Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Romania o tara crestina si traditiile ei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postcristirg, on 04 decembrie 2016 - 23:08, said:

In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

Alea sunt regulile kosher....Romania merge dupa kashrut ??

#20
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Incearca sa-i intrebi pe "crestini" detalii banale din biblie. O sa ai o surpriza.

#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Romania nu este o tara crestina, este o tara in care majoritatea locuitorilor sunt nascuti crestini

Traditiile Romaniei sunt" Calusarii", ceramica de Horezu, portile Maramuresene, Floarea de Colt,
Mesterul Manole, picturile de la Voronet, opinca, legenda lui Dracula si multe altele asemanatoare

Edited by vio69a, 04 December 2016 - 23:26.


#22
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostASCENDED, on 04 decembrie 2016 - 22:57, said:

1)Autoritățile oferă fasole și cârnați,probabil că asta era mâncarea pe front.
Și apoi,ținutul postului este individual.Cine vrea mănâncă,cine vrea să țină post,nu mănâncă.
Ce ai fi vrut să ofere,mici și bere?Nu a urlat tot forumul că micii și berea sunt pomană electorală?
România este țară creștin ortodoxă(marea majoritate),nu de alta religie despre care se zice că ar impune tot.
La noi,religia nu impune nimic referitor la astea.
Religia creștin ortodoxă română,îți spune doar ce și cum,nu te obligă să și respecți "indicațiile".

2)La ortodocși,porcul nu este interzis.
Religia crestin ortodoxa urmeaza invataturile din biblie, iar in biblie scrie ca porcul e interzis.
Alte religii au renuntat la vechiul testament, dar nu e cazul aici.

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAMETHIST, on 04 decembrie 2016 - 23:27, said:

Religia crestin ortodoxa urmeaza invataturile din biblie, iar in biblie scrie ca porcul e interzis.
Alte religii au renuntat la vechiul testament, dar nu e cazul aici.
Creștinismul a renunțat la poruncile veterotestamentare, odată cu abolirea lor, de către Hristos. Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.
Uite cum ne lămurește Pavel: Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru.

Edited by mario_bril, 04 December 2016 - 23:42.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2016 - 23:40, said:

Creștinismul a renunțat la poruncile veterotestamentare, odată cu abolirea lor, de către Hristos. Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.
Uite cum ne lămurește Pavel: Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru.
eu unul intreb de aviz medical, dar in fine, fiecare cu ce il doare

Edited by MarianG, 05 December 2016 - 01:45.


#25
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postmario_bril, on 04 decembrie 2016 - 23:40, said:

Creștinismul a renunțat la poruncile veterotestamentare, odată cu abolirea lor, de către Hristos. Nu ceea ce intră în gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.
Uite cum ne lămurește Pavel: Mâncaţi tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebaţi nimic pentru cugetul vostru.
Mi se cam rupe ce a zis Pavel cand Dumnezeu a zis in vechiul testament ca nu ai voie sa mananci carne de porc, iar Iisus a zis ca el nu a venit sa strice Legea, ci sa o implineasca.
Ioan 14:15 De Mă iubiţi, păziţi poruncile Mele.
Matei 5:17 Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.

Dar daca e sa ne luam dupa tine atunci jumatate din biblie e facuta sa ii urmam invataturile, iar cealalta jumatate sa ne foloseasca in caz de urgenta cand ramanem fara hartie igienica?

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Ma baieti,cand biblia se face, scrie intr-o tara ce are temperature medii peste 5 grade e normal sa zica ca e nasol porcu.Da daca ar fi fost scrisa intr.o tara cu clima rece?Intreb si eu?Posted Image

#27
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
fasole cu carnati, pff, saraciilor:))). bhaaa, doar saracii manca din astea:|....ptiu ptiu, doamne fereste

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAzY9, on 04 decembrie 2016 - 22:51, said:

Ce parere ai de faptul ca "fiecare e liber sa faca ce vrea" ? Nimic mai simplu, lasa frustrarile ca nu ajuta.
Pai atunci nu mai e crestina traditionala :P

#29
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostMikeSpike, on 05 decembrie 2016 - 02:09, said:

Ma baieti,cand biblia se face, scrie intr-o tara ce are temperature medii peste 5 grade e normal sa zica ca e nasol porcu.Da daca ar fi fost scrisa intr.o tara cu clima rece?Intreb si eu?Posted Image
Eu ma intreb cum ar fi fost daca ar fi fost scrisa pe Marte...

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Buna intrebarea.A.

#31
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Hmm cred ca mi-am dat seama cum sta treaba...
Era doar o chestie de marketing.
Se stie ca biblia a fost scrisa de crescatori de capre. Scriind in biblie ca nu e buna carnea de porc din start au eliminat concurenta si avand monopol au putut infiinta un cartel pentru a tine preturile cat de sus voiau la carnea de capra.

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAMETHIST, on 04 decembrie 2016 - 22:44, said:

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum Romania se vrea o tara crestina cand in mijlocul postului, pe 1 decembrie avem traditia de a manca fasole cu carnati.
Mai e si taiatul porcului inainte de Craciun, la fel in post, desi daca e sa ne luam dupa biblie, carnea de porc e interzisa complet. Indiferent ca e post sau nu.

nu exista aceasta "traditie". spune'mi cand a aparaut prima data?
eu iti spun cine a inventat aceasta traditie: teo de la protv in urma cu vreo 15 ani. caut'o pe faisbuc si intreab'o.
aveau mare tam tam la pro tv cu 1 decembrie si au vrut sa bage ceva si uite asa au ajuns si in caminele strudentesti unde la resou, vezi bine studentii repsectau traditia.
daca 10-15 sunt suficienti, o poti numi traditie. dar eu zic ca nu.

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Se da dezlegare la carnati de preafericitul

#34
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostAMETHIST, on 04 decembrie 2016 - 22:44, said:

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum Romania se vrea o tara crestina cand in mijlocul postului, pe 1 decembrie avem traditia de a manca fasole cu carnati.
Mai e si taiatul porcului inainte de Craciun, la fel in post, desi daca e sa ne luam dupa biblie, carnea de porc e interzisa complet. Indiferent ca e post sau nu.

A fi crestin inseamna a crede (in existenta lui Dumnezeu, creatorul a tot ce exista, vazut si nevazut). Credinta este in sufletul (spiritul, duhul) fiecarui om si se vede prin faptul ca in Romania bisericile sunt pline in fiecare duminica si asta, indiferent de confesiunile religioase (ortodoxie, grecocatolici, protestanti, reformati, etc.). Biserica este doar mijlocul/institutia prin care persoanele (doritoare) participa la ritualurile religioase (liturghii, masluri, alte intruniri si oficii religioase) stabilite de fiecare cult. Nu este o obligatie sa mergi la biserica, o faci din dorinta de a fi in comuniune cu ceilalti in relatia cu Dumnezeu (divinitatea). Omul este o dualitate trup si spirit (duh, suflet), iar credinta (cu rugaciunile si tot ce tine de ea) este hrana pentru suflet. Mancarea, hrana trupeasca, ajuta la mentinerea in viata a trupului. Postul este dat ca un mijloc prin care spiritul sa domine trupul care are atractie spre lumea materiala. Unii pot sa domine dorintele trupului altii mai putin sau deloc, fiecare dupa gradul personal de evolutie si de constiinta crestina proprie. In timp ce unii postesc, altii mananca fasole cu ciolan. Fiecare avem liberul arbitru sa alegem, dar sa nu uitam ca sfinti (evolutia religioasa cea mai inalta pentru pamanteni) au devenit persoanele care au avut credinta cu adevarat, au postit si au tinut canoanele crestine. Cand ai ajuns la un asemenea  nivel de credinta nu te mai uiti la fasole cu ciolan sau la ce ofera autoritaile gratuit. Credinta este in suflet, nu tine stat sau de biserica, tine de fiecare dintre noi.

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Din cate stiu eu nu e musai sa tii post. Adica orice crestin ar trebui sa tina post, dar nu te excomunica daca nu o faci. Apoi copiii, batranii si bolnavii parca sunt scutiti de post. Sunt sigur ca multi "batrani" au fost la coada la fasole :D

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostAMETHIST, on 04 decembrie 2016 - 22:44, said:

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum Romania se vrea o tara crestina cand in mijlocul postului, pe 1 decembrie avem traditia de a manca fasole cu carnati.
Mai e si taiatul porcului inainte de Craciun, la fel in post, desi daca e sa ne luam dupa biblie, carnea de porc e interzisa complet. Indiferent ca e post sau nu.

Si tu vrei sa zici ca asta este singura inadvertenta pe care ai sesizat-o intre realitatea cotidiana si fictiunea religioasa ? Esti un mult-prea-fericit . Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate