Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Locatie: Oradea

Mai precis:

Attached File  PANO_20160609_161948.jpg   290.12K   1614 downloads

Ocupanti: doamna Iladi, Iladi, Cici si Gigi (nu neaparat in ordinea importantei)

Suprafata teren: 850 mp

Suprafata totala: 175 mp

Suprafata utila: 135 mp

Utilitati: gaz (in curs de finalizare), curent electric (la coltul proprietatii), apa + canalizare (prin fata)

Tip constructie: structura metalica

Buget provizoriu: 55.000 euro

Provizoriu deoarece nu contine: fundatia (nu am inca studiul geo), gardul, instalatii electrice, finisarile interioare (dar este in calcul gletuitul), usile, termoficarea, instalatiile sanitare (dar este in calcul trasul tevilor prin pereti)

Am un calcul estimativ pentru IPAT: 4000 euro cu tot cu centrala si automatizare (dar e inca la stadiul de tatonare)

Am un calcul estimativ si pentru instalatia electrica: 2000 de euro (1000 aparatele + 1000 manopera) dar mi se pare putin mult, astept si alte oferte.

Banuiesc ca in final voi trece de 80.000 de euro ( cu tot cu racordarea la utilitati si o parte din mobila)

Planuri 99% definitive:

Attached File  Plan parter.jpg   269.84K   1835 downloads

Attached File  9.jpg   638.12K   1387 downloadsAttached File  7.jpg   591.66K   1146 downloadsAttached File  6.jpg   624.79K   1059 downloadsAttached File  4.jpg   636.64K   974 downloadsAttached File  2.jpg   477.09K   1359 downloads

Attached File  3D3.jpg   761.58K   1566 downloadsAttached File  3D4.jpg   720.33K   1446 downloads

Attached File  Plan parter1.pdf   566.72K   375 downloads

Edited by iladi, 30 November 2016 - 11:16.


#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
la electrice sa ceri si faza PTh a proiectului

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Nu arata rau deloc, da io unu as desfinta usile alea 2 care is intre dormitor si terasa.
Vreau sa-ti urez spor la treaba, da mai ales la bani, sa o poti termina intr-un timp rezonabil.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 mihnearau1, on 30 noiembrie 2016 - 11:22, said:

la electrice sa ceri si faza PTh a proiectului


oh, la electrice sunt sigur ca voi avea probleme: am niste vise erotice cu un sistem de automatizari z-wave si din cate stiu voi avea nevoie de doze mai adanci si de nul in toate locatiile pe care vreau sa le automatizez. Am avut o discutie cu un electrician pe tema asta si din modul in care s-a uitat la mine si din faptul ca inca nu m-ia venit cu proiectul de 2 saptamani deduc ca va trebui sa caut pe altcineva.

in ceea ce proveste termenul de executie, daca toate ar merge asa cum trebuie e posibil sa fac Craciunul la anul in casa noua. Dar, desigur, socoteala din targ nu se potriveste cu cea de la marginea orasului. Posted Image

Fondurile sunt, acum sa vad daca o sa am pe ce le cheltui si cu cine

Edited by iladi, 30 November 2016 - 11:41.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
În sfirsit, te apuci, succes :peacefingers:
Prevăd un jurnal atipic, cu scrișnituri de dinți combinate cu hohote de rîs si autoironie fina, este de urmărit
Sper să nu sfirșești linșat de pisici :D

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Tehnic vorbind, m-am apucat din vara.

Am avut un prim arhitect cu care am considerat ca am plecat cu stangul si l-am schimbat.

Am avut si alte planuri initiale, o casa mult mai compacta si, poate mai bine organizata. Dar nu a fost s fie: tocmai se schimbase PUZ-ul si nu mai respectam retragerile laterale.

Pe undeva, tot raul spre bine: initial am avut o parcela de 17 x 110 m. Intre timp am avut oferta si am vandut parte din spate, cam jumate, asa ca am avut de unde suplimenta fondurile si am scapat de o bucata de teren cu care nu stiam ce sa fac.

Acum sunt la stadiul in care CU imi recomanda o sedinta CMUAT. Din nou e posibil sa am noroc: pe 4 decembrie va fi sedinta la Primarie si poate scap de PUD.

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 iladi, on 30 noiembrie 2016 - 11:10, said:

Planuri 99% definitive:..
Interesanta anvelopa..Posted Image Ai putea sa-mi spui cum este alcatuit peretele exterior?
Dar cum va fi alcatuita placa de pe sol, ma refer din punct de vedere al termoizolatiei? Dar planseul de peste parter?

Si inca o intrebare: cum crezi sa te descurci daca se ia gazul si lumina pentru o saptamana? Nu v-ati gandit macar la un cos de fum montat undeva, intre bucatarie si camera tehnica?
Posted Image

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Doar daca vine apocalipsa ramai o saptamana fara curent si gaz...

#9
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 mariovrs, on 30 noiembrie 2016 - 13:04, said:

Doar daca vine apocalipsa ramai o saptamana fara curent si gaz...
Posted Image Nu vreau sa ne abatem de la tema topicului, dar eu unul nu as fi asa de increzut in, pana la urma, niste furnizori de utilitati..  Si nu vad neaparat apocaliptic sa prevezi macar un cos de fum, cum o fac alte tari din UE ca politica de Stat.. Sa nu mai vorbesc de Ecodesign si altele, pe care la noi inca prea putina lume le intelege.. Aici ma opresc si astept parerea initiatorului topicului.Posted Image

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 andreilesan, on 30 noiembrie 2016 - 12:44, said:

Interesanta anvelopa..Posted Image Ai putea sa-mi spui cum este alcatuit peretele exterior?
Dar cum va fi alcatuita placa de pe sol, ma refer din punct de vedere al termoizolatiei? Dar planseul de peste parter?

Si inca o intrebare: cum crezi sa te descurci daca se ia gazul si lumina pentru o saptamana? Nu v-ati gandit macar la un cos de fum montat undeva, intre bucatarie si camera tehnica?
Posted Image

Structura pereților exteriori este ca în figură, conform constructorului

Attached File  sectiune perete exterior.jpg   104.66K   1006 downloads

Cred, numai cred, că tavanul e ceva de genul ghips, două straturi, folie, vată de 200 sau 300.

Nu știu să-ți spun acum cum e cu podeaua. Deocamdată încă nu știu cine se ocupă de asta, constructorul sau cei care pun IPAT. La un moment dat era vorba de 4 cm de polistiren extrudat plus șapă în devizul constructorului, dar treaba a rămas în suspans. Urmează.

De fapt, sunt încă câteva lucruri pe care nu știu dacă să le fac cu constructorul sau cu terți.

Nu, nu am luat în considerare absența curentului sau gazului pentru perioade lungi. Suntem, totuși, în Europa și casa e (va fi) în oraș, nu în Cuca Măcăi.

Edit: structura tavan: vată minerală 200, folie anticondens aluminizată, 2 straturi righips.

Edited by iladi, 30 November 2016 - 13:43.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
IŽn situații fortuite, rare, o scoți la liman cu aerul condiționat pe incălzire, radiatoare, etc.
Ori generator.

Edited by crisstonne, 30 November 2016 - 13:47.


#12
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 crisstonne, on 30 noiembrie 2016 - 13:44, said:

IŽn situații fortuite, rare, o scoți la liman cu aerul condiționat pe incălzire, radiatoare, etc.
Ori generator.

daca se poate!

Iladi, bransament mono sau trifazat?

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Nu știu, încă.

Din punct de vedere al puterii nu cred că va fi nevoie de trifazic. Dar, dacă va fi posibil și diferența de bani nu va implica un transplant de rinichi, o voi face.

Am stâlpul de curent la 3 metri de colțul proprietății, dar nu m-am interesat de curent. Încă. Doar la gaz am completat o tonă de hârțoage și dat cu banii în stânga și dreapta: va fi tras de peste drum, pe sub drum.

#14
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca ai si gaz, doar la parter, cred ca nu merita, daca nu ai consumatori trifazati
lasa sfaturile cu incalzire pe radiatoare, climatizare sau grup electrogen

eventual sa pui schema monofilara a tabloului electric s-o disecam

Edited by mihnearau1, 30 November 2016 - 14:01.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

 mihnearau1, on 30 noiembrie 2016 - 13:59, said:

daca ai si gaz, doar la parter, cred ca nu merita, daca nu ai consumatori trifazati
lasa sfaturile cu incalzire pe radiatoare, climatizare sau grup electrogen

eventual sa pui schema monofilara a tabloului electric s-o disecam

Iar nu ai înțeles :D
Sfatul era versus la ideea cu soba clasica, ca alternativa de avarie, adică fără foc cu lemne, cenușă, etc. ;)

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Poate te gandesti sa prelungesti un pic acel perete despartitor intre zona de zi si cea de dormitoare, atata cat sa mascheze un pic intrarea in grupul sanitar. Este un pic aiurea sa ai intrarea in acel grup sanitar cu vedere ampla exact din zona in care vrei sa stai la masa.
Ia in vedere sa pui si macar 10-15cm de polistiren expandat (daca nu ai probleme cu nivelul apei in sol) sau extrudat, sub placa de beton.

Bafta si spor!

#17
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 iladi, on 30 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Structura pereților exteriori este ca în figură, conform constructorului

sectiune perete exterior.jpg
Nu-i rau.. Doar ca bariera contra vaporilor (acea pe care constructorul a '"botezat-o'"  "folie anticondens aluminizata'" si sper ca acolo bariera contra vaporilor se va aplica si nu folie anticondens) eu as recomanda sa se aseze pe vata, incat cu instalatiile sa nu fie nevoie sa o strapungi in atatea locuri..

 iladi, on 30 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Cred, numai cred, că tavanul e ceva de genul ghips, două straturi, folie, vată de 200 sau 300.
Edit: structura tavan: vată minerală 200, folie anticondens aluminizată, 2 straturi righips.
Atentie la ce folie se va monta si eu as merge pe minm 30cm de vata..daca la pereti sunt 25cm de termoizolant.

 iladi, on 30 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Nu știu să-ți spun acum cum e cu podeaua. Deocamdată încă nu știu cine se ocupă de asta, constructorul sau cei care pun IPAT. La un moment dat era vorba de 4 cm de polistiren extrudat plus șapă în devizul constructorului, dar treaba a rămas în suspans. Urmează.

De fapt, sunt încă câteva lucruri pe care nu știu dacă să le fac cu constructorul sau cu terți.
4cm de termoizolant la placa este o gluma..  Abordarea e tare interesanta.. Aplicam 25cm la pereti, iar la placa de pe sol 4cm.. Posted Image

 iladi, on 30 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Nu, nu am luat în considerare absența curentului sau gazului pentru perioade lungi. Suntem, totuși, în Europa și casa e (va fi) în oraș, nu în Cuca Măcăi.
Scuze, nu mi-am dat seama.. Posted Image

 crisstonne, on 30 noiembrie 2016 - 14:14, said:

Iar nu ai înțeles Posted Image
Sfatul era versus la ideea cu soba clasica, ca alternativa de avarie, adică fără foc cu lemne, cenușă, etc. Posted Image
Eu am adus in discutie recomandarea prevederii unui cos de fum, de care nu se feresc unii din Europa, nu am spus nimic daca sa fie racordat la acesta un semineu, o soba performanta sau o '"soba clasica'".. Asta ar fi ramas la latitudinea initiatorului..

Succes in continuare.Posted Image

#18
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

 the_lion, on 30 noiembrie 2016 - 14:28, said:

Poate te gandesti sa prelungesti un pic acel perete despartitor intre zona de zi si cea de dormitoare, atata cat sa mascheze un pic intrarea in grupul sanitar. Este un pic aiurea sa ai intrarea in acel grup sanitar cu vedere ampla exact din zona in care vrei sa stai la masa.
Ia in vedere sa pui si macar 10-15cm de polistiren expandat (daca nu ai probleme cu nivelul apei in sol) sau extrudat, sub placa de beton.

Bafta si spor!
Sau poate pune usa de la g.s vis-a-vis de accesul in c.t si problema rezolvata. Exista un detaliu de soclu/ imbinare pardoseala cu perete?

Cu alte cuvinte, peretele exterior vine pe langa placa de beton de la cota 0.00 sau se opreste pe ea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate