Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Constructie antena satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 chris_dvb, on 05 decembrie 2016 - 12:50, said:

Pericol Posted Image
Nu s-a topit LNB-ul la soare? Arata tare de tot.

Dar oala aceea chiar arata a fi ceva "Profi". Deci a fost o antena de satelit? Sau care a fost scopul ei initial?

Posted Image Posted Image sa nu-mi zici ca e un "capac" de la ceva...?

am luat si eu un capac de  oala de prin bucatarie de vo 2 zeci si ceva de cm si uite ca merge si asa dar asta nu inseamna ca trebuie si brevetat sistemul, m-am amuzat putin si am vrut mai mult sa vad de ce este in stare IBU la 20cm de capacPosted Image

Edited by antenutze, 05 December 2016 - 15:11.


#20
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 antenutze, on 05 decembrie 2016 - 12:30, said:

poate omu vrea sa incerce ceva mai exotic asa cum am probat si eu de caterinca o astfel de antena unde chiar am reusit pe Astra sa am aproape de 50% calitate a semnalului:
[ http://i39.servimg.com/u/f39/09/03/50/20/1a10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i39.servimg.com/u/f39/09/03/50/20/2a10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dar am spus a fost o proba de umorul artei Posted Image

Iti dai seama ca pozele astea sunt puse la caterinca pe site-urile externe

#21
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
nu amice pozele astea sunt facute de mine in gradina mea, eu nu umblu cu fake, daca ar fi fost cazul specificam
traznaia asta am facut-o cam prin vara lui 2014 si a mai fost publicata odata impreuna cu unele teste de LNBuri pe care le-am facut pe AICI daca tot te intereseaza

Edited by antenutze, 05 December 2016 - 15:20.


#22
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Am înțeles. ....pana la urmă ;-)
Am eu acasa pe pc una tare de tot cu o antena home-made. O sa caut poza respectiva cand ajung acasă.

Deci nu vreau sa deviez de la subiect si de la problema initiala...

 antenutze, on 05 decembrie 2016 - 15:09, said:

am luat si eu un capac de  oala de prin bucatarie de vo 2 zeci si ceva de cm si uite ca merge si asa dar asta nu inseamna ca trebuie si brevetat sistemul, m-am amuzat putin si am vrut mai mult sa vad de ce este in stare IBU la 20cm de capacPosted Image


Mi se pare solutia ideala pt un picnic cu receptie prin satelit. Posted Image
Ce mai cari farfuria dupa tine....iei capacu de pe oala si ...intra semnalul. Nu capacu trebuie brevetat, ci "suportul" care tine lnb-ul. Acolo e jmecheria Posted Image Posted Image

Edited by chris_dvb, 05 December 2016 - 15:23.


#23
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
e, asta-i o alta mancare de peste, trebuie calculata Distanta Focala a antenei (F) care este egala cu Diametrul antenei la patrat impartit la 16 x Profunzimea (oalei sau al capacului)
acu e adevarat ca la distante f mici ca acest caz se poate si la ochiometru daca-l ai bine reglat...
@Shieu, memoreaza formula asta ca s-ar putea sa-ti trebuie daca te apuci de prostii

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007
ce este "cutia neagra" de linga capac?

#25
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 r_murphy, on 05 decembrie 2016 - 19:32, said:

ce este "cutia neagra" de linga capac?

Un Satfinder.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arbuneaionut, on 05 decembrie 2016 - 15:06, said:


Altu???Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Daca nu existau oameni ca si Shieu & bowpack14 & antenutze astazi vanai vrabii cu sulita, nu scriai tampenii pe Sp.

#27
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Gasesc foarte amuzanta remarca unui anumit user,
referitoare la postarile prezentind diverse solutionari  practice
ale problemei pusa in discutie de initiator (  "altul ? ")
remarca ce merita rasplatita cu indemnul din atasament...

Oricum , pentru informatii suplimentare privind calcularea si
realizarea practica a unui asemenea antene initiatorul ar putea
sa ia legatura cu o firma privata din orasul Aiud , care are experienta
dovedita in constructia unor paraboloizi de dimensiuni apreciabile  ,
chiar daca scopul practic este unul diferit , anume  folosirea energiei
solare pentru incalzirea apei menajere. necesare unei gospodarii .

Colectivul acestei firme este condus de un inginer valoros,
care inca de la inceputul anilor 80 a adus contributii in domeniul
folosirii resurselor alternative de energie...

Dealungul timpului am pus in practica multe din ideile prezentate
in cartea acestuia  iar intreaga mea familie beneficiaza de economiile
importante realizate cu incalzirea locuintei .

Attached Files



#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007
aventura surselor de energie - cit am cautat cartea asta, am vazut-o o data pe la buchinisti, la universitate, am zis ca o iau maine, maine n-am mai gasit-o si pina am dat din nou de dea ... multa apa a trecut pe dimbovita, dar O AM!

#29
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 pasilla, on 05 decembrie 2016 - 19:47, said:

Daca nu existau oameni ca si Shieu & bowpack14 & antenutze astazi vanai vrabii cu sulita, nu scriai tampenii pe Sp.
Oamenii aia pentru care nu vanez acu' "vrabii" se numesc INVENTATORI.... ei barem au inventat ceva, ce n-a existat NICIODATA...  si nu si-au pierdut timpu' cu prostii deja "inventate" ca Shieu & bowpack14 & antenutze  Posted Image Posted Image
Sa incerce sa inventeze altceva cu parabola aia.... sa o faca de exemplu sa leviteze Posted Image ....  si sa-i lase pe altii care se ocupa cu asa ceva... ca sa vanda asa ceva Posted Image
Ce ar fi sa ma apuc si eu acum sa iau o oala plina cu apa, sa fac un foc si sa ma laud ca am inventat apa calda Posted Image)))
Ca existe formule de calcul sa faci o parabola este altceva da' nu comparati un hobby cu o inventie sa nu mai vanam "vrabiute"...ca-n fond si la urma urmii inventator n-a fost ala care a inventat sulita sa prinda "vrabiuta" ci ala care a aruncat primu' cu piatra in "vrabiuta" dupa care s-a luat ceallat cu sulita lui....... ca daca facea intamplator o sulita si nu stia cum sa o foloseasca cine stie unde si-o mai baga Posted Image)))...si nu vreau sa ma gandesc unde si cum poti sa-ti bagi o parabola Posted Image
MARE TI-E GRADINA DOMNULUI Posted Image .... Shieu & bowpack14 & antenutze = INVENTATORI Posted Image))..si nu stiu unde exista tampenia... la mine sau la ei?... propun altceva, inainte sa faceti o parabola, faceti mai intai un satelit ca fara ala n-aveti ce face cu parabola..poate doar sa luati legatura cu alti inventatori din alte galaxii... si atunci... CHIAR ca va numiti inventatori Posted Image

Edited by arbuneaionut, 06 December 2016 - 08:04.


#30
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
bre nea' aburealaion unde ai citit mata ca am scris eu sau altii de aici ca ne numim "inventatori" ca sa-ti permiti sa scrii ce-ti trece prin cap despre asta? nu ti se pare ca te bagi in seama asa pe langa subiect numai ca sa mazgalesti aiurea o postare? daca ai cunostinte in domeniu scrie-i omului cum trebuie sa procedeze sa-si construiasca o antena si lasa oftopicul ca suntem satuli de chibiti care sunt ca linia de tramvai cu tehnica dar sunt promti la replici de tot felul.
Fa-mi un link spre subiectele pe tema satelitilor care le-ai scris sa vad daca putem discuta aceasta tehnica si apoi iti voi raspunde daca consider necesar dar pana atunci nu mai scarjoli numele meu pe undeva.

#31
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Ignorati-i pe cei care doar fac flame, mai util ar fi un report, desi cam greu sa-i sanctioneze cineva pe aceasta arie.
Initiator, daca nu reusesti sa-ti implinesti visul de a construi o antena, am 2 parabolice de 1,8m disponibile la un pret modic.
Detalii in pm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate