Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Recomandare ascutitor cutite

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Caut un echipament pentru ascutirea cutitelor din casa.
Nu caut ceva la 50roni, ce se gasesti la coltul strazi. (care e o gluma proasta)
Ceva mai serios, mai profesional.
:)
Sa curga recomandarile...

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Fiskars Xsharp ( acesta e , ca idee, deocamdata nu-l au pe stoc http://www.emag.ro/d...1/pd/DB9WXBBBM/), l-am luat de pe emag, gasesti si prin supermk la 50 lei , pana la el doar credeam ca ascut cutite .
Bine , sunt pietre profesionale , oteluri si altele , eu ma refer pentru acasa , fara pretentii de mare maestru ninja .

Edited by xilo, 28 November 2016 - 17:31.


#3
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Polizor!

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Polizor!"
Pana-i cucu cuc nu ascute ca si fiskars , am tras cu piatra fina, dura, pasla tot ce vrei - decaleste si nu tine ascutisul plus ca trebuie sa dai unghi la taiere , cu polizorul fara dispozitiv mergi ca ala a boului.

#5
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Victorinox, eu am gasit in Selgros. E absolut excelent, nu se compara cu petardele de duzina, ascute inclusiv otel de damasc care e super dur.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
piatra de ascutit cu 2 fete una de granulatie mare si una fina + masat. asta daca vrei ceva profi, daca nu cauta la raionul de jucarii. bucatarii, macelarii toti care au nevoie de cutite cu adevarat ascutite nu umbla cu jucarii.

#7
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Testat de mine, simplu si eficient, investitii zero. Intr-un minut ai un cutit care taie de zici ca-i sabie ninja.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cFjaWnNg1kQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by whoswho69, 28 November 2016 - 17:51.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 xilo, on 28 noiembrie 2016 - 17:33, said:

"Polizor!"
Pana-i cucu cuc nu ascute ca si fiskars , am tras cu piatra fina, dura, pasla tot ce vrei - decaleste si nu tine ascutisul plus ca trebuie sa dai unghi la taiere , cu polizorul fara dispozitiv mergi ca ala a boului.

Asta tine de ascutitor nu de polizor. Cine te pune sa te grabesti? Cutitul se trece destul de repede peste piatra de polizor, daca  il treci incet o sa se incalzeasca si o sa se decaleasca. Nu apesi pe el, il treci repede si de mai multe ori. La unele cutite sunt necesare 15-20 de treceri. Asta daca vrei sa il ascuti. Altfel ii iei scula cu nume de mancare de pisici Wiskass . Si ai impresia ca ascute.

Edited by PoeOvidiu, 28 November 2016 - 17:52.


#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
http://www.dedeman.r...ite-fiskar.html
Il gasesti la dedeman sau daca vrei online https://www.evomag.r...arp-116459.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZO5io71sgCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

 a3ds, on 28 noiembrie 2016 - 17:39, said:

Victorinox, eu am gasit in Selgros. E absolut excelent, nu se compara cu petardele de duzina, ascute inclusiv otel de damasc care e super dur.

Imi poti arata o poza cu ascutitorul Victorinox? Nu de altceva, chiar cutite victorinox vreau sa le tin mereu ascutite.

 SpeedDemon, on 28 noiembrie 2016 - 17:53, said:

http://www.dedeman.r...ite-fiskar.html
Il gasesti la dedeman sau daca vrei online https://www.evomag.r...arp-116459.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZO5io71sgCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar o fi asa bun acel ascutitor fiskars?  Eu chiar de acest gen vroiam sa ma feresc.... dar ma puneti pe ganduri.

#11
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
La polizor trebuie sa ai si un om priceput la asta, meseria se numeste tocilar. In trecut existau tocilarii, gaseai acolo un nene care asta facea de cel putin 20 de ani, facea minuni dintr-o foarfeca sau un cutit tocit.
Fiskas sunt bune dar mare atentie ca fiecare unealta e calculata exact pentru scopul declarat, absolut nimic mai mult.

Edited by bizpenet, 28 November 2016 - 18:10.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 PoeOvidiu, on 28 noiembrie 2016 - 17:52, said:

Asta tine de ascutitor nu de polizor. Cine te pune sa te grabesti? Cutitul se trece destul de repede peste piatra de polizor, daca  il treci incet o sa se incalzeasca si o sa se decaleasca. Nu apesi pe el, il treci repede si de mai multe ori. La unele cutite sunt necesare 15-20 de treceri. Asta daca vrei sa il ascuti. Altfel ii iei scula cu nume de mancare de pisici Wiskass . Si ai impresia ca ascute.
Nu contest faptul ca trebuie experienta dar din ascutit 10 cutite/3 luni nu castigi experienta .
Fiskars este o firma de renume si m-as bucura sa ai acasa scule de gradina de la ei, oteluri deosebite , are traditie in oteluri "numai" din 1649

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Din pacate cam in toate domeniile s-a cam renuntat la traditie si au pastrat doar firma pentru marketing.

#14
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
cu ce se poate ascuti asa ceva?
scuze de ot.

Attached Files


Edited by suciu2016, 28 November 2016 - 18:33.


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu cred ca Lenovo se ascute :D

#16
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Un cutit nu se ascute la polizor. Poate dupa ce se deformeaza si se subtiaza de la multe ascutiri. Cutitele se ascut pe piatra de ascutit coasa, sau dispozitve de genul prezentat mai sus cu role. In orice caz, se face manual. Dispozitivele electrice uzeaza prematur cutitul.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Cu piatra de ascutit coasa iese perfect, daca il legi dupa tractor faci cositoare din el.

Edited by PoeOvidiu, 28 November 2016 - 18:45.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 suciu2016, on 28 noiembrie 2016 - 18:30, said:

cu ce se poate ascuti asa ceva?
scuze de ot.
În primă fază doar la polizor dar trebuie să ai în vedere că baioneta aia este făcută să nu fie ascuțită și va rugini lama unde va fi polizată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate