Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

Huawei P9 lite sau A5 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

adiminune0

adiminune0

New Member

• Grup: Junior Members
Salut! Vreau sa.mi cumpar unul dintre aceste telefoane..care face poze mai bune?/mai bun in gaming.
Aveti alte pareri..alte telefoane in pretul acestora (1300lei)?

jegmihai

jegmihai

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nexus 5X de 32gb.

Anonyymous

Anonyymous

Member

• Grup: Members
Pentru ecran as alage samsung-ul super amoledul este superb, insa pentru toate celelalte as alege p9 lite. Personal sunt posesor de p8 lite si pot spune ca se misca la fel ca acum un an si jumatate de cand l-am cumparat, bateria tine la fel, am primit si android 6.0. Calitatea constructiei este ireprosabila, aspectul este foarte frumos. Cu alte cuvinte dintre cele doua recomand Huawei P9 Lite.
probabil gasesti si alte telefoane in gama asta de pret fie aparute cu un an in urma fie sunt produse de companii mai putin cunoscute si care nu sunt importate oficial.

Ghiordi

Ghiordi

Senior Member

Pai detin un p9lite de cateva zile si am urmatoarele argumente:
PRO:
- aspect frumos, subtire, elegant
- senzorul de amprenta super inteligent, imi place la nebunie cum este amplasat si cat de repede actioneaza.
- vine cu folie de plastic si pe spate si in fata.
- este usor si se poate manevra cu o mana - putintel greu, dar se poate
- se misca bine, desi nu l-am fortat prea tare
- banda/frecventa de retea destul de "bogata" - se putea si mai bine
Contra:
- nu poti sterge de pe ecran pictogramele ce nu le doresti ( se rezolva cu instalarea unei aplicatii)
- bateria NU este detasabila, este incorporabila
- SIM 2 este pentru card, sau daca vrei SIM 2 - nu mai ai card, ai de ales ( ai nevoie de cheita/ ac de siguranta ca sa poti scoate suportul pentru cartela)
- "Butoanele" - inapoi, acasa, manager aplicatii NU este separat asa cum e de ex. la Samsung, aici cand intri intr-un joc trebuie sa glisezi de sus in jos ca sa iti apara "butoanele" de - inapoi, acasa...; si butonul de ïnapoi este in partea stanga, nu in dreapta ca la alte telefoane.
- vine cu aplicatii inutile ( parca mai multe decat la alte telefoane - asa am eu impresia )
- bateria tine aproximativ o zi - chiar daca este de 3000mAh
- mici deviatii la locatia GPS - uneori sute de metrii, alteori aproape 1 Km.
- Comenzile rapide de sus ( Wifi, Data mobile, Sunet ....) nu poti sa adaugi mai mult de 9. - la S5 puteam sa adaug cate vreau.
- are cateva jocuri preinstalate, inutile, sunt demo - iar pentru jocul full trebuie sa platesti - mai bine nu mai erau instalate.
- cand te suna cineva si vrei sa raspunzi NU glisezi "tasta"verde sau rosie ci este un cerc in mijloc si pe acela il glisezi daca vrei sa raspunzi sau sa respingi apelul.

Per total  nota 9 de la mine si il recomand!

Edited by Ghiordi, 26 November 2016 - 19:29.

159

159

Senior Member

+1 Nexus 5X

La un buget de 1300 lei fie alegi unul cu 2GB RAM dar cu Android stock (Nexus 5X, Moto G4 Plus) ori cauți unul cu 3GB RAM.

jegmihai

jegmihai

Senior Member

Cum ar fi Asus ZF3, dar e peste buget.

Betwixt

Betwixt

Junior Member

Si eu sunt un actual posesor al unui P9 lite si sunt foarte multumit. Am cateva mentiuni legate de un post precedent.

Ghiordi, on 26 noiembrie 2016 - 19:26, said:

Contra:
- nu poti sterge de pe ecran pictogramele ce nu le doresti ( se rezolva cu instalarea unei aplicatii)

Poti face asta si fara aplicatii suplimentare, in meniul cu pictograme incerci sa faci zoom si iti apare un ecran cu "Hidden apps", la care poti sa adaugi orice aplicatii doresti.

Ghiordi, on 26 noiembrie 2016 - 19:26, said:

- vine cu aplicatii inutile ( parca mai multe decat la alte telefoane - asa am eu impresia )
- are cateva jocuri preinstalate, inutile, sunt demo - iar pentru jocul full trebuie sa platesti - mai bine nu mai erau instalate.

In principiu doar acele jocuri sunt inutile ca aplicatii preinstalate, si in general se abordeaza solutia clasica cu "Disable" din setari.

In concluzie, nota mea pentru P9 lite este 9.5, sunt foarte multumit de produs. Nu am utilizat A5, asa ca nu pot sa vorbesc pentru acest telefon.

PS: Ai ratat oferte foarte bune la Black Friday pentru ambele telefoane :)

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
P9 Lite are in continuare oferta buna: la Arsis este 1100, dar vine si cu o bratara fitness cadou.

LE: 1000 lei pe cel.ro

Edited by MembruAnonim, 27 November 2016 - 10:03.

AlxMih

AlxMih

Member

A5 2016 este un S6 lite.Recomand A5.

jegmihai

jegmihai

Senior Member

Mnu, de fapt este un telefon foarte overpriced. Nu stiu de unde pana unde asemănarea cu S6.

Ghiordi

Ghiordi

Senior Member

Betwixt, on 26 noiembrie 2016 - 22:41, said:

Si eu sunt un actual posesor al unui P9 lite si sunt foarte multumit. Am cateva mentiuni legate de un post precedent.
Poti face asta si fara aplicatii suplimentare, in meniul cu pictograme incerci sa faci zoom si iti apare un ecran cu "Hidden apps", la care poti sa adaugi orice aplicatii doresti.
In principiu doar acele jocuri sunt inutile ca aplicatii preinstalate, si in general se abordeaza solutia clasica cu "Disable" din setari.
In concluzie, nota mea pentru P9 lite este 9.5, sunt foarte multumit de produs. Nu am utilizat A5, asa ca nu pot sa vorbesc pentru acest telefon.
PS: Ai ratat oferte foarte bune la Black Friday pentru ambele telefoane Posted Image
Eu nu am putut sterge/ascunde pictogramele nedorite. a trebuit sa instalez o aplicatie pentru a face acest lucru.
Da, am le-am dezactivat ce nu imi trebuie.
Nici eu nu am utilizat un A5, de aceea am vorbit doar de p9 lite.
Eu de BF l-am comandat :) l-am prins la 849 lei :)
Am avut de ales intre p9 lite sau asus selfie zd551kl - dar din pacate nu se mai gaseste pe site-urile cunoscute si de incredere.

martian_693

martian_693

Active Member

p9 clar. high end vs mid range. samsung platesti numele la greu. p9 nu , platesti faptul ca e bun si superior ca specificatii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate