Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#109
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Pentru pergola vrei sa faci fundatie adevarata, sub adancimea de inghet? Daca raspunsul este "da" - de ce?

#110
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Nu, dar as dori o platforma de beton(?) sa nu stau pe iarba/pamant si sa fie si ceva solid pe care sa pot construi un cuptor/plita de caramida.

#111
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Nu vei pati nimic daca nu iti face cineva reclamatie.

#112
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Ce diferenta de confort termic este intre Salamander StreamLine 76 si Salamander bluEvolution 92?

#113
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Sa fii tare atent la usi, sa  aibe garnitura si in partea de jos. Eu am luat fara, cu prag subtire, si e discomfort.

#114
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Am primit azi devizul constructorului.

Am câteva neclarități și aș dori sfaturi.

Pentru pereții exteriori:

- adeziv polistiren lipire + armare   / consum specific 8kg/mp  Corect?

- tencuială decorativă 1,5 mm / consum specific 3,80 kg/mp Corect?


Pentru curioși :)

- preț structură metalică (inclus proiectul tehnic/rezistență) = 21500 euro cu tot cu TVA

Prețul construcției care cuprinde: structura metalică, acoperiș cu tablă Novatik (inclusiv burlane/accesorii), tâmplărie termopan Salamander Streamline 76 (am cerut și o ofertă pentru bluEvolution 92), rigips la interior (netencuit), finisat complet la exterior, izolație interioară/exterioară, tubulatura instalațiilor sanitare prin pereți  = 50000 euro.

Prețurile includ TVA.

#115
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Fundatia o faci tu?

#116
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Da. Bănuiesc că o voi face cu o firmă/echipă agreată de constructor. Încă nu știu preț, acum am planurile la structurist și vor fi gata peste o săptămână.

Structura metalică fiind ceva de genul:

Attached File  IMG_20170504_200118.jpg   253K   153 downloads

Săptămâna viitoare voi posta the real thing, când îl voi primi de la structurist. Ca observație, cum zicea cineva pe alt topic, podul va fi ca și inexistent.

#117
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
După ceva căutări pe net am aflat că un consum de 3,8 kg de tencuială decorativă / mp o la limita superioară, dar acceptabil.

Însă nu reușesc să mă lămuresc cum draq intră 8 kg de adeziv / mp la izolația pereților exteriori.

#118
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Cam asa intra, cca 4.5kg la lipire si 3.5 la spacluire. Daca peretii nu-s drepti intra si mai mult la lipire, insa in cazul tau este de asteptat ca peretii sa nu aiba abateri mari.
Nu mai stiu structura peretilor tai, pe exterior ai OSB?

#119
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Da. Structura metalică se îmbracă cu OSB.

Mersi de info.

#120
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Gandeste-te si la lipire cu spuma. Adezivii care fac priza pe OSB sunt mai "speciali" si costa mai mult.
Daca lipesti cu spuma si prinzi cu suruburi metalice lungi in OSB nu ai probleme, mai ales ca nu ai inaltime mare.
Eu am avut mansarda pe OSB si am lipit cu Ceresit CT84 iar prinderea cu "ciuperci" (arata ca gulerul de la diblurile clasice pt polistiren) plus surub de lemn. Atasez doua poze ca sa le vizualizezi.

Attached Files


Edited by the_lion, 04 May 2017 - 21:07.


#121
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 04 mai 2017 - 20:39, said:

După ceva căutări pe net am aflat că un consum de 3,8 kg de tencuială decorativă / mp o la limita superioară, dar acceptabil.

Însă nu reușesc să mă lămuresc cum draq intră 8 kg de adeziv / mp la izolația pereților exteriori.

Pot sa îți zic la mine decorativa era data pe găleata 9-10 mp la 25 kg. Oha ! 7,5 maxim 8 mp /găleata  in viața reala. De principiu ești pe acolo.

#122
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Mersi pentru ponturi și lămuriri.

Mă uit și eu ca mâțul în tabelul de deviz și încerc să mă lămuresc cât de cât. Se pare că totuși calculațiile sunt corecte și de bun simț și nu e cazul să-mi fac idei.

Până miercuri am timp să studiez și să fac observații, apoi o să purced la contracte, facturi, avans.

Partea interesantă și intrigantă e că întrebând la derută cât va dura tot procesul sus menționat mi s-a răspuns: o lună jumătate. Încep să-mi treacă tot felul de fantezii prin neuron.

#123
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 04 mai 2017 - 21:51, said:

Mersi pentru ponturi și lămuriri.

Mă uit și eu ca mâțul ĂŽn tabelul de deviz și ĂŽncerc să mă lămuresc cât de cât. Se pare că totuși calculațiile sunt corecte și de bun simț și nu e cazul să-mi fac idei.

Până miercuri am timp să studiez și să fac observații, apoi o să purced la contracte, facturi, avans.

Partea interesantă și intrigantă e că ĂŽntrebând la derută cât va dura tot procesul sus menționat mi s-a răspuns: o lună jumătate. Încep să-mi treacă tot felul de fantezii prin neuron.

Acum poți sa rizi dar o doza  buna de paranoia nu dăunează construcției. Mi se pare chiar sănătos sa pleci de la premiza ca toți sunt bandiți pina la proba contrarie. Ce vor de la tine ? Evident banii tai pentru care ai muncit si vei munci din greu. Dacă se poate sa minimizeze efortul si sa maximizeze profitul e perfect ( pentru ei, cind spun ei ma refer global la toți care " maninca " in branșa ). E de condamnat ? Da si nu. Ar trebui sa existe niște limite, ar trebui sa existe bun simt. Pe de alta parte nici beneficiarii nu sunt usa de biserica ( toți vrem Mert la preț de Logan ). Deci lucrurile sunt relative însă cum zice proverbul " frica pazeste bostanaria" si paranoia e semn de prevedere.

#124
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Am nevoie de ajutor.

Am renunțat la tabla Gerard deoarece nu are accesorii și nici nu se potrivește cu designul arhitectului.

Așa că m-am întors la tabla fălțuită Novatik. Toate bune și frumoase până la jgheaburi și burlane:

1. tabla și jgheaburile/burlanele au culori diferite, respectiv RAL 7016 / RAL 7015

2. burlanele rectangulare (am uitat să spun că tare aș dori burlane și jgheaburi rectangulare) sunt super hidoase. Vorbim de gama quadra.

Attached File  gama_culori_quadra.jpg   87.4K   98 downloads

La ce pana me' or trebuit să le facă încrețite? Aș dori burlane și jgheaburi rectangulare simple. Fără crețuri, modele și alte îmbunătățiri.

Și la o căutare pe net se pare că quadra este singura ofertă.

Sau poate mă ajută colegii cu o referință către ceva simplu și clasic? Posted Image

#125
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postargentum, on 30 noiembrie 2016 - 23:06, said:

[...]
eu am plecat de la ideea, ca mai bine renunti la al doile strat de gipscarton (total si total inutil in opinia mea si stiu ce vorbesc) si sa cresti izolatia casei. [...]

Sper ca iladi sa intrebe proiectantul, ca sa aflam si noi ce anume l-a determinat sa puna doua randuri de rigips.

Pana atunci, marturisesc Posted Image ca si eu tot doua randuri de rigips am prevazut la acoperis. O fac pentru a mari masa termica a suprafetei acoperisului Adica izolatia-i izolatie dar, in special in cazul structurii cu izolatie in cavitate, masa termica este aproape nula. Si atunci trebuie sa compensezi cumva. Mai ales in situatia in care incalzirea nu se face cu sistem cu circulatie fortata a aerlui, ci cu IPAT.

Un al motiv poate fi acela ca structura metalica transmite mult mai usor vibratiile si zgomotul decat structura pe lemn, sa zicem. Cum se previne acest lucru? Simplu. Marind masa elementului de partajare dintre "sursa" si "front". Doua randuri de rigips, instalate astfel incat imbinarile sa nu se suprapuna este parte din ABC-ul domeniului astuia; al medierii problemelor de zgomot si vibratii.

Pe aceeasi idee, a zgomotelor, ma bucur ca ai hotarat sa faci rocada intre dormitorul "mic" si baie. Mai mult decat treaba cu usa baii spre locul de servit masa, este si ideea de a avea, pe cat posbil, un alt spatiu intre cele doua dormitoare. .

... my 2c ...

#126
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postiladi, on 10 mai 2017 - 18:59, said:

[...]
La ce pana me' or trebuit să le facă încrețite? Aș dori burlane și jgheaburi rectangulare simple. [...]

Cost! Asta-i tot. Tabla asta, corugata, confera mai multa rezistenta decat una simpla, lisa. Deci se poate merge cu tabla mai subtire.

View Postandreilesan, on 06 decembrie 2016 - 04:05, said:

Posted Image Posted Image
..""Daca mai spui odata ca acolo se va aplica folie anticondens si nu bariera contra vaporilor  - nu mai intru pe acest topic..'" Posted Image

Elaboreaza un pic, te rog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate