Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Streaming HD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010
Buna seara,
Am cumparat acum doua saptamani un tv smart samsung. Pana acum am vazut filme pana in 2GB (streaming din calculator cu serviio). La filme mai mari de 5 GB incarca la fiecare 5s. Credeti ca as putea vedea filme la o calitate mai buna daca as cumpara un alt router si adaptor wireless?

In momentul de fata calculatorul este conectat la wireless printr-un adaptor tp-link wn823n iar routerul este tp-link TL-WR1043ND.

#2
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu sunt sigur dar parca exista si Plex pentru smart samsnug.

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Nu-i mai usor sa pui filmele pe un stick usb si sa le vezi direct pe TV?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pot fi doua probleme:

1. Cea sesizata de tine, adica reteaua nu duce. Serviio este pe un computer care e legat la router tot pe WIFI sau pe cablu?
2. E posibil ca computerul pe care ruleaza Serviio sa faca transcoding si sa nu faca fata ca putere de procesare.

Daca tot ai Samsung, iti recomand sa intalezi Plex.

#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Testează dacă se întamplă la fel și prin cablu UTP (dacă e posibil între ambele device-uri și router).

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-i mai usor sa spui ce tip de TV Samsung ti-ai luat?  Sau e o serie redusa, produsa de chinezi doar pentru anumite persoane?

#7
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010

View Postrosix, on 04 decembrie 2016 - 20:15, said:

Nu-i mai usor sa spui ce tip de TV Samsung ti-ai luat?  Sau e o serie redusa, produsa de chinezi doar pentru anumite persoane?

UE40K5582S

View PostAdm, on 04 decembrie 2016 - 19:53, said:

Pot fi doua probleme:

1. Cea sesizata de tine, adica reteaua nu duce. Serviio este pe un computer care e legat la router tot pe WIFI sau pe cablu?
2. E posibil ca computerul pe care ruleaza Serviio sa faca transcoding si sa nu faca fata ca putere de procesare.

Daca tot ai Samsung, iti recomand sa intalezi Plex.

1.: Si servio si tv sunt conectate la wireless
2: Am dezactivat transcoding

#8
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009
Instaleaza Plex Server pe PC .
Si in setarile plex pe la transcoding .. te joci pe acolo cu diferite bitrate si faci teste pana gasesti maximul optim pe care il poate duce routerul tau wireless

#9
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
Ce nu inteleg de ce il treci prin calculator din moment ce televizorul tau stie wireless??

#10
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010

View Postnewrazvan, on 04 decembrie 2016 - 22:08, said:

Ce nu inteleg de ce il treci prin calculator din moment ce televizorul tau stie wireless??


Tv-u e conectat la router prin wireless, iar pc-u la router tot prin wireless. Pe calculator am instalat serverul dlna pentru filme

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb

#11
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003

View Postmirceabondar, on 04 decembrie 2016 - 22:19, said:



Tv-u e conectat la router prin wireless, iar pc-u la router tot prin wireless. Pe calculator am instalat serverul dlna pentru filme

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb



Pare ca te scarpini la urechea opusa,sfat,baga Netflix si vezi cum merge eu zic ca o sa mearga oki,incearca macar numai pentru faptul ca prima luna este free,baga stikuri daca nu iti ajunge Netlixul si iara o sa vezi ca merge oki.Ce inteleg eu ca tu vrei sa faci streaming de pe calculator pe televior ambele legate wireless la net.Probabil nici televizorul tau nu stie banda c si nici calculatorul si da ai o problema cu netul dar sfatul meu e sa renunti in cazul asta si sa iei in calcul primele doua optiuni pe care ti le-am prezentat

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

De ce te scarpini tu la ureche cu piciorul? Ori faci streaming integral pe calculator si dai semnal pe HDMI direct in TV, caz in care TV-ul nu are nicio treaba cu fluxul video, ori bagi un stick USB in spate sau un SSD portabil si vezi filmul. De ce vrei tu sa te complici?

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postmirceabondar, on 04 decembrie 2016 - 22:19, said:

Am bagat cablu intre pc si wireless si observ ca ruleaza perfect filme mai mari de 8 gb
Topicul se poate inchide!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate