Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

plecare in israel-ce trebuie sa fac

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
a1urea

a1urea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2010
Buna ziua!

Va rog,am nevoie de ajutorul vostru,al celor care au plecat din Romania recent,emigrand intr-o tara non-UE.
Sa va explic putin situatia mea:practic urmeaza sa plec la sfarsitul acestei luni in Israel,sotul meu este cetatean israelian,nu o sa am  loc de munca deocamdata,pentru ca nu am inca drept de munca si evident o sa locuiesc la adresa lui.
Pe cine trebuie sa anunt ca eu nu o sa mai locuiesc aici,ca nu mai lucrez.Am incercat sa caut informatii dar fie sunt vechi fie nimeni nu raspunde la telefon.
Pe numele meu nu am nicio proprietate,totul este pe numele parintilor.
Cum ramane cu fondul de pensii,cotizatiile la sanatate?
Va rog,daca aveti informatii,scrieti aici,nu pot decat sa va multumesc in avans.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din moment ce nu mai lucrezi, nu se va mai cotiza nimic, simplu.

nu trebuie sa anunti pe nimeni, vremea securitatii a trecut, nu trebuie sa mai declari la partid orice plecare.

cand revii, daca mai revii, te angajezi si reiei de unde ai ramas. nu e nimeni legat de glie.

#3
RazvanClaudiu111

RazvanClaudiu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2015

 a1urea, on 01 decembrie 2016 - 11:25, said:

Buna ziua!

Va rog,am nevoie de ajutorul vostru,al celor care au plecat din Romania recent,emigrand intr-o tara non-UE.
Sa va explic putin situatia mea:practic urmeaza sa plec la sfarsitul acestei luni in Israel,sotul meu este cetatean israelian,nu o sa am  loc de munca deocamdata,pentru ca nu am inca drept de munca si evident o sa locuiesc la adresa lui.
Pe cine trebuie sa anunt ca eu nu o sa mai locuiesc aici,ca nu mai lucrez.Am incercat sa caut informatii dar fie sunt vechi fie nimeni nu raspunde la telefon.
Pe numele meu nu am nicio proprietate,totul este pe numele parintilor.
Cum ramane cu fondul de pensii,cotizatiile la sanatate?
Va rog,daca aveti informatii,scrieti aici,nu pot decat sa va multumesc in avans.

Teoretic trebuie sa iti schimbi rezidenta fiscala. Practic, nu stiu o singura persoana care s-a deranjat sa faca asta vreodata.

Pe langa asta:
- Inchide orice cont care nu il mai folosesti.
- Reinoiesteti cardurile, in special cel in EUR.
- Activeaza-ti cardul pentru Asia (din motive de securitate, cardurile merg international doar in Europa, pentru Asia, ai nevoie sa il activezi telefonic, depinde de banca).
- Fa-ti o asigurare de calatorie. A mea a costat in jur de 350 RON pe 12 luni. Nu te baza pe ea dar este mai bune decat deloc si este buna pana in clipa in care ai asigurare domestica.
- In clipa in care locuiesti 6 luni + 1 zi intr-o noua rezidenta, ar trebui sa platesti taxe pe veniturile obtinute acolo. Depinde de la juristictie la juristictie dar in general, 6 luni petrecute consecutiv intr-un singur loc inseamna ca esti rezident fiscal.

Cat despre anuntat, nu anunti pe nimeni. Este vorba doar sa rezolvi din timp orice problema pentru a nu te intoarce mai tarziu. Este foarte iritant sa fi nevoita sa iti inchizi vreun cont bancar sau sa primesti acte prin colet. Nu este nimic grav insa sunt cheltuieli si risipa de timp care poate sa fie evitata daca esti putin proactiva.

Cat despre Israel, nu stiu conditile necesare pentru a lucra acolo. In general primesti un permis de rezidenta dupa un anumit timp pe o anumita baza (studiu / religie / munca / investitor, etc). Acel permis iti ofera acces la sistemul lor de sanatate (nu in sensul in care este gratuit, in sensul in care poti sa platesti sa fi asigurata) si te poti angaja legal. Bine, practic te poti angaja oricum si nimanui nu-i pasa de asta - nimeni nu este atat de naiv sa creada ca stai trei luni sau mai mult fara un venit.

Fa-ti asigurarea medicala de calatorie, asta este cel mai important acum. Este unul din acele lucruri care nu vrei sa le folosesti dar este bine sa le ai.

Sa nu uiti sa vizitezi Masada!

Succes,
Claudiu

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
La fisc se depune o declarație ca iti muti domiciliul fiscal

#5
a1urea

a1urea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.04.2010
De la 1 ian 2016 a intrat in vigoare o.m.f.p nr 1099/2016 care inlocuieste o.m.f.p 74/2012.Practic reglementeaza rezidenta fiscala,atat legea cat si formularele se gasesc pe site la ANAF.
La anaf trebuie depus un intreg dosar,contine:
- copie dupa C.I,
-copie dupa o procura notariala de la o persoana pe care e musai sa o delegi in relatia cu statul (mi-a recomandat sa fie o persoana de la adresa din buletin,pentru ca viitoarele corspondente se vor face la adresa aceea)
-,daca pleci cu contract de munca,trebuie tradus si legalizat si ala,
-copie dupa permis de rezidenta,tradus si legalizat,
In functie de specificul situatiei tale,se mai ataseaza la dosar si altele.

Multumesc celor care au sugerat schimbarea rezidentei fiscale,mai stiti alte demersuri referitoare la plecarea definitiva din Ro?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
După ce ajungi acolo și obții rezidenta, mergi l ambasada sa schimbi pașaportul cu unul CRDS. Cam atât :)

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 a1urea, on 01 decembrie 2016 - 11:25, said:



Va rog,am nevoie de ajutorul vostru,al celor care au plecat din Romania recent,emigrand intr-o tara non-UE.
Sa va explic putin situatia mea:practic urmeaza sa plec la sfarsitul acestei luni in Israel,sotul meu este cetatean israelian,nu o sa am  loc de munca deocamdata,pentru ca nu am inca drept de munca si evident o sa locuiesc la adresa lui.
                

am citit foarte tarziu topicul.
totusi trebuie sa indrept ceva sa nu ramana impresie gresita.

Daca esti casatorita oficial, cu copia legalizata si tradusa a certificatului de casatorie, cand ajungi in Israel, mergeti la ministerul de interne si primesti buletin israelian si drept imediat de munca.

De asemeni daca nu renunti la cetatenia romana esti roman cu domiciliul in strainatate deci alt pasaport

reglementeaza situatia la casa de pensie inainte de plecare.
Nu stiu varsta ta, dar daca ai  lucrat in Romania 15 ani, cand ajungi la pensie, Romania transfera cam 220-230 dolari lunar in Israel, pensia ta din Romania.pentru acea perioada lucrata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate