Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Aparat foto evenimente

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Salut. Vreau sa imi cumpar si eu un dslr pe care sa il folosesc la evenimente (nunti, botezuri, cununii etc.) desi am mai mai folosit de cateva ori cateva dslr-uri, nu am mai detinut nici unul pana acum.
Pare o idee buna pentru a face cativa banuti in plus in timpul liber. Cu tehnica ma obisnuiesc repede si invat foarte repede. Buget...sa zicem ca am si pentru unul la 1.000 euro dar ar fi de preferat unul in jur de 25 mil. Totusi, daca diferenta intre ele (ca si calitate si cum isi indeplinesc scopul) este foarte mare, as putea lua unul si la 1.000 euro. Ce aparat imi recomandati sa iau (nu neaparat din astea 2)?

Din ce am cautat eu...am gasit 2 nikon-uri dar la cat ma pricep eu la aparate... :))

http://www.emag.ro/a...7/pd/DR5JJ3BBM/ si http://www.emag.ro/a...e/pd/DWGLVMBBM/

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru evenimente iti trebuiesc scule care sa poate scoate poze acceptabile la iso mare...................

vorbim de un aparat full frame si cel putin 2 obiective.....

Edited by arg, 04 December 2016 - 23:28.


#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ai nevoie de mai multe chestii. Eu stiu un tip care cara cu el la nunti echipament de 9000 de euro.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 iliketoforkmyself, on 04 decembrie 2016 - 23:26, said:

Ai nevoie de mai multe chestii. Eu stiu un tip care cara cu el la nunti echipament de 9000 de euro.

e cam 2500E echipamentul minim fara pretentii
canon 6d +obeictiv+ un blitz+ bateri suplimentare

Problema ce mai mare este ca majoritate a aparatelor trag pe un singur card iar daca asta se arde pierzi pozele si meseria.............

Edited by arg, 04 December 2016 - 23:33.


#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Canon 6D+tamron 24-70 2.8, un blitz pe aparat, inca unul pe stativ cu triggere, un body de rezeva si un 50 1.8 pentru low light si ce mai trebuie, rucsac, carduri, baterii. Daca nu vrei asa atunci poti merge pe un 5Dmk2 mai ieftin dar in stare buna.

Cel mai usor sa o dai in bara la eveniment e sa nu ai sculele potrivite.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Am vazut fotografi de evenimente cu 2 aparate la fel dar cu obeictive diferite, paractic rezerva era tot in lucru dar avea obiectivul de 50 1.8
In felul asta nu se mai "jucau" cu schimbatul obiectivului.

Edited by arg, 04 December 2016 - 23:42.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 arg, on 04 decembrie 2016 - 23:30, said:

e cam 2500E echipamentul minim fara pretentii
canon 6d +obeictiv+ un blitz+ bateri suplimentare

asta dacă vrei să-ți bați joc de clienți.
Dacă vrei să faci treabă cu adevărat trebuie cu mult mai mult.

 arg, on 04 decembrie 2016 - 23:30, said:

Problema ce mai mare este ca majoritate a aparatelor trag pe un singur card iar daca asta se arde pierzi pozele si meseria.............

Treaba cu cardul care se prăjește (sau se pierde sau e formatat din greșală) e surprinzător de frecventă. Nu cred că e un fotograf de evenimente care să n-o fi pățit la un moment dat. Chiar dacă nu toți recunosc.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt doua filozofii:

1. Fie scule noi dar ai nevoie de buget mai mare, fie scule SH pt ca e o afacere proasta sa investesti in scule noi doar pt. o fitza.

La noi, la camera minim ar fi 5D MK4, 5DS, 5D MK3 pe Canon, sau Nikon D810.
Trebuie sa apara D820 si e cam aiurea sa nu astepte cine vrea Nikon nou...
La obiective minim ar fi 24-70 f 2.8 ultimul model al marcii alese (insa eu nu prefer zoomuri...), plus ultmul 50 f 1.4 al marcii.
Ideal se adauga si 100 f 2 sau 85 f 1.8 sau 85 f 1.4, apoi ultimul 35 f 1.4 al marcii, chiar si 35 f 2, si ar putea fi utile si altele mai rar, 135 f 2.8 sau 2, 200 f 1.8/2/2.8, 70-200 f 2.8, 40 f2/2.8, 24 f 2, 20 f 2.8, 15-30 f 2.8 sau altceva in zona de U-UWA - insa UWA e doar pt cunoscatori de la 24 in jos, altfel se ajunge usor la catastrofe absurde...Recomand sa te joci mai intai cu 28 si apoi sa vezi ca de la 24 ai deja droplet distortion si fuga perspectivala extrema, catastrofala la 20mm daca nu ti camera perpendicular pe subiect. 15 e pt portret ambiental si toate obiectivele se folosesc de la 1,5m de subiect (daca folosesti sub 1,3m ne punem bocancii si venim si noi sa dam bataie...)

2. La SH iar ai doua categorii, APS-C/DX sau FF35 ( ca sa nu zic si de format mediu pt ca nu am mentionat nici la punctul 1, pt. ca acela e pt. cei care stiu ce vor...)
a) la APS-C/X ar fi minim Nikon D90 pt ca il gasesti ieftin si are un minim decent de 10 MP. Pt. obiectiv ai mai multe variante, printre care si Tamron 17-50 f 2.8, plus un Nikkor 35 f 1.8, 50 f 1.8 sau f 1.4, 85 f 1.8 sau f 1.4, etc.
Subliniez ca am spus minim !, adica cea mai veche camera de recomandat la SH. Evident se poate si mai noi pana la D500 inclusiv...
Pe Canon e mai greu sa mai recomanzi chit ca le prefer la redarea opticii; e mai greu pt ca senzorii sunt depasiti la gama dinamica; senzorii Sony din Nikon si Pentax sunt mai performanti. Daca treci peste asta, 40D are 10 MP si constructie buna daca il gasesti la un pret mic si in stare buna nu e chiar rau insa o sa arda mai mult luminile.
Subliniez din nou ca e cea mai veche camera pana la care m-as duce. Evident se poate si mai noua, pana la 7D2 inclusiv. (as excude 7Dold) si e bine de stiut ca de la 50D incoace camerele sunt mai slab construite fata de cele de pana la 40D, inclusiv la AF si body, iar senzorii au crescut in rezolutie dar zgomotul nu a scazut si gama dinamica a crescut doar recent la 80D. La obiective recomandarile sunt la fel partial, insa formatul ceva mai mic face ca 100 f 2 sa fie deja prea lung si ramane 85 f 1.8 pt tele, iar la 50 as exclude varianta cu f 1.8, ramane doar f 1.4 L sau eventual iei ceva cu STM mai nou. Tamron 17-50 f 2.8 ramane pt ca e bun si pt ca pret.


b ) daca vrei FF SH se poate si asa, dar trebuie sa ai bani de obiective bune, fie ele si SH deci e mai greu cu 1000 E. Probabil ca intra 50 f 1.4 si cam atat...nu cred ca reusesti sa mai bagi nici macar un 100 f 2 sau 85 f 1.8 in bugetul acela, eventual il suplimentezi pe parcurs, insa e greu sa trimiti pe altcineva fara zoom la lupta. Eu m-as duce oricum fara zoom, dar ar o decizie asumata, si oricum nu prea merg la evenimente...In orice caz ar fi dificil sa recomand pt altcineva o camera FF SH. Probabil tot asa 5D MK3 si D810.
D800 nu-mi place cum reda culorile, nici D810 nu ma convinge dar D800 exclus...prefer sa imi arda luminile 5D3, si sa accept rezolutia de 22,3 MP inloc de 36, care oricum e destul de mare ( si 12 e prea destul pt majoritatea cazurilor), decat sa suport culorile redate de D800 si sa stau ani la postprocesare ca sa trag de ele....
Daca accepti 12 MP ar fi si D700 care e foarte OK pt rezolutia asta - numai sa fie in stare buna camera.
La obiective sunt cele de la punctul 1.

Cu DSLR-ul in general se trage RAW si se face postprocesare serioasa si consumatoare de timp, incepand de la conversia RAW care deja presupune numai ea in mod normal o postprocesare destul de serioasa si supervizata la mai multi parametrii custom pt fiecare imagine.
E un aspect foarte important, poate cel mai important, si nu trebuie ignorat.
Pe mine ma dispera sa trag evenimente ( unde 300 de cadre e considerat inacceptabil de putin azi si 600 e cam minimul), printre altele chiar datorita postprocesarii ( nu ma pasioneaza sa trag evenimente oricum, dar gandul de a postprocesa 300-1000+ cadre de eveniment este inacceptabil pt mine). Daca sunt nevoit sa trag eveniment ca fotograf , prefer sa o fac fie ca fotograf secundar pt. cat mai putine posibil cadre, pana in 50, pe care sa le dau cat mai tarziu dupa 2 luni..., fie daca sunt principal prefer sa trag pe film ( 7 filme de 37 Kodak Gold iso 200) cu un SLR, inca un SLR de backup si DSLR doar de backup-ul backup-ului...cele 7 x 37 de cadre le maresc in 40 min pe un Fuji Frontier cu supervizarea mea la fiecare cadru langa laborantul ultrarapid si ultracalificat. cele 10-50 cadre cu DSLR-ul au noroc chior daca le vad dupa doua luni. Daca nu au noroc nu le mai vad niciodata, iar daca sunt oameni normali poate le vad intre 2 luni si 40 de ani...

Edited by loock, 05 December 2016 - 00:49.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
omu vrea ieftineala si ciubuc de weekend, ce veniti cu ozn-urile alea? uite tati ici http://www.f64.ro/ni...-toc-13300.html, cu toc negru frumos, da baietii si card fain. mai cumperi o lumanare din aia de se pune in patina sa ai ceva lumina si esti pozar ciubucar adevarat. te incadrezi in buget.

Edited by xkos, 05 December 2016 - 00:31.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 DaculScoril0, on 05 decembrie 2016 - 00:18, said:

asta dacă vrei să-ți bați joc de clienți.
Dacă vrei să faci treabă cu adevărat trebuie cu mult mai mult.

Treaba cu cardul care se prăjește (sau se pierde sau e formatat din greșală) e surprinzător de frecventă. Nu cred că e un fotograf de evenimente care să n-o fi pățit la un moment dat. Chiar dacă nu toți recunosc.
cu un 6d la un eveiment fara pretenti prea mari se descurca onorabil
bataie de joc este Nikon D5300

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
un 6d cu minumul de echipare  il sare suta, si nu primeste tocu ala fain.

Edited by xkos, 05 December 2016 - 00:35.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am inceput recomandarea cu minim D90 la Nikon si minim 40D la Canon.

Nu as lua o plasticaraie entry level nici gratis...

Si obiectivele sunt chiar mai importante decat camera, insa nu as lua oricum camera entry level.

Edited by loock, 05 December 2016 - 01:00.


#13
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
daca mergi la evenimente fara pretentii ar merge si ala dar...cum a zis cineva mai sus obiectivele sunt mai importante decat aparatul in sine si alea care sunt bune si versatile costa si inca mult.
ala e ok daca vrei sa inveti mai mult. oricum la el o sa te traga in jos mult obiectivul e slab.

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ba sunt mai multe filozofii...poze s-au facut mai mereu la nunti si pana sa existe full frame & s***t. Daca e o nunta fara pretentii poti face si cu ce ai zis tu dar trebuie sa compensezi prin tehnica, prin cunostinte...pare ca nu le ai. Problema este alta: o sa vrei mai mult mai ales cand o sa mai dai si rateuri din cauza limitarii sculelor. De aceea e bine sa iti calculezi investitia pentru a nu avea regrete prea mari. Daca vrei sa fie o afacere atunci intri pe o piata unde este o concurenta destul de puternica cu oameni profesionisti si echipati bine.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 arg, on 05 decembrie 2016 - 00:31, said:

cu un 6d la un eveiment fara pretenti prea mari se descurca onorabil
bataie de joc este Nikon D5300

numai că are un singur card. Riști să te duci la miri să le spui că b-ai pozele din biserică sau de la tort sau de la ședința foto?
Ce faci dacă se întâmplă ceva cu aparatul sau obiectivul? Pentru că se întâmplă. Din nou, mai des decât crezi.

Edited by DaculScoril0, 05 December 2016 - 09:27.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 DaculScoril0, on 05 decembrie 2016 - 09:25, said:

numai că are un singur card. Riști să te duci la miri să le spui că b-ai pozele din biserică sau de la tort sau de la ședința foto?
Ce faci dacă se întâmplă ceva cu aparatul sau obiectivul? Pentru că se întâmplă. Din nou, mai des decât crezi.

Stiu, din cauza asta am si mentionat problemele cu cardurile arse.

Edited by arg, 05 December 2016 - 09:29.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DaculScoril0, on 05 decembrie 2016 - 09:25, said:


numai că are un singur card. Riști să te duci la miri să le spui că b-ai pozele din biserică sau de la tort sau de la ședința foto?

 hexis, on 05 decembrie 2016 - 07:40, said:

daca mergi la evenimente fara pretentii ar merge si ala dar...

poate să meargă și cutelefonul, dar își bate joc de clienți.

 hexis, on 05 decembrie 2016 - 07:40, said:

cum a zis cineva mai sus obiectivele sunt mai importante decat aparatul in sine si alea care sunt bune si versatile costa si inca mult.
ala e ok daca vrei sa inveti mai mult. oricum la el o sa te traga in jos mult obiectivul e slab.

Nici să nu te gândești să faci poze în biserică cu un obiectiv mai puțin luminos decât un f/2.8. La fel, dacă nu vrei să-ți bați joc de clienți.

#18
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Depinde și cine-s clienții. Poți să te descurci cu ce ți-a recomandat xkos, sau să te faci de râs cu Nikoane sau Canoane cu o singură cifră,
caz în care numai un Hasselblad H6D 100c te salvează.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate