Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cati W intra in boxe daca cunoastem SPL-ul produs?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si atunci la ce anume se referea colegul edigee mai sus? Care este problema (tehnic vorbind) daca folosesc niste boxe hi-fi ca pe niste monitoare?

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Monitoarele sunt astfel proiectate incat sa fie ascultate din apropiere. E vorba de dispersia sunetului si multe alte elemente. Crede-ma ,cu astfel de chestii lucrez zi de zi.
Nu inteleg care e de fapt dilema , fii mai explicit.

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dilema este ca nu am sesizat o imbunatatire a sunetului daca ascult de la 3 m fata de aceeasi auditie de la 1.5 m. Poate nu stiu eu la ce trebuie sa fiu atent in melodie ca sa sesizez diferentele.

#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 omuspan, on 04 decembrie 2016 - 22:50, said:

Decibelul este o unitate de masura adimensionala. Prin conventie internationala s-a stabilit un nivel de referinta unanim recunoscut si fata de care se raporteaza diferite alte tensiuni sau puteri. Acest nivel de referinte se numeste "nivel 0 decibeli" (0dB) si reprezinta o putere in valoare de 1mW disipata pe o rezistenta de 600 de ohmi si cand caderea de tensiune  pe rezistenta e de 0,775 V.

Asta inseamna ca la intrarea amplificatorului o tensiune de 775mV este 0dB. Ce e peste e + si ce e sub aceasta tensiune e - dB. Din acest motiv este etalonat in dB potentiometru de volum, caci poate atenua semnalul de intrare de 0dB, potentiometru fiind un divizor de tensiune rezistiv. Dar daca iei semnal de la iesire de casti semnalul poate fi prea puternic ori din alte surse, mai slab, adica nu are 775mV si atenuarea introdusa de potentiometru nu mai corespunde cu gradatia, astfel ca un Vu-metru e mai util si te ajuta sa nu depasesti 0dB cand amplificatorul intra in limitare ori distorsioneaza puternic. Nu are legatura cu presiunea sonora sau cu puterea debitata ci cu nivelul de intrare, respectiv cu 0dB cum este definit mai sus.

Mai exista si nivelul de referinta francez pentru 0dB si este o putere de 600 de mW disipata pe o rezistenta de 500 de ohmi, mai putin raspandit, de fapt nici nu stiu daca mai este folosit.

Pe unii ii umfla rasul, fericiti cei saraci cu duhul.
N-o să găsești aparatură ”consumer” gradată în dBV sau dBm. Crede-mă că răspunsul nu l-am dat din burtă, ci informația provine de la oameni care din asta trăiesc (instalații home theater).
Nu uita că povestea cu impedanța de 600 de ohmi provine de pe vremea telefoniei analogice și este irelevantă în contextul acesta. De asemenea, uită-te prin niște documentații de receivere și nu numai și vei vedea că puterea la ieșire e dată pentru alte valori de semnal la intrare, de exemplu 200 mV.
În fine, intensitatea sonoră redată nu este controlată prin semnalul de intrare în amplificator, care ar trebuie să aibă un nivel mai mult sau mai puțin standard, ci chiar din amplificator. Ce sens are să declari 0 dB = 0,775 V? Ce semnificație are asta pentru Nea Vasile utilizator casnic? O fi tare, o fi încet?

 donjoe, on 05 decembrie 2016 - 00:14, said:

De ce s-o lăsăm? Întrebarea iniţială a fost suficient de simplă ca ăsta şi nu altul să fie răspunsul corect. A, că vrei să-i pui în vedere iniţiatorului că mai există şi alte întrebări importante, asta e altceva. Dar răspunsul direct la întrebarea iniţială nu devine incorect. Şi nici irelevant. E chiar important cât e consumul continuu necesar pentru a asigura o presiune sonoră medie specificată. Dacă omul chiar vrea să asculte muzica la o medie de 58 dB cu sistemul ăla, chiar va avea consum continuu cam de o treime de miliwatt. Da, vor exista şi vârfuri peste, şi amplificatorul tre' să le poată livra şi pe alea, dar consumul mediu chiar ăla e, iar şocul lui e în mare justificat, pe datele astea (care pentru o audiţie nocturnă nici măcar nu-s nerealiste).
Eu m-am chinuit să demonstrez cu cifre și calcule că nu poți să faci o audiție muzicală cu un sfert de miliwatt, dar tu nu știu ce ai înțeles. Succes la HiFi având ca amplificator un radio Pescăruș sau cum se chemau alea de pe vremuri. Ăla scoate maxim vreo 100 mW, deci ai și rezervă de dinamică și semnal super curat, fără brum de rețea, că merge la baterii. Iar 58 dB reprezintă puțin mai mult decât o șoaptă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 08 December 2016 - 18:39.


#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.axiomaudio.com/power
Explica acolo destul de simplu si clar.

#42
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
@edigee: Foarte interesant ce spune asta: "Or they may have very efficient speakers (Klipsch, Cerwin-Vega, Tannoy, and the like) that will play extremely loud using modest amplifiers, the trade-off being a very large degradation in tonal accuracy, a definite harshness, and a complete loss of off-axis performance that accompanies horn-loaded designs." Deci boxele cu SPL mare sunt mai slabe?

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ,doar ca "fac mai urât" cand sunt puse pe amplificatoare slabe duse in limitare(amplificatoarele).

#44
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 batman, on 09 decembrie 2016 - 06:47, said:

@edigee: Foarte interesant ce spune asta: "Or they may have very efficient speakers (Klipsch, Cerwin-Vega, Tannoy, and the like) that will play extremely loud using modest amplifiers, the trade-off being a very large degradation in tonal accuracy, a definite harshness, and a complete loss of off-axis performance that accompanies horn-loaded designs." Deci boxele cu SPL mare sunt mai slabe?
Raspuns prost off-axis are consecinte. Vor fi necesare tratamente acustice suplimentare in camera pentru un sunet bun.

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Bineinteles ,dar acolo in articol se refera exclusiv la boxe si amplificator. Din pacate sau pt. a face subiectul mai usor digerabil pt. neinitiati ,omite din start acest aspect(al acusticii camerei de auditie) ,de altfel extrem de important.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
SPL-ul spune doar «cat de tare se aude», insa una e sa reproduci o tiuiala la 90 db si alta e sa ii dai un bas la 40 hz. Cei care spun ca un radiou de 2 watt, dat la maxim, te scoate din camera au perfecta dreptate dar cine vrea sa simta vibratii in tot corpul e nevoie de mult mai mult.

Eu am un subwoofer de 280w ( consuma din retea vreo 500),in specificatii are trecut spl de 91. Intr-o camera normala de 4x4 eu pot asculta la maxim fara probleme, inca as vrea mai mult cateodata. Drept ca din ograda ai impresia ca-i cutremur si cade casa.

#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mai trebuie luat in calcul si graficul de raspuns in frecventa al urechii umane care este in forma de parabola.Extremitatile de banda sunt percepute cu atenuare mare.Un ton de 30-40hz este suportabil chiar si la peste  120db in ciuda faptului ca imaginea se distorsioneaza( ochii vibreaza puternic in orbite) pamantul vibreaza sub picioare  si zici ca e cutremur.
Nu acelasi lucru se poate spune in schimb de un ton la aceesi intensitate sonora dar cu frecventa pe la 4-5khz.Ala iti face franjuri urechile si ai toate sansele sa-ti deteriorezi foarte grav auzul.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Hmm, de asta nu-mi ajunge bass niciodată (ma refer la acela coborât care provoacă vibratii in pământ, nu bubuiala in cap).

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

 Jean-Luc_Picard, on 04 decembrie 2016 - 11:10, said:


Precizez că recomandarea de intensitate medie (pentru filme, dar poate fi transpusă și la muzică) este de 85 dB (!!), cu un maxim de 105 dB. Personal, mi se pare cam tare, am încercat și nivelul ăsta, iar la noi în cinematografe se trece și peste, totdeauna mi se pare supărător spre insuportabil de tare sonorul în sala de cinematograf. Sistemul meu audio nu e capabil de 105 dB vârf, se limitează ceva mai jos, în condiții de 100 W pe canal.
Una peste alta, lăsați-o moartă cu sfertu' de miliwatt.

N-am fost niciodată să văd un film la mall, dar din ce scrii aici, nici că mă duc vreodată!
105 db  - prag sonor atins la cinema, este extrem de mult, poți face traumă fonică.
90 db scoate o mașină de tăiat iarba și ai voie să te expui doar 2 ore. Dacă te uiți la un film 2 ore și dacă ajunge până la 105 db...Posted Image

#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pasajele cu intensitati asa de mari reprezinta cam 5% din toata coloana sonora. Nu-s niciun fel de probleme. Si in audio ,sunetul curat fara distorsiuni, altfel e perceput decat o drujba sau un avion cu reactie la distanta mica.
Nu te duci la film la mall dar la concerte simfonice ce te faci? Calci pe acolo? Pentru ca numarul decibelilor atinsi e chiar mai mare la o orchestra simfonica..
Ca fapt divers ,un pian de concert ajunge la 109dB. In fata pachetului de suflatori ai 120 dB si chiar mai mult.

Edited by edigee, 03 March 2018 - 17:36.


#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Jean-Luc_Picard, on 08 decembrie 2016 - 18:38, said:

58 dB reprezintă puțin mai mult decât o șoaptă.
Depinde "puţin" faţă de ce. 58 dBA am eu în birou când se poartă o conversaţie cu voce tare pe-aproape de mine. Abia când vorbesc mai mulţi deodată trece de 60. Şoaptă e poate pe la 50, zgomotul rezidenţial obişnuit pe la 45, noaptea 40 sau dacă ai super-noroc 35. La 58 e perfect pentru o audiţie muzicală în condiţii de linişte ambiantă, ţinând cont că e volumul unei conversaţii cu voce tare.

Edited by donjoe, 03 March 2018 - 17:42.


#52
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si daca asculti muzica masterizata cu dinamica foarte ridicata?

#53
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 razor01, on 03 martie 2018 - 18:11, said:

Si daca asculti muzica masterizata cu dinamica foarte ridicata?
Cu atât mai mult e preferabil un nivel mediu gen 58 la aia, că atunci ştii sigur că vârfurile de volum n-o să-ţi strice auzul. Cea mai dinamică muzică are un ecart de maximum 40-50 între minime şi maxime.

Edited by donjoe, 03 March 2018 - 20:21.


#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum sa strice auzul? Astea sunt basme. Asculta tu simfoniile lui Mozart la nivelul ala de volum si nu o sa intelegi nimic.

Edited by razor01, 04 March 2018 - 00:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate