Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

poate functiona un cloud chamber astfel?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ma gandeam la un cloud chamber folosit nu pentru a detecta particule ci pentru a produce energie electrica. nu am stat sa caut mai exact cum s-ar putea face insa ma gandesc la diferente de temperatura, ce ar duce la simularea unui vant puternic sub forma de palnie. din cate stiu eu vantul puternic apare la intalnirea dintre un front atmosferic rece cu unul cald si asta ar putea fi o solutie.

de fapt aici gasesc cea mai buna solutie https://en.wikipedia...not_heat_engine

aici e exact termenul pe care il caut.... https://en.wikipedia...iki/Heat_engine

Edited by vyctoras1985, 03 December 2016 - 10:34.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai tu ce vrei sa faci acum? ca nu inteleg, sa reinventezi acel sistem de heat engine?

atunci ce treaba ai cu clod chamber?

pe de alta parte, vino si tu cu ceva concret, nu 2 link-uri si apoi lasi pe restul sa faca treaba ta si sa-ti faca demonstratiile si eventual documentatia necesara.

#3
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Cred că vrea să imite ceea ce se întîmplă în atmosfera planetei la o scară foarte mică, pentru a pune niște eoliene microscopice să-i dea curent...

#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
exact @silverflower...tehnologia deja exista....numai ca nu s-a aplicat pana acum sau s-a aplicat doar partial in cazul  centralelor nucleare...care centrale nucleare nu se bazeaza exact pe nori sau heat engine ci doar pe aburi....

View PostDany_Darke, on 03 decembrie 2016 - 11:22, said:

pai tu ce vrei sa faci acum? ca nu inteleg, sa reinventezi acel sistem de heat engine?

atunci ce treaba ai cu clod chamber?

pe de alta parte, vino si tu cu ceva concret, nu 2 link-uri si apoi lasi pe restul sa faca treaba ta si sa-ti faca demonstratiile si eventual documentatia necesara.
un cloud chamber din cate am citit face exact nori dupa cum ii zice si denumirea. acolo se experimenteaza ionizarea. am considerat gresit ca un cloud chamber are neaparat si viteza gazelor la fel ca a uraganelor din lumea reala (ma rog nu chiar viteza dar asa banuiam). insa apoi am cautat despre uragane artificiale si indirect am gasit ca e similar un uragan natural cu ceea ce se intampla intr-un heat engine. ca atare mai corect ar fi titlul sa aiba "heat engine" in componenta....desi daca cumva voi stiti de vreo ionizare a unor substante anume care are loc cu violenta....am putea la fel de bine folosi si acest lucru.

#5
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Pai daca e engine deja produce energie mecanica, nu?

#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
era vorba de motorul cu piston.... exact pe sistemul pe care erau facute motoarele de pe trenurile cu aburi
cu totul altceva e un generator electric cu randament ridicat.....

eu ma refer la inlocuirea unei turbine sau generator (ce anume e exact nu stiu) de la hidrocentrale cu un heat engine

retine ca la momentul descoperirii heat enginelor nu se descoperise inca freonul sau alta substanta deosebit de rece....cu alte cuvinte ai cu ce sa adaugi astazi caldura si frig intr-un sistem suficient incat sa ai o foarte mare turbulenta a aerului

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
wow, vyctoras, hai sa facem in felul urmator, pt ca din ce observ, ai aflat ceva, ai scris in secunda 3 pe forum si astepti sa ti se explice ce si cum, apoi ai incercat sa citesti despre ce vb pe topic, ai sarit dintr-o chestie in alta, mai exact, nici tu nu stii ce vrei.

avand in vedere ca esti pe aria de stiinta, mai intai te documentezi bine, incerci sa intelegi principiile care ni le aduci in vedere, ti le insusesti asa cum trebuie si apoi continuam discutia. altfel nu facem nimic si discutam ca prostii despre mere padurete in coaja de portocala cu gust de pepeni si coaja tare ca nuca. adica nimic concret si imposibil pe alocuri.

Edited by Dany_Darke, 03 December 2016 - 14:31.


#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai ce alte argumente vrei sa iti aduc? sistemul functioneaza problema fiind doar de randament comparat cu alte forme de energie

#9
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postvyctoras1985, on 03 decembrie 2016 - 14:25, said:

eu ma refer la inlocuirea unei turbine sau generator (ce anume e exact nu stiu) de la hidrocentrale cu un heat engine

retine ca la momentul descoperirii heat enginelor nu se descoperise inca freonul sau alta substanta deosebit de rece....cu alte cuvinte ai cu ce sa adaugi astazi caldura si frig intr-un sistem suficient incat sa ai o foarte mare turbulenta a aerului
- De ce ai vrea să înlocuiești o hidrocentrală care ne dă curent gratuit cu un motor termic care consumă combustibil? ”Turbulența” se folosește deja la propriu într-o turbină a unei centrale pe aburi (nucleare sau pe c. fosili), conform aplicării ecuației PV=nRT. Freonul nu este o substanță rece, ci una cu punct de fierbere coborît, frigiderul fiind o pompă de căldură, consumînd energie de la rețea și disipînd căldura prin radiatorul din spate (sau de afară la ap. de AC).

Edited by silverflower, 03 December 2016 - 15:37.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
intrebarea ar fi la ce rpm? rotatii pe minut....ce putere echivalenta in wati are o hidro ce ar putea avea asta?

si nu te gandi ca aerul nu e dens...pentru ca e=mc2

#11
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Victoras, te apreciez enorm, esti un trol bun, mai ales cu skizofrenia sau ce chestie miloasa mai ai tu.... dar totusi aria de stiinta e arie de stiinta. Ce treaba are teoria relativitatii cu un smeltz de hidrocentrala?

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ia sa vedem....ce treaba ar putea avea densitatea unui gaz cu rotatia unei turbine? si ce treaba ar avea un gaz incalzit si racit in acelasi timp intr-un heat engine cu e=mc2?

#13
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Ia vezi aici:

Attached Files



#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
vezi tu mai bine.....un piston are mult mai putin randament fata de niste pale...asta in primul rand pentru ca pistonul trebuie sa fie etans cu peretele din jur....si stii la ce duce frecarea

#15
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
La ce duce frecarea?

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai sa ne gandim la cauciucurile care se freaca de sosele spre exemplu......sau la motorul pe benzina unde se pierde mult din putere datorita frecarilor intre lagare sau intre roti dintate.

#17
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Batí campii. Se poate inchide.

#18
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu inteleg ce nu iti convine...incerc sa gasesc o sursa alternativa de energie .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate