Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Calugarie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#37
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

View Postbaliosss, on 03 decembrie 2016 - 21:16, said:

Dar alea care intra incepute? Posted Image

Li se monteaza contor sau kilometraj.

#38
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postlostmyhope, on 03 decembrie 2016 - 20:45, said:

Nu, nu sunt orfan. Am 28 de ani, lucrez ca sofer momentan. Simt de ceva vreme, ca nu imi place "aceasta lume". Mare crestin nu pot sa ma numesc, foarte rar am mers la biserica, dar ma rog si eu in fiecare zi.

Daca nu-ti place viata aceasta atunci cauta sa o schimbi, atat cat poti, insa rezolvarea nu este aceia de a te calugari. Iti vei distruge viata si ti-o vei irosi pe niste naluci, caci asta e tot ce are de oferit religa omului, iluzii, naluci, vorbe si promisiuni mari. E pacat de tine sa-ti inchini viata unor amagiri.

Edited by TheEverlastingShadow, 03 December 2016 - 21:23.


#39
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostDaian95, on 03 decembrie 2016 - 21:19, said:


Depun juramant sa ramana la fel de incepute ca si atunci cand au intrat.
Auzi? Ca te vad mai informat, asa...
Se jura si sa nu mai bage nimic in gura? Posted Image Ma gandesc ca nu, tinand cont ca trebuie sa manance si ele. :D

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlostmyhope, on 03 decembrie 2016 - 20:45, said:

Nu, nu sunt orfan. Am 28 de ani, lucrez ca sofer momentan. Simt de ceva vreme, ca nu imi place "aceasta lume". Mare crestin nu pot sa ma numesc, foarte rar am mers la biserica, dar ma rog si eu in fiecare zi.

Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa. (Mat.5:14)

1 Corinteni 5
10. Insa n-am inteles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei hrapareti, sau cu cei ce se inchina la idoli, fiindca atunci ar trebui sa iesiti din lume.
11. Ci v-am scris sa n-aveti niciun fel de legaturi cu vreunul care, macar ca isi zice "frate", totusi este curvar, sau lacom de bani, sau inchinator la idoli, sau defaimator, sau

Stimabile, daca esti crestin trebuie sa fii lumina lumii, nu sa te izolezi. Un crestin are porunca sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA.

Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. (Marc.16:15)

Daca te bate gandul sa te izolezi, atunci nu esti chemat, mai ales ca nici macar nu ti-ai pus problema daca organizatia la care vrei sa aderi respecta Biblia sau nu.
Adevarul gol-golut este ca nu ai o relatie de prietenie cu Dumnezeu care te-a orbit. Pt ca daca aveai, stiai Biblia, care spune:

Nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi. Caci ce legatura este intre neprihanire si faradelege? Sau cum poate sta impreuna lumina cu intunericul? (2Cor.6:14)

Tu vrei sa te duci la niste nenea care merg pe incredere, pe "se zice ca" si nu respecta CE SCRIE.

Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)

Motivul ca este bagabonteala in lumea asta o sa-ti tina la biserica, ca acolo dai peste alt tip de bagabonti, mai perversi, care iti spun minciuni despre Dumnezeu.

#41
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Astia cum se imbie la masa ? Im-buci ceva ...?

#42
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
macar alege o manastire de prin elvetia sau grecia, ceva de genul.

#43
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

View Postbaliosss, on 03 decembrie 2016 - 21:06, said:

Sigur? In cazul asta ma duc si eu cateva zile in probe. Posted Image
Ma, tu vrei sa-i furi maicutele lu' duculeana? :D

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde mai e distractia fara SP ? Apropo au fiberlink ceva  la chilie ?

Edited by bumpocbum, 03 December 2016 - 22:22.


#45
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016

View Postzexelica, on 03 decembrie 2016 - 21:29, said:



Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa. (Mat.5:14)

1 Corinteni 5
10. Insa n-am inteles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei hrapareti, sau cu cei ce se inchina la idoli, fiindca atunci ar trebui sa iesiti din lume.
11. Ci v-am scris sa n-aveti niciun fel de legaturi cu vreunul care, macar ca isi zice "frate", totusi este curvar, sau lacom de bani, sau inchinator la idoli, sau defaimator, sau

Stimabile, daca esti crestin trebuie sa fii lumina lumii, nu sa te izolezi. Un crestin are porunca sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA.

Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. (Marc.16:15)

Daca te bate gandul sa te izolezi, atunci nu esti chemat, mai ales ca nici macar nu ti-ai pus problema daca organizatia la care vrei sa aderi respecta Biblia sau nu.
Adevarul gol-golut este ca nu ai o relatie de prietenie cu Dumnezeu care te-a orbit. Pt ca daca aveai, stiai Biblia, care spune:

Nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi. Caci ce legatura este intre neprihanire si faradelege? Sau cum poate sta impreuna lumina cu intunericul? (2Cor.6:14)

Tu vrei sa te duci la niste nenea care merg pe incredere, pe "se zice ca" si nu respecta CE SCRIE.

Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)

Motivul ca este bagabonteala in lumea asta o sa-ti tina la biserica, ca acolo dai peste alt tip de bagabonti, mai perversi, care iti spun minciuni despre Dumnezeu.

"Du-te, mă, și lasă-ne." (Deutoneuronul, 69:99 -3)

#46
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postlostmyhope, on 03 decembrie 2016 - 20:45, said:

Simt de ceva vreme, ca nu imi place "aceasta lume".

Este putin pe dos problema. Nu fugi de lume si te faci calugar, ci te faci calugar fiindca nu poti trai nici o secunda fara Dumnezeu. Gandeste-te si analizeza-te bine.

View Postbaliosss, on 03 decembrie 2016 - 21:06, said:

Sigur? In cazul asta ma duc si eu cateva zile in probe. Posted Image

View PostReynolds, on 03 decembrie 2016 - 21:17, said:

Piei, ispita! Posted Image

View Postpetre69, on 03 decembrie 2016 - 21:18, said:

Predau lectii de inceput celor neancepute
Nu mai fiti carnati

View Postcrash899, on 03 decembrie 2016 - 21:21, said:

Li se monteaza contor sau kilometraj.

View Postbaliosss, on 03 decembrie 2016 - 21:23, said:

Auzi? Ca te vad mai informat, asa...Se jura si sa nu mai bage nimic in gura? Posted Image Ma gandesc ca nu, tinand cont ca trebuie sa manance si ele. Posted Image

View Postcobi1, on 03 decembrie 2016 - 21:31, said:

Astia cum se imbie la masa ? Im-buci ceva ...?

View Postbumpocbum, on 03 decembrie 2016 - 22:21, said:

Unde mai e distractia fara SP ? Apropo au fiberlink ceva  la chilie ?

Nu mai fiti carnati

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Inițiator,
Călugăria este extrem de dificilă pentru persoane tinere ca tine (28 de ani). Este recomandată persoanelor în vârstă, este păcat să-ți irosești tinerețea prin mânăstiri. Cunosc prin ce încercări trece un călugăr, mai ales când este tânăr.
Mai gândește-te înainte de a face acest pas. Consultă-ți duhovnicul sau alți preoți, totuși.

#48
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
El fiind antisocial dar in acelasi timp nu are sange in pipota si nici putere financiara sa le spuna la fraieri pe fata, automat nu poate rezista acestei societati bolnave care calca pe cadavre si pentru care conteaza doar banul si se prefac ca le palce iubirea, haideti sa acceptam adevarul si sa nu mai dam vina pe credinta sau religie cum faceti majoritatea ''marilor intelectuali''.

#49
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

View PostKevlar111, on 04 decembrie 2016 - 00:48, said:

El fiind antisocial dar in acelasi timp nu are sange in pipota si nici putere financiara sa le spuna la fraieri pe fata, automat nu poate rezista acestei societati bolnave care calca pe cadavre si pentru care conteaza doar banul si se prefac ca le palce iubirea, haideti sa acceptam adevarul si sa nu mai dam vina pe credinta sau religie cum faceti majoritatea ''marilor intelectuali''.

Este adevarat ca traim intro societate bolnava....

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbumpocbum, on 03 decembrie 2016 - 22:21, said:

Unde mai e distractia fara SP ? Apropo au fiberlink ceva  la chilie ?
Eu știu un călugăr ieromonah care are propriul său forum !
Am activat un timp acolo, dar mi-a pus pumnul în gură și am încetat activitatea.

#51
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postlostmyhope, on 03 decembrie 2016 - 21:10, said:

Pot sa tin post (pentru colegul de mai sus care a intrebat)  Pot sa contribui cu un banut pe care l-am strans sau lucruri materiale. Motivul pentru care vreau sa o fac este ca am trait destule dezamagiri in viata. Si ma intreb uneori poate nu e asta rostul  meu, am fost si eu ateu in trecut. Imi amintesc nu vroiam sa cred in Dumnezeu, spuneam ca toti se inchina la pietre dar Dumnezeu credea in mine, m-a salvat de la multe situatii rele. Ce sens are viata fara un sens, un Dumnezeu ?
Nu-i de tine calugaria , asta e clar ca lumina zilei ! Depresivii nu au ce cauta acolo si mai ales cei care in momente de grea cumpana se indreapta spre Dumnezeu ; adica atunci cand ti-e bine , petreci toata ziulica si cand dai de greu  apelezi la divinitate ? Nee , apoi la cate abuzuri vezi pe la tv , ca se " implanta " prin manastiri , o sa devi si mai depresiv .
Tu nu gandesti limpede , adica nu esti constient ca se poate si mai rau decat cum ti-e acuma ( daca nu ma crezi , ia un ciocan si da-ti cateva peste degete ... )

#52
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostASCENDED, on 03 decembrie 2016 - 20:38, said:

De care călugăr vrei "să te faci"?

Probabil ca doreste calugar la manastirea de taici .

Edit : sa-l opreasca careva pe zexelica Posted Image

Edited by JurasikMan, 04 December 2016 - 09:54.


#53
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Depresiv ? Eu cred ca toata lumea e mai mult sau mai putin depresiva.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,551
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlostmyhope, on 04 decembrie 2016 - 09:56, said:

Depresiv ? Eu cred ca toata lumea e mai mult sau mai putin depresiva.

Dacă depresia te împinge la călugărie, este ca și cum ai cădea din lac în puț!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate