Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Probleme cu vecina procesomana

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Ce trebuie sa fac daca sunt calomniat si amenintat de o vecina, vecina care e stiuta ca procesomana si care ce imi face mie acum, a facut cu toti vecini? Vecina, o persoana in varsta, aberanta, aduce tot felul de invinuiri, care daca nu ar fi doar inchipuri, ar fi deosebit de grave!
Pe rand vecinii au fost acuzati ca fura curent, apa, lucruri din casa....
Mai nou, acum, a casunat ca sotia mea intra in casa ei si fura medicamentele si desuurile....
Nu e violenta decat verbal si aberatiile ei te fac sa zambesti dar iti cam trece zambetul cand te trezesti cu citatii la tribunal sau cu procuratura si ENELul la use cum au patit vecini mei!
Problema este ca lumea nu o cunoaste si o crede....Dau curs reclamatilor ei, vin, cerceteaza, si in final negasind nimic, pleaca, fara insa a o sanctiona. Noi ramanem cu deranjul, si timpul pierdut. Chiar politia la care a facut o tona de reclamatii si care o stie deacum, ne pune tot pe noi sa dam declaratii. Pana la urma ce face dansa este hartuire ! Eu am inregistrari pe robotul telefonului fix in care ma ameninta ca va depune plangere la procuratura cum ca sotia mea i-a intrat in casa si i-a furat ce am scris mai sus....Ca sa intelegeti cat de aberanta este, va descriu cum sta situatia: stam la case pe pamant, curtile fiind separate. Nu santem vecini alaturati, eu locuind pe alta alee si despartiti de alte case. Dansa are gardul suprainaltat cu sarma ghimpata, doi caini, camere de luat vederi, reflectoare cu senzori, alarma conectata la o firma de paza.....si totusi in lipsa ei de acasa, nevasta-mea in varsta de 60 de ani, reuseste sa-i fure alifia si chilotii!
Mai nou, intr-un mesaj, ca eu nu mai stau de vorba cu ea, o acuza ca i-a rupt patul....
Dati-mi un sfat, va rog, cum sa scap de .......!

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
arde-o si tu cu armele ei,fa-i o plangere pentru hartuire ca altfel nu scapi de nebuna

#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Las-o sa te dea in judecata sa vada si judecatorii ca trebuie internata la nebuni sau sa o puna sa platasca taxe de tribunal , eventual amenzi pentru declaratii mincionoase si hartuire Posted Image)). Asa am patit cu un mos sclerozat, m-a dat in judecata ca am un catel care latra in bloc la parinti am ajuns in instanta si l-au pus aia sa plateasca cheltuieli judiciare de vreo 200 lei si pe urma... s-a potolit mosul.... ca legea nu scrie nicaieri ca n-am voie cu catel la bloc... ba mai mult... pot sa cresc si 10 daca vreau si am grija de ei Posted Image

Edited by arbuneaionut, 30 November 2016 - 10:00.


#4
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Daca ii faci plangere de hartuire, uneste-te cu mai multi vecini, cu un avocat bun sa ceara hartii de la politie si de unde a mai facut plangere sa se dovedeasca ca sunt nefondate. Tot ce a facut ea impotriva ta si a vecinilor aduceti dovezi in instanta si castigati.

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Asa se intampla cand intr-o comunitate apare un prost, nimeni nu se intelege cu el ba mai mult strica si buna intelegere in aceea comunitate. Cu puterea Domnului si cu prostia sa nu te pui niciodata deoarece te vor distruge sau si mai rau o iei razna

Edited by arbuneaionut, 30 November 2016 - 10:06.


#6
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 20.11.2005
cum au spus și colegii mai sus, o poți liniștii doar cu o plângere de hărțuire

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Pune-i nr de telefon in black-list. Nu pune la suflet. Ignor-o.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Uite aici cazuri similare care duc oameni normali la nebunie http://www.avocatnet...esomanilor.html, sunt disperati ca nu stiu ce sa faca - nici avocatii nu stiu ce sa raspunda !
Asa ca trebuie invatat ceva : cu un nebun te comporti mai nebuneste ca daca nu ti se urca in cap , ei nu raspund in fata legii ! daca ajung la greu scot certificat medical de la psihiatrie si tot tu pici de fraier , sunt nebuni nu prosti . Daca lege nu au tu (asociatia) trebuie sa ganditi ceva la limita legii, trebuie sa fiti uniti ca altfel ajungeti in depresie . Asa ca nu mai stergeti ca inutil ce spun ca nu e din rea vointa numai ca omul normal nu crede pana nu ajunge in situatia data si imediat vocea justitiei din el sare "nu este legal" , legal in batalia cu un nebun nu exista . Ei nu au somn, nu dorm mai mult de 1-2 ore pe noapte iar daca le faci ceva numai la razbunare se gandesc zi si noapte , daca are certificat de la psihi si daca te omoara nu pateste nimic , tu pici vinovat ca ai "enervat" persoana in tratament .

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
O lasi sa-ti faca plangere de ceva, si dupa ce se demonstrezi ca ea minte, ii faci tu plagere pentru denunt calomnios, si o saturi.

#10
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Las-o sa faca plangere, sa dea instanta o solutie, apoi fa-i tu plangere pentru denuntare calomnioasa (art 268 CP, daca nu ma insel).

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Nu o bagati in seama deloc deloc. Nu va mai luati in gura cu ea, nici nu va mai uitati la ea. Va striga cat va striga, daca va vedea ca n-are cu cine sa se certe va cauta pe altcineva.

Din pacate legea din Ro nu ii sanctioneaza pe procesomani in niciun fel, nici macar la tribunal.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da-ne noua numarul ei de telefon si ne ocupam :)

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
reclamatie de plangere calomioasa. in cazul asta ea va trebui sa aduca dovezi care sa sustina acuzatiile, daca nu poate sa le aduca se va alege cu o amenda. in rest nu-i raspundeti la telefon, daca suna de pe alt numar, cand va dati seama ca e ea inchideti, evitati in general contactul cu ea. genul asta de oameni se autoambaleaza cand incep sa te ameninte. si cum se zicea mai sus, toti vecinii afectati faceti o plangere pt hartuire. vorbiti si cu sectoristul.

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpotage, on 30 noiembrie 2016 - 09:37, said:

Nu e violenta decat verbal
Doar la telefon va contacteaza vecina?

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Aveam si noi una, la un teren langa noi. Venea de cateva ori pe an si facea scandal la toat lumea, tipa cat o tinea gura ca am furat de ne-am facut case. Am ignorat-o pana a inceput sa ne arunce gunoaie in curti peste gard, moment in care am sunat 4 vecini simultan la112 sa reclamam ca este o persoana agrsiva care ne ameninta. Avenit un echipaj de politie, a urcat-o in masina si am avut pace.Ne-a chemat pe urma sa dam declaratii, si am declarat ca nu dorim amendarea, doar un avertisment, constienti ca daca o amendeaza ii ia pensia pe 3 luni. Pe noi ne-a lasat in pace, s-a mutat la alti vecini, cateva case mai sus. A inceput sa le arunce cu noroi pe masini. Aia mai inspirati ca noi au vazut ca a aprins resturile vegetale pe terenul ei, si au sunat la 112 reclamand un incendiu de vegetatie. A venit politia si pompierii, au stins focul care era pe cateva sute de metri patrati. A fost ultima data cand a facut scandal. A mai venit pe acolo, dar linistita si docila.
Astia doar cu armele lor ii poti bate.

Edited by PoeOvidiu, 30 November 2016 - 11:59.


#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Umpleti-o de reclamatii peste tot unde se poate. Exact asa cum va face ea voua.

#17
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Multumesc tuturor pentru raspuns! Treaba cu ignoratul nu tine, am incercat, ba mai mult, stiind ca pe "glumeti" nu trebuie sa-i contrazici i-am cantat in struna. Un timp am fost chiar "prieteni", asa am scapat pana acum. Dar mi s-a infundat.....Politia nu se implica, astia de la sectie o stiu ca pe un cal breaz. Pe sectorist l-a terminat, l-a reclamat peste tot ca s-a aliat cu hotii! 
Da, asa ar trebui sa ne comportam mai nebuneste decat ea si sa o combatem cu propriile ei arme dar.....cand se ajunge la asta oameni dau inapoi. Spun drept ca nici eu nu vreau sa ma pun la mintea ei, sa-i fac rau. E totusi un om bolnav, si nu vreau sa-l supar pe Dumnezeu! Plus ca asta ar presupune timp pierdut si multi nervi, exact ce nu ne dorim.
Aici ar trebui sa se implice autoritatile, este un caz social, dar ca peste tot in Romania nimic nu functioneaza! Cand isi dau seama ca de fapt au de-a face cu un om bolnav, dau bir cu fugitii, nu cumva sa cade pe ei rezolvarea situatiei!
Se pare ca nu avem scapare si ca s-ar putea ca nevasta-mea  sa ajunga putin la "Beciul Domnesc".....asa vreo treizeci de zile, pana se lamuresc lucrurile!

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpotage, on 30 noiembrie 2016 - 18:45, said:

Multumesc tuturor pentru raspuns! Treaba cu ignoratul nu tine, am incercat, ba mai mult, stiind ca pe "glumeti" nu trebuie sa-i contrazici i-am cantat in struna. Un timp am fost chiar "prieteni", asa am scapat pana acum. Dar mi s-a infundat.....Politia nu se implica, astia de la sectie o stiu ca pe un cal breaz. Pe sectorist l-a terminat, l-a reclamat peste tot ca s-a aliat cu hotii!
Da, asa ar trebui sa ne comportam mai nebuneste decat ea si sa o combatem cu propriile ei arme dar.....cand se ajunge la asta oameni dau inapoi. Spun drept ca nici eu nu vreau sa ma pun la mintea ei, sa-i fac rau. E totusi un om bolnav, si nu vreau sa-l supar pe Dumnezeu! Plus ca asta ar presupune timp pierdut si multi nervi, exact ce nu ne dorim.
Aici ar trebui sa se implice autoritatile, este un caz social, dar ca peste tot in Romania nimic nu functioneaza! Cand isi dau seama ca de fapt au de-a face cu un om bolnav, dau bir cu fugitii, nu cumva sa cade pe ei rezolvarea situatiei!
Se pare ca nu avem scapare si ca s-ar putea ca nevasta-mea  sa ajunga putin la "Beciul Domnesc".....asa vreo treizeci de zile, pana se lamuresc lucrurile!

Ia-o dreacu` de "dupa umar" cand nu te vede nimeni, sopteste-i cateva la ureche de sa ramana cu sechele, si cu asta basta. Daca tot are mania plangerilor, o plangere in plus nu mai convinge pe nimeni. Posted Image




Procesomanii…



Au existat întotdeauna oameni care au fost numiți, pe bună dreptate, „procesomani”. Tradus, cuvântul ar însemna ,,oamenii proceselor”. De la bun început facem precizarea că nu ne referim la acei oameni de bună credință, care apelează la instanțele de judecată să-și caute dreptatea. Este dreptul lor de cetățeni, care aparțin unui stat de drept.


Procesomanii sunt însă acei oameni, care frecventează judecătoriile și tribunalele de la tinerețe până la bătrânețe. Fie că au, fie că nu au motive, ei sunt acolo. Îi interesează problemele altora, care se judecă, dar îi interesează în primul rând cauzele lor. Când nu au probleme reale, și le crează. Ei se judecă cu oricine și pentru orice. Cunosc numeroase legi, cu care jonglează ca artiștii de la circ, știu să redacteze acțiuni, recursuri și apeluri. Știu să recuze instanțele, să găsească motive pentru transferări de dosare, să ceară recursuri în anulare. Știu să acuze și să bârfească oamenii legii. Toți sunt răi, corupți și ,,cumpărați”, dacă se întâmplă să nu le dea dreptate; toți sunt capabili, imparțiali și incoruptibili, dacă se întâmplă să le dea dreptate. Știu să angajeze martori și să-i învețe ce să spună în fața instanței; știu să se angajeze ca martori de meserie și să pledeze ca niște avocați cu vechi ștate de plată. Ce mai! Cum, necum, ei trebuie să fie în tribunal prezenți. Altfel nu s-ar simți bine.

Dacă ai nenorocul să te încurci cu un astfel de tip, îți iei lumea în cap. Nu termini bine cu un proces, până îți deschide alte dosare. Până ieri îți era prieten, de azi îți devine dușman de moarte. Te asaltează cu reclamații la toate instituțiile statului. Controale peste controale, anchete peste anchete. Nu mai știi de masă, de casă, de odihnă. Omul vrea cu orice preț să-ți arate cine este el, ce poate și cu cine ai de-a face. Nu are rușine de oameni și nici frică de Dumnezeu. Minte de îngheață apele, inventează probe, te bălăcărește ca-n albia porcilor și te face din om neom. Ciudată specie! Într-un sat vecin a trăit una până de curând, care avea ,,plan de muncă” să alcătuiască zilnic câte trei-patru reclamații sau chemări în judecată. Nu a scăpat nimeni din sat nereclamat de ea, sau să nu se fi judecat cu ea. O cunoșteau cei de la judecătorie, cei de la tribunal, cei de la procuratură, cei de la poliție. Dar cine n-o cunoștea?!

Am văzut o acțiune de chemare de judecată a unui procesoman. Începea cam așa: ,,Domnule președinte, subsemnatul…. chem în judecată pe fratele meu……, domiciliat…, pentru următoarele motive: în ziua de…., la ora de… mi-a murit câinele otrăvit. Nimeni altul nu ar fi fost în stare să-mi otrăvească animalul decât fratele meu. Prin dispariția câinelui, fratele meu ar fi putut să-mi fure….” Pe două pagini erau înșirate toate posibelele rele ce ar fi putut să-i facă fratele.
L-am întrebat pe un procesoman dacă a existat vreo săptămână în viața lui din ultimii treizeci de ani în care să nu aibă vreun proces. A răspuns prompt, cu mândrie: ,,Am avut și săptămâni cu trei-patru procese!”
Astfel de oameni sunt periculoși ca niște scorpioni. Misiunea lor pe lume este doar aceea de a ,,îndrepta” lumea. Pentru asta nu au tată, nu au mamă, nu au frați, nu au surori, nu au copii, nu au soție. Au doar o idee: ,,dreptatea lor”! Pentru această ,,dreptate” sunt în stare să vândă pe oricine și orice, să nu aibă nimic sfânt, să jure pe orice și pe oricine, să bage în pușcărie oameni nevinovați, să răpească bunuri drept ,,despăgubire” pentru cauze inventate, să facă zile negre oricui, să mituiască și să șantajeze, să amenințe și să facă rău. Au ceva demonic în firea lor, și fiecare rău pe care-l provoacă le face bucurie, mulțumire, împlinire.

E bine să nu te afli în apropierea unor astfel de indivizi, să le faci cale, să nu ai nici o relație cu ei, ce mai, să te dai la o parte din calea nebunului, cum spune în Biblie.

http://www.ziarulnat...2/procesomanii/

Edited by Phobos, 30 November 2016 - 21:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate