Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Īnceputul internetului īn Romānia

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdjl, on 26 noiembrie 2016 - 20:08, said:

Un mare avantaj pe care l-au avut internet cafeurile ceva timp a fost că fiind conectate la fibă optică sau cel puţin internet de mare viteză (asta după 1996 cred) puteai beneficia de viteză de transfer mai mare, ieşind astfel mai iefin decât dacă stăteai pe internet acasă.
Doar de dragul discutiei...

"Marea viteza" era ceva de genul 64-128Kbps. Si asta prin 2000, pe o conexiune radio punct-la-punct data de Connex! Si vreo cateva sute de dolari abonamentul. Nici Cafeurile din acea perioada nu se duceau mai sus.

Bine, pe langa viteza, importante mai erau stabilitatea si timpii de raspuns.

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, 128 k.b./s. era ceva mai rapid decât intrnetul de acasă... îţi permitea să descarci o melodie în câteva minute.

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Era, asa e. Dar discutam de 2000, nu de 1996. Posted Image

Prin '97 am primit o "jucarie" ca cea de mai jos. Dupa ce mi-am refacut toate conexiunile la telefon cum trebuie, dupa ceva "tweaking" a modemului (comenzi AT care faceau "enable" la diverse povesti de compresie/corectie/naiba mai stie acum exact ce) + tweaking la conexiunea DialUP ajungeam si eu aproape de 64Kbps acasa.
http://unicom.usr.co...prod=5668d&loc=

Ah, da, mai era moda "liniilor inchiriate" (nu mai treceai prin centrala - mai ales prin cele analogice) si ajungeai aproape de 96-128Kbps (tot cu +++ optiuni active & co), tot pe modemuri (aveam la liceu) "clasice". Cred ca tot atunci au inceput sa puna bazele si RoEduNet.

Edited by dexterash, 26 November 2016 - 22:05.


#22
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Imi cer scuze pentru "balariile" din postarea anterioara, A luat-o razna PI SI.
Rog un moderator , daca poate sa le stearga, desi nu cred!
Multumesc pentru intelegere.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ dexterash : cum era aia cu linii închiriate?   :huh:

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu exact cum se facea (adica traseul complet si cine/unde/cum le "innoda" - plus ca se gaseau, in general, la institutii), dar ideea era ca aveai 2 "sarme directe" intre locatii. Iar la capete existau modemuri "standard".

Vad ca in 2014 inca mai existau:
https://www.telekom....embrie_2014.pdf

(cauta dupa "linii inchiriate")

#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postrosix, on 26 noiembrie 2016 - 21:39, said:



Nu cred ca a vazut vreuna fibra optica pana prin 2004... dar oricum aveau banda mai buna decat ce aveau oamenii prin case pe coaxial sau alte variante.
Stiu ca mi-am facut la un moment dat abonament la Zapp care aveau un telefon Huawei CDMA pe post de modem. Il bagai pe USB, dadeai conectare si apoi.. mergea cu viteza luminii stinse, stateai o jumatate de minut sa se incarce o pagina.  Tot pe 33.6kbs daca nu ma insel.
Telefonul nu era Huawei ci Hyundai. Iar viteza teoretica maxima era de 153 Kbps, o adevarata minune pe vremea respectiva mai ales fiind vorba de o tehnologie mobila. Si cand te gandesti ca in prezent multa lume dupa depasirea traficului inclus la conexiunile mobile beneficiaza de doar 128 Kbps ... insa la preturi multtt mai accesibile.

#26
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Eu parcć am avut 96 Kbps pānć prin 2005 cānd am trecut la firmć de cartier

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
"R.D.S." oferea la începuturi nişte viteze de conectare foarte mici. 128 sau 256 k.p.b.s. erau top of the top la ei. Acum oferă viteze mari.
Reţelele de cartier ofereau cumva viteze mai mari?    :huh:
Ştiu că unul din avantajele reţelelor de cartier era viteza mare de transfer între computerele din reţea, adică dacă voiai să iei muzică de la cineva mergea repede. Însă unii nu erau atenţi şi puneau totul în folderul pentru ODC, inclusiv chestii personale (nu am făcut-o vreodată)-

Sora vitregă şi-a pus unde stătea (bunicii ei paterni) internet prin 1996-1998. Eu nu ştiam cum vine internetul... credeam că e prin unde radio - ha, am anticipat interentul fără fir   :lol:

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Gandeste-te ca atunci cand e vorba de zeci/sute de clienti se putea negocia banda - si nu stateau toti "calare" in acelasi timp. In plus, se foloseau servere de caching/proxy, care accelerau navigarea pe web.

In rest, da, huburi DC++ locale existau (si ce zici tu cu partea de file sharing).

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Servere de caching se folosesc acuma pentru Youtube si Facebook in ceea ce se numeste CDN, Content Delivery Network. RDS si Romtelekom au servere Youtube in ograda proprie.

UPC nu are prin urmare merge prost YT seara la ei, la RDS si TLK zboara la orice ora.

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa precum am zis mai demult, pun din "Paginii Aurii" chestii legate de providerii de internet din Bucureşti.
Din 1998-1999 pg. 332-333, iar din 1999-2000 pg. 577-580 (deci deja erau mai mulţi). Poate am să găsesc chestii şi pentru alte judeţe sau chestii mai vechi din Bucureşti.


[ http://oi67.tinypic.com/2igisnn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://oi63.tinypic.com/35b5dt3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi63.tinypic.com/bjbskl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://oi65.tinypic.com/mm5t37.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 05 December 2016 - 03:19.


#31
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postdjl, on 28 noiembrie 2016 - 10:48, said:

ha, am anticipat interentul fćrć fir   :lol:

   '71

Americanii au anticipat prin '71

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, atunci când a avut internet sora vitregă prin alianţă exista internet prin radio în România (sau cel puţin aşa cred *), dar ea precis avea prin dial-up.

* în 1998, conform unei reclame din prima imagine (pagina din stânga) exista, da' cine avea să dea 39 de dolari (ajustat cu inflaţia... cam 80-100 de dolari)/lună pe aşa ceva? Însă viteză de 2 M.b/s când prin dial-up aveai 33-56 k.b./s era diferenţă de la biplan la turboreactor.

Edited by djl, 05 December 2016 - 03:49.


#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Primele reţele de viteză mai mare ce fel de cabluri foloseau pentru comunicarea la distanţă?

#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Local era Token RIng, 10Base-T şi Ethernet. La distanţe mari pe vremea aia se foloseau cred serviciile Radiocomunicaţii R:A. Abia apoi s-au apucat toţi să-şi tragă fibră optică.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cabluri coaxile s-au folosit pe distanţe mai mari?   :huh:

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce inseamna la tine "distante mari"? Si la ce viteze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate