Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Burse de studii in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Buna ziua.
Sunt un doctorand la Politehnica Timisoara, facultatea de Calculatoare.
De curand am vorbit cu cineva care a obtinut o bursa de studiu in Franta de la ambasada din Romania.
As dori sa stiu, asemenea burse se dau si pentru alte tari, precum Elvetia, Norvegia?
Aici am gasit despre burse in Elvetia: http://www.finantare...ia_Elvetia.html insa programul s-a terminat chiar anul acesta.
iar aici pentru Norvegia: http://uefiscdi.gov....a-norvegia.html
Stie cineva, as putea obtine pentru aceste tari burse de la ambasada, asa cum se poate pentru Franta?
As prefera acestea doua pentru ca bursele sunt intre 2 si 4 ori mai mari decat ce se da pentru Franta. (a se vedea pentru elvetia, bursa este 50000ch pe an, deci cam 4000 euro/luna).
Sau mai exista alte tipuri de burse in afara de acestea 2 care s-au terminat?
Multumesc celui care stie.

Pentru Norvegia este si aceasta: http://www.phdstudie...at/Norvegia/BI/ insa nu este in domeniul meu.
De-asta intreb, mai stie cineva de existenta altor burse de acest tip?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Esti la al n-ulea subiect pe aceasi tema.
Daca nu ti-a raspuns nimeni pina acum ar trebui sa intelegi ca nu stie nimeni din cei care frecventeaza Softpedia. Pe de alta parte daca tema ta de doctorat ar fi fost atit de interesanta te-ar fi contactat vesticii.
La voi in Timisoara nu-i ca in Iasi ? Aici daca esti bun te cauta multinationalele de pe bancile facultatii.

Edited by andu2006, 27 November 2016 - 17:44.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
o fi avand probleme cu memoria. periodic afla de bursele astea, aplica, aia il accepta, apoi el uita ca a fost acceptat si o ia de la capat.

#4
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Arata-mi si mie unde am mai scris despre subiectul asta.
Am mai incercat sa deschid 2 subiecte dar nu le mai gasesc, si de-asta am scris acum.
Nu stiu ce se intampla, sau daca mi le inchide cineva, si daca da de ce...

#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View Postanz, on 27 noiembrie 2016 - 18:00, said:

Arata-mi si mie unde am mai scris despre subiectul asta.
Am mai incercat sa deschid 2 subiecte dar nu le mai gasesc, si de-asta am scris acum.
Nu stiu ce se intampla, sau daca mi le inchide cineva, si daca da de ce...
http://forum.softped...in-strainatate/

http://forum.softped...esti-fulbright/

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View Postandu2006, on 27 noiembrie 2016 - 17:43, said:

La voi in Timisoara nu-i ca in Iasi ? Aici daca esti bun te cauta multinationalele de pe bancile facultatii.

Hai sa nu mai aruncam cu praf in ochi. Nimeni, nicaieri nu te ,,racoleaza de pe bancile facultatii". Nici in Bucuresti, nici in Cluj, nici in Iasi.
Olimpic International daca esti, tot tu trebuie sa mergi, sa aplici, sa stai la n- interviuri (caz in care, daca esti olimpic se rezuma la 1-2).

Totusi sa mai terminam cu ideea asta de "racolare" injectata de presa, de media, sau de cine vreti voi, ca te cauta X, vine X in facultate la tine si-ti spune Dl. Y-ulescu, haide la mine ca esti ca angajat, am auzit de tine, etc.

Problema mare este ca aceasta mentalitate a fost adoptata destul de usor de parinti, de profesorii de liceu, care din auzite stiu sigur ca te racoleaza mai, vin aia grei la facultate, la cursul de Tehnici de Optimizare si te sechestreaza ca sa-ti dea un job. Povesti.

Edited by Rhesus, 27 November 2016 - 18:10.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postanz, on 27 noiembrie 2016 - 17:25, said:

As prefera acestea doua pentru ca bursele sunt intre 2 si 4 ori mai mari decat ce se da pentru Franta.

Si costurile sunt sunt pe masura, Elvetia si Norvegia fiind cele mai scumpe tari din Europa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate