Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

[Rezolvat]Instalare Linux (Debian sau derivate) pe INTEL M.2 NVMe PCIe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
1.Partitia este creata si rezervata de la momentul instalarii Ubuntu.

2.Academix boot-eaza live fara probleme de pe stick.

3.Incerc sa instalez din installer-ul care apare pe desktop, in live.

4. SSD-ul nu este vazut in Gparted. In gparted 0.19.0 vad stick-ul si cele 2 partitii pe care le-am facut hdd-ului.

Problema este versiunea de gparted - 0.19.0. Dupa cele pe care le-am citit, este necesara minimum versiunea 0.24. Imposibil sa o instalez in Academix live.
Am boot-at de pe un usb versiunea 0.27.0-1 pe care am luat-o de pe gparted.org si mi-a vazut ssd-ul.

Edited by eugenb, 13 December 2016 - 08:32.


#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Deci vrei sa inlocuiesti Ubuntu cu Academix?

Mda, e problematic, atat timp cat installerul nu vede discul nu poti instala. Academix e bazat pe Debian Jessie (versiunea stabila a Debian), iar Debian foloseste pachete testate, stabile, deci vechi! Ar mai fi varianta sa instalezi pe hdd.

In principiu se poate muta apoi / Academix de pe hdd pe ssd intr-o sesiune live, fie folosind dd (clonezi / de pe hdd pe ssd) fie cu cp, dar e destul de complicat, va trebui sa modifici /etc/fstab, sa reinstalezi bootloaderul (tot in sesiune live in chroot), poate si altele. N-am facut niciodata asa ceva, poate altcineva care a avut ocazia te poate indruma mai bine.
Ca sa-ti faci o idee despre folosirea cp pentru mutare: http://blog.oaktreep...allation_t.html
Cum ai putea face asta cu dd sau Clonezilla: http://askubuntu.com...o-another-drive

#21
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Vreau sa am in paralel Ubuntu (de ex.) si Academix, in cazul de fata.

Nu am nici o posibilitate sa fac upgrade la Gparted in Debian Jessie? Asta ar rezolva problema.

Edited by eugenb, 13 December 2016 - 09:49.


#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ba da, dar nu o metoda simpla! Instalezi pe hdd, actualizezi, faci setarile, te asiguri ca ai versiunea de Gparted necesara, faci un live-cd din sistemul instalat. https://ubuntuforums...ad.php?t=688872  Si nu stiu daca chiar asta e ceea ce ai nevoie tu!
Te complici, vrei Academix pentru aplicatiile pentru specific educational? Poti sa instalezi majoritatea acestor aplicatii pe orice distributie! Eventual alegi un distro cu scop similar, gen Edubuntu. https://www.edubuntu.org/

Edited by shogun1, 13 December 2016 - 12:13.
typo


#23
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
@shogun Multumesc pentru idei!

Voi incerca cele propuse.

Prefer sa fie instalat AcademiX in locul altor distributii.

#24
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015

View Postshogun1, on 13 decembrie 2016 - 11:44, said:

Ba da, dar nu o metoda simpla! Instalezi pe hdd, actualizezi, faci setarile, te asiguri ca ai versiunea de Gparted necesara, faci un live-cd din sistemul instalat. https://ubuntuforums...ad.php?t=688872  Si nu stiu daca chiar asta e ceea ce ai nevoie tu!
Te complici, vrei Academix pentru aplicatiile pentru specific educational? Poti sa instalezi majoritatea acestor aplicatii pe orice distributie! Eventual alegi un distro cu scop similar, gen Edubuntu. https://www.edubuntu.org/

Pe AcademiX sunt de exemplu laboratoare virtuale pe care marile distributii pentru educatie le evita cu gratie. Exemplu PhET (laborator virtual multidiscipline, varianta "scurta" are cca 1GB, varianta full 1,5 GB), microscop virtual gratuit construit de catre cei de la NASA pentru educatie (+16 GB la instalare totala), V Rep Pro laborator virtual de robotica, MaxFem laborator virtual de electromagnetism dezvoltat de universitatea din Sevilla. Astea pe moment care imi vin in minte la ora asta, +130 aplicatii pentru educatie, 60-65% din ele sunt in repo la mai toate distributiile, restul vin de la universitati vestice. Doar cele enumerate mai sus sunt cu mult peste ce a fost dezvoltat in RO pentru educatie cu bani sau fara.
De ce sunt evitate?
-PhET ...au o politica foarte stricta in privinta traducerilor, au primit donatii importante de la mari firme americane, nu vor sa auda ca cineva incearca sa foloseasca laboratorul virtual pentru a castiga bani de pe urma lor ... aviz unora care au fost la Ecomedia Iasi si au facut prezentari "fulminante" exact pe baza PhET desi se lauda ca au vandut soft educational la jumatate din Europa, vin sa copieze tot de la open source.... Cam banuiti cine sunt respectivii.... Pentru cine nu stie PhET este dezvoltat de catre Universitatea din Colorado, unul din castigatorii premiului Nobel ,Carl Wieman a pus bazele proiectului prin 2002...Aici aveti o mica "lista" https://phet.colorad.../about/sponsors
-Microscopul virtual pentru educatie construit de NASA... cine sta sa construiasca pachete deb decat vreo 16GB de imagini de inalta rezolutie??? Cand o sa am suficient timp o sa le fac in deb
-MaxFEM vine in pachet deb, dar dureaza ceva timp la instalare, este un laborator virtual nou aparut , open source
-V REP PRO are o versiune free (nu open source) pe care o folosim si noi, nu cred ca vor dori vreodata sa le vada transformate in deb/ rpm
Mai adaugati si comoditatea multora...

Lista este destul de lunga, as putea spune ca "traditionalismul" a pus stapanire in lumea Linux pentru educatie, aceleasi pachete peste tot....
Pana in prezent am testat cel putin 350 de programe, din toate au ramas cele 130, nu a contat ca au fost deb /rpm /tar.gz

#25
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu contest calitatea aplicațiilor pomenite și implicit a AcademiX, dar inițiatorul are probleme la instalarea distribuției pe ssd. De aici recomandările mele, fie să instaleze pe hdd (ceea ce eu personal n-aș face, dacă ai un ssd la dispoziție, nu mai vrei să folosești hdd-ul decât pentru stocare), fie să mute ulterior de pe hdd pe ssd (nu e la îndemâna oricărui utilizator așa ceva, deci nu există garanții că va reuși), fie să caute alternative! După cum am spus deja, consider alegerea Debian ca bază pentru AcademiX o alegere bună, solidă, dar aici avem un caz în care filosofia Debian creează probleme!

Eu pierd timpul pe aici încercând să acord asistență amatorilor de Linux/ OpenSource, pentru mine prioritatea este rezolvarea problemelor solicitanților, nu recomandare/ folosirea unei anumite distribuții/ aplicații. În același mod în care recomand începătorilor Ubuntu (Xubuntu, Lubuntu, ...) deși eu sunt utilizator (și fan) Arch, voi recomanda ceva ce poate fi instalat/ utilizat într-un mod facil. Asta se dorește a fi o explicație, poate chiar o scuză...  

În fine, cred c-ai observat dorința și problema inițiatorului, poți să-i dai o sugestie, o indicație privind o posibilitate de-a instala AcademiX? Poate iei în considerație o schimbare în distribuție în așa fel încât să poată fi instalată și pe hardware mai nou, că ssd-ul ăla nu e chiar exotic?

#26
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015
Am discutat in privat cu Eugen, am refacut un iso pe 64 cu noul Gparted 5.2, acum vede partitiile dar installerul nu se descurca cu ssd ul. Vede inclusiv partitiile din hdd normal. Lucrez la un nou beta bazat pe Stretch, cu kernel 4.8, gparted +5.2 etc Teoretic ar trebui sa vada acel SSD si gparted nou si installerul nou...

#27
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Posted Image

#28
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
@shogun1 & dany2015

Mai intii incerc sa gasesc solutii, iar daca nu reusesc, vin si cer ajutorul expertilor. Raspunsurile pe care le dati cu siguranta nu sint pierdere de vreme.

Multumindu-va inca odata pentru ajutor, imi doresc sa nu fiu motiv de suparare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate