Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Executare Promisiune de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna... Am ajuns si in stadiul asta, din păcate.

Problema e asa: acum 9 luni am semnat o promisiune de vanzare cumparare a unui apartamnet intr-un bloc aflat in stadiul de executie (era o groapa).

Pe data de 15 dec imi expira termenul si in actul notarial scrie ca fie imi da apartamentul fie imi returnează banii + o penalitate mare. Cum eu i-am platit 80% din suma optez pentru returnarea sumei.

Motivul e si pentru faptul ca pe teren exista si o ipoteca legala a celor care au vândut terenul dezvoltatorului si acestea le-a facut pt o parte din bani promisiuni de vanzare. Acestia intr-un final au agreat modificarea termenului începând cu 1 august 2017 dar eu am mari dubii ca va termina blocul si doresc sa ies din afacere.

Care sunt pasii legali? Pe 15 dec tre sa na prezint la notar cu extras de cont ca am banii... Si? Rog ajutor sa imi fac o părere.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Asa se intampla mereu cand puneti botul la niste promisiuni. Dezvoltatorul e lapte si miere pana ii dai banii dupa care iti ureaza multa sanatate si te tot amana din diverse motive.
Bine macar ca ai contractul si speri sa mai poti recupera ceva...ca daca dezvoltatorul isi declara falimentul...te lingi pe bot cu contractul.
Acum inarmeaza-te cu muta rabdare si nervi...de acum urmeaza greul
Succes.
Sfaturi nu am ce sa iti dau. Contacteaza un avocat in specializat in astfel de situatii.

Si intr-adevar ai mare dreptate: ai semnat o promisiune.
Din cauza asta nici bancile nu mai au incredere in dezvoltatori sa le dea bani sa faca blocuri, ca stiu ce fel de oameni sunt. Acum dezvoltatorii s-au reorientat catre cilenti ca sunt mai usor de pacalit si fentat.
Cu banca nu merge ca intra aia cu armata de avocati peste el...

Edited by tehnics, 30 November 2016 - 16:45.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu acest dezvoltator am mai lucrat in trecut. Acum am aflat ca l-a încurcat constructorul, dar nu e problema mea.

O sa iau si avocat ca e nevoie...

Dezvoltatorul a semnat si fidejusiune in nume personal vânzătorilor terenului, are si el bagati câteva sute de mii acolo, probabil la final va face blocul dar eu vreau sa ies. Si daca tot o fac sa o fac in stil mare. Stiu de ex ca are pe promisiuni o gramada de bani de venit in firma etc etc...

Nu sunt un om perfect si nu am acum nevoie de "povetze". Stiam la ce m-am băgat de la inceput, am avut opinia juridica dar am zis ca "merita".

Acum tot ce vreau este sa ies si sa fac pasii. As dori o scurta descriere...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu uita sa faci programare la notar pentru data de 15 si sa notifici in scris vanzatorului.

Edited by pasilla, 30 November 2016 - 16:53.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Luni asta fac la prima ora. E prima chestie care o fac. In scris... Ma duc la notar si depun cerere si cer bon de intrare.

Dupa care rog avocatul sa ii facă o notificare prin executor judecatorec ca pe 15 dec este invitat la notar sa semnam vanzarea.

Bun... Si dupa?

Edited by MembruAnonim, 30 November 2016 - 16:59.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si dupa, dumenzeu cu mila.
Varianta optimista: Vanzatorul se prezinta cu banii.
Varianta pesimista: Vanzatorul declara falimentrul.
Intre astea sunt o  multime de posibilitati.

Notarul face o hartie ca vanzatorul nu s-a prezentat. Se cere ca antecontractul sa  devinea executoriu. Se angajeaza un executor. etc.

Edited by pasilla, 30 November 2016 - 17:06.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa presupunem ca vanzatorul nu se va prezenta cu banii si nici nu isi va declara falimentul. Ca am zis mai sus de ce... si eu știu si el stie ca nu e o optiune pt el.

De altfel el vrea o prelungire de cateva luni ca sa imi demonstreze buna credinta, prelungire care eu nu mai vreau sa i-o acord.  Efectiv nu mai e cazul.

So? Pașii? Investire de catre un executor? Stiu bine?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
atasez si din act...

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 30 November 2016 - 17:27.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca mai intai trebuie ca instanta sa hotarasca ca acel contract de vc nu s-a incheiat din culpa vanzatorului.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Exact. Te duci la un executor si ala ii va pune poprire pe conturi bunuri active ... daca exista.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 30 noiembrie 2016 - 17:25, said:

Exact. Te duci la un executor si ala ii va pune poprire pe conturi bunuri active ... daca exista.

exista ceva... nu multe dar exista.
conturi au, si au nevoie sa termine blocul, sa incaseze banii
au ceva leasinguri ceva active...

ma duc ce sa fac. ma duc la executor.

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2016 - 17:24, said:

Cred ca mai intai trebuie ca instanta sa hotarasca ca acel contract de vc nu s-a incheiat din culpa vanzatorului.

pai va hotărî notarul aici... nu vor exista dubii. ma duc pe 15 dec cu extras de cont, cu notificarea facuta catre dezvoltator si semnam ca nu s-a facut din culpa mea.
ma intereseaza pasii dupa...

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Executorul se ocupa ca sa obtina incuviintarea executarii silite si bang.....vanzatorul face contestatie la executare.

Trebuie multa rabdare. Eu, dupa aproape 1 an , nu am primul termen.

Edited by pasilla, 30 November 2016 - 17:50.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
bun... am 2 intrebari

1. aici am dubii mari: executorul mai trebuie incuvintarea judecatoriei? avand in vedere paragraful de sus? eu stiam ca nu...
2. sa presupunem ca intre timp ala termina blocul si vrea sa vanda... ii apare in extrasul CF ca are o culpa?

detaliile astea fac scopul discutiei

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Se cere incuviintarea executarii silite.
2. Daca ai notat acel contract la CF, da. Probabil ca nici nu are CF.

Edited by pasilla, 30 November 2016 - 18:00.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. merci!
2. terenul are... ca doar nu se construieste in aer.
dupa ce fac actul o sa cer inscrierea lui in CF. dupa care cer si executorului sa treaca in CF. sau se trece automat cand apare litigiul?
si cand se va face dezmembrarea presupun ca se va trece in fiecare apartament nu?

merci!

Edited by MembruAnonim, 30 November 2016 - 18:01.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
In ce stadiu este constructia?

Edited by arg, 30 November 2016 - 18:01.


#17
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostMembruAnonim, on 30 noiembrie 2016 - 17:55, said:

bun... am 2 intrebari

1. aici am dubii mari: executorul mai trebuie incuvintarea judecatoriei? avand in vedere paragraful de sus? eu stiam ca nu...
2. sa presupunem ca intre timp ala termina blocul si vrea sa vanda... ii apare in extrasul CF ca are o culpa?

detaliile astea fac scopul discutiei
Conform art 379 alin 3, nu e nevoie de instanta. DAR are posibilitatea depunerii contestatiei + suspendarea executarii si de aici incepe circul. :D

2. Daca sunteti tot prin instante (o contestatie poate dura si 1 an), da, ii apare si macar atunci ar trebui sa "cedeze", daca vrea sa-si continue biznizu'.


#18
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostMembruAnonim, on 30 noiembrie 2016 - 16:49, said:

Cu acest dezvoltator am mai lucrat in trecut.

eu vreau sa ies. Si daca tot o fac sa o fac in stil mare. Stiu de ex ca are pe promisiuni o gramada de bani de venit in firma etc etc...

Nu sunt un om perfect si nu am acum nevoie de "povetze". Stiam la ce m-am băgat de la inceput, am avut opinia juridica dar am zis ca "merita".

Acum tot ce vreau este sa ies si sa fac pasii. As dori o scurta descriere...

cristimate. spui aici ca stiai de la inceput ca exista o potentiala problema, ai avut sfatul juridic dar ai decis sa o faci pentru ca "merita". In acest "merita" intra si "penalitatea mare"? Adica, ai facut de la inceput contractul cu ideea ca vei lua banii inapoi plus penalitatea?

Nu este o problema, fiecare face bani cum se descurca mai bine, dar acum de ce ceri sfaturi moca?  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate