Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

pensia pe card

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
salut colegii,un pensionar care primeste pensia de la posta,este posibil transferul pensiei pe card si cu cardul ala de pensii sa faca cumparaturi fara dobanda,cum se procedeaza?? scz daca am gresit topicul,ms!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Siveu sant curios tare .

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Mergi la banca si deschizi un cont de pensie. Apoi mergi la casa de pensii si completezi o cerere cum ca vrei pensia in acel cont. Trebuie sa aduci si un extras de cont unde apare IBAN-ul. Cam astia cred ca sunt pasii.
Cardul pentru cumparaturi in rate este separat, ala e card de credit. Tu vei primi pensia pe un card de debit. Cand mergi sa deschizi contul de pensie intrebi si de cardul de credit si iti vor spune ei mai multe.

Edited by Maryus89, 03 December 2016 - 11:28.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pensia se poate primi pe card, daca am retinut bine, trebuie făcută o cerere la Casa de Pensii (mai intreaba si la banca, ei sigur stiu).

"Card de cumpărături" este un produs de creditare (împrumut) al băncilor. Trebuie sa respecte niste conditii (una importanta fiind vârsta). La fel, intreaba in banca la deschiderea contului.

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Te prezinți la Banca X și le soliciți să facă ei demersurile necesare. În cel mult o lună, hai să zicem 2, vei primi pensia le ei, pe card.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
De ce ai face asta?Posted Image E pensia asa mare si exista peste tot posibilitatea de a plati cu cardul? Nu mai au bancile comisioane? S-a suparat pe postas sau nu mai poate merge la posta pentru bani? Lua ala mult bacsis probabil!

In ziua de pensie, sta la bancomat si scoate banii...faina treaba!

Ar mai fi ceva motive, dar ma opresc, ca nu vreau sa imi raspund tot eu, mie!Posted Image

Edited by arab, 03 December 2016 - 11:59.


#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 arab, on 03 decembrie 2016 - 11:40, said:

dar ma opresc
o decizie buna Posted Image

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
...si legatura postului tau, cu topicul ar fi....care?Posted Image

Edited by arab, 03 December 2016 - 12:19.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Maryus89, on 03 decembrie 2016 - 11:28, said:

Mergi la banca si deschizi un cont de pensie. Apoi mergi la casa de pensii si completezi o cerere cum ca vrei pensia in acel cont. Trebuie sa aduci si un extras de cont unde apare IBAN-ul. Cam astia cred ca sunt pasii.
Cardul pentru cumparaturi in rate este separat, ala e card de credit. Tu vei primi pensia pe un card de debit. Cand mergi sa deschizi contul de pensie intrebi si de cardul de credit si iti vor spune ei mai multe.

Intai mergi la Casa de Pensii, pentru a opta pentru o banca agreata de acestia. De ex. ING-ul, nu e agreat de astia in Timisoara. Apoi, iti spun aia ce trebuie sa faci mai departe.
Iar cumparaturi, faci cu acel card la fel ca si cu orice alt card, de salarii.

#10
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Mama mea primeste pensia pe card (la BCR). Are data de primire a pensiei pe 14 ale luni, iar de cele mai multe ori o primeste inainte de aceasta data. Sunt ceva avantaje:
- nu mai sta dupa postas sau la coada la posta sa ridice pensia;
- comision 0 de retragere a sumei. nu il stiu pe cel de administrare cont.
-nu are internet banking sau mobile banking. nu foloseste.
Ca sa poata primi pensia pe card a fost mai intai la banca sa deschida un un cont, dupa s-a dus la casa de pensii unde a depus o cerere pentru incasarea pensiei pe card.

#11
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

 arab, on 03 decembrie 2016 - 11:40, said:

De ce ai face asta?Posted Image E pensia asa mare si exista peste tot posibilitatea de a plati cu cardul? Nu mai au bancile comisioane? S-a suparat pe postas sau nu mai poate merge la posta pentru bani? Lua ala mult bacsis probabil!

In ziua de pensie, sta la bancomat si scoate banii...faina treaba!

Ar mai fi ceva motive, dar ma opresc, ca nu vreau sa imi raspund tot eu, mie!Posted Image
Ultima oara cand am fost la posta am asteptat cel putin 2 ore . Era doar 1 ghiseu deschis si 20 de persoane la rand..

Acum,daca 5-10 lei pe an (pentru card) sau ce mai platesti la banca, valoreaza cat  2 ore din viata ta..faci cum vrei.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu sunt pensionar! Nu ador bancile! Nu lucreaza pe degeaba! As astepta cuminte pensia, in ziua de plata, acasa!

Multa sanatate!Posted Image

Edited by arab, 03 December 2016 - 13:11.


#13
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Cu cardurile de salarii sau de pensie nu poti cumpara in rate, iti trebuie un card de credit.

#14
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Nu trebuie mers la casa de pensii; se ocupa banca de tot.
Si ref la comisioane: sunt multe banci care au zero comisioane pt toate operatiile facute cu cardul (inclusiv internet banking) daca ai pensia la ei.
Dar pensia sa nu fie de valoarea unui ajutor social; trebuie o suma minima care sa intre lunar in cont si ai totul gratis

#15
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 pitbululrosu, on 03 decembrie 2016 - 11:19, said:

salut colegii,un pensionar care primeste pensia de la posta,este posibil transferul pensiei pe card si cu cardul ala de pensii sa faca cumparaturi fara dobanda,cum se procedeaza?? scz daca am gresit topicul,ms!
nu-ti recomand plata prin card bancar daca pensionarul respectiv are executari. am avut un unchi care in loc sa-i opreasca maxim 1/3 din venit la o executare silita ii oprea toti banii de pe card pe motiv ca spuneau aia de la banca... banii aia figureaza cu cont de venituri din alte surse (care se pot opri toate) nu cu cont de venituri din pensie. a revenit la plata prin posta si i s-a facut poprire 1/3 din pensie si-n ultimele 2 luni a ... murit

Edited by arbuneaionut, 03 December 2016 - 14:05.


#16
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Am inteles.eu ma gandeam ca daca pune pensia pe card,poate face rate electrocasnice fara dobanda cu cardul ala de pensie,asta a fost si intentia.

#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 pitbululrosu, on 03 decembrie 2016 - 11:19, said:

...un pensionar care primeste pensia de la posta,este posibil transferul pensiei pe card si cu cardul ala de pensii sa faca cumparaturi fara dobanda,cum se procedeaza??

Persoana in cauza merge la o banca si completeaza o cerere de primire pensie pe card. Pentru asta ii trebuie decizia de pensionare si CI-ul. Unele banci au carduri tip Senior, altele nu. Bancile cu care CNPAS are conventii de virare pensie pe card sunt: http://www.primiipas...pensia-pe-card/
* CEC Bank
* Bancpost
* Banca Comerciala Carpatica
* Banca Romana de Dezvoltare - BRD
* Procredit Bank
* Banca Transilvania
* Libra Bank
* OTP Bank Romania
* ATE Bank
* Raiffeisen Bank
De birocratie se ocupa bancile. ele vor face demersurile necesare, nu este nevoie de anuntat casa de pensii ce si cum.
Oricum, tot va mai avea treaba cu postasul, daca nu preia talonul 3 luni i se sisteaza pensia.

Banuiesc ca ultima parte a intrebarii era referitoare la cumpararea in rate prin intermediul cardului. Nu am intalnit asa facilitate strict pentru pensionari, dar se practica de unele banci care au conventii cu lanturi de magazine, gen Emag, Mediagalaxy, Altex sau care or mai fi, iar pentru asta existand carduri de credit. Bine ar fi ca ambele carduri, de debit si de credit, sa fie la aceeasi banca.
A, mai este si posibilitatea de a avea overdraft/descoperire de cont (in limita a 1-3 pensii pana la o anumita varsta), dar i se percep dobanzi la neachitarea ratelor la termen (de 30-45 zile, din cate retin).

Edited by claudiu1, 03 December 2016 - 15:14.


#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pai nu are sens..faci virare la banca a pensiei si tot numărul scapi de postas sau posta ...te duci luna de luna sa stai la rând sa iei un talon ..?!!!,nu are nici o logica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate