Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Am lovit un cal usor cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postpeles, on 01 decembrie 2016 - 14:54, said:

unde plm ai vazut tu drumuri pline de cai, caini si oi noaptea?
astea is raritati si ziua
mai lasa-ne in plm cu exagerarile de cacat

omul nu a calatorit pana acum cu masina sa vada cum sta treaba, ca altfel gasesti caini morti pe strazi (cel mai grav pe autostrada) cand nu poti sa ii numeri. Oi, cai mai greu adevarat dar riscul este imens la cat de inconstienti sunt unii.

#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@peles
Mai usor cu limbajul!

#21
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpeles, on 01 decembrie 2016 - 14:54, said:

unde plm ai vazut tu drumuri pline de cai, caini si oi noaptea?
astea is raritati si ziua
este o filmare pe youtube unde pe autostrada soarelui manau uni oile.si mai zici ca nu sunt drumurile ocupate de animale

Edited by cfrtriaj, 01 December 2016 - 16:38.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Am lovit un cal usor cu masina". Ai avut noroc de mai poti sa scrii pe forum, ca daca loveai un cal greu, cine stie....Posted Image

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,472
  • Înscris: 15.06.2007
Naspa ca s-a spart taman farul stang.  Daca era dreptul, puteai sa lasi asa..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yUGtJYHafUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 01 December 2016 - 17:09.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ii clara treaba :)))))))))))))))

Sa circule carutele pe drum ca aia produc, voi nu produceti nimic, stati acasa =))))))

#25
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postpeles, on 01 decembrie 2016 - 15:36, said:

noroc? statistic ai mai mari sanse sa intri in 100 masini pana sa intri intr-o caruta. asa is de rare.
nici nu-mi amintesc cand am vazut ultima oara cai pe dn.
si pe dj abia daca dai de una la 100 de km pe timp de vara. si cam aproape toate is semnalizate.
ultima oara cand am asteptat dupa niste oi sa treaca drumul o fost asta vara.

asa va place voua sa va luati de orice nimic. nu conteaza ca in romania se moare la greu in accidente intre masini, pt voi mai grav ii ca o data pe an un tampit intra intr-o caruta si ca o data la 10 ani se nimereste ca si ala din caruta sa fie tampit.
...

Cât de des circuli și pe unde? Îți sugerezi o excursie în Moldova plus Mureș unde vei întâlni o groază de căruțe. Turme de oi găsești în Botoșani și Galați destule. În zona Moinești-Comanesti animalele se lasă libere, așa că vei vedea o groază de vaci și cai pe drum.
Dacă oaia și vaca nu se sperie și le poți anticipa traseul, capra, calul, pisica, câinele au mișcări imprevizibile.
Câini și pisici întâlnești pe toate drumurile, în Tulcea am văzut măgari liberi... Căruțe am prins și în Argeș, Gorj dar nu așa frecvente ca în județele date exemplu de mine.

LE Uitam principalul: anul acesta n-am fost în țară în septembrie-octombrie dar anul trecut pe porțiunea Iasi-Suceava (145km) am prins în cele trei drumuri de fiecare dată minim 3 accidente în care erau implicate căruțe (orele 18-22). Am precizat când pentru că e important: atunci căruțele sunt încărcate cu fân sau coceni de porumb adică devin mult mai voluminoase, încărcătura acoperă și triunghiul reflectorizant și mai este și drugul care asigură încărcătura și iese 1-2 m dincolo de încărcătură.

Edited by Bogdansv1, 01 December 2016 - 20:30.


#26
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View PostTruculMagic, on 01 decembrie 2016 - 14:48, said:

Ce pasune visezi ? Noaptea cand circuli pe drumuri extraurbane sunt pline de cai, carute, caini, oi si chiar vaci... trebuie sa fi extrem de atent. Ca la noi la nimeni. Bataie de joc. Mergi cu 60km/h, vine masina din fata si nu mai vezi nimic in fata pana trece si te trezesti cu gigel luat pe capota impreuna cu animalul lui. De depasiri nici nu se pune problema. Aseara am stat in spate la un tir, ca pe contrasens veneau din intuneric zeci de carute... si era ceata si polei...+ ceva fulgiPosted Image



Ia calul si vinde-l Posted Image
"ca la noi la nimenea"
amice, am fost prin franta pe drumurile secundare, astea de tara. acolo cam din km in km ai o potiune de asfalt ca o parcara pe marginea drumului unde te pori replia daca vine cineva din contra sens. in anglia in new forest au populat astia cu toata vietatiile naturii. unde mai pui ca noaptea vezi cai, catari, ponei, vaci, oi etc etc. care dorm pe asfalt. si culmea nu vezi nici macar o veverita starcita pe asfalt. de aia ce mai zici? cred ca nu animalul e de vina, ci inconstienta noastra care ne face sa ne credem zmei si regii soselelor

https://www.youtube....h?v=ykaTbNsOKPA
mai cauta pe youtube, o sa mai vezi cu zecile

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GaAkPIIB5NI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pe astea le vezi manate de cineva?

Edited by vacaroz, 01 December 2016 - 21:17.


#27
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Merci ca mi-ati raspuns la intrebare,calul era de vreo 400kg😆da eu l-am lovit usor😆de reparat ma pricep asa ca am luat azi un far si purced la schimbat...nu e usor da asta e😆

#28
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Acum pe o nota mai serioasa😑bine ca nu a fost mai grav accidentul calul e teafar stapanii nu recunosc nimic(de ce ar face-o)asa ca despagubiri nici nu vreau cu judecata si asa mai departe...alta bataie de cap!!!Politia stie de situatie ca doar am declarat totul acolo,sper ca nu o sa mai lase caii acolo😐(nu politia,stapanii😆)

#29
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Si ca sa completez oameni buni...Nu a fost vreo caruta ca altfel o vedeam, calul a sarit in drum din iarba de pe marginea drumului care era destul de inalta si eu aveam 65 km/ora stiu sigur ca tocmai ce lasasem faza scurta ca venea unu din sens opus si abia ce am"ridicat faza lunga" era noaptea oameni buni m-am uitat la bord cand vroiam sa schimb faza lunga si"bam" calu in fata mea...am franat cam un metru urmele de frana nu era mult...calul era negru al dreku ca si eu era sa fac infarct...

Asa ca desi am RCA(dar nu CASCO)tot eu imi fac masina...ori la service ori acasa depinde de situatia mea materiala acum.Nu sunt un sarantoc...sunt navigator dar acum stau mai prost cu contractele...ca altfel plateam toata reparatia si taceam din gura si nu mai postam aici intrebari stupide😆

Ok stiu ca nu sunt intrebari stupide insa vreau sa stie si alti"patiti"ca mine ca...daca loviti un"cal,caine,vulpe,mistret,bufnita,"omul molie"tot voi platiti reparatia oameni buni ca asa este in Romania😆si poate numai niste baieti indrazneti sau fete nu stiu care pot sa-si angajeze niste avocati cu bani pot castiga un caz in care sa-si demonstreze punctul de vedere si sa fie cu sufletul impacat.

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
eu as fi sunat un prieten cu duba, si luam calul acasa, apoi a doua zi la targ cu el.

View Postxilo, on 01 decembrie 2016 - 13:23, said:

...si eu am lovit o vaca , a murit saraca si am platit-o la proprietar pentru ca am fost vinovat
Am o curiozitate. Cum adica ai fost vinovat? Ai intrat cu masina in grajd sau pe pasune?

#31
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Am o curiozitate. Cum adica ai fost vinovat? Ai intrat cu masina in grajd sau pe pasune?"
Am venit mai tare , vaca a iesit dintr-un sant, era curba, cand am vazut-o era prea tarziu , aveam 50km/h dar si 60 de tone dupa mine, daca franam rupeam protapul la platforma si paguba era imensa . Vinovat pentru ca era semn de reducerea vitezei si...nici pe acela nu l-am vazut , circul des pe drumul acela si nu ma mai uit dupa toate semnele Posted Image dar mi l-a aratat nenea politaiul, am recunoscut si am platit .

Edited by xilo, 03 December 2016 - 12:17.


#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Si daca ziceai ca ai avut 30 km /h scapai fara sa platesti vaca? De unde stia nenea de la politie ce viteza aveai?
Vaca nu are ce sa caute pe drum. Tu ar fi trebuit in cel mai nasol caz, sa-ti iei amenda pentru depasirea vitezei legale(dupa expertize daca cumva nu aveau radar acolo in acel moment), insa principalul vinovat de producerea accidentului a fost vaca sau proprietarul vacii.
Exact ca atunci cand intri in depasire cu 90 km/h in localitate cu limita de 50 km/h si lovesti  in lateral o masina care vireaza la stanga. Principalul vinovat e acela care vireaza pentru ca nu s-a asigurat din spate la efectuarea manevrei deci el va plati pagubele, iar tu iti iei amenda pentru depasirea vitezei regulamentare in localitate.
Consider ca te-ai grabit cand ai acceptat decizia militeanului de serviciu de la Militia comunala.

#33
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Omul la care i-am omorat vaca este tatal unui bun prieten de-al meu din zona , acesta e mortivul pentru care am acceptat usor si fara scandal sa-i achit paguba. Pentru un om de la tara este foarte grav daca ii omori un animal de care se foloseste alde cal, vaca, oaie, porc , acestea sunt averea lui . Oricum daca a vazut ca nu am nimic impotriva in a-l despagubi a lasat si el mai jos , in 10 mil am iesit cu toate si decat sa nu lasi loc de buna ziua ....

Edited by xilo, 03 December 2016 - 18:59.


#34
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View Postxilo, on 03 decembrie 2016 - 18:29, said:

Omul la care i-am omorat vaca este tatal unui bun prieten de-al meu din zona , acesta e mortivul pentru care am acceptat usor si fara scandal sa-i achit paguba. Pentru un om de la tara este foarte grav daca ii omori un animal de care se foloseste alde cal, vaca, oaie, porc , acestea sunt averea lui . Oricum daca a vazut ca nu am nimic impotriva in a-l despagubi a lasat si el mai jos , in 10 mil am iesit cu toate si decat sa nu lasi loc de buna ziua ....
daca era un om in loc de vaca?
nu era simplu sa sporesti atentia decat sa omori un animal? mai ales ca spui ca stiai drumul respectiv... sau asa mergi in general? nu te uiti ce semne/reglementari sunt pe drum? decretul i-l stii macar? wtf...

#35
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Mi-am asumat vina, am tras o concluzie, evident ca am invatat ceva .

#36
Dan13lDanny

Dan13lDanny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.09.2013
Buna baieti😆si fete❤am rezolvat problema cu farul l-am schimbat si oleaca am dat cu spray verde(ca asta este culoarea la loganul meu)pe capota si totul bine😆dar vad ca discutia deschisa de mine pe topicul asta a degenerat...calul e bine oameni buni si nici o vaca nu a murit...insa va doresc la toti un craciun fericit si tot ce va doriti sa fiti cu totii sanatosi si sa beti un vin fiert acasa si sa mancati un caltabos gustos pe masa😆

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate