Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Versus camere foto telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
santto

santto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2010
Salutare,
Cu toate ca sunt fan WP si am un Nokia 925 ,care face niste poze exceptionale  când exista lumina suficienta, trebuie sa recunosc ca in lipsa luminii lasa de dorit.
Ma determinat sa deschid topicul , serbarea fiicei mele. Am facut poze intr-o sala de teatru -scena luminata,sala in semi intuneric, rand 3-4  - in fine, stiti cam cata lumina exista in astfel de situatii.
Pozele sunt sa zicem ok, insa nu au evident aceeasi calitate ca un iPhone 7 sau Samsung S6/S7.
Nici nu am pretentie, ca poate nu sunt in aceeasi clasa insa din ceea ce stiti si testat care ar fi telefoanele care fac cele mai frumoase poze atat in lumina cat mai ales in intuneric?
Din ce am vazut ( puse unul linga altul si testat ) pozele facute cu Iphone 7 si S6/S7 sunt exceptionale chiar si in situatiile cu lumina redusa.
Din ce am mai citit , ar mai fi :
Sony xperia Z5 si xperia X
Microsoft 950
Lumia 1020
Nexus 6p
LG G4  G5 V10
Note 4 , Note 5
Huawei P9
Google Pixel

Din experienta voastra, cam ce recomandari aveti ?   Nu tin neapara sa fie telefoane scumpe...daca sunt si ieftine cu atat mai bine...

Multumesc

Edited by santto, 01 December 2016 - 08:57.


#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa aiba in primul rand stabilizare optica. In felul asta camera va folosi o expunere mai lunga cand e lumina slaba. Altfel se bazeaza pe ISO mare.
Senzor mare-capteaza lumina pe o suprafata mai mare. Nu pune botul la frajeala cu pixel size. E irelevant. Ce conteaza e dim senzorului. Un senzor de 1/2.4" ar fi ideal dar si unul mai mic gen 1/3.2 poate fi ok daca e ajutat de soft si de restul caracteristicilor (apertura, stabilizare).
Apertura mare adica F/numar mic gen F/2 dar asta e valabil doar daca vb de senzori de aceeasi marime. Apertura F/2 la un senzor mic gen 1/3.2 e mai mica decat F/2 la un senzor mai mare gen 1/2.4. O apertura mare (F/number mic) inseamna o "gaura" mai mare prin care ajumge lumina la senzor. Din pacate cu cat apertura e mai mare cu atat lentilele sunt mai mari si departate de senzor de unde problema cu lentilele iesite in afara carcasei.

In principiu varful de gama de anul asta sau de anul trecut de la oice producator consacrat ar fi ok.
LGurile G cred ca sunt mai ieftine decat restul si au camera f buna.

Huawei parca nu are stabilizare (OIS).

Edited by underb, 01 December 2016 - 09:30.


#3
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Eu am un Asus Zenfone Max si toate pozele pe care le-m facut pana acum in lumina slaba au iesit nesperat de bune. Ma asteptam la mult mai rau, raportat la ce telefoane am mai avut inainte (Samsung, Nokia, Sony). Poate-l ajuta si focalizarea cu laser.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Focalizarea cu laser ajuta la... focalizare si atat. Nu are treaba cu calitatea imaginii la lumina slaba.
Ce are bun tel tau e obiectivul luminos cu apertura F/2. Din pacate nu are stabilizare optica ci doar digitala care ajuta doar la filmare nu si cand faci poze in lumina slaba.

Edited by underb, 01 December 2016 - 09:26.


#5
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
poate un trepied sau ceva gen menghina care sa-ti tina tel foarte fix, poate un flash extern pt mobil.Mi se pare ca Sony făceau sau mai fac o camera mica si care putea fi controlata de tel.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Vezi și ZTE Axon 7.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu cred ca va sta utilizatorul sa regleze manual timpul de expunere desi sunt aplicatii care permit asta, daca si telefonul e de acord Posted Image
La cele cu OIS, face telefonul totul automat.
Legat de trepiez, e simplu, se poate folosi un selfie stick pe post de monopied. Daca e cu telecomanda e ideal. Cine e dispus sa experimenteze poate imbunatati mult calitatea pozelor sau a filmarilor.

View Postadrian919, on 01 decembrie 2016 - 09:45, said:

poate un trepied sau ceva gen menghina care sa-ti tina tel foarte fix, poate un flash extern pt mobil.Mi se pare ca Sony făceau sau mai fac o camera mica si care putea fi controlata de tel.

Edited by underb, 01 December 2016 - 10:03.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Cea mai buna camera din lumea Android este pe Sony. Samsung au cumparat de la ei camere cu adevarat tari.
Windows mobil, sa-ti iei numai pentru camera, dar din acest pdv, au cele mai performante camere foto din lume. Stai, aveau. Acum dispar incet-incet.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate implementarea acelor camere Sony e diferita de la un producator de tel la altul iar rezultatele difera destul de mult, de la excelente la mediocre. Trist pt Sony e ca alti producatori obtin rezultate mai bune cu senzori Sony in modul AUTO decat Sony. Pe manual e discutabil dar nu cred ca e cazul aici.

In alta ordine de idei, pt ce ai tu nevoie, sfatul meu e sa cumperi o camera foto avansata cu senzor mare, putin zoom (3-4x), apertura mare, blitz mai puternic. E altceva.
Sony RX100, Canon G7X sau chiar G9X. Sumt niste mici bestii in carcasa de camera normala.
A nu se confunda astfel de camere cu superzoomurile compacte cu senzor mic si obiectiv f intunecat desi arata cam la fel.
Daca nu, un mirrorless.
Recomand camera doar pt ca pozele in lumina slaba sunt cumva programate (gen serbare si chestii de genul asta) si o poti avea la tine.

Edited by underb, 01 December 2016 - 10:31.


#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postsantto, on 01 decembrie 2016 - 08:55, said:

Pozele sunt sa zicem ok, insa nu au evident aceeasi calitate ca un iPhone 7 sau Samsung S6/S7.
Nici nu am pretentie, ca poate nu sunt in aceeasi clasa insa din ceea ce stiti si testat care ar fi telefoanele care fac cele mai frumoase poze atat in lumina cat mai ales in intuneric?
Din ce am vazut ( puse unul linga altul si testat ) pozele facute cu Iphone 7 si S6/S7 sunt exceptionale chiar si in situatiile cu lumina redusa.
Nu tin neapara sa fie telefoane scumpe...daca sunt si ieftine cu atat mai bine...
E,logic ca telefoanele de top de la fiecare producator obtin cele mai bune performante,dar daca nu ai pretentii chiar atat de mari,te poti orienta si catre telefoane din clasa de mijloc.
Exemplu recent;detin de 3 ani un Galaxy S4[telefon de top la vremea lui],de curand l-am comparat la partea foto cu Galaxy A5[model2016],am ramas oarecum socat cand am vazut ca pozele ies mai bine decat cu S4,poze facute in lumina redusa,asta datorandu-se in mare parte stabilizatorului optic integrat in camera lui A5.
Tehnologia avanseaza cu asemenea rapiditate incat un telefon considerat high-end acum cativa ani,in present  nu se mai ridica nici la nivelul celor actuale de clasa medie.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cronologic vorbind, S4 a fost lansat la jumatatea timpul scurs de la lansarea primului S pana acum. Acum  e la fel de actual cum era primul S in mom in care a aparut S4.
In rest, de acord. Stabilizarea ajuta f mult in lumina slaba pt ca permite expuneri mai lungi.

Edited by underb, 01 December 2016 - 11:05.


#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postunderb, on 01 decembrie 2016 - 11:04, said:

Cronologic vorbind, S4 a fost lansat la jumatatea timpul scurs de la lansarea primului S pana acum. E la fel de actual cum era primul S in mom in care a aparut S4.
In rest, de acord. Stabilizarea ajuta f mult in lumina slaba pt ca permite expuneri mai lungi.
Da,dar la lansarea primului S,tehnologia smartphoneurilor era la inceput de drum,dupa lansarea lui S4,aceasta a avansat vazand cu ochii.Nu vreau sa ma gandesc ce nivel de performanta vor avea Iphone 10,Galaxy S10....Mai mult ca sigur peste cativa ani vom ajunge sa purtam aceleasi discutii care le avem acum.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate (sau poate din fericire), daca pana acum evolutia camerelor de telefoane a fost accelerata pt ca inca nu se atinsesera limitele fizice/optice ale senzorilor si obiectivelor, in momentul asta producatorii au cam ajuns acolo dpadv si pe viitor se vor baza mai mult pe partea de procesare pt a obtime rezultate mai bune. Loc de mici imbunatatiri exista si pe partea de optica dar de acum pasii vor fi din ce in ce mai mici.
Cu toate astea nu exclud sa vedem telefoane cu 4 camere care vor compune impreuna o imagine si alte nazbatii din astea.
Oricum, optica si marimea senzorului vor fi un bottleneck la fel cum s-a intamplat cu bateria.

Edited by underb, 01 December 2016 - 11:20.


#14
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
S-au atins limitele fizice pentru carcase de 6 mm grosime,dar  poate in viitor vom asista la o revelatie in domeniu si se vor scoate smartphoneuri cu grosime de 1 cm.Aici ar fi loc atat  pentru un acumulator de capacitate mare,cat si pentru o camera super performanta cu optica pe masura.

Edited by missionnad, 01 December 2016 - 11:32.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca se vor cumpara sigur se vor produce.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca ai Lumia si-ti faci treaba cu el, vezi ca Lumia 950 costa 1100-1200 de lei la PcGarage. Camera e foarte buna, doar softul o mai îngenunchează.

Alta alternativa ieftina este Note 4, il gasesti pe la 1400 de lei.

Altfel, daca vrei sa scoti banul, S7 are una din cele mai bune camere.

#17
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Depinde de setari si eu am 925 si nu ma plang de calitatea imaginilor in lumina scazuta, dar fac setari manuale.
Apoi conteaza mult pe ce ecran vezi pozele: am vazut poze exceptionale pe ecranul galaxy s6, pe monitorul pc aratau insa banal.

Pentru situatia descrisa de tine: poze pe o scena, de la distanta, te intereseaza claritatea si nu contrastul sau reproducerea culorilor si nu te deranjeaza artefactele cauzate de postprocesare ideal ar fi 1020, salvare raw si apoi in soft specializat aplici filtre, corectii si efecte.

925 lumineaza scena (imaginea nu scena de spectacol) prea mult! rezulta zgomot destul de mare, daca folosesti flash arata oribil. Daca asezi telefonul pe ceva, reduci din sensibilitatea la lumina, modifici corectia alb la ceva mai cald si alegi o expunere de 0.5 secunde vei fi surprins de ce peisaje nocturne poti scoate. Nu vorbesc de o imagine clara dar plastifiata (s7) ci de o imagine artistica, raze de lumina, ceata, umbre adanci etc. Depinde ce poveste vrei sa spui prin acea imagine. Daca vrei fata copilului pe o scena si vrei sa printezi imaginea atunci alege un aparat profesional, diferenta fata de un tel. este de la cer la pamant.

#18
santto

santto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.02.2010
multumesc mult pt informatii.
bullterrorist  poti sa-mi dai mai multe detalii de ce setari manuale trebuie sa fac , mai ales ca si tu ai 925 ?
adica...concret...unde intru si ce modific... :)

tot cochetez cu gandul la 950, care clar este exceptional la foto si nu numai , dar tinand cont ca Surface apare in 03-04.2017 cred ca astept

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate