Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recuperare bani curs

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Stimati colegi,
Ma aflu in situatia in care doresc sa incetez contractual de munca actual. Am depus o solicitare de incetare a contractului prin acordul partilor, incetare care ar trebui sa aiba loc la 31 decembrie.
Intrebare: Avand in vedere ca in martie 2016 am fost trimis la un curs, este posibil sa mi se impute contravaloarea cursului? Este legal?
Multumesc.

#2
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
e legal, daca ai si semnat ceva cu firma, angajament, ceva, inainte sau dupa curs.

Edited by suciu2016, 28 November 2016 - 18:48.


#3
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 25.04.2008

View Postyo9hrb, on 28 noiembrie 2016 - 18:39, said:

Am depus o solicitare de incetare a contractului prin acordul partilor, incetare care ar trebui sa aiba loc la 31 decembrie.
Intrebare: Avand in vedere ca in martie 2016 am fost trimis la un curs, este posibil sa mi se impute contravaloarea cursului?
Dacă nu ai hârtii pe treaba aia, să te pupe ... Dacă ai o hârtie, citește-o bine, să nu ai undeva o clauză de genul școlarizării în folosul firmei, cu exclusivitate n ani

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Da. Este perfect legal. Dar daca incetarea contractului de munca survine ca urmare a vinei angajatorului (restructurari, procese, dovezi, declaratii, etc...), se schimba situatia.

#5
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Trebuie sa vezi daca acel curs a fost legat de o obligatie de a sta in firma x luni dupa ce l-ai urmat. Daca da, vei plati proportional cu perioada ramasa din acel act aditional.
Mai ai o sansa de a scapa daca dupa acel curs nu ai primit o diploma de absolvire care sa fie acreditata de ministerul educatiei.

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
N-am primit nici o diploma care sa aiba legatura cu ministerul educatiei, a fost de fapt un training in cadrul grupului. Facut de o alta entitate a grupului.

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Nu conteaza de cine e facut sau daca diploma e recunoscuta. De fapt nu conteaza nici daca ti-a fost data vreo diploma. Ideea e ca firma a cheltuit niste bani pe tine in ideea sa te invete meserie (oricare ar fi aia) mai bine. Daca tu decizi sa pleci de la ei, nu ti se pare ca le produci o paguba?

Daca ai vreo clauza semnata e posibil sa-ti ceara contravaloarea cursului, dar si atunci depinde de sefi, resurse umane, etc.

#8
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015

View Postyo9hrb, on 28 noiembrie 2016 - 20:50, said:

N-am primit nici o diploma care sa aiba legatura cu ministerul educatiei, a fost de fapt un training in cadrul grupului. Facut de o alta entitate a grupului.
Ai vreun act semnat cu clauza de prelungire? In care sa fie specificat negru pe alb cat costa cursul si cat trebuie sa mai stai in firma dupa acel curs? Daca nu, esti liber sa pleci (erai liber si pina acum) si nu au de ce sa-ti opreasca bani din salariu. Citeste codul muncii capitolul 6 art 198.
@bluesnake - eu daca-l scolarizez pe un angajat de-al meu o fac ca sa-mi faca treaba mai buna MIE. Dar nu pot sa ii ingradesc dreptul la libera circulatie pe piata fortei de munca decat prin acte care respecta legile in vigoare. Nu am facut niciun act cu el poate sa-mi plece si dupa ce a terminat cursul. Legat de diploma - posibil sa ma insel si sa fie scoasa aceasta regula din codul muncii dar stiu ca acu ceva ani in urma era o chestie de diploma autorizata.
Asa ca sa lasam apelul la sentimente pentru alte chestii. Vorbesc din postura de fost angajat/actual angajator - care a trecut prin diferite - ca sa fie clar ca nu vorbesc din povesti.

Edited by hydema, 29 November 2016 - 06:47.


#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Evident ca nu poti ingradi dreptul de libera circulatie. Daca nu e facut vreo clauza aditionala in care se specifica costul cursului si conditiile, e liber sa plece fara sa i se poata imputa nimic. E liber sa plece si cu acea clauza, insa este pasibil a se imputa costul scolarizarii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate