Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Calugarie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJurasikMan, on 04 decembrie 2016 - 09:52, said:

Probabil ca doreste calugar la manastirea de taici .

Edit : sa-l opreasca careva pe zexelica Posted Image

Nu e nea' pe zmardoiala :lol: :lol:  Nara mea imi zice ca baiatu' are subiectul legat de vreo duduie. Insa ce il sfatuiesc daca vrea o relatie cu Dumnezeu sa puna mana sa citeasca Biblia. Aduce liniste.

#56
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 04 decembrie 2016 - 09:48, said:

Am activat un timp acolo, dar mi-a pus pumnul în gură și am încetat activitatea.
Parcă nu te știam așa repede dat bătut ;)

#57
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 04 decembrie 2016 - 10:03, said:

Nu e nea' pe zmardoiala Posted Image Posted Image  Nara mea imi zice ca baiatu' are subiectul legat de vreo duduie. Insa ce il sfatuiesc daca vrea o relatie cu Dumnezeu sa puna mana sa citeasca Biblia. Aduce liniste.
Cititul bibliei in nici un caz nu aduce liniste ci e ca o sabie care taie in constinta.  Doar prin rugaciune poti primi un duh (stare) de liniste . In cazul lui ,citirea de unul singur fara un "duhovnic" ii poate produce si mai mult rau .Daca e vorba de deceptie in viata conjugala  neaparat mers la duhovnic si cerut sfatul , solutia cu calugaria e precipitata .

#58
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai de ce sa nu citeasca singur biblia??
Crezi ca se prinde ca-i scrisa la misto, si-i trebuie un popa sa-i explice ca nu-i chiar cum e scris si mai bine ''sa nu cerceteze''..

Initiator. Incearca la psiholog cateva sedinte sau daca nu esti ''incuiat'' la minte..la psihiatru. Ai sa fii surprins,da nu merg numai nebunii acolo..

Lasa credinciosii sa mearga la duhovnic. Astia mai cu carte,sa zic asa,merg la medic.

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmariovrs, on 04 decembrie 2016 - 12:53, said:

Pai de ce sa nu citeasca singur biblia??
Crezi ca se prinde ca-i scrisa la misto, si-i trebuie un popa sa-i explice ca nu-i chiar cum e scris si mai bine ''sa nu cerceteze''..

Initiator. Incearca la psiholog cateva sedinte sau daca nu esti ''incuiat'' la minte..la psihiatru. Ai sa fii surprins,da nu merg numai nebunii acolo..

Lasa credinciosii sa mearga la duhovnic. Astia mai cu carte,sa zic asa,merg la medic.
Daca citeai cu atentie postarea mea realizai ca in cazul lui e nevoie de un "duhovnic" iar asta nu presupune un popa/preot care n-are nici in clin si nici in maneca ce inseamna viata spirituala .
Medicul mai degraba iti da niste medicamente ce te transforma in leguma , ii blocheaza ratiunea si dupa un timp starea asta  va reveni . Insa printr-un "duhovnic" are ocazia sa gaseasca raspunsurile ce il framanta si astfel sa capete vindecarea sufleteasca . Un duhovnic pe care il recomand e Lucian Cristescu de la cultul adventist  si zic eu ca omul acesta poate ajuta in probleme de genul pe care il are initiatorul .

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Adventiștii nu au duhovnici, ci eretici și păcătoși, după cum mărturisește chiar unul dintre ei.
Iacob Coman recunoaște public păcatul de care este afectat tot poporul, dar mai ales, pastorii.

#61
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Pentru voi calugaria este acelasi lucru cu sinuciderea sa inteleg ?

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlostmyhope, on 04 decembrie 2016 - 18:08, said:

Pentru voi calugaria este acelasi lucru cu sinuciderea sa inteleg ?

Dacă ție îți place singurătatea absolută, ce avem noi cu tine?Posted Image
Tu vrei să te călugărești, nu noi, prin urmare de ce ne judeci atât de aspru? Posted Image

Edited by dark, 04 December 2016 - 18:22.


#63
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Nu judec pe nimeni. Nu sunt in masura. Evanghelia dupa Matei, Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Atunci de ce faci afirmații ca cea de mai sus, că pentru noi, călugăria echivalează cu o sinucidere. Cine a spus asta?

#65
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Am citit toate raspunsurile voastre si am analizat.
Probabil ca aveti dreptate, calugaria e ceva mai extrem.
Chiar si viata monahala e "manjita".

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Decizia de a te călugări este ceva care te privește strict personal.

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlostmyhope, on 04 decembrie 2016 - 20:36, said:

Am citit toate raspunsurile voastre si am analizat.
Probabil ca aveti dreptate, calugaria e ceva mai extrem.
Chiar si viata monahala e "manjita".

Nu e extrem, stimabile. Calugaria presupune sa fii PARTAS cu doctrina gresita a bisericii respective, si sa te IZOLEZI de lume cand Scriptura spune ca trebuie sa fii lumina lumii.
Sentimentele personale nu au vreo importanta, cum te simti, etc.... Este PACAT sa te izolezi si sa fii partas cu idolatri.

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcrash899, on 03 decembrie 2016 - 20:49, said:

De curiozitate Posted Image

Calugarii au salariu? Primesc si pensii?

Nici una nici alta, însă au asigurare medicală.

#69
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postzexelica, on 05 decembrie 2016 - 10:58, said:



Nu e extrem, stimabile. Calugaria presupune sa fii PARTAS cu doctrina gresita a bisericii respective, si sa te IZOLEZI de lume cand Scriptura spune ca trebuie sa fii lumina lumii.
Sentimentele personale nu au vreo importanta, cum te simti, etc.... Este PACAT sa te izolezi si sa fii partas cu idolatri.

E pacat, deci, sa nu interpretezi biblia ca tine, zexe. Fix ca tine.

#70
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 05 decembrie 2016 - 10:58, said:



Nu e extrem, stimabile. Calugaria presupune sa fii PARTAS cu doctrina gresita a bisericii respective, si sa te IZOLEZI de lume cand Scriptura spune ca trebuie sa fii lumina lumii.
Sentimentele personale nu au vreo importanta, cum te simti, etc.... Este PACAT sa te izolezi si sa fii partas cu idolatri.

Si tu esti mai destept decat preotii si calugarii? Ia.te de mana cu mamaie dark.
Voua chiar nu va e rusine sa denigrati asa continuu? Si sa fiti si habarnisti in Biblie si sa faceti si misto de Biblie.

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTravertin2_0, on 21 ianuarie 2018 - 20:48, said:

Si tu esti mai destept decat preotii si calugarii?
Nu stiu daca sunt mai destept, stimabile. Credinta nu e pe desteptaciune ci pe darul lui Dumnezeu. Care unora il da, nemeritat, iar altora nu.

Quote

Voua chiar nu va e rusine sa denigrati asa continuu? Si sa fiti si habarnisti in Biblie si sa faceti si misto de Biblie.
Cred ca ma confunzi. Bisericosii sunt cei mai habarnisti. Pana si cei care se numest atei miros sarlatania bisericeasca.

#72
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postzexelica, on 21 ianuarie 2018 - 20:59, said:


1. Nu stiu daca sunt mai destept, stimabile. Credinta nu e pe desteptaciune ci pe darul lui Dumnezeu. Care unora il da, nemeritat, iar altora nu.


2.Cred ca ma confunzi. Bisericosii sunt cei mai habarnisti. Pana si cei care se numest atei miros sarlatania bisericeasca.

1. Tinere, ce te face pe tine sa crezi ca esti cel ales de Dumnezeu, iar preotii si calugarii nu. Desigur e o denigrare uriasa si te vad cam iresponsabil facand asa o afirmatie. Mandria ta e debordanta si denota o imaturitate colosala.

2. Iar ca si la pct 1 mandrie. Ce scrie, tinere, in Biblie despre mandrie. Sa citesti daca inca nu ai ajuns la acel capitol.
Ce treaba au ateii cu discutia asta? Ateii-misionari de pe softpedia miros naspa orice nu le convine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate