Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Xbox one - intrebari de inceput, achizitionare jocuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am de cateva zile un Xbox One 500 Gb + Kinect. Imi plac jocurile simple si mai ales cele care folosesc si kinect gen - Just Dance. Am incercat si ceva jocuri cu masini - unul nu mi-a placut (Sebastien Loeb Rally - nu imi place genul asta de joc, mai mult cele in gen NFS ), si am ajuns la Forza Motorsport 5 - la care am ramas impresionat. Forza Motorsport 5 - pare cu mult peste NFS, o grafica excelenta, imi place foarte mult. Am vazut ca sunt si mai recente de la Forza, cred ca o sa merg pe ele.

1. Jocuri mai ieftine, de unde se pot cumpara ? La noi, in Ro, am vazut ca nu prea ai de unde alege si preturile sunt semnificativ mai mari decat afara. De exemplu:
https://www.amazon.c...B01GWGXHKK?th=1 - 25 Euro
http://www.gamestore...roduct&id=10918 - 215 Ron, dublu fata de amazon !!!!

2. Sunt multe jocuri pe amazon.com la 1/2 din pretul din Romania. Se poate cumpara de acolo ? Am cont de PayPal. Se platesc taxe adiotionale. Sau, tot acolo se ajunge ?

3. Jocurile din 2015-2017 vor avea un pret ridicat mereu. Doar dupa ce mai trec vreo 2-3-4 ani vor fi mai accesibile ? La Xbox 360 - am vazut ca sunt semnificativ mai ieftine.

Pana acum, am dat vreo 800 Ron pe jocuri, dar se pare ca depasesc valoare consolei cu jocurile.

#2
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Jocul acela costa 50$ pe amazon (are 50% reducere) + TVA = ~300 lei in Ro. Magazinele noastre vand jocurile noi care costa vreo 60$ (fara TVA) cu vreo ~250 lei , deci de obicei iesi intr-un fel de castig...
Jocurile pe console nu prea se ieftinesc (au pret constant) . De obicei primesc si reduceri mai greu decat cele de pe PC.
3. Xbox 360 e o platforma "moarta" , inca mai apar cateva jocuri pentru el in anii astia , dar nu cele AAA (AAA-urile care apar sunt de obicei de o calitate .........) .
Cred ca pe amazon trebuie sa platesti transportul daca cumperi jocul si nu este un cd key.

#3
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 lopi, on 26 noiembrie 2016 - 20:06, said:


2. Sunt multe jocuri pe amazon.com la 1/2 din pretul din Romania. Se poate cumpara de acolo ? Am cont de PayPal. Se platesc taxe adiotionale. Sau, tot acolo se ajunge ?




Nu merge paypal pe amazon.

#4
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Personal nu am consolă dar am un prieten care are xbox one și el nici nu mai cumpără jocurile fizic și are o colecție întreagă pe contul lui de Xbox. Din câte am înțeles, o parte le ia de pe g2a și o parte le primește gratuit în fiecare lună că are nu știu ce abonament care îi dă reduceri mari și un joc moca lunar.

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Incearca amazon uk,de,fr. Cele din Europa trimit in Romania.
Da, jocurile de devalorizeaza in timp. Cat de mult depinde de cat de bune sunt si niciodata pe store-ul oficial. Dar ca exemplu:
Forza Horizon 2 store Xbox 50 usd=212 roni. Amazon UK: 28 lire +shipping =33=175 de roni plus ca ai si jocul fizic si dupa ce te plictisesti il mai vinzi pentru cateva zeci de roni.

In cazul versiunii tale de Forza 5 diferenta este enorma: pe store vad ca e tot 50 usd iar pe amazon uk 17 lire!!
Inca nu inteleg aceasta politica de preturi ale versiunilor digitale care raman la acelasi pret in timp ce versiunea fizica pe disc se devalorizeaza in timp, ca orice alt bun si pe care, culmea, il mai poti si revinde dupa aceea.

#6
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc de raspunsuri. Ma uit pe g2a.

#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 06.08.2015

 lopi, on 27 noiembrie 2016 - 10:50, said:

Multumesc de raspunsuri. Ma uit pe g2a.
daca doresti poti sa iti faci cont pe linkul acela,primesc si eu un mic comision :)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 gogosaru100, on 27 noiembrie 2016 - 19:37, said:

daca doresti poti sa iti faci cont pe linkul acela,primesc si eu un mic comision Posted Image
Daca mai faci asta o data ramai fara cont :)


ps. sa nu mai vad linkuri reff.

pss. daca taceai, filozof ramaneai.

#9
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Tot, niste intrebari de inceput:

Am tot instalat jocuri si spatiul e cam gata. Nu am dezinstalat nimic pana acum.

1. Daca dezinstalez un joc, cum pastrez profilul meu din joc ? Se salveaza automat pe contul de xbox sau pe un cont de la ubisoft etc. ?
2. 500 Gb, cred ca ajung totusi daca ii folosesti cumpatat si nu instalezi toate prostiile. Pentru spatiu aditional, trebuie hard special Xbox, ceva de genul:
https://www.amazon.c...3/dp/B01065S79E
sau merge orice hard ?
3. Ca si curiozitate - se poate schimba hardul intern cu unul obisnuit sau sunt ceva setari sa recunoasca doar un anumit tip de hard ?
4. Am cumparat un joc online cu cod de activare si nu merge codul. Din Xbox in cand bag codul zice ca nu e bun, de pe calculator cand intru in xbox.com si bag codul, la fel, zice ca sa iau legatura cu vanzatorul.
5. Jocurile pe CD - din ce am vazut si din ce am citit si pe net ocupa mult mai mult. Toate isi fac update de pe net. Daca se strica CD-ul, adio jocul ? Este salvat cumva si as putea sa il instalez ulterior online ?
6. Asa, de ce nu se vand doar coduri cu joc ? Sa isi faca fiecare un cont pe ubisoft sau cine face jocul, plateste si primeste codul blocat pe mail, numar de telefon si eu stiu mai ce sigurante. Sa fie asociat unui cod - un utilizator. Nu ar mai strica atatea CD-uri si transport etc. Ar putea fi cumparat orice joc din orice tara asa.
7. Isi face un prefetch ? La mine caraie mereu hardul, sau cauta update-uri ....

PS: alte jocuri cumparate au fost cu un cod de bare. A citit kinectul si a instalat jocul automat. Au mers instalate.

Edited by lopi, 13 December 2016 - 20:09.


#10
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
1. Se păstrează sigur dacă dezinstalezi jocul.
La restul nu știu să-ți răspund că nu m-a interesat. Eu le cumpăr direct din Store în Xbox. Plătesc cu PayPal.

#11
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Cumperi din Romania, nu din strainatate ?
Citisem ca nu se poate cumpara din Romania, ca este store blocat ... Cica trebuie facute nu stiu ce artificii. Sau card in strainatate.
Ar fi confortabil sa se cumpere direct.

#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Se acceptă plata prin PayPal la care adaugi ce cont bancar românesc vrei. Plata nu e o problemă.
Contul Xbox ar trebui să fie pentru o altă țară, gen Marea Britanie sau SUA.

#13
visy199

visy199

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.08.2010

 LeopardSurd, on 17 decembrie 2016 - 00:38, said:

Se acceptă plata prin PayPal la care adaugi ce cont bancar românesc vrei. Plata nu e o problemă.
Contul Xbox ar trebui să fie pentru o altă țară, gen Marea Britanie sau SUA.
Am creat cont pe USA și am atașat cont paypal dar nu merge sa fac nicio plata.
Pe kinguin cu același cont paypal nu am avut probleme.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca ai nevoie de cont US Paypal.

https://forum.softpe...w/page__st__180

Continuati acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate