Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Caut aparat foto compact Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Salutare!
Ma intereseaza un aparat foto compact digital de la Nikon, de facut poze de tip peisaj la o calitate foarte buna si sa mearga cu acumulatori sau baterii AA, sa aiba vizor (pentru o incadrare cat mai buna) si blit (nu este obligatoriu).

De ce Nikon?
Pentru ca Nikon-ul este a treia mare companie din lume producatoare de lentile de calitate dupa Zeiss si Schneider Kreuznach.

Ce vreau sa pozez?
Peisaje de munte etc.

Bugetul meu este pana in 500 lei (daca aveam mai multi bani imi luam D-SLR...)
Treaba este ca pe Emag nu am gasit absolut nimic pe plac, toate sunt niste gunoaie pe baterii de telefon, mi-au ajuns asemenea produse slab calitativ.

Second Hand nu ma gandesc sa cumpar pentru ca ori e vreo defectiune, ori e furat, trebuie sa fie vreo teapa undeva.
Ma poate ajuta cineva cu cateva indrumari?

Edited by Axel2015, 04 December 2016 - 11:30.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
500 lei si calitate foarte buna nu se potrivesc. Deci n-ai ce lua de banii aceia care sa te multumeasca.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Zeiss e un brand vandut pe bani la diversi mai multi alti terti, si se fabrica prin Japonia de aproape 40 de ani, fara a mai avea mare legatura cu optica germana, atat in general cat mai ales la obiectivele de compacte.
Nu spun ca sunt rele, insa T*-ul e in general abureala, contrastul e exagerat artificial, si bokehul e un general nasparliu.
Si Schneider Kreuznach a vandut dreptul de utilizare al numelui catre Samsung inca din anii 80.
In anii 80 habar n-am cine a facut obiective de SLR pt Samsung ( dar a facut cineva), insa cele de DSLR au fost si ele si SLR-urile niste Pentaxuri rebranduite, in general bune, dar nu aveau smc pe ele ci un AR mai slab.

Nikon au avut bokeh naspa la cvasitotalitatea obiectivelor, cu exceptii rarisime sau extrem de partiale.
La 85 f 1.4 nu era horror horror ci numai ridicol si enervant....
In prezent au inceput sa faca si obiective cu bokeh tolerabil la cateva modele pt DSLR, insa nu cred ca se aplica la cele de compacte unde marimea senzorilor miniaturali presupun focale reale foarte mici cu profunzime de claritate foarte mare deci nu vezi bokeh decat la Macro...

Brand Zeiss gasesti si pe Sony si sunt OK.
Pentax a schimbat detinatorul de 3 ori, chiar 4 ori daca includem si primul detinator care a fost Zeiss, si in prezent a ajuns la Ricoh care a decis ca divizia de compacte sa ramana exclusiv pe brand Ricoh (Pentax doar pt DSLR-uri, APS-C, FF35, 645-C si in curand FF645)
Dar GR-urile Ricoh erau compacte deosebite si inainte de achizitionarea Pentaxului (Pentax a fost brand Zeiss la origine, cumparat de Japonezi), deci recomandarea mea e sa te mai documentezi si sa dai importanta mai mare modelelor anume de camera, si nu doar producatorului.
Cu buget mic e greu si la SH, insa exclus sa gasesti ceva nou si bun.
Exista si compacte cu senzor mai mare decat e uzual, chiar si de zeci de ori mai mare, micro-four-thirds, apoi APS-C, chiar si FF35, si de anul asta (chiar si de anul trecut) au aparut chiar si 645-C si FF645, si o a mai apara si altele.

Edited by loock, 04 December 2016 - 12:01.


#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View Postloock, on 04 decembrie 2016 - 11:49, said:

Zeiss e un brand vandut pe bani la diversi mai multi alti terti, si se fabrica prin Japonia de aproape 40 de ani, fara a mai ava mare legatura cu optica germana, atat in general cat mai ales la obiectivele de compacte.
Nu spun ca sunt rele, insa T*-ul e in general abureala, contrastul e exagerat artificial, si bokehul e un general nasparliu.
Si Schneider Kreuznach a vandut dreptul de utilizare al numelui catre Samsung inca din anii 80.
In anii 80 habar n-am cine a facut obiective de SLR pt Samsung ( dar a facut cineva), insa cele de DSLR au fost si ele si SLR-urile Pentaxuri rebranduite, in general bune dar nu aveau smc pe ele ci un AR mai slab.

Nikon au avut bokeh naspa la cvasitotalitatea obiectivelor, cu exceptii rarisime sau extrem de partiale.
La 85 f 1.4 nu era horror horror ci numai ridicol si enervant....
In prezent au inceput sa faca si obiective cu bokeh tolerabil la cateva modele pt DSLR, insa nu cred ca se aplica la cele de compacte unde marimea senzorilor miniaturali presupun focale reale foarte mici cu profunzime de claritate foarte mare deci nu vezi bokeh decat la Macro...

Brand Zeiss gasesti si pe Sony si sunt OK.
Pentax a schimbat detinatorul de 3 ori, si in prezent a ajuns la Ricoh care a decis ca divizia de compacte sa ramana exclusiv pe brand Ricoh (Pentax doar pt DSLR-uri, APS-C, FF35, 645-C si in curand FF645)
Dar GR-urile Ricoh erau compacte deosebite si inainte de achizitionarea Pentaxului (Pentax a fost brand Zeiss la origine, cumparat de Japonezi)

Interesanta istorie a aparatelor fotografice! Am auzit si de Pentax ca sunt foarte bune, calitatea li se trage deci de la lentile si ca a fost brand Zeiss... Au stiut japonezii ce fac. Oricum, de Samsung-uri am o parere foarte proasta ! Am unul model PL 80 in prezent si face poze fix din p..., nu rezista la peisaje. Pe carcasa zice ''Samsung Zoom Lens'', oare o fi adevarat? Il admir doar pentru pozele din apropriere, foarte clare.

Edited by Axel2015, 04 December 2016 - 12:00.


#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieşteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Eu am luat de la eMag, acum 2 ani, ăsta http://www.emag.ro/a...1/pd/DW48X3BBM/ şi îţi spun că sunt foarte mulţumit de el. Chiar dacă în 2014 era mult mai scump, îţi spun sincer că NU regret deloc investiţia pe care am făcut-o atunci, fiindcă MERITĂ !!!Posted Image

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Poate produce firma X cele mai bune obiective in gama de pret de mii de euro. Nu te ajuta cu nimic cand ai de oferit doar 100.

Edited by dani.user, 04 December 2016 - 12:13.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu as lua cel mai puternic compact de la sony sau samsung :)

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAxel2015, on 04 decembrie 2016 - 11:59, said:

Interesanta istorie a aparatelor fotografice! Am auzit si de Pentax ca sunt foarte bune, calitatea li se trage deci de la lentile si ca a fost brand Zeiss... Au stiut japonezii ce fac. Oricum, de Samsung-uri am o parere foarte proasta ! Am unul model PL 80 in prezent si face poze fix din p..., nu rezista la peisaje. Pe carcasa zice ''Samsung Zoom Lens'', oare o fi adevarat? Il admir doar pentru pozele din apropriere, foarte clare.

Samsung nu a excelat la compacte digitale, iar daca pe obiectiv nu au scris Scneider Kreutznach inseamna ca nici nu au avut pretentii deosebite de la modelul avut de tine.
Pe cele pe care scrie SK lucrurile stau mult mai bine.
DSLR-urile branduite Samsung au fost foarte bune pt ca erau de fapt Pentaxuri rebranduite, si obiectivele pt ele de asemenea au fost foarte bune, mai putin faptul ca nu au avut chiar acelasi tratament AR ca variantele branduite Pentax.
Se poate spune si de bine ca cele branduite Samsung dupa anumite pareri aveau chiar niste setari de JPEG chiar mai placute decat cele default de la Pentax, cu imagini superbe daca si fotograful si-a facut partea lui, si au fost printre primele care au salvat in format RAW DNG.

Samsung nu mai vinde DSLR-uri, si a renuntat deocamdata si la alte categorii la care a avut modele performante si chiar foarte performante pt care este recunoscut.
A avut si mirrorless din categoria bridge/DSLR like, si ultimul model, NX1, probabil scos acum din fabricatie, a fost unul foarte performant, cu o calitate a imaginii de top pt categoria formatului APS-C, insa nu cred ca te intereseaza categoria asta de camere nu tocmai compacte si cu obiective interschimbabile.
A avut si obiective branduite Samsung foarte bune (cred ca au renuntat la SK pt ca au vrut sa promoveze mai mult brandul Samsung si oricum de SK au auzit doar cativa - care stiau oricum ca e doar un brand...)
NX1 a fost o camera foarte buna facuta de Samsung, nu de altcineva.
Au folosit desigur experienta acumulata din parteneriatul cu Pentax, si au gasit alti colaboratori pt productia de optica, si au pus brandul Samsung si pe obiective f. bune.
Insa a fost greu pe criza sa sparga piata, pt ca nu sunt un brand recunoscut de mase, si tot efortul a fost in zadar, in ciuda performantelor reale si recunoscute de cei care s-au interesat, in review-uri, de utilizatori, etc.

Repet, trebuie mai multa atentie la modele, nu doar la brand.

Toti fac si pocnitori, si Nikon, si altii.

Edited by loock, 04 December 2016 - 12:31.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
bun nikonul, fericita alegere, bune lentile, dar gurile rele spun ca senzorii de imagine ar fi o leaca mai buni la concurenta, nu dau nume sa nu se supere nikonistii ;)
de asemenea, bun nikonul, dar sa traiasca serviceul de la skin (dealerul autorizat) brenduit si rebrenduit pina a ajuns restart service, utokistii "cunoaste" .. ;)

#10
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In banii astia sa ai pretentii de calitate si sa excluzi piata sh este, fara suparare, dovada de ignoranta. De ce? Fiindca si un DSLR de 10 ani cu obiectivul de kit sunt mult peste orice compacta noua in bugetul asta.

Eu as lua un Nikon D40 sau Canon 400D/450D cu cadre cat mai putine. N-as ignora nici un mirrorless mai vechi, NEX 5, Panasonic GF-1, Olympus EPL-3/5.

De exemplu:

https://www.olx.ro/o...html#e9918e21a1

#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
E dificil cu bugetul tau. Despre cerinte si asteptari nici nu mai spun.
Nici o compacta pana in 500 lei in magazin nu va fi spectaculos mai buna decat samsung pl80. In plus, sunt sigur ca scoti poze mai bune de pe telefoane de generatie mai noua, mai ales ca ai posibilitatea sa salvezi si raw.
Eu spun sa te uiti si la alti producatori. Faptul ca nikon este in top la nu stiu ce segment de piata e irelevant. Toti marii jucatori de pe piata foto au aparatura care acopera toate segmentele de pret, de la zeci de euro - compacte, la mii de euro - dslr gama profi.

Si pentru sh-uri poti apela la f64 daca vrei sa ai certitudinea functionarii corecte si a provenientei.
De exemplu: http://www.f64.ro/sh...-125029939.html , ca idee, chiar daca nu se incadreaza in buget si nici la multe din cerinte.

#12
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Va multumesc pentru raspunsuri! Voi incerca totusi si second hand dar cu verificari ;) Lipsa banilor e problema mea, deocamdata.

#13
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Din experienta mea , te pot sfatui sa nu excluzi modelele de la Fuji ; la ap. compacte stau mai bine decat Nikon/Canon ; la publicitate ( mascata) stau mai rau .
Daca cumperi SH vorbeste cu vanzatorul daca accepta predarea personala cu proba ; daca accepta, produsul e Ok ,daca nu...Eu asa am cumparat acum 5 ani un bridge Fuji 6500 care si in ziua de azi functioneaza perfect .

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nikon in domeniul compactelor este slab de tot. Vinde datorita numelui. Fanii Pentax o sa-ti spuna ca Pentax au produse excelente, fanii Nikon o sa spuna acelasi lucru, fanii Canon fac la fel. Adevarul ca fiecare e bun la unele lucruri si mai putin bun la altele. De pilda Pentax e bun la obiective prime si mai putin bun la domeniul autofocus. Dar astea sunt din domeniul dSLR.
Daca vrei ceva nou din mahgazin la 500 lei mai bine zici pas. Cand iti trebuie camera? Daca nu ai nevoie peste o saptamana atunci mai strange niscaiva bani. Din pacate aparatele compacte care au o calitate buna costa mai mult decat un dSLR entry level.
Daca neaparat vrei sa scapi de bani si sa-i dai pe o compacta uita-te pe la Fuji, Canon, Panasonic sau Sony. Nici una din cele care se incadreaza in buget nu mi se pare mai rasarita.

#15
MrEugen87cl

MrEugen87cl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.01.2016
Un fujifilm s9200 am eu,am dat 650 lei pe ea la altex,pentru mine a meritat,uite test cu ea [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EPk5_0B0kWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbaloo2009, on 04 decembrie 2016 - 14:04, said:

Nikon in domeniul compactelor este slab de tot. Vinde datorita numelui. Fanii Pentax o sa-ti spuna ca Pentax au produse excelente, fanii Nikon o sa spuna acelasi lucru, fanii Canon fac la fel. Adevarul ca fiecare e bun la unele lucruri si mai putin bun la altele. De pilda Pentax e bun la obiective prime si mai putin bun la domeniul autofocus. Dar astea sunt din domeniul dSLR.
Daca vrei ceva nou din mahgazin la 500 lei mai bine zici pas. Cand iti trebuie camera? Daca nu ai nevoie peste o saptamana atunci mai strange niscaiva bani. Din pacate aparatele compacte care au o calitate buna costa mai mult decat un dSLR entry level.
Daca neaparat vrei sa scapi de bani si sa-i dai pe o compacta uita-te pe la Fuji, Canon, Panasonic sau Sony. Nici una din cele care se incadreaza in buget nu mi se pare mai rasarita.

Pentax a avut inca din 1987 o selectie de obiective care focalizau ultrarapid, chiar si pt. nivelul de azi.

In prezent a introdus recent obiective cu motorizare PLM care iar au autofocus ultrarapid dar de data asta si silentios si ultraprecis.

Partea de viteza a detectiei AF in modul particular AF-C (AF continuu) din camera a evoluat si ea, ajungand in prezent la un nivel iar competitiv.

Mai on topic, compacte foarte bune gasesti la Fuji insa alea cu adevarat bune nu sunt ieftine.
La unele nu ai zoom, iar altele sunt cu obiective interschimbabile...
Treaba sta asemanator si la Sony si la alti fabricanti.

In general cunoscatorii gasesc absurd sa recomande camere cu senzor mai mic de APS-C, mai ales daca exista si varianta SH.

Altfel, exista multe feluri de camere.
Si Canon face mirrorless APS-C dar iar dai de obiective interschimbabile si eventuala marime finala cu ele atasate.

Exista o gramada de categorii de camere si in f de marimea senzorului - de care depinde direct zgomotul de imagine si controlul profunzimii de claritate.
In general camerele mai bunicele sunt scumpe chiar si cu senzori mult mai mici de APS-C, chiar si mult mai mici de 1", chiar si de 1/1,7" - care este inca o formula de notare anacronica si mult umflata fata de dimensiunea reala care e semnificativ mai mica, fiind pastrata doar din ratiuni de BS de marketing, oricat de absurd este sa consideri dimensiunea exterioara a unui tub kinescop pt a clasifica senzori de imagine in 2016...
Din cauza ca si o camera cu senzor de 1/1,7" e scumpa, cunoscatorii cu atat mai mult gasesc absurda recomandarea unor camere cu senzor mai mic de APS-C care se poate lua SH la un pret acesibil destul de usor.

Edited by loock, 04 December 2016 - 15:34.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Camerele Nikon compacte nu sunt chiar cele mai grozave, mai repede as lua Canon, Panasonic, Sony decat sa iau Nikon. Interesant ca vorbim de format mediu pentax pe un thread de compacta Nikon de 500 ron :)))

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E ridicol, dar paradoxal se potriveste cu ideea de compacta buna si noua cu 500 lei - care e o idee inca si mai ridicola.
Cu atat mai mult in ziua de azi cand lumea ia smartphoneuri si tendinta este renuntarea la compacte chiar si medii, si doar cele de TOP au un minim avantaj.

Edited by loock, 05 December 2016 - 01:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate