Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prelungitor HDMI?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Zilele trecute am văzut un anunț pe Facebook al unui site care vindea convertor HDMI la UTP în vederea extinderii unui cablu UTP. Întrebarea mea pentru voi: chiar este bun un astfel de echipament? Își face treaba? Merită o pereche cu un cablu UTP sau cu două cabluri UTP? Ce viteze folosesc pe acele cabluri?

Să zicem că eu am nevoie pe o distanță de 10m pentru a transmite la o rezoluție 1920x1080 cu o profunzime de 16 biți și sunet PCM 2.0.

Mă interesează mai mult pentru jocuri și filme. Mă gândesc la un fel de consolă formată din laptop + un TV și fără să trag cabluri vizibile prin cameră.

http://www.emag.ro/a...8d0feb888c7d32c
http://www.dipolnet...._utp__H3604.htm

Sau chiar pentru un sunet Dolby Digital 5.1. Să zicem că la televizor atașez un sistem de boxe 5.1 prin S/PDIF toslink ce poate decoda un DTS și/sau DolbyDigital/DD+ și/sau HE-AAC.

#2
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Salut, varianta de la dipol am instalat-o eu la o firma pentru a transmite un feed video la un etaj mai sus, pe un televizor/proiector. Functioneaza super ok, se autoconfigureaza, trebuie doar sa fie in același lan. Repet, este ok pentru tansmis video, nu am testat cu o consola, sau sistem audio high-end.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mertă preţul pentru 10 metri? La 1/4 din cât costă acest sistem ai cablu hdmi de 15 metri care ar trebui să fie suficient.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
exact asta ma gandeam si eu. de ce ai face o carcala cand ai cabluri hdmi direct de 10m

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am dat un exemplu. Mie îmi trebuie cam 12 m pentru a realiza ce-mi doresc.
Mă gândeam că 1,5m când e cablul HDMI + 10m de UTP ecranat cumpărat din comerț + celălalt HDMI de 1,5m ar rezolva problema.

Ideea era alta. Cam cât de bune sunt chestiile astea.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai totul ramane digital. asa ca teoretic e ok, mai ales daca iei cablu ecranat.

dar daca ai laptop, nu vad rostu sa-l tii in partea cealalta a camerei, in loc sa-i dezactivezi stand-by cand lasi displayu in jos si sa-l pui mai aproape de tv.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Asta înseamnă să-i trag cabluri pentru tastatură, mouse etc.
Îmi trebuie combinația asta pentru că biroul este într-o parte la camerei și televizorul va fi în partea cealaltă, cu sistemul de boxe.
Pe viitor, poate îmi iau un calculator. Deocamdată cu laptop-ul sunetul trebuie să fie 2.0, dar pe viitor poate lucrul acesta se schimbă.

Deci e mai bun unul cu 2 cabluri UTP sau cel cu unul singur? Alimentarea electrică este obligatorie sau opțională?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Posted Image  mi se pare ca te complici extrem de mult. ai maus si tastatura wireless daca vrei. si nu inteleg cum te joci de la birou cu maus si tastatura si te uiti tocmai la tv 10 metrii mai incolo.

la ala care trebe alimentare, e obligatorie, nu optionala.

sunetul (ca si video) pe HDMI e DIGITAL. poa sa fie 2.0, 5.1, 500.25. - totul depinde de sistemul audio unde vrei sa-l conectezi.

2 cabluri utp? nush ce face ala. dar uita-te la comentarii. unu zice ca e semnal jalnic (si cam asa trebuie sa fie daca nu are alimentare separata).

chestiile alea sunt facute pentru distante de 20+m, pentru trecerea dintr-o camera in alta, samd.

pentru aceiasi camera ai asta mai ieftin si esti sigur ca merge fara batai de cap

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am doar mouse-ul fără fir și cam atât vreau să rămână. L-am luat mai mult din necesitate. Prefer conexiunea fizică pentru că nu am nevoie de baterii.
TV-ul e la 3,5 m, dar am spus un lucru în primul post:

 KyKyKyKy, on 28 noiembrie 2016 - 02:35, said:

fără să trag cabluri vizibile prin cameră.

Cablurile for fi trase prin plintă.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si ti-am dat cablu hdmi de 15m mai ieftin decat prostiile alea si mai sigur.\

in caz ca nu ai vazut linku:
https://conectica.ro...9t-15m-11045508

Edited by shmu, 28 November 2016 - 14:03.


#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am văzut, mulțumesc!
Eu mă uitam și la acesta:
https://conectica.ro...t-19t-15m-82710

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tianand cont ca esti din bucuresti iti sugerez sa te duci pana la ei si sa vezi ce cumperi, eventual sa discuti cu ei un despre retur in caz ca nu esti multumit de rezultat.

PS: suna inainte sa te asiguri ca il au pe stoc. poate nu e actualizat site-ul.

Edited by shmu, 28 November 2016 - 15:06.


#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Eu doar am întrebat.
Deocamdată nu pot face modificările.
Am întrebat la modul general dacă se merită o astfel de investiție sau dacă poate fi găsită o soluție mai bună. :)

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pentru 15m da, e o solutie mai buna - cablu direct

pentru 20+m, ar fi cam singura solutie pe fir.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate