sa fie si vecini care lucreaza in schimbul de noapte si poate mai vrea sa adoarma dupa ora 17, copii care vor sa faca teme,

#24
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 arg, on 05 decembrie 2016 - 11:06, said:

ai doua prosoape mari?
fale rulou si punele sub reazemele aparatului....

Am sa incerc si asta, sau schimb locul aparatului... incerc sa-i inteleg si pe ei.

#25
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
am unul identic, in afara de zgomotul facut de suportii genunchiului cand ajungi sus nu vad ce altceva ar putea produce zgomot

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Asta cu bunul simt ma tem ca nu o respecta chiar nimeni ..daca ai ceva de facut , o faci si te cam doare la bascheti ca vecinu de sub tine e obosit si ar vrea sa doarma de dupa-amiaza ..
Initiator : asa cum am precizat , intervalul ales de tine dimineata nu e ok , io daca as fi in locul vecinului tau ti-as face plangeri peste plangeri pana ti-ai schimba programul in limitele de " bun simt " . Zgomotul , sunetele se propaga si prin pereti, tavan , nu doar prin pardoseala .

Edited by cobi1, 05 December 2016 - 11:13.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca il poti muta in alta camera ai rezolvat cel putin 50% din zgomot.

#28
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie rezolvată cumva problema, un zgomot ritmic de lovituri în tavan amplificate prin rezonanţă, in fiecare dimineaţă si seară, poate fi perceput mult mai enervant, ca un fel de „picătură chinezească” decât -sa zicem- o bormasină cu percuţie folosită la nevoie!

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
De unde vine totusi zgomotul? Daca cele 4 reazame sunt in contact cu covorul, nu trebuie sa ai zgomot. Doar daca nu e suprafata plana si "joaca" aparatul. Ca mesele de la terasa, cand pun un capac de bere sub un picior de masa.

#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, bun venit la bloc.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007
Sau pe niste bucati de pīslć... daca se mai gaseste...Sau zici ca ai prietena noua, si e nimfomana...

Edited by tfmercedez, 05 December 2016 - 20:50.


#32
crysi

crysi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2017
Buna ziua. eu il am de cateva zile si am o problema. As vrea sa stiu daca nu cumva e defect. Daca ma asez cu genunchii pe pernute si nu am corpul paralel cu axul pe care gliseaza rolele, rolele superioare se departeaza de sine. Va rog sa-mi spuneti daca si al vostru face la fel. Va multumesc.

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

 cobi1, on 05 decembrie 2016 - 10:58, said:

Asta zic si io , daca respecta programul " de liniste " poate sa trozneasca cat are chef in timpul celalalt . De asta nu-mi place la bloc , ca mereu unul are " treaba " .


Nu mai exista program de liniște. Doar limita pentru orice ora.

#34
crysi

crysi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2017
Buna ziua. eu il am de cateva zile si am o problema. As vrea sa stiu daca nu cumva e defect. Daca ma asez cu genunchii pe pernute si nu am corpul paralel cu axul pe care gliseaza rolele, rolele superioare se departeaza de sine. Va rog sa-mi spuneti daca si al vostru face la fel. Va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate