Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

daca a folosit cineva aceste scule as vrea o parere sincera multumesc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gandy78

gandy78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2016
vreau sa cumpar o rindea electrica si nu stiu ce sa aleg makita 2012 nb sau metabo hc 260

Attached Files



#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La astea din poze Makita e numai grosime -o singura operatie . Nu o poti face pana nu faci rindeluirea pe abrich -o fata si un cant .
Metabo are 2 operatii- rindeluire + gosime . Adica e masina completa .

Deci nu se pot compara dpdv al operatiilor .

Ca producator eu apreciez Makita . Am lucrat afara si acolo e plin de ele in tamplarie la partea de masini de mana si mici .

Preturi ?

Edited by unucelalalt, 01 December 2016 - 00:17.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
parerea mea este sa cauti o masina universala de tamplarie SH... daca ai trifazic e priceless
dintre alea 2, metabo e net superioara

Edited by Nero-d, 01 December 2016 - 00:24.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gandy78, on 30 noiembrie 2016 - 23:51, said:

vreau sa cumpar o rindea electrica si nu stiu ce sa aleg makita 2012 nb sau metabo hc 260

nu sunt același lucru. Dacă vrei să faci treabă îți trebuie amândouă.

Metabo îți face o față plană care să fie referință pentru Makita care îți aduce placa la grosime cu două fețe plane și paralele.
Dacă nu faci prima operație și bagi direct la Makita orice neplaneitate de pe fața de jos se va transfera sus.

Dacă nu ai fonduri decât pentru una ia-ți Metabo (sau echivalent).

Mie mi se pare că Metabo e cam pentru amatori, cu masa de aluminiu și cam scurtă. La o scula bună masa ar trebui să fie din fontă.

Edited by DaculScoril0, 01 December 2016 - 02:18.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Metabo e cel putin cu o clasa peste Makita, Bosch.
Doar Hilti concureaza cu ei.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Lasa Hilti in pace..e din alta galaxie.
Cum sa concureze Metabo cu Hilti.. E diferenta enorma intre ele.. Si de calitate si de pret.

Edited by mariovrs, 01 December 2016 - 17:35.


#7
gandy78

gandy78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2016
multumesc de sfaturi as vrea sa aud parerea unei persoane care a lucrat cu una dintre aceste doua scule sau chiar cu amandoua

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... atata vreme cat sculele sunt diferite ca si intrebuintare, nu poate exista o comparatie intre ele
e ca si cum ai compara un ciocan bosh si un cleste stanley... care-i mai bun?
metabo are mai multe functionalitati pe cand makita, doar una!
cu metabo poti rindelui față, cant, grosime, si la unghi... pe cand makita e doar de grosime
chiar daca sa presupunem prin absurd ca cineva a lucrat cu ambele scule (ca utilaje nu pot sa le spun), nici macar acea persoana nu le poate compara!

amandoua sunt niste jucarii... sunt mai mult din clasa hobby
ce pretentii de fiabilitate sa ai la makita aia pe carbuni?

eu, care din cand in cand mai folosesc, iti pot spune ca masina universala de tamplarie rules!

Edited by Nero-d, 02 December 2016 - 06:51.


#9
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Stiu , topicul este vechi . Scriu mai mult de nervii ce mii ia facut metabo HC 260 . Am lucrat cu amandoua masinariile si nu numai , Un plus la ele ca prelucreaza la precizie . Dupa parerea mea Metabo este o o masinarie proasta , proasta rau din punct de vedere al pieselor in miscare . Plasticaraie peste tot . O am de 1 an si practic mai am garantie la ea inca 1 an . Puteam so duc la reparatie pe garantie dar tot plastic punea . Asa ca am desfacuto total si incep reconstructia pieselor cu metal .

PS - Cat creier sa ai sa pui plastic pe subansamble de forta prin frecare intre ele dar in contact cu metalul   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#10
florinsadova

florinsadova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.09.2009
71cristian Cum ai rezolvat pana la urma.vreau sa cumpar si eu o masina ca aceasta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate