Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#2521
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Optimedia, e tot ce stiu

#2522
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Am gasit site-ul. Firma e din Oradea. Usa este din PVC sau din aluminiu?

#2523
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
PVC

#2524
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
In fisierul Sectiune SC1- 25.04.2017_1.jpg am vazut la pod (tavan) urmatoarea structura propusa de arhitect:
"
Sapa de ciment-protectie termoizolatie
Polistiren extrudat de 5 cm
Tabla cutata cu grosime de 0.8 mm
Strat de aer de 3cm
Termoizolatie vata minerala 2x8 cm
Profil CW Mexi de 19 cm
Profil CS - suport gips-carton
2 straturi de gips-carton de 1.25 cm
"
Ce s-a "implementat" din ce scrie acolo?
Nu cred ca s-a facut asa in realitate...

#2525
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Nu știu la ce fișier te referi, tavanul camerelor este din rigips, fixat pe profile rigips, fixate pe profilele Mexi. Peste rigips a fost suflată o izolație de 30 cm de celuloza. Practic tot tavanul camerelor are peste rigips un strat de 30 cm de celuloza. Și atât. Cu excepția unei deschideri de vreo 30 mp deasupra livingului, in dreptul peretelui holului, care are peste celuloza o folie de OSB și unde avem un spatiu circulabil in pod.

#2526
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Fisierul pe care l-am mentionat este o sectiune prin casa. Te intreb pentru ca si arhitectul cu care "lucrez" eu a mentionat cam aceleasi lucruri. Nu stiu cat de in regula e doar cu rigips si celuloza. Daca din diferite motive ai avea nevoie sa urci in pod, calci asa doar pe doua placi de rigips ?!!! Parca spuneai ca nu esti chiar "slim" :)

#2527
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Daca vrei neapărat să circuli prin pod, după ce sufli celuloza, fă-ți niste podete de OSB. Deși, dacă vei găsi poza cu podul, o să-ți dai seama că, la ce încrengătură de fier e acolo e foarte dificil sa te plimbi prin pod.

#2528
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
AM gasit poza cu podul

Attached File  IMG_20180414_125052.jpg   235.03K   144 downloads

Daca chiar vrei, poti sa mergi printre profile, dar mai mult de-a busilea.

#2529
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Pe asta o stiu. Am studiat-o de mult timp. Am vazut un filmulet pe youtube cu doi tineri (parca din Cluj) care au construit o casa pe structura metalica si le ploua in casa! Iti dai seama cate drumuri au facut in pod ca sa vada pe unde le ploua si cum pot remedia. Dupa ce ai pus celuloza (care acopera profilele metalice) imi inchipui ce "clarvazator" trebuie sa fii ca sa vezi pe unde calci. Pentru ca daca nu esti pe profil si calci din greseala pe rigips, cu modul de prindere pe profile rigips pe care l-am vazut intr-o poza de la tine, te trezesti direct in casa !

#2530
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Ce sa zic, ghinion. Adevarul e ca tare mi-as fi tras niste fire prin pod, dar CEVA m-a retinut. :D

#2531
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
le bagi in copex metalic si copexul in caseta din rigips.

#2532
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
In teorie e mișto, in practica nu aș risca sa vad fata doamnei când aterizez in living împreună cu o tonă de hartie

#2533
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Mr  Iladi, dar increngatura aia de profile metalice din pod e ceva specific proiectului tău sau asa se face în general la casele pe profile metalice?

#2534
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Asta e normalul. Pentru un pod circulabil a trebuit să facă ore suplimentare structuristul

#2535
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am placa peste etaj, merg in pod de 2-3 ori pe an cred (cobor-urc decorațiunile de Crăciun). Daca sunt alte locuri pt depozitare chestii ușoare atunci podul poate rămâne si cu vata (izolatia) la vedere. Eu am eps pe placa și cateva 'linii' de deplasare acoperite cu osb..in zona mai înaltă (cam 1m cred ca am) pt ca acoperișul a avut panta mica, rămâne puțin pe mijloc pt deplasare-depozitare.

#2536
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Nu mai retin, dar cred ca am vreo 30 mp de pod circulabil. Am inchis cu panouri de OSB si pe jos am pus toate placile de EPS ramase de la constructie. Ma rog, aia 30 mp trebuie priviti cu mare bunavointa deoarece "cade" acoperisul si 1/3 din suprafata merg de-a busilea. Dar e bun locul pentru a depozita tona de documente ale firmei. Am plantat un senzor de fum si un bec in incinta. Ce sa zic, e foarte util pentru a depozita boscartze. Nu ma intrebati ce inseamna, e un regionalism care am inteles ca se potriveste cu ce avem noi prin pod.

#2537
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Boarfe, cica.

#2538
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
@ manghels

Casa e pe structura metalica? Daca da, ai ceva poze cu podul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate