Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Conectare laptop la tv prin HDMI problema grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Salut, conectez laptop-ul la un tv smart prin HDMI si mi se vede foarte punctat, gen cum este un pc pe 16 biti in loc de 32 biti, pe facebook la poze nici nu recunosti fata omului. A mai intanit cineva aceasta problema, poate sa-mi spuna daca este problema de la cablu HDMI, sau de la laptop sau tv? Mentionez ca am mai conectat si alt laptop si la fel se vede, am pus toate rezolutiile, tot neclar se vede. Pe youtube full screen video se vede normal, foarte clar, dar in rest se vede punctat, foarte neclar.

#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ce laptop, ce tv, ai instalat driverele monitorului?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
O poza cu telefonul?

#4
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Televizor LED Smart Horizon, 109 cm, 43HL733F, Full HD
Laptop-ul este un lenovo ideapad 100-15

Nu pot face poza, dar cum am zis, nu se vede clar, se vede cum era inainte un windows xp pe 16 biti. In loc sa se vada o iconita fina, dreapta, se vede intrerupta, punctata cum este mario. Se vede cum este Counter Strike 1.6 pe software, nu pe openGL cei care au jucat.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
La cat de mari sunt pixelii pe diagonala aia e normal sa se vada punctat de aproape, de la ce distanta privesti ecranul ?

#6
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Nu este vorba de distanta, se vede punctat, chipurile la poze de pe facebook se vad stricate, totul se vede urat. Nu este vorba de distanta aici. Stau la o distanta de 2M, mai mult nu prea ai cum, daca il ti in dormitor, ca nu ai camera de 50mp.

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
Driverul pentru placa video e instalat? Te-ai uitat in setari, la rezolutie?

#8
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Da, driverul este instalat. Rezolutiile le-am schimbat de la a la z. Foarte multe rezolutii, toate la fel.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostTiberianSun, on 29 noiembrie 2016 - 22:15, said:

Televizor LED Smart Horizon, 109 cm, 43HL733F, Full HD
Laptop-ul este un lenovo ideapad 100-15

Nu pot face poza, dar cum am zis, nu se vede clar, se vede cum era inainte un windows xp pe 16 biti. In loc sa se vada o iconita fina, dreapta, se vede intrerupta, punctata cum este mario. Se vede cum este Counter Strike 1.6 pe software, nu pe openGL cei care au jucat.

De ce nu poti sa faci o poza ?

#10
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Ce legatura are poza cu problema? Ti-am explicat cum se vede, e tot aia. Rog sa lase comentarii doar cei care sunt capabili sa ajute, nu vreau sa rasp la toti post-hunterii.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Poza aia detaliaza problema. "se vede foarte punctat" nu spune mai nimic.

#12
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Sa fiu eu ala sincer si sa spun ce gandesc, cu riscul sa gresesc.
Ai un televizor cu ecran mare facut de o firma petarda, low end shit, probabil la televizorul asta ai primit un cablu HDMI care este tot low end shit. Diagonala mare si doar un amarat de FULL HD, cand la diagonala aia trebuie rezolutie 4K.
Ai un laptop petarda facut de a mai ieftina si jegoasa firma, lenovo.

Cei de aici banuiesc ca televizorul ala are diagonala nesimtit de mare comparativ cu rezolutia nativa.
Un TV mare si ieftin privit de aproape o sa se vada pixelat, cu atat mai mult un TV mare si ieftin FHD.

Deci pune poze clare.

#13
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Televizorul se vede full hd. Pe programele TV, inseamna ca ti-ai dat cu parerea gresita.

#14
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Cam multi vor sa vada poza, nu doar eu.
Deoarece am avut de-a face (nu doar eu, presupun) cu atit e multe probleme explicate atit de prost, incit fara o inspectie persoanala.... solutia este departe.

In fine, hai sa vedem: rezolutii ai incercat destule.
Dar adincime de culoare - color depth ?
Cum este setat tv: extend, clone, primary... ?
Ce driver ai instalat, de unde precis ?
Pe youtube se vede bine.
Poze pe facebook = prost.
Dar niste alte poze, din alte surse, poze de rezolutie mare, vizualizate cu program de poze (ala standard din windows), cum se vad ?

Si, oricum, deja e chestie de principiu: de ce nu poti sa faci niste poze ???

Edited by roxanaRabinowitz, 30 November 2016 - 16:59.


#15
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cirez "Televizorul se vede full hd. Pe programele TV, inseamna ca ti-ai dat cu parerea gresita. "
Mai citeste ce ti-am scris mai sus, televizor ieftin, ecran mare si o amarata de rezolutie full hd, pe diagonala aia trebuia uhd.

Eu te sfatuiesc sa scapi de el, citeste ceva review si scapa de el
http://m.emag.ro/tel...f/pd/DCGSZ3BBM/
Citez "Dezavantaj minor este diagonala mare cu rezolutia full HD, foarte aproape de el vezi pixeli pentru pretentiosi recomand rezolutii mai bune, acest lucru nu e vizibil la o distanta de 40-50 cm de el, "


Pe langa  mesajele care zic ca nu are o imagine prea clara.

#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostTiberianSun, on 30 noiembrie 2016 - 12:39, said:

Ce legatura are poza cu problema? Ti-am explicat cum se vede, e tot aia. Rog sa lase comentarii doar cei care sunt capabili sa ajute, nu vreau sa rasp la toti post-hunterii.
pune omule o poza ca sa te poata ajuta oamenii si lasa atitudinea

View Postu-k, on 30 noiembrie 2016 - 17:44, said:

Cirez "Televizorul se vede full hd. Pe programele TV, inseamna ca ti-ai dat cu parerea gresita. "
Mai citeste ce ti-am scris mai sus, televizor ieftin, ecran mare si o amarata de rezolutie full hd, pe diagonala aia trebuia uhd.

Eu te sfatuiesc sa scapi de el, citeste ceva review si scapa de el
http://m.emag.ro/tel...f/pd/DCGSZ3BBM/
Citez "Dezavantaj minor este diagonala mare cu rezolutia full HD, foarte aproape de el vezi pixeli pentru pretentiosi recomand rezolutii mai bune, acest lucru nu e vizibil la o distanta de 40-50 cm de el, "


Pe langa  mesajele care zic ca nu are o imagine prea clara.
Esti total pe langa, nu are nici o treaba ce zici tu acolo.
Rezolutia full hd e f ok si pe dimensiuni mai mari. Nu vezi ca zice ca nu e vizibil la 40-50 de cm? Lasa subiectul rezolutiei fullhd pe dimensiune, ca nu asta e problema.

#17
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
O sa va pun poza si cu printscreen din pc (dar nu stiu daca o sa aiba vreo legatura si nu stiu daca o sa apara problemele in ea) si o sa va pun una facuta si cu telefonul. Revin in scurt timp cu pozele.

#18
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Printscreen nu ajuta la nimic, crede-ma.
99% printscreen iese perfect.
Poza cu telefonul.
Macar spune de ce nu vrei / nu poti sa faci o poza cu telefonul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate