Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#2503
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Da. Am nus' câți tarusi bătuți într-un șanț.

#2504
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Nu ai vreo poza cu impamantarea? Si mai am o intrebare: cand ai inceput cu instalatiile sanitare, am vazut in poze ca au spart fundatia. (vezi IMG_20171003_165500.jpg) Nu ai avut plan de instalatii? Parca nu mi se pare normal sa sparga fundatia ca sa monteze vasul de WC.(vezi si IMG_20171002_174318.jpg)

#2505
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pana raspunde Mr. Iladi, cam asa s-a facut la mine impamantarea. 13 tarusi perimetrali talpii case, platband ce inconjoara casa, scoase cateva limbi de platband pt TG si inca 2 locuri parca, sudat de fierul elevatiei in mai multe locuri. Toata treaba e pe la -1.8m adancime.

Edited by manghels, 01 August 2022 - 18:36.


#2506
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

View Postroman, on 01 august 2022 - 15:05, said:

Nu ai vreo poza cu impamantarea? Si mai am o intrebare: cand ai inceput cu instalatiile sanitare, am vazut in poze ca au spart fundatia. (vezi IMG_20171003_165500.jpg) Nu ai avut plan de instalatii? Parca nu mi se pare normal sa sparga fundatia ca sa monteze vasul de WC.(vezi si IMG_20171002_174318.jpg)

Ba, am avut, însă instalatorul i-a zis celui cu fundația să nu-și bata el capul, că sparge el. Iar cel cu fundația a scos prin placa doar canalizările portocalii.

Nu, nu am poza cu împământarea. Tot ce-mi aduc aminte e că a venit electricianul și a aranjat el cu cel cu fundația să-i sape un șanț cu buldo. A bătut țărușii (nu știu câți), in fundul șanțului și de acolo a plecat cu platbanda la structura

#2507
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmanghels, on 01 august 2022 - 18:35, said:

Pana raspunde Mr. Iladi, cam asa s-a facut la mine impamantarea. 13 tarusi perimetrali talpii case, platband ce inconjoara casa, scoase cateva limbi de platband pt TG si inca 2 locuri parca, sudat de fierul elevatiei in mai multe locuri. Toata treaba e pe la -1.8m adancime.
Unde s-a sudat, fierul ala e compromis ca structura si se va sparce la prima miscare seizmica. Iar daca nu au izolat platbanda in locul sudurii, cred ca a ruginit deja in zona respectiva si va fi mancata de rugina de tot in cativa ani (mai ales daca ai pus de 3mm si nu de 4).
Eu am mers tot pe impamantare naturala, dar prinderea de etrieri fundatiei este cu cleme, nu prin sudura. Iar platbanda este 30x4.

#2508
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkretzu77, on 02 august 2022 - 10:10, said:

Unde s-a sudat, fierul ala e compromis ca structura si se va sparce la prima miscare seizmica. Iar daca nu au izolat platbanda in locul sudurii, cred ca a ruginit deja in zona respectiva si va fi mancata de rugina de tot in cativa ani (mai ales daca ai pus de 3mm si nu de 4).
Eu am mers tot pe impamantare naturala, dar prinderea de etrieri fundatiei este cu cleme, nu prin sudura. Iar platbanda este 30x4.
Sudurile s-au dat cu niste smoala..sau nu stiu ce solutie..nu a ramas sudura la vedere (asa se facea atunci). Chiar daca s-ar "rupe" sudurile de pe structura elevatiei..tot ar ramane sudurile dintre tarusi si platband..si limbile de platband duse spre TG si celelalte locuri. Daca e sa dramatizam..se poate intampla orice..mai ales ca toate-s in pamant. Platbandul e  de 30*4. Inca mai am cativa metri din ce mi-a ramas de pe atunci.

Edited by manghels, 02 August 2022 - 10:18.


#2509
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Am gasit impamantarea ! Apare in IMG_20170825_172651.jpg
Intrebare: ce sunt cele 3 tevi de plastic acoperite care apar in fundatie? Acolo parca e bucataria.

#2510
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Absolut nimic. Au fost tăiate la un moment dat. Cineva a crezut că pe acolo va intra apa sau curentul.

#2511
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
1. Pana la urma pe unde ai intrat in casa cu utilitatile? A fost un singur punct de intrare, sau apa intr-un loc, gazul in alt loc, curentul in alt loc, fibra optica in alt loc?
2. Am gasit o poza cu instalatiile sanitare la cele doua bai. (IMG_20171003_165529.jpg) Cum s-a plecat spre bucatarie? Ai vreo poza? Sunt in discutii cu arhitectul si vreau sa lamuresc si partea de instalatii (macar sa ma lamuresc pe mine...)

#2512
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Toate intrările sunt in camera tehnica. Curentul pe la peretele dinspre nord, apa la est (între geam și Nisa, gazul pe peretele unde e nișa - tot acolo am și centrala.  Nu știu să am poze și habar nu am cum se pleacă de la centrala.

Înțeleg că vrei sa te inspiri din proiectul meu. Aș face Nisa aia mai mare, in detrimentul cămării, să încapă un puffer sau o pompa de căldură.

#2513
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Incerc sa invat din proiectul tau. Cum s-a facut legatura intre bucatarie si bai din punctul de vedere al apei? Prin sapa, prin pereti? Ma gandesc ca pe conducta de apa rece se poate forma condens. Daca deschid eu topic nou, voi putea posta imagini? Si inca ceva: arhitectul imi spune ca chestia cu doua placi de rigips la pereti e praf in ochi. Sa pun cel mult la bai doua placi de rigips. Mi-a facut toti peretii interiori la 165mm (140 profilul + 2 x 12.5mm placarea cu rigips simpla pe fiecare parte) Si mi-a spus ca la bucatarie sau in camera tehnica, adica acolo unde ar fi nevoie de suspendat ceva, va pune in interior profile de care se va face ancorarea.

Edited by roman, 11 August 2022 - 20:19.


#2514
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Sunt aproape sigur că toată instalația e prin sapa.
Un topic nou ar fi perfect: ai putea posta și ai putea căpăta o tona de informații utile.
Cat privește placarea dubla, așa e recomandarea knauff, Mexi de acolo a luat structura pe care o folosește. Nu cred că arhitectul tau are dreptate. Iar în locurile unde vei vrea sa pui corpuri suspendate, recomandarea mea e sa ai structura OSB+rigips in loc de rigips + rigips

In plus, la exterior NU se pune rigips, ci vidiwall. Sfatul meu este că arhitectul sa poarte o discuție cu Mexi înainte de a merge mai departe.

#2515
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
A fost recomandat de Mexi si zice ca a lucrat peste 50-60 proiecte pe structura metalica. Inainte am avut o doamna care dupa ce 30-40 proiecte lucrate cu Mexi m-a intrebat daca vreau sa folosesc structura cu dimensiunea de 150mm. :) Si am schimbat-o. Ai vreun link ceva legat de recomandarea Knauff? El zice ca indiferent ce as pune (ca am avut discutia si despre OSB + rigips), datorita greutatii numai in profil se va putea suspenda. Iar in camera tehnica va trebui sa pun cel putin un vas de expansiune. Deci, minim 30-50l. Poate chiar doua! La corpurile de bucatarie as putea "aranja" sa nu fie depozitate obiecte grele.Ai dreptate! Abia acum am realizat ca la tine nu s-a folosit OSB la exterior. Trebuie sa intreb instalatorul daca poate sa instaleze intr-o incapere de 2.47m x 1.50m o pompa de caldura Daikin Altherma 3 (unitatea interioara) si sa-mi mai ramana spatiu sa pun si masina de spalat. Mie, pe hartie mi-a iesit!

#2516
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Am mobila de bucătărie, centrala, dormitorul mic cu corpuri suspendate pe OSB + Rigips și e ok.
De unde e arhitectul, un nume, eventual?

https://knauf-gipsfa...stem-w333-3-107

Edit: in link e un pdf cu toate datele tehnice de care ai nevoie

Edited by iladi, 11 August 2022 - 21:42.


#2517
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e nevoie de structura mai groasa decat ai nevoie pentru izolatie si/sau sustinerea materialelor de perete. Eu am de niste ani o usa de sticla si niste alte corpuri suspendate pe UA50 si refuza sa se miste in vreun fel. Suportul de lavoar l-am probat la vremea respectiva urcand pe el.

Pentru puffer ia in calcul afara un rezervor fabricat custom, adica o cutie de placaj/stinghii izolata si suflata cu fibra de sticla. Subteran, ca o fosa.

#2518
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

Quote


Am intrat pe link si vad ca folosesc profil de 100mm.

#2519
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
La ei o fi suficientă vata de 10. La noi aia de 14. Te pierzi în amănunte.

#2520
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Cat a costat usa de la intrarea in casa? Un link, ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate