Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dezbatere mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Urmeaza  (sau nu) sa se dezbata mostenirea mamei prietenei mele si e putin complicat si ar fi utile anumite sfaturi legale.

Fapte care s-au intamplat in ultimii ani:
- femeia decedata nu a fost casatorita niciodata si are un singur copil (prietena mea)
- in ultimii ani a fost un proces intre femeia decedata si fratii ei pentru mostenirea (in mare parte terenuri intra si extravilane) primita de la parintii lor.
- s-a dat o decizie judecatoreasca in luna august a anului curent
- in acel moment femeia era in spital internata cu o boala si hotararea judecatoreasca era ultima grija
- in hotararea judecatoreasca femeia primeste o mare parte din terenuri, dar este si mentionat ca pentru "egalizare loturi" trebuie sa plateasca la alte 2 persoane sume de aproximativ 6000 lei fiecare
- inainte sa poate lua orice actiune (decizia judecatoreasca a venit prin posta), femeia a decedat

Am intrebat un jurist de la firma unde lucrez (dar nu e expert pe partea asta de drept civil) si a zis ca hotarea judecatoreasca tine loc de act de proprietate, dar ar trebui mai intai platite sumele pentru cele 2 persoane pt a se intampla asta.

Prietena mea fiind unic mostenitor, nu are ce face cu aceste terenuri si ar vrea sa le vanda, dar din ce am inteles, pt a intra in posesia lor la dezbaterea succesiunii trebuie mai intai sa dea banii celor 2 persoane si de-abia apoi sa se dezbata succesiunea.

Scenariul ideal ar fi sa poata sa vanda acele pamanturi si din suma obtinuta sa plateasca cele 2 sume. Alta solutie ar fi renuntarea completa la mostenire pt ca nu am vrea sa dam acea suma fara ca macar sa stim cand/daca putem vinde acele terenuri.

Multumesc anticipat pentru orice sfat primit.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Este foarte probabil ca acele terenuri sa valoreze mult mai mult. Insa, pot sa fie niste terenuri nevandabile, care au fost "pasate" femeii bolnave, ca nu a fost prezenta la proces ca sa protesteze.

Eu m-as interesa sa vad despre ce este vorba.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
In principiu, sultele s-au stabilit dupa niste expertize. In plus, in general se cauta sa se faca loturi pe cat posibil egale (sau cat mai apropiate de cotele pe care le detine fiecare, daca aceste cote difera), astfel incat sultele ramase de plata sa fie cat mai mici. Concluzia mea e ca acea mostenire valoareaza mult mai mult decat cei 12000LEI si ar fi pacat sa renunte la ea. Atentie si la faptul ca renuntarea este globala: daca renunta, renunta la toata mostenirea nu doar la terenurile cu probleme - deci inclusiv la ce e pe langa ele, cum ar fi loc de veci, casa, etc.

Pe de alta parte, nu vad de ce nu ar putea face mostenirea terenuri + datorii asa cum sunt. In masa succesorala intra exact ce avea defunctul/defuncta in momentul decesului, deci si datoriile care existau in acel moment. In plus pasivul (= datoriile) scade valoarea totala a masei succesorale si prin urmare taxele, deci nu ar fi in avantajul mostenitorului sa achite datoriile inainte de dezbaterea succesiunii pentru ca apoi sa plateasca taxe ca si cum datoriile nu ar fi existat, adica si pentru banii pe care i-a dat el insusi.

#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostLukRo, on 28 noiembrie 2016 - 22:25, said:

Este foarte probabil ca acele terenuri sa valoreze mult mai mult. Insa, pot sa fie niste terenuri nevandabile, care au fost "pasate" femeii bolnave, ca nu a fost prezenta la proces ca sa protesteze.

Eu m-as interesa sa vad despre ce este vorba.

Exista un teren intravilan pentru care ar exista un potential cumparator (nu este 100% sigur). Daca ar fi sa vindem acel teren, suma obtinuta ar acoperi o datorie a femeii decedate +  plata celor 2 persoane din decizia judecatoreasca si ar mai ramane cam 10000 ron. Problema este ca aceasta suma este relativ mica pt riscul de a da sumele alea si ramenem si cu banii dati si cu pamanturi pe care nu le putem vinde.

View Postsags, on 28 noiembrie 2016 - 22:42, said:

In principiu, sultele s-au stabilit dupa niste expertize. In plus, in general se cauta sa se faca loturi pe cat posibil egale (sau cat mai apropiate de cotele pe care le detine fiecare, daca aceste cote difera), astfel incat sultele ramase de plata sa fie cat mai mici. Concluzia mea e ca acea mostenire valoareaza mult mai mult decat cei 12000LEI si ar fi pacat sa renunte la ea. Atentie si la faptul ca renuntarea este globala: daca renunta, renunta la toata mostenirea nu doar la terenurile cu probleme - deci inclusiv la ce e pe langa ele, cum ar fi loc de veci, casa, etc.

Pe de alta parte, nu vad de ce nu ar putea face mostenirea terenuri + datorii asa cum sunt. In masa succesorala intra exact ce avea defunctul/defuncta in momentul decesului, deci si datoriile care existau in acel moment. In plus pasivul (= datoriile) scade valoarea totala a masei succesorale si prin urmare taxele, deci nu ar fi in avantajul mostenitorului sa achite datoriile inainte de dezbaterea succesiunii pentru ca apoi sa plateasca taxe ca si cum datoriile nu ar fi existat, adica si pentru banii pe care i-a dat el insusi.

Proble e ca toata mostenirea este in acel act judecatoresc si nimic altceva. Si din ce am inteles pana nu plateste acele sulte, pamanturile obtinute prin hotararea judecatoreasca nu intra in proprietatea fiicei si nu pot fi vandute. Este corect ceea ce am inteles sau juristul de la firma a vorbit tampenii?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
a cam spus tampenii, dar nu extrem de mari :) . citeste asta: http://www.dobrican....e1.php?id_ar=17
varianta cea mai simpla e sa faci un antecontract prin care cumparatorul iti da un avans iar tu te obligi sa achiti sulta (e de preferat ca avansul sa fie suficient de mare) pana la intocmirea contractului final de V/C. mergi la un notar si intreaba, iti poate prezenta toate variantele.

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Dap, sultele trebuiesc platite. Nu vad care este problema. Daca stati in Bucuresti, banuiesc ca aveti servici. Un credit de nevoi personale de 3000 de EUR se poate lua usor. Mai ales ca dobanzile sunt infime.

Eu as lua un credit si as prelua mostenirea.

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostLukRo, on 28 noiembrie 2016 - 23:16, said:

Dap, sultele trebuiesc platite. Nu vad care este problema. Daca stati in Bucuresti, banuiesc ca aveti servici. Un credit de nevoi personale de 3000 de EUR se poate lua usor. Mai ales ca dobanzile sunt infime.

Eu as lua un credit si as prelua mostenirea.

Nu e vorba de neplata lor, era vorba ca situatia optima ar fi fost plata lor din banii obtinuti din vanzarea terenului. Vrem sa evitam situatia in care platim sultele si ramanem (poate ani buni) cu pamanturile nevandute.

View Post_Smiley_, on 28 noiembrie 2016 - 23:16, said:

a cam spus tampenii, dar nu extrem de mari Posted Image . citeste asta: http://www.dobrican....e1.php?id_ar=17
varianta cea mai simpla e sa faci un antecontract prin care cumparatorul iti da un avans iar tu te obligi sa achiti sulta (e de preferat ca avansul sa fie suficient de mare) pana la intocmirea contractului final de V/C. mergi la un notar si intreaba, iti poate prezenta toate variantele.

Exista vre-un termen legal in care trebuie platite sultele?

#8
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Daca nu-ti da nimeni un raspuns pertinent pana maine dupa-amiaza iti raspund eu la toate intrebarile. Numai bine!

#9
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Post_Smiley_, on 28 noiembrie 2016 - 23:16, said:

a cam spus tampenii, dar nu extrem de mari Posted Image . citeste asta: http://www.dobrican....e1.php?id_ar=17
varianta cea mai simpla e sa faci un antecontract prin care cumparatorul iti da un avans iar tu te obligi sa achiti sulta (e de preferat ca avansul sa fie suficient de mare) pana la intocmirea contractului final de V/C. mergi la un notar si intreaba, iti poate prezenta toate variantele.

Varianta cu antecontractul este viabila, o cunostinta de-a mea a facut intr-un  caz asemanator (era vorba de o casa),
o promisiune de vanzare-cumparare (tot antecontract este) la notar, cu termen de finalizare vanzare imediat la rezolvarea problemei de mostenire.
Cumparatorul a platit ca avans suma necesara pentru finalizarea actelor de mostenire.
Din pacate nu am cum sa aflu mai multe amanunte, persoana nu mai este in tara si am pierdut legatura.

Edited by Suno, 29 November 2016 - 01:21.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSoulstream, on 28 noiembrie 2016 - 23:36, said:

..........
Exista vre-un termen legal in care trebuie platite sultele?

in principiu nu se specifica nici un termen. daca exista, el trebuie sa se regaseasca in hotararea judecatoreasca.
dar daca nu platesti banii intr-un termen rezonabil, beneficiarul sultei te poate soma sa o achiti (indicandu-ti si un termen), dupa care te poate executa silit (trecand intai prin instanta).


recomandarea mea ar fi sa luati legatura cu rudele si sa stabiliti "omeneste" ca le dati banii imediat ce vindeti terenurile. poate chiar va ajuta la gasirea unor cumparatori.

#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Post_Smiley_, on 29 noiembrie 2016 - 08:26, said:


in principiu nu se specifica nici un termen. daca exista, el trebuie sa se regaseasca in hotararea judecatoreasca.
dar daca nu platesti banii intr-un termen rezonabil, beneficiarul sultei te poate soma sa o achiti (indicandu-ti si un termen), dupa care te poate executa silit (trecand intai prin instanta).


recomandarea mea ar fi sa luati legatura cu rudele si sa stabiliti "omeneste" ca le dati banii imediat ce vindeti terenurile. poate chiar va ajuta la gasirea unor cumparatori.

Despre proces nici eu nici fiica nu stiam mare lucru. Ce stim e ca in total au fost 4 persoane (2 parati si 2 reclamanti), femeia decedata fiind una din reclamante. Sultele sunt una catre un parat si una catre un reclamant. Cealalta reclamanta nu prea a fost interesata de proces (habar nu am mai multe detalii) si nici nu pare interesata prea mult nici de sentinta. La fel si parata, care nu a dat pe la nici un termen de judecata si in afara de o adresa de domiciliu (scrisa in hotararea judecatoreasca) nu stim nimic despre acea persoana.

Parerea mea este ca aceste persoane nu ar urmari in mod activ obtinerea sultei (adica nu ar incepe executarea silita etc), dar nici nu cred ca ar putea fi convinse usor sa semneze ceva la un notar ca renunta la ea. Ideea era sa vindem acel pamant si o arte din banii obtinuti sa ii punem deoparte. Daca persoanele revendica sulta ulterior, dam acei bani fara probleme, daca nu (am citit ca sulta s-ar prescrie in 3 ani daca nu se urmareste activ obtinerea ei) sa fie sanatosi.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgreenvision, on 29 noiembrie 2016 - 00:25, said:

Daca nu-ti da nimeni un raspuns pertinent pana maine dupa-amiaza iti raspund eu la toate intrebarile. Numai bine!
Cred ca cea mai utila informatie ar fi daca se poate incepe dezbaterea succesiunii inainte de plata sultelor.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
succesiunea (dupa mama prietenei) normal ca poate fi dezbatuta inainte de plata sultelor, altfel voi nu ati avea temei legal sa achitati sultele :). trebuie intai sa deveniti mostenitori.

#14
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Revin cu un update in caz ca altcineva se va lovi de o problema asemanatoare.

Cumparatorul pamanturilor a fost o persoana intelegatoare si din suma pentru care ne intelesesem pentru vanzare, a platit el sultele (care erau trecute ca ipoteci pe terenuri), iar noi am incasat difererenta. Tipul catre care am vandut a stabilit el intalniri cu un executor judecatoresc (unde s-au platit sultele si s-au radiat ipotecile) si cu un notar (unde am facut mostenirea si vanzarea), toate in aceeasi zi (a durat cam 8 ore toata treaba).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate