Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Aparat foto evenimente

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Bun şi ieftin, Canon 100D, Nikon D3300, obiectiv 18-55 şi tupeu la maxim. De bliţ nu ai nevoie, ai pe aparat, trebuie doar să ai grijă să le dai cu el în faţă mereu. Posted Image

Dacă vrei ceva mai mic, iei un iPhone 5 de pe Olx.

E bine că înveţi repede. Trebuie să fii şi puţin creativ, să nu faci cadrul drept ca începătorii ci puţin răsucit. Trebuie ca pozele să fie neclare şi puţin mişcate, aşa cum le fac artiştii. Dacă comentează cineva, îi  spui că nu se pricepe şi că tu faci fotografie în stilul  lui Garry Winogrand şi cu asta îi închizi gura. Succes!

Edited by neur0, 05 December 2016 - 11:05.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Talentul nu se poate cumpara, pentru restul exista olx.

Bugetul de 1000E e final, adica pt. tot (aparat, accesorii, calculator, licente)? Ai studiat cam ce presupune fotografia de eveniment (nunta, botez, etc)? Adica pe langa pozatul propriuzis mai inseamna si alte  etape.

Edited by crokodilu, 05 December 2016 - 11:22.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postneur0, on 05 decembrie 2016 - 11:00, said:

Bun şi ieftin, Canon 100D, Nikon D3300, obiectiv 18-55 şi tupeu la maxim. De bliţ nu ai nevoie, ai pe aparat, trebuie doar să ai grijă să le dai cu el în faţă mereu. Posted Image

Dacă vrei ceva mai mic, iei un iPhone 5 de pe Olx.

E bine că înveţi repede. Trebuie să fii şi puţin creativ, să nu faci cadrul drept ca începătorii ci puţin răsucit. Trebuie ca pozele să fie neclare şi puţin mişcate, aşa cum le fac artiştii. Dacă comentează cineva, îi  spui că nu se pricepe şi că tu faci fotografie în stilul  lui Garry Winogrand şi cu asta îi închizi gura. Succes!

intre sublim si penibil este o linie subtire ......

@crokodilu
Daca studia bine domeniul realiza ca la cei 1000E ii mai trebuie un zero in coada.

La fotografia de eveniment trebuiesc facute pozele standard foarte bine (care sunt multe) si doar cateva "artistice".

Edited by arg, 05 December 2016 - 11:29.


#22
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu zic că un D3300 e perfect. Un telefon cu care să şi filmezi, presupun că ai. De restul banilor iei de pe Olx un amplificator şi nişte boxe şi poţi oferi servicii complete. :)

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Cu putin talent se poate face cu orice aparat, doar sa cunosti aparatul, tehnica si sa poti scoate un rezultat care sa satisfaca clientul. Si ca sa nu te bazezi pe noroc, cred ca in 1000E gasesti si niste aparate, carduri si baterii de backup, poate chiar si un blitz extern.

#24
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
O camera care sa nu fie entry-level, 1-2 obiective luminoase (F/1.4....F/2.0)  si un blitz bun (puternic).

Edited by katran, 05 December 2016 - 12:07.


#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcrokodilu, on 05 decembrie 2016 - 11:52, said:

Cu putin talent se poate face cu orice aparat, doar sa cunosti aparatul, tehnica si sa poti scoate un rezultat care sa satisfaca clientul. Si ca sa nu te bazezi pe noroc, cred ca in 1000E gasesti si niste aparate, carduri si baterii de backup, poate chiar si un blitz extern.

cu talent găsești chiar două aparate, trei-patru obiective, două blițuri externe și ce-ți mai trebuie. Toate gratis dacă te miști repede și nu te prinde nimeni.

#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cel mai important e sa gasesti clienti care sa te plateasca. Dup-aia pui problema sculelor.

Dupa cum suna primul post din topic mie imi miroase a om care vrea sa arunce niste bani in niste scule foto si incearca sa se convinga ca va face bani cu ele.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDaculScoril0, on 05 decembrie 2016 - 14:19, said:


cu talent găsești chiar două aparate, trei-patru obiective, două blițuri externe și ce-ți mai trebuie. Toate gratis dacă te miști repede și nu te prinde nimeni.
Nu incurajez asfel de practici, dincontra.

#28
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cel mai ieftin si decent ar iesi cu un Nikon D7100, Sigma 18-35 f/1.8 si un SB700. Daca ai noroc nu sari de 1500 de euro cu ele.

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Decât să iei bani pentru un eveniment și te duci echipat așa:

View Postnicolaie, on 05 decembrie 2016 - 17:11, said:

Cel mai ieftin si decent ar iesi cu un Nikon D7100, Sigma 18-35 f/1.8 si un SB700. Daca ai noroc nu sari de 1500 de euro cu ele.

mai bine:

View PostDaculScoril0, on 05 decembrie 2016 - 14:19, said:


cu talent găsești chiar două aparate, trei-patru obiective, două blițuri externe și ce-ți mai trebuie. Toate gratis dacă te miști repede și nu te prinde nimeni.

că tot aia e.

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,965
  • Înscris: 08.06.2005
Nu o sa inteleg niciodata abordarea asta ''vreau sa ma apuc sa fac ceva cu scule pe care nu stiu sa le folosesc'', ce sfat imi dati?

Sa faci un curs sau sa inveti de pe net inainte sa strici nunta unor oameni. Nu e un sfat la misto si nici ''superior''.


PS. Stiu ca nu e locul aici, dar in tara in care noi credeam ca ISU(PSI) avizeaza si cand colo unitatile functionau pe propria raspundere sau ca persoanele de lista de asteptare, pentru transplant de organe, noi credeam ca se iau la rand si ce sa vezi, de fapt o comisie decidea...noi avem pretentia ca la o nunta sa se duca omul pregatit si dotat.  lol dar nu e rasul meu

Edited by mircea812, 05 December 2016 - 18:19.


#31
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pai ce, cafteala de dupa nu e buna? ba e buna

#32
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

View Postmircea812, on 05 decembrie 2016 - 18:13, said:

Nu o sa inteleg niciodata abordarea asta ''vreau sa ma apuc sa fac ceva cu scule pe care nu stiu sa le folosesc'', ce sfat imi dati?

Sa faci un curs sau sa inveti de pe net inainte sa strici nunta unor oameni. Nu e un sfat la misto si nici ''superior''.


PS. Stiu ca nu e locul aici, dar in tara in care noi credeam ca ISU(PSI) avizeaza si cand colo unitatile functionau pe propria raspundere sau ca persoanele de lista de asteptare, pentru transplant de organe, noi credeam ca se iau la rand si ce sa vezi, de fapt o comisie decidea...noi avem pretentia ca la o nunta sa se duca omul pregatit si dotat.  lol dar nu e rasul meu

Exact pentru acest motiv mai intai de a face ceva, cer niste pareri. Si de unde altundeva poti afla mai bine si mai repede decat "din gura calului" ? :) Din cate vad...nu e chiar asa cum credeam eu, ca poti face o treaba decenta si cu un buget de 1.000 euro. Cum zicea cineva mai sus, ideea era sa fac un "ciubuc de week-end". Dar o sa ma interesez mai mult iar daca o sa ma hotarasc intradevar sa intru in aceasta afacere, o sa maresc si bugetul.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Stai ca ucenic pe langa un fotograf de evenimente si strangi ceva $ si experienta.
Degeaba iti explicam ca nu intelegi.

Cel mai simplu, dute intr-o biserica cand se fac nunti si botezuri si vezi daca in conditiile alea poti scoate o poza acceptabila.

Edited by arg, 05 December 2016 - 21:12.


#34
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postcybered01, on 05 decembrie 2016 - 20:56, said:


Exact pentru acest motiv mai intai de a face ceva, cer niste pareri. Si de unde altundeva poti afla mai bine si mai repede decat "din gura calului" ? Posted Image Din cate vad...nu e chiar asa cum credeam eu, ca poti face o treaba decenta si cu un buget de 1.000 euro. Cum zicea cineva mai sus, ideea era sa fac un "ciubuc de week-end". Dar o sa ma interesez mai mult iar daca o sa ma hotarasc intradevar sa intru in aceasta afacere, o sa maresc si bugetul.

Tu vrei sa faci un ciubuc pe amintirile oamenilor? Gaseste un fotograf, pe care sa-l platesti, care sa te lase sa-i cari sculele pe la cateva evenimente apoi poate te lasa sa tragi si tu in umbra lui si abia apoi, daca s-a lipit ceva de tine, pui problema sculelor.

E pacat sa-ti bati joc de evenimentul unor oameni naivi pe care ai reusit sa-i pacalesti ca esti fotograf.

#35
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Am vazut de curand niste fotografii cu model, pe un website dedicat, trase cu "relicva" Canon 5D Mark2 si brusc mi-am dat seama de adevarata insemnatate a fotografului amator vs cei care stiu (aka eu vs nenea cu 5D mark2). Omul ala a facut si inca face, cu 5D2 niste fotografii extraordinare, ceea ce inseamna ca, revenind la topicul de fata, ai toate sansele sa iti iei intr-un buget gen 1000E o "piesa de muzeu" gen 5d2 plus o lentila luminoasa si sa faci o treaba excelenta. Intrebarea e...ai ce-ti trebuie sa faci asta? Dincolo de kitul necesar? :)

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Canon 5d ii este si la ora asta un aparat performant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate